Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398444/bmid_muz-ktery-sazel-stromy-Xwl-398444.jpg 5 3818 678

Bibliofilie v individuální umělecké vazbě s relíéfní výzdobou přední desky, mimořádná. Uvnitř vyzdobeno grafikami - tři suché jehly Helena Konstantinová (všechny jsou podepsané). Bibliofilská edice Ethos, sv. 2. Vydal Vladimí Beneš v nakl. Bonaventura, Praha 1998. Tištěno na ručním papíru firmy Král z Předkláštěří.

Literatura světová Novely Duchovní literatura
Vydáno: , Bonaventura

L’homme qui plantait des arbres , 1953

Dan16
23.02.2015 5 z 5

Naprosto strhující příběh o starém muži, který chtěl alespoň jedním malým činem přispět ke zkrášlení své, hádám, rodné krajiny.

Příběh mě velmi zasáhl. Je neuvěřitelné, jak může jeden človíček spáchat takovou krásu. Škoda, že to byl pouze smyšlený děj, jelikož kdyby to byla pravda, opět bych začal věřit tomu, že člověk neumí a nemusí jen ničit.

Je pravda, že to není žádná bichle jako Bible, ale i tak má své kouzlo. Knihu jsem měl přečtenou za 30 minut, takže pokud se ve vlaku nudíte, nehrajte hry na mobilním telefonu a radši se začtěte do mistrovského díla Jeana Giona. Ale pozor, ať nevystoupíte až někde na jihu Itálie, když jste chtěli jet na výlet do Prahy. Ale zpět ke knížce. Co se mi na ní nejvíce líbilo? Samozřejmě hlavně jedna jistá vlastnost této povídky, kterou je styl textu. Je to napsané velmi jednoduchou mluvou, zároveň ale protkané různými trefnými přirovnáními (např. "Jeho hřmění v kostrách stavení bylo mručením šelmy, kterou by rušil u žrádla." - str. 16). Je to jako zjednodušený výtah z autorova deníku, který je předělaný do takovéto formy. Možná ještě větším dílem jsou úchvatné ilustrace, které mě doprovázely po celou dobu čtení a dodávaly pocit, jako bych na zmíněných vysočinách byl přímo i s Elzéardem Bouffierem a společně jsme se procházeli ve stínu jeho "přirozeného" lesa.

Kniha by měla jít příkladem celému lidstvu. Každý, kdo kácí jen tak stromy v pralese, by po přečtení Muže, který sázel stromy, pár stromů ušetřil.

VicSykorova
23.02.2015

Knížka se mi dostala do rukou v rámci povinné četby. Jako správný prokrastinátor jsem se k recenzi dostala až teď, v posledním termínu. Dlouhou dobu byly moje pocity hodně zmatené, nevěděla jsem, jak se ke knížce vyjádřit. Teď už jsem nejspíš připravená. Čtení mi zabralo asi 20 minut, ale vím, že jsem si z příběhu odnesla více, než někdy ze setstránkových knih. Při čtení jsem se a malou chvíli ocitla na pustině s Elzeárdem, zasazovala s ním stromy a v tu chvíli jsem měnila celý svět.
„Když si uvědomíte, že to všecko vyšlo z rukou a ze srdce toho člověka, bez přispění techniky, pak je zřejmé, že lidé by mohli dokázat, to co Bůh - i v jiném oboru než jen v ničení.“
Díky.

Avalong
22.02.2015 5 z 5

Kiež by sme v živote našli toľko sily a pokory ako Elzeard...

Zolo132
18.02.2015 5 z 5

Kniha o neobyčejné lidské píli, trpělivosti, o souznění s přírodou. Elzeárd Bouffier přišel o svou rodinu, veškerou energii tedy vložil do vysazování stromů. Myslím, že to byla taková jeho terapie, vypořádání se s tak velkou ztrátou. Vytvořil tím nádherné dílo, ráj na zemi...

Rogalina
17.02.2015 5 z 5

Když jsem se začetla, občas mi přišlo, že chodím s pastýřem ovcí po krajině a nesu ty nejlepší žaludy či bukvice. Pomáhám mu vysazovat malé stromečky po holé krajině. Stromy rostou, mění se krajina a mění se i její obyvatelé. Život se stává radostnějším a plnějším.
Kéž by takoví lidé existovali i nyní...

vodenka2
08.02.2015

prostě krása, chtělo se mi také jíti sázet stromy, no a proč ne? až budu rychlit sadby, přidám i něco ze stromů, místa už mám vyhlídnutá :-)

tynkaiscrazy
02.02.2015 5 z 5

Mistrovská povídka, přesně jak je v anotaci.
Víte, ke knize jsem se dostala přes našeho češtináře. Zprvu se mi do knihy moc nechtělo, přece jen jsem v rámci školy zhlédla i film. Nakonec jsem si pro ni tedy do knihovny došla (resp. mi ji později musela půjčit spolužačka, ale to nikoho nezajímá).

Po přečtení jsem měla smíšené pocity. Děj se mi musel rozležet v hlavě, potřebovala jsem o knize popřemýšlet. Zhruba po dvou dnech jsem měla jasno. Už můžu napsat recenzi na databázi.
Kniha (knížečka) má naprosto bezkonkurenční myšlenku. Mlčenlivý, osamělý muž sází každý den stromy. Nikdo se o něj nezajímá, nikdo neví, že takový génius existuje.
Po pár letech desítky tisíc vzrostlých stromů promění kraj k nepoznání. Z pusté plochy, kde se lidé předhánějí a navzájem si závidějí, se díky novému životu stává láskyplný kraj.
Když nad tím přemýšlím, vlastně ani nedokážu moc dobře popsat, co ve mě příběh zanechal. Jsem ráda, že se mi dostal do rukou. A vzhledem k tomu, že má jen něco okolo padesáti stránek, myslím, že by si to měl přečíst každý. Buď si z toho něco odnese, nebo ne. Ale rozhodně to nebude zmařený čas.

Veruna111
17.01.2015 5 z 5

Úžasné.V dnešních chaotickém, uspěchaném světě oáza klidu a míru.
Krásná kniha ,potěcha pro oko,srdce i duši.

Lenny33
10.01.2015 5 z 5

Úžasné dílko, které dokonale dokreslují skvělé ilustrace.

za_ne_ta
07.01.2015 5 z 5

Je to pár roků co jsem jí četla, ale myšlenku z knihy si dost často připomínám. Obzvlášť, když mám pocit, že nic nestíhám, vše trvá dlouho a nic nemá cenu :-)

Felsenberg
02.01.2015 5 z 5

Moje srdeční a duševní záležitost. Kniha, která nemá srovnání. Obdivuju tu obyčejnost, opravdovost, lidskost, dobro ...

bararich8
25.11.2014 5 z 5

Moc zajímavá knížečka. Přečetla jsem ji za jednu cestu autobusem :-) A kdyby někoho neoslovila, tak jedno je ale jisté-určitě po dočtení bude mít chuť zasadit strom.

Always a reader
31.10.2014 5 z 5

Tuhle knížku jsem si přečetla díky naší učitelce češtiny, která o ni mluvila. Řekla jsem si, že si jí půjčím když už je v knihovně. A jsem za to strašně ráda. Knížka je krásná, je vidět co dokáže jediný člověk a nic za to nechce.. ani aby o jeho činech všichni věděli. Ilustrace se mi také líbí :)

whack
27.09.2014 5 z 5

Veľmi inšpiratívny príbeh, ale aj smutný, keď si uvedomíme koľko málo je ľudí ako pán Elzéard a koľko veľa je ziskuchtivcov, ktorí majú záujem z lesov iba ťažiť. Trošku ma zarazilo len to, čo pán Elzéard povedal tomu lesníckemu byrokratovi: "To by bolo po prvý raz na svete, čo by les vyrástol sám od seba!" S tým nesúhlasím, lesy sú tu 350 miliónov rokov, stačilo by pozmeniť hospodársky plán a o niekoľko desaťročí by boli lesy opäť aj tam, kde sme ich za posledné tisícročia vyplienili.

Lablynt
23.09.2014 5 z 5

Velmi mě zaujala. I když byla krátká, rychle se četla. Neuvěřitelné, co dokáže jediný člověk...

standunun
23.09.2014 5 z 5

Dávat a ne brát, kdy se to naučíme...

Adelosaurus
22.09.2014 5 z 5

Četla nám to naše učitelka na češtině a musím říct, že je to nádherná knížka! Určitě si ji pořídím a přečtu ještě jednou :D

adorjas
09.09.2014 4 z 5

Jedna veľká metafora, ktorú si je možné vysvetliť po svojom...Kiežby aj reálny život plynul tak, ako opis vysádzania stromov...

lovemika
09.09.2014 5 z 5

Krásná kniha, základní četba pro každého komu není les lhostejný. Potešilo to srdce po tom kolik lesní byrokracie jsem musela nacpat do hlavy.

kirkous
03.09.2014 4 z 5

Stále musím přemýšlet, co je na povídce tak fascinující, že o ní musím přemýšlet. Po literární stránce povídka zas takovým skvostem není, ale skrývá v sobě třaskavý náboj v podivném (i tak se to dá říct) obsahu.

stromy francouzská literatura budoucnost lesy poselství

Jean Giono
francouzská, 1895 - 1970