Mramor a plátno

Mramor a plátno https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347735/bmid_mramor-a-platno-QJq-347735.jpg 4 199 199

Příběh je zasazen do renesanční itálie a popisuje dnes téměř zapomenutou rivalitu mezi dvěma největšími umělci své doby – Leonardem da Vinci a Michelangelem Buonarroti. Zatímco Leonardo již zažil téměř vše, od uznání davů po válečnou vřavu, a nyní zoufale hledá novou múzu, Michelangelo je naopak mladý, bez úcty ke starým mistrům, zoufale toužící proslavit se vlastními silami. Jejich setkání změní svět.... celý text

Sova15
12.02.2018 5 z 5

Oba umělce obdivuji (a nejen je). V příběhu je krásně popsaný vznik děl. Leonardo a Michalangelo byl každý jiný, ale oba měli společné to, že chtěli vytvořit dokonalá díla. Co by říkali tomu, že je obdivujeme ještě teď. Až v létě uvidím Davida, vzpomenu si na strasti jeho vzniku. A moc se těším. Budu se na něj dívat, díky románu, trochu jinak - důvěrněji.

janasim
03.02.2018 5 z 5

Jako bych se procházela po florentských cestičkách. Tolik fascinujících umělců,jako kdybych s nimi žila jejich životy,prožívala příběhy... Výborný román!

Lolila
17.01.2018 4 z 5

Pekný príbeh, kde je zobrazená rivalita medzi Michelangelom a Leonardom da Vinci v krásne zobrazenej Florencii. Škoda, že autori musia využívať v deji viac fikcie, keďže sa neuchovalo veľa z ich života, hlavne čo sa týka da Vinciho. Michelangelov život je krásne opísaný v knihe Agónie a extáze od Irvinga Stona.

raidmnoid
11.01.2018 4 z 5

Pro mě velice zajímavá kniha. U převážné vetšiny knih již od začátku mám osobního hrdinu a s ním následně prožívám celý příběh (díky stylu psaní některých autorů, je mým hrdinou ten špatný, bohužel), ale v této knize jsem to nepociťoval. Příběh jsem si užil, ale vnímal jsem jej z pohledu někoho třetího - občas se jako malý spratech choval Michelangelo, občas Leonardo. Ale i tak jsem si knihu užil a vůbec mi to nevadilo.

Tereziee
07.12.2017 4 z 5

Není to román pro každého, to se musí říct hned na začátek, ale já jako blázen do umění (hlavně do období renesance) jsem si z toho sedla na zadek. Kniha mě hned první stránkou vtáhla do děje a ještě větší radost mi dělalo prostředí Florencie. Souboj umění mezi Michelangelem a Leonardem mě bavil celou dobu. Leonardo se sice občas choval jako vůl, ale i tak jsou oba prostě velikáni. Krásná kniha.

Lemurka
20.11.2017 2 z 5

Na knihu jsem se těšila, renesance je má oblíbená jako tito dva mistři. Některá jejich díla jsem měla možnost vidět na živo. Bohužel u knihy jsem vydržela do půlky, pak jí odložila. Moc mi neseděl styl psaní, nevtáhla mě do děje....

Dandy1
08.11.2017 4 z 5

Krásné přiblížení vzniku dvou nádherných uměleckých děl. Teď už zbývá vidět je naživo. Budu se na ně dívat úplně jinýma očima. Původně byl Leonardo v mých představách hodný snilek. Ale tady je zobrazen jako nepřející sebestředný člověk.

Ewik
26.10.2017 5 z 5

Úžasný román z prostředí nádherné a fascinující renesanční Florencie, která ke svému čtenáři promlouvá skrze mistrovská díla italských velikánů. Kniha mě naprosto pohltila svojí otevřeností, barvitostí a láskou k umění. Fascinovaně jsem hltala rivalské půtky mezi zkušeným arogantním Leonardem a odhodlaným hrdým Michelangelem. Okamžitě jsem se přenesla do doby vlády Borgiů, vzniku Mony Lisy, do doby kdy pitva byla vrcholem kacířství a ne přínosem pro vědu.
Právě v této době vznikla všechna tato díla, která uvádějí v němý úžas celé generace. Vychutnala jsem si každou stránku a věřím, že milovníky historie a umění tato kniha potěší.

parvitas
17.10.2017 5 z 5

Úžasne som si pri tejto knihe oddýchla. Milujem Michelangela, jeho socha Dávida je geniálna, vlastne, všetky sú. A aj Da Vinciho obrazy sú prekrásne. Jeho schopnosť venovať sa toľkým oblastiam ma vždy udivovala. Mala som možnosť vidieť niektoré diela oboch umelcov naživo a bol to dokonalý zážitok. Dej knihy sa odohráva počas rokov 1499-1504, kedy obaja vytvorili nezabudnuteľné diela - Michelangelo Dávida z mramoru a Leonardo obraz Mony Lisy. Mihnú sa tam aj iní umelci, štátnici a známe osobnosti, ale len v pozadí. Historický román, fiktívny výrez zo životov oboch umelcov - ale ich obavy o budúcnosť, získavanie zákaziek, či pohŕdanie rodiny Michelangelovou prácou, politické machinácie (a lá Machiavelli), rivalita na všetkých frontoch, vojna za bránami mesta, Leonardove vynálezy - toto všetko je podané veľmi presvedčivo a reálne. Prevažná väčšina textu je v dialógoch, výstižné, svieže, vôbec nie zdĺhavé. Odporúčam všetkým, ktorí milujú renesančných umelcov a najmä týchto dvoch konkrétne.

iška
17.10.2017 4 z 5

Rivalita dvou géniů. Dopředu víme, že díla obou budou i v budoucnosti obdivována a i tak kniha nepostrádá napětí a čte se takřka jedním dechem.

JezinkaJ
21.09.2017 5 z 5

Pěkný příběh o boji, usilování a víře. Kdo chce někam dojít, bojovat prostě musí i když jsou to osobní bitvy, i když to pak třeba nevyjde.
Ráda jsem četla o Davidovi a Moně Lise. V příběhu zmiňovaná Pieta je pro mě nejlepší sochou, kterou lze vůbec spatřit a nic se jí nevyrovná.
Určitě doporučuji k přečtení a za Pietu dávám pět hvězdiček.

hajrys
19.09.2017 5 z 5

Kouzelný román. Ještě ve mně doznívá. Nemohla jsem se odtrhnout od života geniálních umělců. Při čtení jsem hned několikrát otevřela stránky o umění a zkoumala tato díla v jiném světle. Příběh dvou rivalů, popsaný pohledem obou. Plný počet si určitě zaslouží a vřele doporučuji.

orinka3
27.08.2017 3 z 5

Nemám příliš ráda tento pompézní až hysterický styl vyprávění. Ale to je můj problém. Autorka se jistě poctivě vynasnažila namalovat vlastní obraz dvou soupeřících umělců v neklidné Itálii v době renesance. Zatímco jeden je téměř univerzální génius, ten druhý propadl celou duší sochařství (v tomto románu, jinak byl i vynikajícím malířem) a jakoby nebyl z tohoto světa. Čelí nepochopení ze všech stran. Leonardo je líčen spíš jako lehce zhýčkaný a společností oblíbený lev salonů, sochař Michelangelo jako šmudla páchnoucí na sto honů, který je ochoten obětovat pro svůj ideál všecko. I vlastní život. Co mě se týče, víc mě zaujal příběh zrodu Davida, než Mony Lisy. Svou dramatičností, nebezpečím i tím úlevným zaslouženým koncem. Na knize mi ale vadily tiskové chyby, kterých nebylo málo. Bohužel, knize s takovým tématem se odpustit nedají.

akinomV
27.08.2017 5 z 5

Knížka mě nečekaně okouzlila a vzbudila zájem vidět některá díla v reálu. Ačkoliv je to fikce, je postavena na reálných faktech a o to víc mě asi i bavila. Rozhodně doporučuji!

lapagerie
14.08.2017 4 z 5

Příjemné čtení o Michelangelovi a Leonardovi, jejichž příběh se prolíná ve Florencii v letech, kdy Michelangelo tvoří Davida. Líbil se mi kontrast mezi "hejskovským" snílkem Leonardem a "dělníkem" Michelangelem. Kapitoly jsou přehledně členěné, každá se střídavě věnuje vždy jednomu z hrdinů. Román vystihuje jen krátký časový úsek v životě obou umělců, který ale myslím leckoho povzbudí, aby si o nich přečetl více.

Eorin
09.08.2017 5 z 5

Ze začátku jsem měla tendence porovnávat s Kamenem a bolestí od Schulze, ale hned po dvou stranách jsem s tím přestala - je to úžasně psaný příběh dvou rivalů a klidně věřím, že se to celé takto mohlo odehrávat. Jako milovník a student dějin výtvarné kultury, stejně jako milec historie, mohu vřele doporučit, neboť od obého je tam požehnaně a nadto spisovatelčin styl, který mi opravdu dobře sedl.
Skvělé, tleskám a děkuji, paní Storey

V28
07.08.2017 5 z 5

Nejsem velkým příznivcem historické beletrie, ale díky doporučení jsem se dostal k této knize a musím opět s díky říct, že je to jeden z nejkrásnějších a nejčtivějších příběhů, co jsem tenhle rok četl. Nejradši bych se hned rozjel po stopách těch dvou. Krásně napsaný, napínavý a barvitě vypravěný příběh "fiktivního" souboje dvou Mistrů nejen své doby. Pro každého pět hvězd i když jsem víc přál Michelangelovi.
Grazie mille!

Imor
06.08.2017 5 z 5

Krásný román o dvou velikánech. Doba ve které žili nebyla jednoduchá a přitom dokázali tak nádherné věci. Ano i já bych hned sedla do auta a jela do Florencie. Úplně ideální by bylo vzít knihu a začít ji číst přímo na místě a nasávat atmosféru - tak to by byl dokonalý zážitek. Také oceňuji poznámky autorky na konci knihy.

darinakovacova
04.08.2017 5 z 5

Příběh mě přenesl do renesanční Florencie, líčí setkání a soupeření dvou umělců postaršího Da Vinciho a mladého Michelangela. Oba se v lásce moc nemají, zároveň ve skrytu duše jeden druhého respektují a obdivují. Po přečtení knihy toužím zase o kapku víc Florencii navštívit a Davida si osobně prohlédnout. Oceňuji poznámky autorky na konci knihy, popisuje zde, které události jsou skutečné a které jsou fiktivní. Navíc jsou k dispozici pro další informace webové stránky www.oilandmarble.com v sekci History Behind the Novel. K Leonardovi a Michelangelovi už nikdy nebudu přistupovat jako dřív...

hs777
31.07.2017 5 z 5

Okouzlující román o dvou geniálních umělcích, jejichž vzájemná rivalita pomohla na svět dvěma jejich nejznámějším dílům. Mám ráda ty knihy, které ve mně probudí touhu dozvědět se víc, takže neustále googlím další a další informace. Mimořádně nádherný zážitek z italské Florencie.