Můj manžel a já

Biografie Alžběty II. a prince Philipa – autorka se věnuje téměř výhradně osobnímu a rodinnému životu britského královského páru, neřeší tedy politické události. Zachycuje zákulisí britského dvora, přináší řadu zajímavostí, drobných detailů a historek, vysvětluje otázky protokolu a britských zvyklostí. Kniha je napsána čtivě, kvalitně a historicky věrohodně, živě vykresluje prostředí paláců, banketů i rodinných vztahů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384842/big_muj-manzel-a-ja-5yW-384842.jpg 4.3106
Literatura světová, Biografie a memoáry, Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Ikar (ČR)

My Husband and I: The Inside Story of 70 Years of the Royal Marriage, 2017

Kniha Můj manžel a já

Knihomolka506

Jaký byl život princezny a později královny Alžběty II. a prince Philipa jako páru? Faktogragických knih o každém z nich je hodně, ale takovou kde by byly popsané povahy, rutiny nebo zvyklosti jednotlivců včetně vzájemného setkání a manželství byste do r. 2018 nenašli. Požadavkům od autorčiných čtenářů a nejen od nich, ale i okolí spisovatelka vyhověla a vznikla takhle kniha . Co se mi na ní ale nelíbilo byla autorčina nesnášenlivost vůči princezně Dianě. Proto si plánuji o ní něco přečíst.

Pítrs85

Pokud se zajímáte o britskou královnu, nebo pokud vás svět aristokracie zajímá jako celek, určitě oceníte knížku Můj manžel a já. Ze začátku jsem se bál, jestli to autorka Ingrid Seward nepojme moc jako "červenou knihovnu", naštěstí po pár stranách se text usadí a vy se tak dozvíte spoustu informací o nejdéle sloužící královně a její pravé ruce, princi Philipovi, to vše navíc v úžasně zvoleném stylu, který není ani suchopárný, ani bulvární. Takhle má vypadat současná biografie.

MíšaS.

Kniha se mi líbila, četla se hezky.

Ewilka
07.06.2021

Velmi čtivě napsaná kniha. Autorka poodhaluje osobní život královské rodiny, přičemž velký prostor dostává princ Philip, o němž toho lidé zas tolik neví.

Vladísek
05.05.2021

Kniha, kterou jsem měla v "hledáčku" dost dlouho, ale až úmrtí manžela britské panovnice urychlilo její koupi. Rozhodně mě nezklamala. Naopak. Dozvěděla jsem se o královské rodině spoustu zajímavostí, pozměnila názor na některé členy této rodiny (firmy) a současně si uvědomila, jakou jistotou královna pro svou rodinu je. A nejen pro ni.

Radka_p
22.04.2021

V začiatočných kapitolách knihy autorka vymenováva všetkých možných príbuzných a predkov kráľovnej Alžbety a princa Philipa, čo bolo dosť odstrašujúce a pomerne dosť som sa strácala. No pribúdajúcimi stranami začína byť príbeh, príbehom a skutočne hovorí o vzťahu kráľovnej a princa. Zaujímavé čítanie (nehľadajte pikošky o vzťahu Diany a Charlesa alebo Meghan a Harryho lebo kniha je skutočne o vzťahu Alžbety a Philipa ako samotný názov vypovedá). Priznám sa, kúsok som si kráľovnú idealizovala, no po prečítaní, mám skôr pocit, že je chladná, rezervovaná a svojím povinnostiam kráľovnej oddaná a nápodobne aj jej manžel.

Kozel
14.04.2021

Přečtení této knihy jsem odkládal tak dlouho, až přišel popud skutečně silný a ne zrovna nejveselejší. Totiž úmrtí prince Philipa (9. dubna 2021). Princ Philip, vévoda z Edinburghu, stál ohromujících (víc než) 70 let dva kroky za svou ženou, aniž by vyloženě zmizel nebo se ztratil v jejím stínu, a byl jí opěrným sloupem, jehož skutečná síla bude vycházet najevo až nyní, kdy odešel z téměř sto let trvajícího života.

Jedním z úžasných pomníků je právě knížka Ingrid Sewardové, která je o tomto obdivuhodném svazku, v nejednom ohledu lámající rekordy. Jedna z mála knih, která se nezaměřuje primárně na Alžbětu, ale na ono královské manželství a představující prince Philipa. Načež se čtenář dozví mnoho informací o kontrastech obou protagonistů, stejně jako o princově osobnosti a náplni jeho života. A krom jeho vyhlášených průpovídek toho bylo mnoho, před čím smeknout. Škoda, že jeho vlastní knihy nejsou v češtině dostupné. Možná se tomu stane teď, protože český nakladatel ví, jak vycítit příležitost.

Zároveň se nejedná o zaujatou knihu. Myslím, že autorka sepsala objektivní biografii jednoho z největších manželství posledních staletí, včetně vzestupů a pádů s tím spojených, chyb i vítězství. Nejednou jsem se pozastavil nad zjištěním, do jaké míry se Alžběta s Philipem podobají/podobali svým ikonickým předkům Viktorii a Albertovi. Doporučení hodná kniha.

1casper
14.03.2021

O historii Anglie a královské rodině toho mám načteného dost. Tahle knížka byla z pohledu manžela královny, myslím, že z objektivního pohledu.
Oceňuji, že zde nebylo nic moc přikrášleného, rozebraná tam byly i nemilé a nepopulární činy, například jeho vztah k lady Dianě nebo údajná nevěra prince Philipa. Názor nechť si každý udělá sám....
Ale...
Žít ve 20. a nyní už ve 21.století v královské rodině, která udržuje a hlavně dodržuje všechny tradiční rituály, musí být velmi těžké.
Knihu doporučuji, je to milé a poučné čtení.