Můj příběh

Můj příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388445/bmid_muj-pribeh-yZr-388445.jpg 4 561 148

Michelle Obamová se díky svému životu naplněnému smyslem a úspěchy stala jednou z nejikoničtějších a nejpodmanivějších žen naší éry. Jako první dáma Spojených států amerických a první Afroameričanka v této roli pomohla nastolit nejvlídnější a nejpřístupnější atmosféru v Bílém domě v historii a vybudovala si pozici silné zastánkyně práv žen ve Spojených státech i po celém světě. Radikálně změnila životní styl mnoha rodin, které díky ní vedou zdravější a aktivnější život, naučila nás několik tanečních kroků, zabodovala v Carpool Karaoke Jamese Cordena a v nemilosrdné záři reflektorů dokázala vychovat dvě normální a skromné dcery. Michelle Obamová ve svých pamětech, díle plném hlubokých úvah a úchvatného vypravěčství, zve čtenáře do svého světa a zaznamenává zážitky, které ji formovaly – od dětství v chicagské South Side, přes léta, kdy jako vedoucí pracovnice vyvažovala mateřské a pracovní povinnosti, až po dobu, kterou strávila na nejslavnější světové adrese. S neomylnou upřímností a jiskřivým vtipem popisuje svá vítězství i zklamání na veřejnosti i v soukromí a vypráví svůj příběh, tak jak ho žila – svými slovy a podle svého. Můj příběh je kniha nejen vřelá, moudrá a sdělná, je to také neobvykle důvěrné sdělení ženy, která oplývá silnou duší, inteligencí a přirozenou moudrostí, ženy, která se vždy vzpírala všem očekáváním a jejíž příběh nás inspiruje ke stejnému postoji. Michelle Obamová ke své knize říká: „Když jsem psala Můj příběh, byl to pro mě hluboký osobní zážitek. Úplně poprvé jsem měla prostor se otevřeně zamyslet nad svojí neočekávanou životní dráhou. V této knize hovořím o svých kořenech, o tom, jak malé děvče z chicagské South Side nalezlo ve svém hlase sílu a dokázalo tuto sílu předat jiným. Doufám, že moje osobní cesta bude čtenáře inspirovat k tomu, aby v sobě nalezli odvahu a stali se tím, kým touží být. Nemůžu se dočkat, až se s nimi o svůj příběh podělím.”... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Argo

Becoming , 2018

SpiritErised
06.05.2020 5 z 5

Když jsem po knize sáhla, nečekala jsem, že mě tento příběh tolik nadchne.
Michelle Obamová je velice inspirativní žena, která se i přes svůj neobyčejný příběh zdá být nohama pevně na zemi.

hanča34
03.05.2020 5 z 5

Označení bestsellerem sedí, byla jsem nadšená.

martinka.cz1
23.04.2020 5 z 5

Michelle mám ráda a její knížku jsem přečetla jedním dechem. Je tu zajímavě popsán její neobyčejný život od raného dětství. Knížka je velmi poutavá a byla příjemným překvapením.

Sany124
13.04.2020 4 z 5

Velice kvalitní čtení. Biografie většinou nečtu, ale tahle se mi velmi líbila.

teramacek
11.04.2020 5 z 5

Přiznávám, že politika není můj koníček a o Obamových jsem toho moc nevěděla. On mi vždycky přišel nějak sympatičtější, uvolněnější než ona, ale že bych k jednomu nebo druhému cítila velké sympatie, ať pozitivní nebo negativní, to úplně říct nemůžu. Přesto jsem na tuhle knížku byla moc zvědavá, říkala jsem si, že by to mohl být zajímavý příběh... A když to shrnu: Vono jo :) Myslím, že největší síla a hodnota té knihy je v tom, že jí zjevně psali fakt skvělí spisovatelé. Věřím, že paní Obamová není marná autorka, ale za takovouhle knihou prostě musí stát spousta extrémně šikovných a nadaných lidí. Čtení jsem si fakt užila, mnohokrát slzela a ztěžka polykala, protože je to tak lidsky napsané, je v tom taková síla (možná by se občas dalo říct, že takový ten americký sebevědomý až trochu budovatelský nádech), až se mě to dotýkalo téměř osobně. Kdybych to měla shrnout: Byl to jeden z nejlepších románů, jaké jsem kdy četla. A schválně píšu románů, protože tohle není klasická biografie. Na tomhle si dal tým lidí fakt sakra záležet a dali ve finále dohromady hodně dobré čtení. A to píšu i přesto, že mi tak nějak pocitově na paní Obamové pořád něco nesedí :)

meluzena
30.03.2020 4 z 5

Svižně odvyprávěný příběh "černé Popelky" - dívky z obyčejné rodiny, která se vlastním přičiněním vypracovala dosti vysoko, obzvlášť jako žena, a černá k tomu.
Do bodu, kdy se díky svému manželovi stala první dámou USA, je to skvělá kniha, z které přímo tryská autorčina energie a cílevědomost. Pak už je tam hodně politiky a jejích názorů na tu či onu osobu či událost a každý z těchto politických postojů vám může knihu znechutit nebo si vás získat - jak už to politika umí. Michelle se ve své roli nechovala jako její předchůdkyně, byla nekonvenční, otevírala Bílý dům obyčejným lidem, její manžel vyměnil v Oválné pracovně bustu W. Churchilla za Martina Luthera Kinga, stěny Bílého domu ozdobili abstraktnějším uměním a díly afroamerických umělců a komorníkům umožnili oblékat se méně formálně ve dnech bez oficiálních akcí a vyměnit smoking za plátěné kalhoty a tričko s límečkem. A opět: líbí se vám to nebo vám to připadá jako znesvěcení?
Každopádně v kontextu osobních příběhů Baraca i Michelle lépe pochopíme, proč tenhle první černý prezidentský pár v dějinách USA (a zejména první dáma) tolik prosazovali pozitivní diskriminaci černých žen a přistěhovalců obecně, ať už s tím souhlasíme či nikoli.

denjis2957
30.03.2020 4 z 5

O knize jsem jiz od dob jejiho vydani slysela spoustu pozitivnich ohlasu, a proto jsem nevahala a sama se do cteni pustila. Je presne takova, jakou byste od byvale prvni damy USA, navic cernosky, vyrustajici v dobe genderove nerovnosti ocekavali. A ja jsem za to rada. Je mi jasne, ze jeji neustale upozornovani na jinou barvu pleti, ktera ji vede po cely zivot a mnoho jejich rozhodnuti take ovlivnila, se muze nam cechum zdat az prehnana. Je treba si ale uvedomit, ze Amerika ma naprosto odlisnou kulturu nez my, a spousta veci je treba brat jinak. Libi se mi na ni jeji optimismus a inteligence, ktera knihou proplouva od zacatku do konce. Taktez jeji potreba upozornit na problemy dnesni doby, zejmena obezita deti a celosvetova potreba vzdelavani je neco, co je mi sympaticke. Smutne vtipna je i cast, kdy naprosto bez zabran sebevedome komentuje svuj vztah k nastupci jejiho muze na post prezidenta, Trumpa. Jako negativum musim rict, ze je kniha mnohdy zbytecne zdlouhava, urcite bych si dokazala predstavit ji zkratit o dobrych 100 stran, coz prispeje k lepsi ctivosti. Je pekne, ze nezapomina na sve koreny, rodne mesto, pratele, bratra s maminkou a celkovou minulost pred poznanim Baracka, a uvedomuje si, jak to prispelo k jejimu celkovemu pohledu na pritomnost. Za mne pekne 4 hvezdicky.

MiškaČíta19
24.03.2020 5 z 5

Mala som veľké očakávania od knihy, a tie sa aj splnili. Hoci je pravdou, že autorka nespočetne krát vzťahovala všetko na problematiku "čiernych" a rasové znevýhodňovanie, no z druhej strany je vážne smutné, že stále, i dnes, sa musia ľudia potýkať s nespravodlivosťou "vďaka" farbe pleti, čo je pre mňa osobne celkom neprístupné. Avšak, summa summarum, je kniha veľmi inšpiratívna, zaujímavá a myslím, že aj intelektuálne obohacujúca. Viac takých diel prosím :)

simona5r
21.03.2020 5 z 5

Perfektní náhled do neobyčejného života silné ženy, která motivuje mnoho dalších. O americké politice toho moc nevím, ale tahle kniha pro mě byla velkým přiblížením Obamovy politiky a jsou mi oba velmi sympatičtí. Absolutně ale nechápu, jak si Amerika mohla po Obamových zvolit Trumpa!

Ba.Ru
05.03.2020 5 z 5

Přestože nejsem fanoušek Michelle Obamové, knihu jsem si ze zvědavosti půjčila a musím uznat, že bestsellerem je právem. Velmi dobře vystavěné vyprávění. Český čtenář zde zároveň získá představu o běžném životě, kultuře, vzdělání a politice v USA... Pro mě příjemné překvapení:-)

LadyLane
01.03.2020 4 z 5

Určité časti autorka rozoberá s citom, trefne a stručne a určité, zväčša tie, ktoré predstavujú jej aktivity, až príliš dopodrobna. Miestami teda veľmi inšpirujúca kniha so zaujímavými myšlienkami, miestami sa pomerne dosť opakuje a tiež je citeľná rozdielnosť našich kultúr.

Kerberos
27.02.2020 4 z 5

Poslouchal jsem audioknihu,příjemný přednes.Poutavě a otevřeně popisuje svou cestu od dětství až k první dámě.Jen pojem afroameričan je v díle víc než častý.

domihruzkova
17.02.2020 3 z 5

Určitě je zajímavé si tuhle knihu přečíst a to už jen z toho pohledu, aby se člověk dozvěděl něco o tom, jak probíhají volby, jaký to má vliv na nejbližší a jaké to je být manželkou prezidenta USA.

Vadilo mi ale neustálé upozorňování na to, že oni jsou černí - to se objevuje na každé straně asi 2x. Chápu, že to nejspíš mělo vliv na celý jejich život, ale řekla bych, že v dnešní době si všichni uvědomují, že Barack Obama byl výjimečný prezident také v tom, že má jinou barvu kůže a není třeba na to pořád upozorňovat.

Toledo
14.02.2020 4 z 5

Knihu se čte velmi dobře a je zajímavá svými tématy. Paní Obamová se hodně věnuje tématu rasismu a dalším problémům současné Ameriky. Jediné co mi v knize chybělo, byla možná rekapitulace toho, co se například v Bílém domě za jejich působení nepovedlo. Působilo to na mne, že jsou pouze vyzdvihovány činy, co se jí a prezidentovi Obamovi povedli.
Jsem ráda, že se v závěru nebála trochu štouchnout do současného prezidenta Trumpa a vyjádřila svůj názor.
Každopádně poutavý životní příběh za mne úspěšné ženy.

malkina11
12.02.2020 5 z 5

Vždycky s mi ta ženská líbila, vždycky mě zajímala...Po přečtení téhle knihy jsem se stala její fanynkou. Jestli si mám nějak představit ideální první dámu, tak Michelle Obamová tuto mou představu do puntíku naplňuje. Skutečně velmi pěkná kniha!

hroneczek
12.02.2020 5 z 5

Velice zajímavá, inspirativní kniha. Vezme Vás na příjemnou a nenudnou exkurzi životem dospívající černošky v zemi plné předsudků, americkou prezidentskou kampaní a životem první dámy. Vypráví zážitky a příběhy ženy, která si chce udržet svou vlastní identitu, zároveň být skvělou manželkou prvního muže Ameriky, první dámou a ještě matkou dvěma dospívajícím dcerám.
Jediné, co musím knize vytknout - a autorka za to vůbec nemůže - jsou chyby a překlepy, i nepřesnosti v překladu. To jsou věci, které mě poslední dobou děsně rozčilují. Dříve mohl člověk otevřít jakoukoli knihu a mohl se z ní pravopis učit. Dnes to raději nedělejte.

helenkan
03.02.2020 3 z 5

Tentokrát jsem ji nečetla,ale poslouchala. A bylo to zajímavý.

Evina.Cetba
29.01.2020 3 z 5

No, sice to není žádná spisovatelka, ale přesto oceňuji její snahu zaznamenat své životní zkušenosti. Zvláště v období, kdy byla první dámou v USA. Snažila se reprezentovat afroamerickou populaci, je vidět, že se s barvou své pleti musela potýkat a tím se stala dobrým příkladem pro jiné ženy.

lencin
27.01.2020 4 z 5

Zajímavé pro mě byly hlavně úvahy o manželství a dále pak podprahově vlastně všudypřítomný rasismus.

Lily101
23.01.2020 3 z 5

Tato kniha mi byla doporučena s ohledem na to, že obsahuje návod, jak zkloubit kariéru s dětmi (SPOILER: zaměstnáte chůvu, či vypomůže kamarádka, jež má sama dítě/děti, ale bude vstávat každý den dřív a jezdit Vaše děti hlídat, abyste mohly brzo ráno zajít do posilovny) a s ohledem na motivaci ke studiu práv (ehm, netuším, jak dlouho se právo v Americe studuje, neb to nebylo nikde zmíněno, ale předpokládám dva-tři roky s ohledem na to, že můžete vystudovat v bakalářském studijním programu/bylo to tak označeno v knize/ cokoli, což mě velice překvapilo- a to, že po kratším než pětiletém studiu a cca roku v práci může mít někdo "syndrom vyhoření" mě vyděsilo-co pak mají říkat naši studenti, když studium práv u nás trvá pět let a získají z něj až po pěti letech titul Mgr., do té doby nic). V tomto jsem byla zklamaná, ovšem za to kniha nemůže.

Líbilo se mi, jak otevřeně autorka píše o manželství (cca v 1/2 knihy) a v tomto mi byla kniha přínosná, neb mě obohatila myšlenkami (především nejspíš autorčinými, které rozvíjely takové ty obecné a ne úplně neznámé á la "manželství se po první krizi/neshodě nerozvádí") a vedly mě tak k hlubšímu zamyšlení. A otevřeně (+ veřejně) přiznat, že byla s manželem v manželské poradně, že se jí nezamlouvala kandidatura na post prezidenta a asi i to, že měla pro své dcery chůvu či jí vypomáhaly kamarádky, to chce odvahu, kterou oceňuji.

Očekávala jsem, že kniha bude čtivější. Realita byla v mém případě taková, že jsem ji musela opakovaně odkládat, což se mi nestává. Navíc jsem se musela "dokopávat" k dočtení a to kvůli výpůjční době v knihovně. Dále mi kniha připadala místy velice diplomaticky napsaná (mnohdy mezi řádky kladla otázky, na které nehodlala poskytnout odpověď), místy mi připadaly některé drobnosti hůře uvěřitelné (Vážně se dá "jen" z jedné vydané knihy nakoupit nábytek do sídla, když si oba manželé uvědomili, že potřebují víc nábytku, než původně očekávali, aby jim bylo v místnostech příjemně a není zapotřebí tak dostat finance, jež obdrží každý prezident právě k rekonstrukci?) a místy (třeba se ale mýlím) se text trochu vylučuje (Jsem stále pracující ženou, když podám výpověď z práce, abych mohla podporovat muže/ v průběhu kandidátské kampaně/ s ohledem na to, že tím pomáhám jeho kariéře než své a musím svou roli pracující matky v rámci knihy tak často zmiňovat? Jak je možné, že v druhé části knihy se autorka podceňuje tím, že vlastně nemá žádné zásluhy na zvolení manžela prezidentem /A co x hodin týdně stráveném na cestách napříč Amerikou, nesčetnými proslovy právě v rámci kampaně, vzdání se vlastní kariéry výměnou za tu manželovu?/ a následně tvrdí zcela opačné stanovisko, kde na můj vkus až moc dává najevo, jaký vliv na manželovu "profesi" měla?/abychom si rozuměli-podíl práce a zásluhy na tom jistě má/). Vadilo mi opakované zdůrazňování role matky a pracující ženy s ohledem na text knihy. Děti už jsou velké a v knize opětovně (poměrně krátce před začátkem kampaně a v době, kdy dcery vyrůstaly v Bílém domě, jak bývá sídlo prezidenta USA tradičně nazýváno) chybí informace, kdo se dětem věnoval, avšak možná mají být tyto informace z nějakých důvodů záměrně opominuty.

Závěrem bych podotkla, že životní příběh autorky je vskutku zajímavý, v průběhu čtení knihy jsem si všimla, že držím celé rodině palce, v politice se nevyznám-proto nemůžu knihu hodnotit z tohoto hlediska (á la co vše prosadil manžel autorky, zda aktivity autorky v podobě první dámy odpovídají /zdá se mi to, či opravdu o její zahradě-moc fajn nápad-se v ČR ani jedno médium nezmínilo?), škoda jen, že je kniha místy zdlouhavá, místy Vám mezi řádky podsouvá otázky, na něž Vám však v žádném případě nehodlá odpověděť, místy Vám přijde, že si trochu protiřečí a neposkytne Vám odpověď na to zdaleka nejzajímavější: čemu se autorka dnes věnuje? Věnuje se práci v oblasti práva, jež vystudovala? Jak si již zvykla na všechny ty změny související s přestěhováním ze sídla, kde s manželem coby prezidentem nějakou-ne úplně zanedbatelnou část života-pobývali? Ano, je to v knize naznačené hned v úvodu, ale uvítala bych klidně trošku podrobnější sdělení.

I přes to všechno moc děkuji autorce za napsání této knihy, protože to jistě nebylo snadné (emočně-některé témata jsou hodně smutná, časově-určitě sepsání nebyla otázka týdne či měsíce a jistě i z hlediska dalších nezanedbatelných aspektů) a přeji celé její rodině hodně zdraví, štěstí a radostných chvil strávených spolu.

rozhlasové zpracování autobiografie

Michelle Obama