Mladý muž a bílá velryba

V devětadvaceti horkých červnových dnech se odehraje drama čtyř osob, dvou půvabných chemiček z Prahy, rezignovaného Viktora Pance, který urputně hájí svůj vnitřní klid, poněvadž věří, že jeho život už skončil - a mladého vášnivého Břéti, jehož naopak týrá pocit, že "málo žije" ... a který se proto vydává ze své každodennosti na "velký lov bílé velryby"...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/122519/mlady-muz-a-bila-vel-122519.JPG 4284
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

Kniha Mladý muž a bílá velryba

MS47
05.12.2018

Zajímavá četba

RichardvonT.
11.11.2018

Příjemné čtení. Doslova ze života. Kulisy se možná změnily, chemičky zprivatizovaly, lidské vlastnosti stejné zůstanou.

SSTknihy
07.11.2018

Životní drama čtyř lidí z jedné severočeské chemičky. Byť se autor kdysi vyjádřil, že tento román „o smyslu života, který lze nalézt v práci“ napsal ze strachu, aby nebyl zakázán, podle mne patří mezi to nejlepší, co Páral vytvořil. Typický rozpor mezi dvěma životními koncepcemi se tu odráží v postavě vyhořelého Viktora, který si zatvrzele hájí svůj klid, a na druhé straně v postavě mladého a ambiciózního Břéti, jehož touha po životě a snaha něco dokázat a něco znamenat stojí zatím na startovní čáře. Mezi nimi pak krásná, ale kariéry chtivá chemička Edita, kdysi patřící Viktorovi, nyní podléhající kouzlu zářivého mládí v podobě Břéti. Hon na bílou velrybu – životní cíl a smysl – může začít.

Eicherik
25.08.2018

Malý chemický epos, jak stojí v úvodu. Já doplním, román o lásce, o lidech, o vztazích, o chemičce a o bílé velrybě. Dle mého je toto nejlepší počin Vladimíra Párala. Stejně kladně hodnotím i zfilmovanou podobu. Knihu si dávám do doporučených.

Leanne
23.07.2018

Pro Páralovu tvorbu nejsem patrně ta správná cílová skupina, ale tahle kniha je výjimka, která potvrzuje pravidlo. Nikdy bych neřekla, že se dá vykreslit prostředí chemičky a chemických procesů tak poeticky. Za mě krásná kniha, ke které se čas od času vracím. A film byl taky moc povedený.

stanza
01.07.2018

Dramatický příběh s autobiografickými rysy, čtyř lidí z prostředí chemické továrny o složitých vztazích s ironii i humorem typicky Páralovým. )))
Filmové zpracování se skvělým Eduardem Cupákem se mě také líbilo.

Dresia
24.12.2017

Páral, to byly knihy mého mládí.

bethulda
29.07.2017

Dokonale vykreslené charaktery postav, bohužel už ne tak povedený děj. Přečteno na dovolené, kde se přečte vše, ale znovu to už číst nepotřebuji.

Terezita
19.04.2017

Super klasika, která je velice čtivá, moje čtenářské srdce zasáhla a určitě to není moje poslední přečtená Páralova kniha.

lin24
16.01.2017

Pro mě nejlepší kniha od Párala, co jsem zatím četla. Chystám se podívat i na film, ale mám obavu, abych nebyla zklamaná...

haki34
11.11.2016

typická Páralovka....škoda smutného konce...ale ty někdy holt být musí....

Pajina68
14.07.2016

Nejprve jsem četla knihu a pak viděla film. Kniha ale byla podstatně lepší, i když film také nebyl špatný.

led.zep
25.01.2016

V rámci páně Páralovy tvorby možná trochu podceňovaná kniha. Jenže já ji mám moc rád: ono totiž napsat příběh o veskrze kladném - a navíc socialistickém! - hrdinovi, který přesto nevypadá jako pitomec - klobouk dolů!

von Bahnhof
07.11.2015

Každý normální muž někdy loví svoji bílou velrybu, ale žádný ji nikdy neuloví, protože cílem je lov, nikoliv Moby Dick! Proto Břeťa i Viktor nemohli dopadnout jinak :-)

Koňadra
01.11.2015

Hmmmmm pán Páral mi urobil radosť dvoma knižkami, čo napísal. Toto je jedna z nich. Ľahkosť, akou vie načrtnúť povahy svojich postáv, nehoráznosť, s akou ich nechá konať. Nie, nebudem v tom hľadať nejaké hlbočiny, dobre sa to čítalo, príjemne sa pri tom dalo oddýchnuť. Fajn kniha. FAJN je najpresnejšie slovo.

RA-dushe
04.09.2015

Další skvělá kniha od Vladimíra. Někdo v nich nevidí hloubku, já ano:) čtivá a vtipná - až na konec, který mě překvapil, protože většina knih končí veseleji. Určitě doporučuji.

Edit169
25.08.2015

Líbila se mi kniha i filmové zpracování. Pro mě prázdninové čtení :-)

Felsenberg
23.11.2014

Moje srdeční záležitost. Jsem životní romantik a vykouzlit romantiku v chemických provozech dokáže jen kouzelník pan Páral. Nádherně popsané prostředí ústecké chemičky a kouzelná nabídka koupání v ústecké přírodě. Člověk cítí to, že to není jen smyšlený příběh, ale že v tom prostředí pan Páral žil. Všechny čtyři obdivuhodné postavy, ve ktercýh se hodně lidí aspoň částečně pozná. Doporučuji jak knihu, tak film pana Jireše s krásnou hudbou. Ale chápu, že kdo si nepřičuchl k chemikáliím, k moudrosti a klidu, romantice, lásce nebo přírodě, pro toho to mít kouzlo nebude.

Marda
22.06.2014odpad!

Pamatuju si jak sem se rozčiloval, abych se konečně dočetl další stránky natož konce knihy. Tohle pro mě byla největší zkouška u povinné četby. Páral mě naprosto minul svojí tvorbou, kdybych někdy nemusel, nikdy bych nedočetl. Totální nuda a nesmysl bez byť jen slabé pointy.

Modrina
21.05.2014

Jak mi Páral úplně nesedí, tohle byla fantazie..

elliefant
08.05.2014

Už nikdy to pro mě nebude jen kniha - hlavně proto, že jsem si ji vytáhla u maturity a získala jsem plný počet. Ačkoliv je Páral velmi kontroverzní autor, Mladý muž a bílá velryba je příjemné dílo, ve kterém se dokážete ztotožnit s každou z postav svým způsobem. Pro Ústečany povinnost!

vysypanel
15.04.2014

Touto knihou jsem objevil Párala už tenkrát v roce 1978. Velmi mě v té době ovlivnila. Taky jsem dělal brigády v chemických provozech neboť praxe se hodila. Velmi blízké a dobré...

stopni
04.07.2013

Kniha, které dominuje hledání životní pravdy a spokojenosti a nejen toho...:-) Příběh k zamyšlení nad tím, čeho chceme dosáhnout a zda nás to může udělat šťastnými....

Katuska001
08.12.2012

Knihu jsem četla pro srovnání, protože jsem chtěla vidět film a roli Nadi, jedna z prvních rolí Zlaty Adamovské. Jinak "styl psaní" Párala se mi moc nelíbí. Přesto se mi příběh a rozbor lidské povahy a jeho konání docela líbil, ale byla jsem zklamaná ze špatného konce, když vše začínalo vypadat růžově ;-).

maximka
10.11.2012

Krásná, dynamická kniha s úvahami a rozborů i od mužů. známé prostředí, nové příběhy. Páral je můj oblíbený autor.

Dandulka
13.10.2012

Páral nikdy nezklame. I film byl docela fajn.

jprst
19.11.2011

Knihu jsem poprvé přečetl někdy kolem roku 1974, tehdy byly veškeré mé sympatie na straně Břeti. Dnes nevím, jestli úvahy a postoj Viktora Pance nemají také něco do sebe. Bude to asi tím, že věkem se hodnoty mění, takže si čtenáři vyber. A tohle Páral umí naservírovat.

Alena Tajemná
13.03.2011

Klasická páralovská vize :) Příběh v prostředí chemičky, pěkný konec.

zfilmováno

Vladimír Páral

Vladimír Páral
česká, 1932

všechny knihy autora

Kniha Mladý muž a bílá velryba je: