Mramor a plátno

Mramor a plátno https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347735/bmid_mramor-a-platno-QJq-347735.jpg 4 199 199

Příběh je zasazen do renesanční itálie a popisuje dnes téměř zapomenutou rivalitu mezi dvěma největšími umělci své doby – Leonardem da Vinci a Michelangelem Buonarroti. Zatímco Leonardo již zažil téměř vše, od uznání davů po válečnou vřavu, a nyní zoufale hledá novou múzu, Michelangelo je naopak mladý, bez úcty ke starým mistrům, zoufale toužící proslavit se vlastními silami. Jejich setkání změní svět.... celý text

Lucka11
30.07.2017 5 z 5

Autorka ponúka svoj pohľad na to, ako to mohlo vyzerať vo Florencii v 16.storočí, keď sa preťali životné cesty dvoch velikánov umenia. Leonarda,v tej dobe už slávneho a výstredného a Michelangela, vtedy ešte neznámeho umelca. Rivalita týchto dvoch, teda skor neznášanlivosť je aj historicky podložená, ako to na konci knihy autorka spomína. Kvitujem, že spisovateľka vysvetľuje a objasňuje, čím sa inšpirovala, čo bola len jej fantázia, fikcia a ktoré udalosti v knihe sa zakladajú na historických faktoch. Čítanie je to zaujímavé, páčili sa mi striedajúce pasáže z pohľadu Leonarda a Michelangela. Odporúčam. Ide o chytľavé a pútavé čítanie.

zuzana2599
19.07.2017 5 z 5

Mramor a plátno je úchvatný román podložený historickými skutečnostmi. Zachycuje dobu let až 1501 až 1505, kdy Leonardo a Michelangelo žili oba ve Florencii, genialitu i vzájemnou rivalitu obou velikánů.
Vřele doporučuji, je to fascinující a obohacující čtení !!!

Babouš
05.07.2017 5 z 5

Perfektní čtení na léto. Horké uličky Florencie a v nich ambice a sny dvou největších géniů italské renesance, kteří se chtějí zapsat do historie. Tohle klání mě bavilo číst, i když už člověk tuší, jak to asi dopadne, a z principu asi spíš drží palce Michelangelovi coby mladšímu a "neotesanějšímu". Pro mě kniha kromě výborně popsaného děje přinesla i hromadu nových znalostí a střípků o renesanci. A čte se to samo - nejspíš i díky výbornému překladu, doporučuju!

tibicards1710
27.01.2017 5 z 5

Rivalita dvoch géniov svojej doby. Rivalita Leonarda da Vinciho a Michelangela Buonarottiho. Priznacny je aj nazov knihy. Olej symbolizuje maliara Leonarda a jeho majstrovske dielo, Monu Lisu. A mramor? Material, ktory dokazal premenit na takmer hovoriace sochy slavny Michelangelo. Dej sa odohrava na zaciatku 16. storocia, ked Florencia nutne potrebuje novy symbol. Taky, ktory zmobilizuje obcanov tohto slavneho mesta. Symbol, s ktorym sa vsetci stotoznia... Mesto vlastni kus mramoru, kus neopracovaneho kamena. Kamena, ktoremu uz len treba vdychnut dusu... A to je hlavna vyzva pre velkych rivalov. Leonardo na jednej strane a Michelangelo na strane druhej. Mile, prijemne a oddychove citanie. A tych par faktov z dejin nikoho neurazi, ani neunavi.