Mlýn

Mlýn https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391225/bmid_mlyn-5BW-391225.jpg 5 959 322

Fascinující příběh podle skutečné události. Dva bratři. Jeden mlýn. A jeden slib… Strhující příběh dvou bratrů, kteří dali slib umírajícímu otci, že uchrání jejich mlýn a majetek proti všem. Lze takový slib dodržet za všech okolností? Může oddanost takovému závazku odolat i mašinériím totalitních režimů? Bratři svůj závazek splnili. Ale za jakou cenu…... celý text

Marčullkas
02.03.2022 5 z 5

Skvělá kniha

Drahuš
02.03.2022 5 z 5

Velmi krásná kniha, mohu jen doporučit.

JaKa1974
22.02.2022 5 z 5

Dva bratři, jeden mlýn a jeden slib. Tohle je prostě krásná kniha. V knize je sto let naší země v příběhu jedné vesnice, jednoho mlýna a jedné rodiny. Chvílemi se musíte smát, chvílemi se vám chce brečet. Přečteno jedním dechem. Kniha je plná informací, lepší než učebnice dějepisu.

Eliškam
05.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Příběh zajímavý, silný. O to víc mně mrzí,
že mně osobně nevyhovoval styl psaní autora. Dokumentaristické vsuvky vhodné asi pro čtenáře neznalé historie.
Chvílemi mi vyprávění připomínalo pohádku. Díky tomu mi kniha přišla nesourodá.
Některé věci zůstaly nedořešené (co se stalo se skrýší ve mlýně a věcmi v ní. Co obsahovala plechovka hraběte Chánoského).
Je mi to opravdu líto, ale více jak 3* dát nemohu.
Víc

Gibis
14.01.2022 5 z 5

Mlýn je v podstatě průřezem dějin Československa 20. století, jednoduše a poutavě popsaný v osudech jedné rodiny.
Bratři František a Karel slíbí otci, že se po jeho smrti postarají o jejich rodinný mlýn a slib se snaží dodržet za každou cenu a proti všem. Bratři nikdy nic po nikom nechtěli a očekávají, že ani nikdo nebude chtít nic po nich. To by ovšem nesmělo dojít ke kolektivizaci a také by se nemělo zapomínat na obyčejnou lidskou závist. Když nemám já, nebude mít ani nikdo jiný.
Po dočtení na mě padl smutek a tíseň, protože ani po revoluci se bratři nedočkali zaslouženého klidu. Lidská závist, touha po moci a po majetku je totiž věčná a je úplně jedno jestli je u moci Petr nebo Pavel.
Výborné čtení a já doporučuji!

Jajiinka
05.01.2022 4 z 5

Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Toto dílo je velmi čtivé ale bohužel, téma mě až tak nezaujalo. Zdálo se mi, že je kniha taková plytčejší alespoň ze začátku, konec už byl docela strhující. Řekla bych, že tato kniha je hlavně odkazem na naši rodnou historii. Autor dle mě chce přiblížit dnešní generaci, co si museli zažít jejích rodiče či prarodiče
a dát jim dávku státní historie. Nejvíce poukazuje právě na dva bratry a jejich loajalitu k otci a rodinnému dědictví. Také celkový pohled obyvatel vesnice, kde bratři bydlí a kde převládá strach z doby po druhé světové válce.

Shrnutí – některé věci mi tam přišli navíc a některé naopak krásně doplňovali příběh a psychiku postav. Z mého pohledu knihu hodnotím jako lepší průměr.

Jittka
01.01.2022 5 z 5

Krásný román ... Život uteče neuvěřitelně rychle a za čím se jednou ohlídneme a nebudeme se za to stydět, nebo toho litovat ?

Opatov
26.12.2021 5 z 5

Od autora jsem ještě žádnou knihu nečetla, ale tahle bichle se mu opravdu povedla. Jeden mlýn, jedno století, jeden slib....
Pokud člověk vyloženě nelpí na detailech, tak jde o nádherný příběh, kde najdete úplně všechno.
Kniha mě chytla už od začátku, tak jak se rozbíhal osud jednotlivých sourozenců.

Mánička178
30.11.2021 3 z 5

Mlýn jsem půjčila svojí babičce, která miluje literaturu odehrávající se na venkově, než jsem vrátila, ze zvědavosti jsem sáhla po knize též. Přečetla jsem si pár komentářů a asi se budu bohužel opakovat.
Silné téma, silnější o to, že je příběh inspirován skutečnými osudy bratrů, které upřímně opravdu obdivuju a těší mě, že jsem se o jejich trpělivosti a síle mohla dozvědět.
Co se zde však má hodnotit nejsou životní osudy a charaktery reálných lidí, ale knižní zpracování, a to mi bohužel přišlo takové "ucajdané" - jak kdyby příběh neměl nějaký vrchol, zvrat, všecko tak nějak prostě vyšumělo do prázdna...
Od pana Vaněčka jsem nikdy nic nečetla, ale lze poznat, že nejde o zběhlého romanopisce, ačkoli se "pyšní" již několika desítkami vydaných knih. Každopádně autorova osobnost opravdu člověka zaujme: člen komory daňových poradců, ředitel a spolumajitel IT firmy, lektor, účetní... ehm.. trochu povytahuju obočí... Nevím, ale přijde mi, že kdyby tohle napsal "normální" no name člověk z davu a poslal do nakladatelství, tak by mu to prostě absolutně nevydali... To, že asi máte jako spolumajitel IT firmy peníze a milujete psaní knížek, to z vás spisovatele nedělá, i když těch knih vydáte třeba šedesát. V dnešní době vydává knihy kdejaká ubohá celebrita, tak aspoň budiž k dobru panu Vaněčkovi, že chtěl lidi seznámit s jedním zajímavým místem a osudem silných lidí, kteří se nenechali zlomit ani s rudou hvězdou za zadkem.

jes09
27.11.2021 5 z 5

Nádherný příběh, který mě emočně ,,rozsekal".
Knihu řadím mezi své favority.

Bustedka
25.11.2021 5 z 5

Mlýn byl nádherný. A dala bych ho přečíst každému, kdo mi řekne, že za komunistů bylo lépe. Nebylo.
Dva bratři, kteří dali slib otci, že se mlýnu nevzdají. Vše podle skutečné události. Dodnes se na mlýn můžete zajet podívat. Místy hodně ošklivé čtení umocněné naprosto bizarními titulky z Rudého práva.

medlovice
23.11.2021 5 z 5

Vojto a co uděláme s těma sviněma ? Vždyt tu budou žít s náma dál .Změníš možná režim, ale lidi ne...Svobodu si musíš vybojovat a mít ji v sobě...
František a Karel mi byla sympatičtí. Vždyt je taky poznáme od narození a prožijeme s nimi celý dlouhý život. A osud si umí pohrávat. .Někdo si polepší po válce a z někoho se stanou svině, to po každém režímu, na neštěstí druhých se dá dobře zbohatnout. Já jsem bratrům fandila . Byl to jejich mlýn a jejich pozemky. A co když se to stane zase ?

pocketka
16.11.2021 3 z 5

Audiokniha. Průřez 20.století. Historické události jsou zmíněný jen povrchově, u ničeho se nejde do hloubky. Bohužel se vše dokola opakovalo, "dejte nám mlýn...dali jsme slib...psychiatrie...dejte nám mlýn...".
Jako zfilmovaný seriál by byl příběh asi fajn, ale takto se vše táhlo. Největší výtka? Proč? Proč autor shrne kapitolu nadpisem, který prozradí, jak kapitola dopadne? Nechce se vám takto pokračovat ve čtení dál, páč vše víte hned na začátku.

Hanys_
10.11.2021 5 z 5

Pro mě top knížka roku 2019. Historie jednoho mlýna v průběhu 20. století, kdy se měnily režimy a převlékaly kabáty.

lištička123
09.11.2021 5 z 5

Skvělá, čtivá, zajímavá knížka.

Markéta555
24.10.2021

Trochu mě vyděsila tloušťka knihy.. stála za to! krásně psaná perfektní čtení a super příběh.. U knihy jsem se do slova řechtala ale i ukápla slza ..

Pechule
18.10.2021 5 z 5

Jedním slovem úžasná!!! Mě její čtení neskutečně chytlo, bavilo. A to jsem poslední dobu měla problém do knih se začíst. Kdybych mohla, dám těch * deset.

Snoopi
28.09.2021 2 z 5

Jednu hvězdičku dávám autorovi za snahu vypořádat se s náročnou látkou - a druhou za skvělý přednes Pavla Soukupa, který jediný dával trochu šťávy poněkud nudnému textu. Jinak mne román zklamal na celé čáře a přiznávám, že audio jsem ani nedoposlouchala.
Myslím, že příběh určitě mohl být zpracován daleko lépe: látky bylo spousty, vždyť měl autor k dispozici skoro celé minulé století a pohnuté osudy jedné rodiny k tomu :-)
Výsledek však spíše připomíná jakousi "lehce vytuněnou" učebnici moderních dějin pro středoškoláky. Je dobré si připomínat minulost, ale nikoliv takto diletantsky.

Autor se při psaní držel stále stejného schématu: v podstatě už název každé kapitoly prozradí, co se bude dít. Pak nás zasype smršť dobových útržků z Rudého práva, a celé entrée nakonec dozdí dlouhý výklad dobových poměrů /co kdyby se náhodou mezi čtenáři objevil někdo zcela historií nepolíbený?/ Až teprve tehdy se dostává prostoru samotnému ději, který se většinou týká přímo hlavních postav, tedy bratrů Karla a Františka Hadrbolcových. Myslím, že tyto úvodní pasáže si autor mohl zcela odpustit, případně je šikovně zakomponovat přímo do děje - takhle jen zbytečně odvádějí pozornost a působí rušivě, čtenář získá akorát pocit, že pročítá jakousi zvláštní suchopárnou kroniku.
Děj jaksi "klouže po povrchu", vše, co se přihodí, jde až podezřele hladce a nezanechává po sobě žádné hlubší stopy, viz doba, kterou bratři strávili v nejhorším kriminále v zemi či na psychiatrii: pochybuji, že by odtamtud odcházeli nepoznamenaní a stejní jako při příchodu.
Postavy působí spíše dojmem typizovaných karikatur či podobných šablon bez hloubky. Je jasně dáno, kdo je ten "dobrý" a kdo ten "zlý". Bratři zosobňují jakýsi nedostupný ideál: jsou švejskovsky vychytralí, ze všech šlamastyk dokáží vybruslit s grácií a div ne se slavobránou nad sebou. Prezentují se jako všeumělové, jimž se daří vše, na co sáhnou. Navíc je hodně zvláštní, že všude vystupují jen spolu a nijak se vůči sobě nevymezují. Na opačné frontě proti nim automaticky stojí ti "zcela hloupí a směšní" komunisti. Zklamáním je pro mě i postava faráře Hřiba - očekávala jsem, že bude mít předobraz v osudu pátera Toufara z Číhoště /když už tedy vymlátit z minulosti maximum/, ale jeho osud se ubíhal zcela jiným směrem.
Musím však vyjádřit své pochybnosti o tom, že by se v nejhorší věznici v zemi, v Leopoldově, mohla vůbec uskutečnit nějaká tajná noční mše.
Dialogy v podstatě o ničem, jednoduchá dějová linie, postavy bez duše a jiskry, nadužívání slovesa být ve všech tvarech a strohé věty nerozvité... Tento román, zřejmě spíchnutý příliš horkou jehlou, možná ocení spíše mladší čtenáři, kteří ještě neodrostli pohádkám.

simona5r
17.09.2021 5 z 5

"Čas je drahocenným statkem, a proto ho musíme dobře užívat. Každé ráno je dar, který se nikdy nevrátí, věčná je škoda každého promarněného dne. Škoda je těch let, kdy většina z nás žije bez víry. Bez víry v Boha i bez víry v lepší zítřky. Ale i bez vědomí toho, jak strašně si dokážeme navzájem ubližovat. Většina z vás žije v nevědomosti a věří tomu, o čem si přečtěte, že máte věřit. Většina z nás odvykla věřit zdravému rozumu a věřit své nejniternější víře v dobro, lásku a spravedlnost..."

okeey
16.08.2021 5 z 5

,,Mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív, kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, nemá žádnou. Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést tak a zítra tak. Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala! Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nemění. Nedívej se do tváře, která se změnila, nikdo se nestane krásnější tím, že změní tvář." (Josef Čapek)
Krásný historický román dle skutečné události. Příběh bratrů Hadrbolců, kteří dali tátovi slib, že se budou starat o mlýn. Místy smutný příběh, ale v některých pasážích jsem se od srdce smála, hlavně v pasáži s panem Balabánem. Každopádně děkuji autorovi za tuto knihu, jež byla průletem 20. století a životním příběhem dvou bratrů a jejich životních radostí a strastí a v neposlední řadě popisem života pod nadvládou komunistů. Tohle se mi moc líbilo. Vřele doporučuji!