Muž, který rozluštil hieroglyfy

Muž, který rozluštil hieroglyfy https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/179653/bmid_muz-ktery-rozlustil-hieroglyfy-H3F-179653.jpg 4 10 10

V roce 1799 objevilo Napoleonovo vojsko v nilské deltě starověkou stélu. Nápis na ní, vyvedený ve třech různých písmech – starořeckém, koptském a hieroglyfickém – poskytl badatelům první vodítko pro rozluštění dva tisíce let starých egyptských hieroglyfů. O dalších dvacet let později nadaný Francouz jménem Jean-François Champollion hieroglyfy na stéle úspěšně rozluštil a způsobil tak revoluci v naší znalosti kultury starého Egypta. V Champollionově biografii Andrew Robinson podrobně rekonstruuje postup, kterým tento zakladatel egyptologie prolomil kód hieroglyfického písma: píše o jeho studiu obelisků v Římě a papyrů v evropských muzeích, rok se plavil po Nilu, zkoumal náhrobky v Údolí králů (i tento název pochází od něho). Popisuje také jeho soupeření s anglickým vědcem Thomasem Youngem, který si prvenství v rozluštění hieroglyfů nárokoval pro sebe. Champollionův život se však netočil jen kolem nilské stély: životopis si všímá i dalších rolí, jež ve svém krátkém životě sehrál – profesora v revoluční Francii, podporovatele Napoleona, vyhnance a kurátora v Louvru.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Slovart (ČR)

Cracking the Egyptian code

arrek
26.11.2020 5 z 5

Kniha krok za krokem popisuje život a dílo Jean-François Champolliona, zakladatele egyptologie.Jde o popis vzrušující cesty za rozluštěním tajemství hieroglyfů.Autor se nevyhýbá ani kontroverzím Champolliona s jinými vědci nebo úředními představiteli.Chyby v překladu - užití neexistujících slov (výkopce, žvastoun), anglický název Piedmont (místo českého i italského Piemont) a překlepy neubírají nic na kvalitě a čtivosti knihy.Škoda, že zatím nebyly přeloženy další autorovy knihy o vědcích zabývajících se rozluštěním starověkých písem (Thomas Young-hieroglyfy, démotické písmo, Michael Ventris-lineární písmo B).

Daduška
28.02.2018 3 z 5

Životopis vyluštitele hieroglyfů je velmi zajímavý, zážitek mi trochu kazily podrobné popisy významu jednotlivých znaků, které byly dost složité a pro mě jako lingvistikou nedotčeného laika dost nesrozumitelné. Pro pochopení osobnosti Champolliona to však bylo nezbytné. O to víc je nutné badatele obdivovat.

Jana_Z
30.09.2014 4 z 5

Čtivě napsaný životopis zakladatele egyptologie. Taky bych se chtěla podívat na pyramidy, ale v dnešní době to není zrovna nejlepší nápad :(

19. století Francie hieroglyfy egyptologové

Andrew Robinson