Mramor a plátno

Mramor a plátno https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344208/bmid_mramor-a-platno-Z3G-344208.jpg 4 199 64

Příběh je zasazen do renesanční itálie a popisuje dnes téměř zapomenutou rivalitu mezi dvěma největšími umělci své doby – Leonardem da Vinci a Michelangelem Buonarroti. Zatímco Leonardo již zažil téměř vše, od uznání davů po válečnou vřavu, a nyní zoufale hledá novou múzu. Michelangelo je naopak mladý, bez úcty ke starým mistrům, zoufale toužící proslavit se vlastními silami. Jejich setkání změní svět.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Oil and Marble , 2016

Lucka11
30.07.2017 5 z 5

Autorka ponúka svoj pohľad na to, ako to mohlo vyzerať vo Florencii v 16.storočí, keď sa preťali životné cesty dvoch velikánov umenia. Leonarda,v tej dobe už slávneho a výstredného a Michelangela, vtedy ešte neznámeho umelca. Rivalita týchto dvoch, teda skor neznášanlivosť je aj historicky podložená, ako to na konci knihy autorka spomína. Kvitujem, že spisovateľka vysvetľuje a objasňuje, čím sa inšpirovala, čo bola len jej fantázia, fikcia a ktoré udalosti v knihe sa zakladajú na historických faktoch. Čítanie je to zaujímavé, páčili sa mi striedajúce pasáže z pohľadu Leonarda a Michelangela. Odporúčam. Ide o chytľavé a pútavé čítanie.

zuzana2599
19.07.2017 5 z 5

Mramor a plátno je úchvatný román podložený historickými skutečnostmi. Zachycuje dobu let až 1501 až 1505, kdy Leonardo a Michelangelo žili oba ve Florencii, genialitu i vzájemnou rivalitu obou velikánů.
Vřele doporučuji, je to fascinující a obohacující čtení !!!

Babouš
05.07.2017 5 z 5

Perfektní čtení na léto. Horké uličky Florencie a v nich ambice a sny dvou největších géniů italské renesance, kteří se chtějí zapsat do historie. Tohle klání mě bavilo číst, i když už člověk tuší, jak to asi dopadne, a z principu asi spíš drží palce Michelangelovi coby mladšímu a "neotesanějšímu". Pro mě kniha kromě výborně popsaného děje přinesla i hromadu nových znalostí a střípků o renesanci. A čte se to samo - nejspíš i díky výbornému překladu, doporučuju!

tibicards1710
27.01.2017 5 z 5

Rivalita dvoch géniov svojej doby. Rivalita Leonarda da Vinciho a Michelangela Buonarottiho. Priznacny je aj nazov knihy. Olej symbolizuje maliara Leonarda a jeho majstrovske dielo, Monu Lisu. A mramor? Material, ktory dokazal premenit na takmer hovoriace sochy slavny Michelangelo. Dej sa odohrava na zaciatku 16. storocia, ked Florencia nutne potrebuje novy symbol. Taky, ktory zmobilizuje obcanov tohto slavneho mesta. Symbol, s ktorym sa vsetci stotoznia... Mesto vlastni kus mramoru, kus neopracovaneho kamena. Kamena, ktoremu uz len treba vdychnut dusu... A to je hlavna vyzva pre velkych rivalov. Leonardo na jednej strane a Michelangelo na strane druhej. Mile, prijemne a oddychove citanie. A tych par faktov z dejin nikoho neurazi, ani neunavi.