Mor 1480–1730: epidemie v lékařských traktátech raného novověku

Mor 1480–1730: epidemie v lékařských traktátech raného novověku https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257742/bmid_mor-1480-1730-257742.jpg 4 5 2

Mor, který přišel ve 40. letech 14. století, předznamenal dlouhé období periodicky se vracejících smrtících epidemií. Nebezpečí se nevyhýbalo nikomu, „černá smrt“ pravidelně postihovala bohatá obchodní centra v Itálii stejně jako spoře zalidněné regiony Skandinávie. Teprve na počátku 18. století nemoc z Evropy zmizela stejně záhadně, jako se o čtyři století dříve objevila. Morová nákaza byla nejen zdrojem paniky, drastických sanitárních opatření či morálního sebezpytování, ale představovala i složitý lékařský problém. Od vrcholného středověku do období osvícenství vzniklo na toto téma nesčetně traktátů. Tato publikace se zabývá postupnými proměnami názorů na mor mezi lékaři raného novověku v několika oblastech. Předně se věnuje vývoji dobové lékařské literatury, zkoumá vliv modernity či naopak tradice a způsob, jímž spolu různí autoři vedli učené spory. V následující části na základě výběru pramenů z řady oblastí Evropy sleduje hlavní teorie o původu moru včetně představ o zkažení vzduchu, názorů na nakažlivost nemoci či nauky o moru přenášeném lidskými smysly. Dále popisuje, co doporučovali renesanční a barokní lékaři svým klientům, kteří se chtěli chránit před nákazou. Šlo o široké spektrum preventivních opatření počínaje karanténou či útěkem z nakažené oblasti přes dodržování vhodné diety až po užívání různých druhů amuletů. Poslední část knihy popisuje raně novověkou léčbu morem nakažených pacientů, a to jak podáváním léků či tzv. „chirurgickými“ metodami (pouštěním krve či otvíráním morových bubonů).... celý text

knih-o-mol
07.04.2022 5 z 5

Skvela prace. Umozni vytvorit si komplexnejsi predstavu o moru. Systematicky postupuje a rozebira jednotlive aspekty moru z nepreberneho poctu uhlu pohledu. Lze nahlednout i paralelu s Covidem. Autor vystoupil jako jeden z hostu poradu na CT Historie CS, takze se s nim muze divak seznamit i zprostredkovane.

Gimli
27.04.2021 5 z 5

Záliba v genealogii u mě vedla taky k podstatně hlubšímu zájmu o historii, zejména o historii každodennosti. K té do jisté míry patřily i epidemie černé smrti. Černého Mor nabízí velmi živou a plnokrevnou exkurzi do dějin moru (resp. epidemií, kterým se říkalo "mor"), zejména z pohledu tehdejších lékařů. Ovšem poskytuje taky obecnější náhled na dějiny vědy a na pěkných příkladech ukazuje ošidnost nahlížení minulosti prizmatem dnešní doby. Zároveň ale ukazuje, že i různé zdánlivě moderní názory ranně novověkých lékařů, stojí často (ne však vždy!) na z dnešního pohledu nesmyslných základech a moderní se pouze jeví. Hodně mi pasoval autorův smysl pro humor a zdravá dávka cynismu, kterými text šetrně prokládá. Myslím, že bychom si u piva rozuměli :-)

mor epidemie smrtelné choroby

Karel Černý