Mráz

Mráz
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310330/bmid_mraz-8hV-310330.jpg 4 3041 3041

Martin Servaz série

Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, velitel kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování vraždy bezdomovce, aby se ujal nejpodivnějšího případu své kariéry.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

Elapheg
21.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Možný spoiler:
Je to moje první setkání s autorem i jeho detektivem Martinem Servazem a chci říct, že to bylo skvělé, o to příjemnější, že zápletka je velmi inteligentní, nechybí dějové zvraty a i když konec je začátkem pro další putování s Martinem Servazem a s Irene Zieglerovou snad taky, tak mi to ani nevadí, naopak se těším na další díl. Myslel jsem, že autor bude ostrostí někdě jako Helen Fieldsová, která je taky výborná, avšak Minier je mírnější, což mi vyhovuje. Tím ale nemíním zatracovat Fieldsovou, jen podotýkám, že Bernarda Miniera jsem dlouho nečetl z obav, že to nedám a jsem rád, že jsem měl ještě rezervy navíc. Obdivuji autora, jak dokázal skloubit dvoje vyšetřování Martina Servaze a sice vraždu bezdomovce s mrtvým koněm na lanovce, který je na tak nepřístupném místě, že je přímo záhadou, kdo a za jakým účelem ho umístil právě na tam a jak. Kůň navíc patří místnímu magnátovi Ericu Lombardovi a k tomu je blízko elektrárny Wargnierův institut, kde se nachází ti největší psychouši, kteří jsou střeženi několika bezpečnostními systémy, takže je nemožné, aby utekli. Přesto však se na další mrtvole, tentokrát lidské, najde DNA, která patří právě jednomu chovanci Wargnierova institutu. K tomu víc zde máme čerstvě nastupující doktorku do Wargnierova institutu, Diane Bergovou, která brzy zjistí velmi podivné události právě v tomto institutu. Najde Martin Servaz a jeho kolegyně Irene Zieglerová stopu, která odhalí pozadí všech zločinů a vysvětlení všech záhad, kterými je případ obestřen? Mrtvý bezdomovec, mrtvý kůň, DNA pacienta na místě, kde se nachází zavraždění lidé. Zde bych chtěl ještě jednou vyzdvihnout skvělou detektivku, která si právem zaslouží pět hvězd a doporučení a poděkování všem mým knižním přátelům, že mě k autorovi přivedli a dali cenné recenze. Moc vám všem děkuji. :-) Za mě maximální spokojenost.

katasukivasukim
04.11.2023 4 z 5

Tak,vůbec to nebylo špatné. Jen mi přišlo trochu moc zbytečných stránek.Ale Martin příjemný,člověk s obyčejnými problémy.Trochu mě zarazila frekvence homosexuálů v řadách policie,ale nakonec.....proč ne.

RADIN
31.10.2023 4 z 5

Ten záver ma sklamal,slabučký veľmi.

janina66
20.10.2023 5 z 5

Je to už několik let, kdy jsem tuto knihu četla.
Teď jsem zvolila audioknihu. Jediné, co jsem si pamatovala byl nález koně, a "akce" u starého soudce, této situace jsem se bála. Ostatní děj už zapadl v zapomění.
Postava Juliana Hirtmanna mi trochu připomíná postavu Julka Waltra od Keplera v řadě Joona Linna.

Ferratka
16.10.2023 2 z 5

Miniera a jeho Martina Servaze mám ráda, ale Mráz mě neskutečně nudil. Škoda.

honza0876
01.09.2023 4 z 5

Kdybych to nedočetl připadal bych si jako matematik který nevyřeší příklad. Nevím jak to máte vy, ale já když už si vyberu detektivku ke čtení tak jí dočtu. Prostě chci znát výsledek. A potom se můžu rozhodnout jestli se pustím do dalšího dílu série . A já to udělám. Normálně kultivovaně přečtu přez 600 stránek za pár dní. Dobře tak jako čuně v ložnici,v kuchyni,v obýváku,ve vaně,v autě ,před domem na ulici. Hrozný zvíře sem.

zd0981
15.08.2023 odpad!

Kdybych to dočítal, byla by to zbytečná ztráta času.
Skutečnost, že toto "dílo" má v hodnocení 85% spokojenosti je ve střetu se všeobecně rozšířenou představou, že jsme vzdělaný, kultivovaný národ, který si potrpí na hodnotnou literaturu
Pro zajímavost:

Evelin
11.08.2023 5 z 5

Za mě super, dobře se kniha četla. Jdu na další díl.

strippedd
05.08.2023 4 z 5

Tohle, ale nebylo vůbec špatné. Hned je to příjemná změna od všech těch severských detektivek. Servaz mi je sympatický už jenom tím, že to není nesmrtelný James Bond. Zápletka byla příjemně mrazivá. V určité části už jsem bohužel tušila závěr, ale nijak mi to nevadilo. Trochu na mě působí divně těhotná paní svůdnice, ale to je jen detail. Těším se na pokračování.

onyx84
03.08.2023 5 z 5

Obrovská spokojenost...Martin sympaťák,obyčejnej chlap,žádnej nesmrtelnej superhrdina...příběh měl spád,napětí,zvraty...jako úvod do série prostě super...těším se na další...

rumova_kulicka
07.07.2023 2 z 5

Asi jsem četla něco jiného než většina čtenářů, jinak si nedovedu vysvětlit to vysoké hodnocení. Jako téma asi dobré, zasazení do prostředí Pyrenejí super, ale měla jsem strašný problém se knihou prokousat. Přílíš mnoho stránek, úplně zbytečných. Vesmírně dlouhé kapitoly, půl hodiny jedna. Hlavní vyšetřovatel mi vůbec sympatický nebyl a vykreslen byl ve výsledku jako docela ňouma, nebo aspoň mně to tak přišlo. Spád nabrala kniha až ve třetí třetině, ale tam toho autor zase nacpal tolik, že to nevymyslí ani v Hollywoodu nebo na divokém Západě. A ten konec s Vánocemi, ten to zabil. No jestli někdy sáhnu po pokračování, tak jedině ve chvíli absolutní nudy.

iv.ča
30.06.2023 5 z 5

Bavilo mě to. Dobře napsaný thriller.

Privilegius
20.06.2023 5 z 5

Četl jsem na doporučení. Hned mě to chytlo a nešlo se odtrhnout. Už se těším na další díl.

sgjoli
18.06.2023 4 z 5

Tak tenhle thriller mne fakt dost chytil a určitě budu chtít v této sérii pokračovat. A za to jsem moc ráda, protože mi v tom závalu thrillerů, co knižní trh chrlí, je čím dál tím těžší najít něco, co jste už neviděli někde jinde. Něco, co vás chytne, nebude vás nudit, nebude působit průměrně a okoukaně.
Ten český název "Mráz" mi pro tuto knihu přijde skutečně příhodný. Není to mrazivé jen tou svou atmosférou a děsivostí celého případu, ale i tím, že se to odehrává na odlehlém mrazivém místě uprostřed hor. To prostředí tu je skvěle vykreslené. Některé scény tu jsou nejen mrazivé, ale hodně syrové, drsné, plné akce. Celkově mi to atmosférou připomínalo Purpurové řeky od J. C. Grangého - atmosférou, temností příběhu, odlehlým místem v horách.
Hlavní vyšetřovatel Servaz mi byl sympatický. Působil na mne důvěryhodně, jako že ví, co ve své práci dělá. Je uvážlivý, působí jako vyšetřovatel seriózně. Ostatní postavy z týmu vyšetřovatelů ho vcelku dobře doplňovali. I když pachatelé postupně vyplouvají na povrch, přesto jsem některé věci vůbec neodhadla - autor mne uměl překvapit, což velmi oceňuju.
Tuto knihu jsem poslouchala jako audio v interpretaci Jiřího Žáka a dost mne to bavilo. Určitě i příště sáhnu po audioknize.
Sice to není ten nejlepší thriller, co sem kdy četla/slyšela, ale 4 hvězdy jsou určitě na místě a za sebe mohu doporučit.

Lucciella_L
10.06.2023

Kniha se ke mě dostala formou štafety, za což jsem nesmírně vděčná. Četla se poměrně dobře, ale některé části byly zbytečně zdlouhavé. Třeba sexuální propletence aktérů byly naprosto zbytečné . Přesto námět byl hodně zajímavý a líbil se mi. Uvítala bych propracování jiných detailů... I přes tyto výhrady musím uznat, že se mi knížka líbila.

Layyen
30.05.2023 5 z 5

Opravdu povedená detektivka, jediný malý mínus je za povinnou dávku leseb a gayu ale holt doba je zlá..

Petr13103
08.05.2023 5 z 5

Tak to bylo něco. Zajímavé, přečíst knihu mi trvalo 2 měsíce! Tedy ne že by byla nudná ale mezitím jsem četl ještě par dalších bichlí. No rovnou ke knize: velice zajímavý příběh z Pyrenejí s hlavním vyšetřovatelem Martinem Servazem, jedna záhadná vražda koně a spoustu dalších vražd lidí. Pomsta, nebo vraždění ze zábavy? Proč ze zábavy nedaleko místa činu se totiž nachází Wargnierův ústav pro psychopaty! Všichni se shodneme, že takový počin svědčí o jisté genialitě autora. Výborná kniha, která je bestsellerem právem! Bravo! (A teď si pravděpodobně přečtu hypnotizéra od Keplera, nebo nemesis od Nesbøa:-)).

tinka1974
23.04.2023 3 z 5

Poslouchala jsem jako audio, ale moc mě to nenadchlo. Spád a můj zájem tako krimi dostala až v poslední třetině. Nevím proč, protože příběh je opravdu zajímavý

Peter74
16.04.2023 5 z 5

Taketo napätie ma prekvapilo.
Bol som v šoku, čo sa bude diať. Zápletka, akčnosť, zimomriavky až strach ako sa to skončí.

dasha0306
13.04.2023 3 z 5

Nejsem si jistá, jestli toto je můj šálek čaje. Louskala jsem to dlouho, prvních 150 stran mě málem dostalo do čtecí krize jako blázen. Rozhodně jsem neměla ni na konci pocit, že se od toho nemůžu odtrhnout, protože spád to moc nemělo, spíše to bylo velmi popisné a těch 600 stran by se dalo smrsknout v klidu na 300, ale tak to je můj vkus. Konec už oproti zbytku knihy až moc urychlený a každé lehké napětí v knize nevygradovalo do pocitu velkého napětí.