Můj život 3.

Můj život 3. https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368453/bmid_muj-zivot-3-oUn-368453.JPG 4 4 4

Můj život série

Nabídka k sňatku, svatba, začátky manželského života, který nebyl nikterak lehký, narození prvních tří dětí, stěhování z milované Studené, ale i I. světová válka - to je stručný výčet nejdůležitějších událostí, které jsou zachyceny ve třetím dílu životopisu Vlasty Javořické. O své svatbě v něm píše: ... bylo mi tak divně, říkala jsem si v duchu: "To je má svatba, jediná v životě!" A chtěla jsem se mnoho soustředit, ale viděla jsem jen očka na rochetce pana faráře a blyštící se Františkovu lakýrku, když jsem šla za ním kolem oltáře na ofěru. Třesoucími se rty jsem políbila křížek a říkala jsem v duchu svému Bohu: "Je to, myslím, vážné, Pane Ježíši, avšak ty to víš! Budu, budu s ním snášet všecko, co na mne pošleš!"... celý text

*-*Kleny*-*
30.03.2021 4 z 5

Zatím pro mě nejčtivější díl. Nemohla jsem se místy odtrhnout. Život Vlasty se zde hodně dramatizuje a dostává spád, který od druhé poloviny knihy celkem graduje. Začínám si zvykat na autorčin styl psaní, lépe se orientuji a začíná se mi to líbit čím dál více.
S každou další stránkou se zvětšuje můj obdiv autorce a její vnitřní síla jít dál.

hopla
28.11.2018 4 z 5

Děj se opět dramatizuje, obsahově je to zajímavé čtení. Subjektivita je v tomto případě samozřejmá, ale i tak je tu patrné, co bylo v té době považováno za standardní chování. Tragičnost toho, jak si dívky namlouvaly, že si toho svého "pravého" teprve vychovají, už, doufám, v dnešní době převážně vymizela. Vzdor není hrdinstvím - obzvlášť, když se tím člověk vydává na cestu vlastní zkázy.

Vlasta Javořická
česká, 1890 - 1979