Most do budoucnosti, Laboratoř socialistické modernity na severu Čech

V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století bylo kvůli povrchové těžbě uhlí zlikvidováno jedno z nejcennějších historických měst severních Čech. Náhradou za starý vznikl nový Most, který vzbuzoval veliká očekávání, ale nakonec stal symbolem úpadku i bezohlednosti československého státního socialismu. Kniha Most do budoucnosti plasticky vypráví o životě ve starém Mostě v dekádách po druhé světové válce a zprostředkovává diskuse a vyjednávání, které předcházely rozhodnutí o jeho zbourání, i ty, v nichž se rozhodovalo o charakteru nového města. Klíčové aspekty poválečných dějin Mostu autor zároveň vsazuje do kontextu myšlenkových i sociálních proměn v Československu i v Evropě 2. poloviny 20. století. Původně středověké město pohlcované velkolomem nebo betonová architektura nového Mostu tak pro čtenáře nezůstávají jen nesmyslnými projevy komunistické diktatury. Autor ukazuje, že jim můžeme porozumět, zapojíme-li je do kontextu vysídlení Němců a odcizení mezi lidmi a přírodou v českém pohraničí, produktivismu a technokratismu, sdíleného v poválečných dekádách velkou většinou Evropanů, či někdejší přesvědčivosti vize racionálně plánovaných měst....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303173/big_most-do-budoucnosti-laborator-socia-WQI-303173.jpg 3.84
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy, Historie

Vydáno: , Karolinum

Most do budoucnosti, Laboratoř socialistické modernity na severu Čech

Kniha Most do budoucnosti, Laboratoř socialistické modernity na severu Čech

Dandulka
24.09.2017

Jedna z nejnovějších knih o Mostu. Její výhoda je, že není příliš hrubá. Opět za mě mnoho informací, ale je třeba je poctivě hledat.

Sirael23
30.04.2017

Knihu jsem si půjčila, abych se dozvěděla něco nového o městě, které tak trochu znám. Začátek byl fajn - autor informuje o zkáze města Mostu - přesně podle mých představ. V další kapitole se ale pouští do vod sociologického rozboru pojmů legitimita apod. Bohužel to dělá velice nečtivým způsobem - informací je zkrátka moc. Ani další kapitoly o architektuře ve světě nejsou příliš čtivé - o Mostu se mluví pouze v každé druhé kapitole. Také mi chyběl obrazový materiál - u takové publikace bych ho očekávala ve větší míře.