Motýlek

Motýlek https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1961/motylek-1961.jpg 5 1230 178

Charriérův Motýlek vyšel v Paříži v roce 1969 a rázem se stal literární senzací. Jistě potěší zejména novou generaci čtenářů, neboť je to nejen slavný bestseller, ale především výborné počtení. Francouz Henri Charrière strávil dvanáct let v trestanecké kolonii na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně. Dvacet let po svém úspěšném útěku sedl a napsal o svém životě knihu. O obvinění z vraždy, kterou nespáchal, o odsouzení k doživotí, o deportaci do tropického pekla, kde se ocitl roku 1931, o dvou letech strávených na samotce, o příteli roztrhaném žraloky při pokusu o útěk, o sedmi dalších nezdařených pokusech i o tom posledním, úspěšném, kterým se ve 40. letech dopravil do úkrytu ve Venezuele...... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , BB art

Papillon , 1969

bobina58
18.06.2013

Knihu jsem četla několikrát, moc dobré a napínavé čtení. Z filmem se nedá srovnat.Patří mezi mé oblíbené .

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

Kniha je jedno veľké dobrodružstvo o túžbe po slobode. Aj keď je pravda, že kniha je propagovaná ako skutočný príbeh, nie je to úplne tak, pretože autor použil vymyslené, či pravdivé príbehy kolujúce vo väzení. Jeho skutočný útek z väzenia nebol ani zďaleka tak zaujímavý. Ale ani tento fakt mi neubral na tom, že dobrodružstvo s Motýlkom stálo za to!

exitus
23.04.2013 5 z 5

Nečekala jsem, že se mi tak bude líbit. Neskutečný příběh...opět se ukazuje, že ty nejneuvěřitelnější příběhy jsou skutečné. Oravdu asi za tu svobodu stojí bojovat!

Peda
13.04.2013 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, poutavý, lidský, napínavý přiběh. Chtěl bych mít jeho touhu po životě v normální společnosti. Obdivuhodný výkon tvora zvaný Člověk.......

malazluta
20.03.2013 5 z 5

Motýlka jsem přečetla jedním dechem, prostě nešlo se od ní odtrhnout. Krásný příběh, který napsal sám život.

magnolia
12.03.2013 4 z 5

Je to už opravdu hodně let, co jsem ji přečetla, ale byl to silný zážitek z prázdninové četby na prahu dospělosti.

vorenus
21.09.2012 5 z 5

Jako první jsem viděl filmovou verzi motýlka a jelikož jsem z ní byl nadšený, tak jsem se pustil i do její psané předlohy.A musím napsat, že tohle je ještě milionkrát lepší, než ten skvělej snímek.Prostě nejlepší příběhy píše život.

Dera
24.08.2012 5 z 5

5 hvězd, nelze jinak! Skvělý román plný dobrodružství. Tak to mám rád. Samotku ve tmě, kde jediní kámoši jsou jedovaté stonožky a jiná havěť bych nedal... Samozřejmě také nevěřím, že se každý div nepřetrhl aby pomohl trestanci na útěku. Charriere prožil opravdu dobrodružný život...

Lenka Žofka
17.05.2012 4 z 5

Celkem pozvolny, ale vytrvaly dej ktery vas stejne pozvolne, ale vytrvale chytne. Nevím, ale jak už bylo napsané dříve, přijde mi také až neuvěřitelné, jak mu všude všichni pomáhali ačkoliv věděli, že je trestanec...a celé mi to přijde až neuvěřitelné. Především jak všichni okolo něj umírali a on přežil vše....ale ať to pravda je, nebo není - příběh je to zajímavý.

Zajda
18.03.2012 5 z 5

Z knihy se dá udělat několik pozoruhodných závěrů o vězeňském životě:
1) Pokud jste gay a máte sebou, popřípadě si najdete nějakého přítele, stává se pro vás pobyt v trestanecké kolonii takřka exotickým rájem plným sexuálních hrátek.
2) Podle Henriho vyprávění bych soudil, že trestanci jsou vlastně ti nejcharakternější, nejvěrnější a nejpočestnější lidé.
3) Snad jen v politice je větší míra korupce a uplácení.

V románu je spoustu velice zajímavých pasáží, autorem naprosto geniálně vykreslených. Vyzdvihl bych zejména život mezi Indiány. Motýlek se z pekla dostal do ráje. Těžko však říct, v jakém z těchto dvou prostředí by člověk takové povahy jako Charriere, vydržel déle. Z trestanecké kolonie se dostal po 12ti letech, z ráje utekl dobrovolně po 7mi měsících. Přitom to byla úžasná příležitost začít nový život, žít bez hříchů v penězi nezkažené společnosti a v symbióze s přírodou. Byl oblíben celým kmenem a milován dvěma krasnýma indiánkami. Co víc by si mohl obyčejný smrtelník přát?
Něco neskutečného taky byla káznice. Peklo v pekle. Rok, dva nebo třeba čtyři roky sedět v jedné hnusné, tmavé místnosti zamořené jedovatými stonožkami, de facto se nepotěšit ani slůvkem ani jakoukoliv jinou komunikací a dostávat po celou tu dobu jen malé porce nevýživného jídla. Nejhorší je ale podle mě to vědomí na začátku: "tak teď sem vejdu a odejdu až za dva čtyři roky, dnes je mi 29, vyjdu ve 33, pořád budu mladý, odsedím si zbylých 7 let a dostanu se na svobodu, bude mi 40, pořád ještě budu mladý..." Já bych se s něčím takovým asi nedokázal smířit, buď bych se pokusil o sebevražedný útěk nebo se zabil při první příležitosti. Kouzelné ale bylo, když Henri ve svých nejslabších chvilkách v káznici vzpomínal na domov, dětské přátele, příbuzné. Zajímalo by mě, jestli jsou opravdu vzpomínky v takovýchto otřesných podmínkách ještě více intenzivní, než samotný prožitek.

ducháček88
07.02.2012 5 z 5

Tato je opravdu unikát.Svým tématem donutí člověka se zamyslet nad tím co bylo a co je.A když je někdo na dně a má tendenci vše vzdát tato kniha mu ukáže není na tom tak špatně aby to vzdal že člověk co jí psal byl na tom mnohem hůř něž můžeme být mi v dnešní době a stejně se nevzdal.To odhodlání něco docílit a i přes veškeré útrapy to nevzdat dle mě řadí tohoto člověka mezi vzácný příklad kterým by se mělo řídit více lidí.A lidi co mají dost velkou fantazii a představivost mají vyhráno.Já sama jsem při čtení této knihy do ní natolik ponořila že jsem si v duchu představila že sedím vedle toho člověka na té skále a koukám dolu do vody a prostě bylo moc krásné čtení.

valda
15.01.2012 5 z 5

Kasař Henri Charrière je na začátku 30. let 20. století odsouzen za vraždu pasáka na doživotí v trestanecké kolonii ve Francouzské Guayaně. V následujících letech se pokusí o mnoho více či méně úspěšných útěků a zažije spoustu neuvěřitelných a šílených situací, jak na pevnině, tak na strašných ostrovech Spásy, okolních státech, na moři apod.
Před četbou jsem se nijak moc nezajímal o to, jestli se jedná opravdu o autobiografický román, ale docela brzo mi začalo být jasné, že stejně tak, jako Henri hraje divadlo na svoje dozorce, aby se mu podařil útěk, tak mu nedělá problém si taky dost vymýšlet v knize. Ale i kdyby zažil jenom 10%, z toho o čem píše, tak stejně všechno působí natolik silně, že to musel minimálně několikrát slyšet od svých kamarádů spoluvězňů, takže na tom vlastně vůbec nezáleží. A obrovská síla knihy je právě v osobnosti autora, který je prostě skvělý vypravěč, který vše vypravuje velmi civilně, bez patosu, ale přitom vše zestručňuje právě na ty nejzajímavější části, tím má celý román velkou dynamiku a patří mezi ty knihy, které se čtou jedním dechem, i když má skoro 600 stran. Myslím, že je ten typ, že kdyby popisoval, jak strávil celý život v kanceláři, tak by stejně všichni poslouchali se zatajeným dechem. To je ta vypravěčská část osobnosti. Horší je to s Henriho charakterem, rozhodně není žádný andílek. Stejně jako působí jeho text, tak se asi s ničím nemaže, a prostě jde si za svým, a jeho snaha vysvětlit nějaké pochybnější činy často dost pokulhává. Stejně tak působí jako člověk, který se snaží prostě každého přečůrat ve svůj prospěch, já bych si s ním asi nerozuměl, ale právě takový charakter je asi potřebný, pro přežití v něčem takovém jako je třeba káznice na ostrově Svatý Josef. Jinak film je asi taky hodně populární, ale chyběla mi tam ta samozřejmost s jakou popisuje děj Henri, tady je to přece jenom Hollywood. A taky dvojce Hoffman (jako Dega, který mimochodem v knize je jenom na pár stránkách) a McQueen (Henri) je často nevím proč dost tragikomická a celkově mi připadala režie až na pár scén dost bezradná. Prostě myslím, že film může fungovat jenom u člověka, který nečetl knihu.

denuska
06.09.2011 5 z 5

Knihu jsem sice četla již dávno, přesto se mi její děj nevykouřil z hlavy, klidně bych si ji přečetla znova.

Čmoudová
31.01.2011 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla, má velmi poutavý děj a velmi napínavý... Doporučuju!

Jíťa
30.11.-0001 5 z 5

Silný zážitek a velký obdiv Charrierovi za tak obrovskou touhu po svobodě, která ani po tolika zmařených pokusech o útěk nepolevila.

nier
30.11.-0001 3 z 5

Tak nevím, četlo se to hezky a skoro samo, ale přišlo mi strašně neuvěřitelný, jak je všude vítali, zvali je do svých domů a přáli povedený útěk a skoro nikoho při tom ani nezajímalo, za co byli odsouzení...nějak jsem tomu nevěřila...

Komnenos
30.11.-0001 5 z 5

Písané síce jednoduchým štýlom, no o to je to uveriteľnejšie. Tých päťsto strán človek zhltne na jeden dúšok.

dzejnyka
30.11.-0001 5 z 5

Nádherná óda na slobodu ... Motýlka podozrievam z toho, že ma infikoval nevyliečiteľnou láskou ku knihám (Král Krysa mi neskôr diagnózu potvrdil).