Modrovous

Fiktivní autobiografie Rabo Karabekiana, jednookého malíře a válečného veterána, který do dějin amerického umění vstoupil coby poznámka pod čarou a jehož prostřednictvím se Kurt Vonnegut zamýšlí nad některými groteskními jevy v americké společnosti dvacátého století.
Přeložil Jan Jirák.

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22669/modrovous-22669.jpg 4.359
Vydáno:, Argo

Bluebeard (1987)

Kniha Modrovous

matyva
19.01.2018

Vonnegut do románu (opět) vložil svůj velmi ojedinělý pohled na svět a já ho za to miluju. Z jeho projevu na mě přichází pocity porozumění. Ne mého, ale jeho – on mi rozumí.

Při srovnání s jinými Vonnegutovými knihami je jedna věc nápadná: hlavní postavy se charakterově hodně podobají. Je to nepochybně sám Vonnegut, který se do nich promítá, hlavně v podobě ironie, určité netečnosti a velkého nadhledu, což jsou ostatně vlastnosti, kterými se Kurt už od mládí snažil vypořádat se svým největším strašákem – II. světovou válkou. Téměř v každé knize se alespoň na skok uchýlí k poznámce o válce a o zlu které působí na tělech i na duších. A tak dál.

Ikdyž zrovna Modrovous o tomhle zase tolik není.

Takže o čem je? Těžko říct. O Rabo Karabekianovi. O Kurtu Vonnegutovi. O abstraktních expresionistech. O penězích. O umění. A o tom, kdo knížku čte – ale to je v podstatě každá....

opic 12
04.03.2016

Největší mínus tohoto vydání je anotace na obálce,neskutečně ukecaná až hanba. Jinak slušně plynule psaná Vonnegutovka,někdy toho expresionismu na mě bylo trošku moc,ale rozhodně jako celek patří k těm nejlepším dílkum autorovým. Klído bych doporučil lidem,co chtějí něco od Kurtíka na rozjezd. A ten závěr je nezapomenutelnej :-)

Ondry
02.09.2014

Podle mě jedna z těch nejlepších Vonnegutových knih. Doporučuju jak jen se dá, hlavně těm kteří si myslí, že abstraktnímu expresionismu nejde a vůbec nejde přijít na kloub :) .

Garik
10.11.2012

Podľa môjho názoru vôbec najlepší Vonnegutov román.