Mlýn

Mlýn https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391225/bmid_mlyn-5BW-391225.jpg 5 961 322

Fascinující příběh podle skutečné události. Dva bratři. Jeden mlýn. A jeden slib… Strhující příběh dvou bratrů, kteří dali slib umírajícímu otci, že uchrání jejich mlýn a majetek proti všem. Lze takový slib dodržet za všech okolností? Může oddanost takovému závazku odolat i mašinériím totalitních režimů? Bratři svůj závazek splnili. Ale za jakou cenu…... celý text

Fidoo
08.12.2020 5 z 5

K této knize mám jen dvě věci. Tou první je poděkování, že vznikla a že se ke mně dostala.

Tou druhou je přání, aby se na minulost a osudy lidí, kteří ji prožili, nikdy nezapomnělo. Proto, aby se už nikdy neopakovala.

Mnichovská dohoda, válka, represe, perzekuce církve, znárodňování majetku, politické procesy, tábory nucených prací, trestanecké pracovní tábory, totalitní moc, okupace....

"Od čerta k ďáblu. Od Hitlera ke Stalinovi".

"Nikdy nepodceňujte hloupost většího množství lidí".

"Změníš možná režim, ale lidi ne... Svobodu si musíš vybojovat a mít ji v sobě.“

Clara_C
05.12.2020 4 z 5

Prvních sto padesát stran jsem nechápala, proč má knížka tak vysoké hodnocení a zvykala jsem si na krátké kapitoly, které byly ještě z poloviny odhaleny svým názvem.
Nicméně potom mi to už ani nepřišlo, bratry jsem obdivovala, ke konci mě i rozesmáli, i skoro rozplakali, mám ráda příběhy obyčejných lidí, protože jsou často neobyčejní..

" Všichni nosej trikoloru, protože bude svoboda.
Karel chvíli mlčel.
Vojto, a co uděláme s těma sviněma? Vždyť tu budou žít s náma dál. Změníš možná režim, ale lidi ne..Svobodu si musíš vybojovat a mít jí v sobě. "

" Vzali jste nám pole, strávili jsme s Františkem nehezká léta. Teď říkáš, že nám to všechno vrátíte. Ale víte, co nám nikdy nevrátíte?
Hojdák nechápal.
Čas. Vzali jste nám čas. Čas svobody. Je mi dvaasedmdesát. Co si počnu s polema a lesem? Nemůžou nám vrátit nic. "

hanzmb
19.11.2020 4 z 5

Nádherné, působivé téma knihy. Tohle mohl být základ na 10* román. Bohužel zpracování zůstává daleko za tématem. Další ajťák v naší literatuře, který ukazuje, že literární řemeslo se naučit nedá. To je nadání od Boha. Takže bohužel musím průměrovat. Ten příběh může být pravdivý. Sám jsem osobně znal 2 svobodné bratry, kteří až do smrti soukromě hospodařili. A kamarád se leta z upravené stodoly díval, jak se v jeho rodinném mlýně roztahuje komunistický papaláš.

Lindulinek
19.11.2020 5 z 5

Skvěle sepsaný příběh. Hluboký a emotivní. Síla a schopnost si stát za svým se již v dnešní době moc nevidí. Přitom postihy, které hrozily tenkrát, se nedají s dnešními ani srovnat. Doporučuji

Ajinka79
18.11.2020 5 z 5

Styl psani mi vyloženě sednul. Žádné zbytečné omáčky, příběh plyne a vás to nutí číst dál.
Není to moc veselé čtení, ale příběh má silné sdělení, hlavně mladším generacím. Určitě doporučuji.

Kája95
17.11.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila z hlediska přiblížení doby,kdy se co dělo atd.
Příběh samotný mi přišel zdlouhavý s opakujícími se motivy a jen málo pravděpodobný

DanaG
04.11.2020 5 z 5

Nádherná knížka, smutné osudy, ale moc dobře se četla. Nesmíme zapomenout na dobu "socialismu"

Miretti
01.11.2020 5 z 5

Kniha se četla velice dobře, napsáno plynule a výborně. Téma je samozřejmě hodně smutné, tak to ale chodilo a je dobré to nejen v knihách připomínat. Krásný, citlivě napsaný příběh.

Lucie311
01.11.2020 3 z 5

Velice zvláštně napsaný příběh. Chvilku jsem bojovala zda knihu vůbec dočíst ale jsem velice ráda že jsem se nevzdala a dala jí do konce.

Kopretinka784
31.10.2020 5 z 5

Byla jsem překvapena stylem psaní. Nejdřív mě krátké novinové informace rušily, ale po chvíli jsem je brala jako vhodné doplnění emotivního příběhu. Nelehký život dvou bratrů plyne v krátkých kapitolách bez dlouhých a zbytečných popisů. Oceňuji, že se autorovi podařilo vytvořit v příběhu místa k pousmání i místa k zamyšlení.

Alča I.
30.10.2020 5 z 5

Kniha je psaná spíše jako kronika. Spisovatel se snaží čtenáři vysvětlit časovou posloupnost. Moc hezky se mě četla. Děj má spád a zaujala mě historie tohoto rodu.

Hakl54
29.10.2020 5 z 5

Krásné, ale smutné čtení. Je dobře, že se doba vlády komunistů stále připomíná. Domnívám se, že podle knihy by se mohl natočit pěkný film.

BratrO
22.10.2020 5 z 5

Vždyť jo, za komunismu bylo skvěle ... jen dost záleželo na kterém břehu jeden stál :(
Pěkná linie je ta o bláznovství, kolik takových osudů je skrytých v domech, bytech, ulicích a nemocničních lůžkách s jednoduchým soudem, ale dost možná se skrytou minulostí která by zlomila nejednoho z nás.

SuperSojka
20.10.2020 3 z 5

Kniha je to svým způsobem dojemná, zahrnuje celé století a na příběhu dvou bratrů a rodinného mlýna zachycuje všechny zásadní dějinné momenty minulého století i proměnu (...?) společnosti. Formální stránka je zajímavě poskládána podle letopočtů s opakujícími se novinovými titulky toho konkrétního roku. Jen mě trochu zklamala stylistika spisovatele a určitá schématičnost popisu či šablonovitost postav. Přiznám se, že jsem podle zdejšího hodnocení čekala něco propracovanějšího, ale zase se to četlo rychle.

Marika Vanova
15.10.2020 5 z 5

Mistrně vyprávěný příběh dvou bratrů v nelehké době. Doporučuji.

cirruska
13.09.2020 3 z 5

Neříkám, že je to špatná kniha, ale podle zdejšího vysokého hodnocení a převládajících pochvalných komentářů jsem očekávala mnohem více. Určitě oceňuji, že se autor inspiroval skutečným mlýnem, bratry a využil dobových článků z novin. Ale toto téma a nelehká doba by si zasloužila lepší a hlubší zpracování. Nepřišlo mi to jako román, ale spíše jako zápis v kronice, nebo dokument. První třetinu knihy jsem si zvykala na strohý styl vyprávění a názvy kapitol prozrazující následující děj. Druhá třetina se mi celkem líbila a tvrdohlavé bratry si oblíbila. Zajímavou postavou byl i farář Hřib. Třetí třetina byla zbytečně natahována a to už jsem se těšila na konec. Celkově příběh plynul v jedné jednoduché rovině.

Alizon
11.09.2020 5 z 5

Musim hodnotit peti hvezdickami, kniha se mi moc libila. I kdyz souhlasim s tim, ze styl jakym je kniha napsana: "utrzkovite, v kratkych kapitolkach, bez zabihani do detailu a popisu", muze nekterym ctenarum vadit. Mne ale nevadil a jakasi novinarska strohost (doplnena vynatky z doboveho tisku) se podle meho nazoru ke knize vyborne hodila - kronika jedne doby, tragikomicky osud jedne rodiny. Velmi emotivni, silny a vlastne hrozne smutny pribeh, podany zaroven se spetkou humoru. K tomu je v knize par opravdu silnych myslenek. Mlyn me naprosto pohltil, cetla jsem a cetla a nez se nadala byla jsem na konci.

tess.de.veles
11.09.2020 5 z 5

Uffff, silný příběh a myslím, že by nikomu neškodilo si ho přečíst....Bože chraň, aby se taková doba opět někdy vrátila...V roce 89 mi bylo sedm, takže si tu dobu moc nepamatuju...jen z vyprávění....A musím říct, že to tedy byla síla....

zdenaR
10.09.2020 5 z 5

Vynikající kniha, která mě dostala svým příběhem i stylem psaní. Možná hlavně proto, že jsem na vesnici prožila dětství a moji prarodiče přišli o majetek (znali se i s farářem Toufarem, který u nich na vesnici působil).
Knihu doporučuji hlavně mladší generaci, protože zapomínat se nesmí.

Monačte
09.09.2020 4 z 5

Zajímavý pohled na historické události 20. století a život na vesnici. Bohužel napsáno stylem, který mi příliš nesednul.