Americký zabiják

Poslední díl populární série s Mitchem Rappem nenavazuje na předešlý román Ve jménu cti, ale odehrává se na začátku jeho kariéry v tajných službách. Než se stal superagentem CIA, postrachem teroristů a oblíbencem či zlým snem politiků z Capitol Hillu, Rapp býval studentem Syrakuské univerzity a nadaným sportovcem bez zvláštního zájmu o dění ve světě… jenže pak přišla tragédie. Po dvou desetiletích nemilosrdné stranické politiky je pozice CIA a celé země stále zranitelnější. Veterán studené války a ředitel operací CIA Thomas Stansfielda si uvědomuje, že své lidi musí připravit na další konflikt. Vzestup islámského terorismu je znepokojivý a je potřeba se s ní vypořádat v zahraničí, než dospěje k amerických břehům. Stansfield pověří svou chráněnku Irene Kennedyovou a starého kolegu z dob studené války Stana Hurleyho sestavení nové skupiny tajných agentů pro práci mimo obvyklou strukturu velení – mužů, kteří neexistují. Kdo je ochoten zabíjet pro svou zemi, aniž oblékne uniformu? Po teroristickém útoku na let Pan Am 103 nad Lockerbie Kennedyová takového člověka nachází v Rappovi. Ten při atentátu přišel o pětatřicet spolužáků z univerzity včetně mladé ženy, se kterou chodil od střední školy a kterou si chtěl vzít. Nyní nehledá útěchu, ale pomstu. Po šesti měsících intenzivního výcviku je Rapp připraven vyrazit za hranice. Jeho akce se od začátku vyznačují brutální účinností. Nejprve v Istanbulu zlikviduje tureckého obchodníka se zbraněmi, který teroristům dodal výbušniny pro útok na letadlo Pan Am. Poté se přesouvá na další místa v Evropě a mrtvých přibývá. Všechny cesty vedou do Bejrútu, avšak Rapp netuší, že nepřátelé už o něm vědí a připravují past. Lovec se stává kořistí a bude potřebovat veškerý svůj um a inteligenci, aby ve válkou zmítaném městě plném teroristických frakcí přežil....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137559/big_americky-zabijak-oPU-137559.jpg 4.2136

Mitch Rapp 1.

Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , BB art

American Assassin, 2010

Kniha Americký zabiják

Metla
25.09.2021

Mitch Rapp se narodil jako nepřemožitelný superagent. Sebezkušenější odborník na boj zblízka nemůže v čestném souboji zvítězit – a to ještě dřív, než mladý zájemce o úctyhodný flek vraha v tajných službách vůbec začne trénovat. Jeho fyzička je nedostižná, porazil by každého olympijského vítěze v libovolném sportu – včetně družstva akvabel v synchronizovaném plavání. Na kilometr vidí komára pouhým okem, rozezná jeho přesný druh i pohlaví; samozřejmě zvládne na tuto vzdálenost zlikvidovat (nebo vykastrovat) třeba celý roj dotěrného hmyzu jediným výstřelem z pušky / z luku / z flusačky, to je fuk. Extrémně učenlivý, inteligentní, už coby mladíček s coca-colou na bradě projevuje Mitch znalosti a zkušenosti promovaného psychologa s čtyřicetiletou praxí.
Nebudu lhát, měla jsem problém přenést se přes dokonalost hlavního hrdiny. Vlastně jsem se přes ni nepřenesla; pořád jsem (marně) čekala nějaké vysvětlení Rappových extraschopností: byl zde v kojeneckém věku evakuován z planety Krypton a následně od plínek cvičen tajemným řádem bojovných supermnichů, například.
Hrátky tajných služeb nejsou nic pro mě – ty beru ještě tak ve vymyšlených sci-fi či fantasy vesmírech, špinavá politika našeho současného světa se mi protiví. Zkusila jsem, v sérii nebudu pokračovat. V rámci žánru jde zřejmě o vysoký nadprůměr, proto dám 70%, jakkoliv mé vlastní dojmy nepřevyšují tři hvězdy.

7Lů7
19.04.2021

Tak já jsem přemýšlela, jestli dát dvě nebo tři hvězdičky. Knihu jsem sice dočetla, ale vůbec se mi nelíbila, za mě to je jedna z knih, které přečtete a za týden si už děj vůbec nepamatujete, protože vás to prostě nebavilo. Řekla jsem si, že zkusím kouknout na film, ale ten mě také přesvědčil o tom, že tahle knížka je pro mě prostě nudná a nezáživná..

PetrCepek
22.02.2021

Čím déle jsem tuto knihu četl, tím více jsem měl intenzivní pozit, že si ze mne pan autor či pan překladatel dělají šoufky. Hlavní hrdina Rapp (člověk, nikoli terminátor) pozná na vzdálenost 300 metrů - tedy přes dvě fotbalová hřiště na délku - že psycholog Lewis má modré oči. Kam se hrabe pohádkový Bystrozraký! Nebo úžasné sdělení, že šíité a sunnité jsou vlastně jen dvě sekty. Plus dalších zhruba sedmdesát obdobných nesmyslů, "zdobících" rozkouskovaný nemastný neslaný děj. Možná jsou další díly lepší, ale já se jim určitě vyhnu obloukem.

jprst
21.01.2021

Napínavý špionážní příběh, jehož autor věděl, co jeho čtenáři chtějí a tak jim vyhověl tímto, až do úplného konce, poutavým příběhem. Dobré odpočinkové čtení.

Rihatama
30.09.2020

Přímočarý, nekomplikovaný, logicky strukturovaný, propracovaný a příjemně chytrý, akční příběh Mitche Rappa, kde dobro a zlo stojí zřetelně na svých stranách. Čtenář netápe a může se bez váhání nechat vláčet brutálním světem zločinu, teroru a špionážních služeb... Superman Mitch? No a? Je to román a s těma zlejma parchantama musí přece někdo zatočit ;-). Komu se stýská po realitě, může ťuknout třeba na ocelová vrata ÚZSIny. Mám výhodu, že jsem neviděla filmové zpracování ani nečetla žádný další/předchozí díl, tabula rasa. A k Flynnově cti dlužno dodat, že mě do příběhu vtáhl od samého začátku. Příběh má spád, špinonážní smrtící přetahovaná se briskně přesouvá mezi Evropou, Ruskem a Blízkým východem a američtí agenti operující v legislativní i praktické ilegalitě, předvádí pěkný koncert. Myslím, že jsem snad poprvé při čtení nějaké série zatoužila otevřít okamžitě další díl ;-).

Boby17
06.06.2020

No, tak nevím ... Americký super hrdina s velkou motivací, který bez nějakého velkého předešlého bojového výcviku zamete s instruktorem od zelených baretů, co si mám o tom myslet? To je hodně nepravděpodobné a nedůvěryhodné, ale pak jsem se rozhodl, že to hodím za hlavu a budu se bavit příběhem o souboji dobra a zla. A nakonec to byla docela zajímavá akční knížka, které se směle může chopit i Hollywood. Dávám čtyři hvězdy a jeden citát: "V každé kultuře, která nutí ženy zahalovat se od hlavy až k patě a zakazuje dovézt jedinou kapku alkoholu, ačkoli sama vyváží opium do celého světa, je nutně cosi zvráceného".

HannyC
30.03.2020

Jsou lidé, kteří musejí projít opravdu dlouhou cestu, aby dospěli k bodu nula :) ... a přesto došli jako vítězové :)

Jury
08.09.2019

Prvni pulka knihy suprova,sjel sem ji jednim dechem, ale pak to od pulky zacalo upadat a nudit
... Skoda... Lepsi volba je film :)