Mucholapka

Mucholapka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377747/bmid_mucholapka-GHp-377747.png 4 524 106

Od vraždy Cley Petresku ubehol presne rok. Opäť bolo leto, opäť boli prázdniny a ľudia sa tešili na dovolenky a zaslúžený oddych pri vode. Na oddelení vrážd sa nikto netešil a odniesť dovolenkový lístok šéfovi sa každý bál. Naozaj vtedy nebol vhodný čas na záhaľku, práce bolo vyše hlavy. Prišlo obdobie Beštie a muž vraždiaci staršie ženy priamo v ich bytoch ich zásoboval prídelom stále nových a nových prípadov. V jeho tieni sa pohyboval aj iný muž a nebyť toho, že pracovali v rovnakom období, a nebyť toho, že Ondrej-Beštia bol o niečo pracovitejší, bol by aj on zožal slávu najmasovejšieho vraha v histórii Nášho Mesta. Nezožal. Flákal sa a zostal druhý. No i keď zavraždil iba päť žien, aj tak napísal celkom pekný príbeh a chlapci zo starej vraždárskej partie o ňom rozprávali vždy, keď sa stretli na pive a nostalgicky spomínali na staré časy. Krauz nespomínal, Krauz zúril, lebo jemu šéf dovolenku podpísal, a tým sa to vlastne všetko začalo...... celý text

Faila
20.02.2020 4 z 5

Dánových knih mám za sebou zatím jenom pár, ale nějak už tuším, že mi příběhy z Našeho Města budou vždycky sedět. Každý člen mordparty mi sedí, kriminálníci jsou velmi dobře prokreslení, dílem se táhne báječný lehce ironický až načernalý humor a samozřejmě nechybí ani gradace napětí a pořádná dramata. Dánovy knihy mají vše, co lze od opravdu dobré detektivky čekat.

ArwenAragorn
09.01.2020 3 z 5

Dobrá detektivka, ale vadila mi tam pro mě trošku přitažená za vlasy záležitost s tajnými. Rok 1991 a všeobecná amnestie, která představovala pro kriminalisty noční můru. Řádí "ponožkový vrah" a je pohřešovaná 18-ti letá dívka. S narůstající délkou pohřešování je jasné, že už bude mrtvá a Richard Krauz a jeho parťáci začínají tušit, že mají co dělat s mazaným bestiálním vrahem, protože jméno už znají. Ale jednoduché to ani zdaleka nemají.
A Krauz tentokrát manželce ani nezahnul!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Vstávej, musíš do práce!"
Kromě těchto čtyř slov může detektiv z oddělení vražd slyšet ráno už jen čtyři podobně úděsná: "Vstávej, manžel se vrací!"

oskli
07.10.2019 5 z 5

Jak pravil Joges pode mnou: "Srdcová záležitost. Mordparta z Nového Města prostě stále baví. Průběh pátrání i příběhu tradičně na úrovni i na vlně Dominika Dána – tj. opět hodně smíchu a napětí. Závěr knihy mi oproti Mouše přišel trochu slabší, ale nijak vážně to neřeším." Podepisuji se pod všechno.
Já opět poslouchala audio verzi, která je prostě geniální. Takže pochybné tajné služby přecházím jen s lehkým protočením očí a těším se na další shledání s chlapci zo starej vraždárskej partie :-)

callahanh
17.09.2019 4 z 5

Další případ Richarda Krauze a spol. je vesměs hodně podobný těm dalším. Dán svůj styl nijak nemění, stále píše úsporně, čtivě, svižně a umí skvěle vystavět zápletku. Tato zavádí čtenáře až do roku 1990, takže těží z tehdejší všeobecné amnestie a přináší atraktivní příběh. Oproti ostatním dánovkám je v této rozdíl snad jen v tom, že vrah je znám brzy a jde už jen o to, jakým způsobem bude dopaden a také v tom, že se tu řeší ještě trošku větší politická linie, která ale nakonec trochu vyšumí, trochu netradiční je samotný závěr, který možná zbytečně nechává čtenáře na pochybách. Jinak znovu platí, že popis policejní práce se nejspíš blíží realitě, celá parta vyšetřovatelů je sympatická a děj má spád a nezabývá se zbytečnými odbočkami. Psychologie postav tu tolik není a vše je spíše jednodušší a povrchnější, ke zvolenému stylu to ale naprosto sedne a vlastně to nijak nevadí. Dominik Dán si zkrátka drží úroveň, z níž se nikdy moc neodchýlí a je zárukou jistoty. Mucholapka není zásadní výjimkou. 70 %

TomHr
12.09.2019 3 z 5

Dánův styl mi hodně sedí a vraždárska parta je prostě sympatická. Knížce však ubírá na hvězdičkách, když autor zabrousí do politických vod. Navíc tentokrát je příběh tak nějak neukotvený a neuzavřený.

Péťa1950
30.08.2019 4 z 5

Další Dán, zajímavá pro mne byla charakteristika sériového vraha, ta spolupráce s tajnými službami se mi nezdála, ale je možné všechno. Vyšetřovatelé, jejich život, stres, alkohol, vtipy,
nasazení, obdobné jako v knihách, které jsem četla nejdříve.Naivita Diany neuvěřitelná. Nemám v tom systém, čtu, co je v knihovně zrovna dostupné.

janina66
06.07.2019 3 z 5

Za mě Moucha super, ale Mucholapka se mi moc nelíbila. Bylo to zdlouhavé a tajné služby přitažené. A konec trochu zvláštní.

zuzana-koubkova
14.06.2019 4 z 5

Moje první setkání s autorem. Docela dobrá detektivka. Taková slovenská drsná škola. Jediné, co mi přišlo sillně přitažené za vlasy, byli - POZOR SPOILER!!! - ti pochybní estébáci osnující vraždu Alexandra Dubčeka, to bylo jak ze špatného konspiračního webu.

davaprd
13.06.2019 5 z 5

další zajímavý příběh, provázaný s dalšími a pochopitelně s dávkou humoru, který je často brilantní a zpestří již tak vážná témata, dávám za 5* :-).

Vlk.kh
01.06.2019 3 z 5

Docela dobré, ale ty tajné služby atd. - to mi přišlo takové přitažené za vlasy, klidně bych se bez toho obešel a příběhu by to neuškodilo, spíš naopak.

Joges
11.05.2019 5 z 5

Srdcová záležitost. Mordparta z Nového Města prostě stále baví. Průběh pátrání i příběhu tradičně na úrovni i na vlně Dominika Dána – tj. opět hodně smíchu a napětí. Závěr knihy mi oproti Mouše přišel trochu slabší, ale nijak vážně to neřeším. Mucholapka prostě znovu zabodovala.

rekon
06.05.2019 5 z 5

Další skvělý kousek od tohoto autora, řadím jej mezi top, hned vedle severských detektivek.

Lucka Most
08.04.2019 5 z 5

Perfektní, jako vždy, líbí se mi, že Dán vždy do děje zamíchá i politické pozadí, nebo alespoň atmosféru doby. Dokonce bych řekla, že dokáže perfektně popsat i zoufalství přeživších :(. Kdyby to bylo na mě, zkrátila bych trochu popis krutostí, které se provádějí na obětech a množství vypité vodky :), ale je fakt, že v té době se chlastalo všude, tak proč ne na kriminálce.
P.S. Chytili ponožkového vraha? Já to asi nějak přehlédla :)

Jenny055
25.02.2019 5 z 5

Opäť jeden skvelo napísaný príbeh z oddelenia vrážd. Počúvala som audioknihu načítanú Mariánom Geišbergom. Vynikajúca. Je mi ľúto, že tu už nie je, a nemôže nahovoriť ďalšie knihy, (Dánoviek je veľa) a ten, kto bude čítať po ňom to bude mať veľmi ťažké.

harena
24.02.2019 5 z 5

Dánovky jsou jedinečné a stále neskutečně čtivé. Příběh začíná v roce 1991, kdy Havel vyhlásil všeobecnou amnestii, která se provždy zapíše jako odstrašující čin nehodný následování. Protože trestná činnost stoupla o tři sta procent, mordparta se nezastaví. Richard Kraus se soustředí na pátrání po vrahovi mladých dívek, další pátrají po ponožkovém vrahovi. Je tu opět propojení politiků, FBIS a kriminálníků. Napínavý a silný příběh, s troškou chlapského humoru psaný tak, jak to slovenský autor umí.

Jordyz
18.02.2019 4 z 5

Všechny knihy od tohoto autora se čtou tak nějak samy. Žádné složité vysvětlování nebo popisy. Příběh běží a čtenář ho jenom sleduje. Určitě si s chutí přečtu i další knihy.

Kortez
11.02.2019 5 z 5

Pro čtenáře příběhů podle skutečných událostí je tato knížka povinnou četbou. Dominik Dán ani tentokrát nezklamal a na rozpitvaném příběhu vrahouna ukázal cvrkot na kriminálce ze všech úhlů. Kniha vás nepustí dokud ji nedočtete.

Skripi
26.01.2019 4 z 5

Dán nesklamal, škoda toho Geišberga, bude mi chýbať jeho chrapľavý hlas... :(

mi-380
08.01.2019 4 z 5

Rok 1991, další díl historického seriálu od Dominika Dána.
Témata: přípravné akce směřující k rozdělení Československa, následky amnestie, aktivity tajných služeb, cesta Mečiara k moci.
Děj probíhá současně s dějem v Bestii. My známe vraha, policisté ho znají, problém je v důkazech a na jejich hledání je založeno napětí. Stejně jako v Bestii, i zde je vše podle skutečných událostí, i jméno vraha je jen lehce pozměněno.
Kdy a jak se přilepí? Držíme detektivům palce, čekáme a doufáme, že brzy a navždy.
85 % (doposud 260 hodnotících s průměrem 87 %).
...
„Dobre. Kedy ho chytíte?
„To nevie nikto.
„Chcem počuť termín.
„Ja chcem plat ministra a zodpovednosť vrátnika.
Jediný Burger si mohol dovoliť takto hovoriť s riaditeľom.

PS: Chronologicky sedmý díl, vydaný jako jedenáctý
PS2: Pozor spoiler:

francouz
02.01.2019 5 z 5

Dominik Dán opět nezklamal. A parta, která se opět vrací, tak trochu na začátek, kdy ještě Krauz byl spíše takové trošku lepší začátečnické ucho, kdy mu navíc chybí jeho nahrávač Chosé, má co nabídnout.
Tentokrát je zde opět fabulace na super téma, tou je příprava rozdělení republiky, kdy jsou Češi o krok napřed, protože ten co je u kormidla se těm, kteří u něj byly 40 let malinko vymknul kontrole a je těžké ho řídit. Proto je zde Canis, který nezapře operatice. Zejména scéna s vyplňováním tiketu a prověření pravé totožnosti dělníka, by se určitě vyjímala i u jiného klasika špionážních knih, Iana Fleminga.
No prostě ta kniha má vše co je potřeba, možná jenom to, že znáte vraha trošku dříve, než je u autora běžné, Vám udělá nějakou tu vrásku na váři, ale to je tak všechno, protože jinak to opět lepí dohromady.