Mít vše hotovo: umění produktivity bez stresu

Mít vše hotovo: umění produktivity bez stresu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298563/mid_mit-vse-hotovo-g77-298563.jpg 3 49 8

David Allen vás nenaučí zorganizovat si pracovní úkoly proto, abyste mohli pracovat více. Právě naopak! Zavedením metodologie GTD do vašeho pracovního života zefektivníte práci, získáte volný čas, zbavíte se stresu a zklidníte svoji mysl. Vedlejším účinkem je i zlepšení kvality spánku a vnitřní spokojenosti. Tato kniha je naprosto jiná, než všechny ostatní knihy o produktivitě. Poprvé vyšla před patnácti lety a za tu dobu se stala fenoménem. O její kvalitě svědčí tři miliony prodaných výtisků ve více než 30 jazycích. Statisíce lidí si díky metodě GTD dokáží naplánovat svůj pracovní i osobní čas a mohou se plnohodnotně věnovat práci, rodině i koníčkům. Tisíce účastníků kurzů a workshopů dále prohloubilo svoji znalost metody natolik, že ji mohli zavést do firem, kde pracují a tyto se tak staly lépe organizovanými a zaměstnanci spokojenějšími. Podle časopisu TIME je ze všech knih o osobním rozvoji právě Mít vše hotovo jednoznačně nejlepší knihou desetiletí. "Skutečně jsem přepsal původní rukopis knihy, od začátku do konce, prošel jsem a zrevidoval veškerý obsah i jazykové obraty, které byly neúplné, neaktuální nebo se nějakým způsobem příliš nehodily do současné knížky (...). Mojí snahou bylo také zakomponovat do textu to nejdůležitější, co jsem se z metodologie Getting Things Done naučil sám po prvním vydání knihy – neustále se okolo ní různým způsobem 'motám'. Jedna věc se ale na knize měnit vůbec nemusela, a sice její základní principy a techniky.“ – David Allen David Allen je považován za jednoho z nejvlivnějších světových myslitelů v oblasti osobní produktivity. Pracuje pro organizace jako je pojišťovna New York Life, Světová banka, Fordova nadace, obchodní společnost L.L. Bean nebo americké námořnictvo, a vede také své vlastní workshopy pro jednotlivce i organizace po celém světě. Má více než pětatřicetiletou praxi manažerského konzultanta a kouče. O jeho práci píší periodika jako Fast Company, Fortune, Los Angeles Times, New York Times, Wall Street Journal a mnoho jiných. Allen žije v nizozemském hlavním městě Amsterdamu.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Literatura naučná , Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

Getting Things Done: The Art of Stress-Free Productivity , 2001


více info...

Komentáře (8)


Davidoff21
Davidoff21
16.02.2023 5 z 5

Je to skvělý manuál. Zapříčiní aby jste se zastavili, odstoupili, vrátili se, dali věci dohromady a hlavně se nad tím vším zamysleli. Za mně supr.

D_k
D_k
28.09.2022 2 z 5

Zásadní organizační kniha, které, kdyby měla pouze následující obsah, bych dal plný počet hvězd:
[str. 49-] Princip: Efektivní zacházení s vnitřními závazky
[- str. 52] Důležité cvičení k otestování tohoto modelu
[69-] Zachyťte to
[-72] Nástroje pro zachycování
[75-] Co to je?
[-80] Příklady projektů
[86] Někdy/možná
[91] Kritický faktor úspěchu: Týdenní hodnocení
[187] A pokud je nutný nějaký krok... jaký vlastně je?
[199-] Uspořádání: Jak si vytvořit ty správné schránky
[-212] Uspořádání položek Čekám
[239-] Někdy/možná
[-242] Zvláštní kategorie seznamu Někdy/možná
[255-] Co a kdy kontrolovat
[-258] ... poté seznamy dalších kroků
[267-] Hodnocení v širších souvislostech
[-274] Kreativní řazení kontextu
[313-] Síla návyků při sbírání informací
[-337] Větší výkonnost


veronica2000
veronica2000
02.09.2022 3 z 5

Kniha plná zajímavých postřehů, tipů a triků. Osobně jsem podobnou strukturu organizace prováděla již před přečtením této knihy, ale GTD rozšířilo mě obzory jak bych mohla některé kroky upravit. Celkově mi přijde kniha příliš zdlouhavá a myšlenky se neustále opakují dokola. Stačila by kratší verze.

Lubošovo
Lubošovo
07.08.2022 3 z 5

Taková Marie Kondo pro lidi v byznysu. Autor mimo jiné několikrát zmiňuje, že sžití se se jeho systémem trvá obvykle dva roky. Jdete do toho?

KáťaM.
KáťaM.
11.11.2021 4 z 5

Super knížka, odnesla jsem si z ní několik skvělých postřehů, David Allen rozhodně má co říct. Nechte si taky poradit.

rencovav
rencovav
07.12.2020 3 z 5

Jsem vždycky taková naštvaná, že filosofie těchto autorů zní: peníze, peníze, peníze. Produktivní musíte být hlavně kvůli penězům. Je to navíc hodně orientované na Američany a jejich způsob života - což se samozřejmě nedivím, jen to konstatuji. No, zase jsem si ověřila, že ve výsledku mi nikdo nemůže poradit, jak si zorganizovat čas a být se sebou spokojenější a méně se stresovat, že si na to musím přijít sama, že prostě univerzální návod neexistuje. A kdo se snaží takový univerzální návod napsat a bere za to od lidí dost peněz... no co, každý se musí něčím živit... Přišlo mi to zase jako takových zbytečných pár set stránek od manažera pro manažery. Ne nic zajímavého od člověka pro lidi.
Takže asi tak.

angloumene
angloumene
22.04.2018 4 z 5

Po přečtení prvních pár stránek jsem byla vážně vyděšená a reálně zvažovala, že knihu s mírně znechuceným výrazem odložím. Dočkala jsem se totiž spousty prázdných řečí, vyzdvihování sebe sama, celkově takového toho amerického oblbování. Jenže to asi k literatuře podporující osobní rozvoj prostě patří. Naštěstí s první kapitolou o metodě GTD samé přišlo spousta zajímavých, logických a hlavně užitečných návodů. Práce s metodou je jednoduchá a její části můžete začít užívat okamžitě. Je pravdou, že jsem se knihu rozhodla přečíst hlavně z toho důvodu, že jsem začala mít pocit nedostatku času a věčného nestíhání. Nyní po pár týdnech od vypsání se ze všech úkolů a promyšlení následujících kroků cítím skutečné uvolnění.

Knihu tedy hodnotím jako velice podařenou. Metoda sama je na základě mích (zatím relativně omezených) zkušeností funkční. Zatím nedokáži posoudit, zda reálně vzrostla moje produktivita, ale určitě se cítím víc uvolněně. Mám přehled o všech svých úkolech a prioritách. Bonusem je, že tato metoda už existuje hezkých pár let, a protože zaznamenala všeobecný úspěch je na stejném základě postavena řada osobních organizérů, kalendářů atp. Možná tedy jako já po jejím přečtení zjistíte, že váš kalendář můžete používat na mnoho dalších činností, než je jen plánování schůzek. Pokud by kniha neobsahovala otravný, přehnaně americký úvod a závěr, hodnotila bych výše.

Randyz1986
Randyz1986
20.02.2018 5 z 5

Pro mě zatím asi nejužitečnější kniha mého života. Jakmile jsem začal GTD používat, tak se mi krásně vyprázdnila hlava a život je rázem jednodušší a nové úkoly a výzvy se přijímají mnohem snadněji. Snížila se mi hladina stresu v pracovním i osobním životě. Určitě doporučuji. Původně jsem vůči knize a této metodice měl předsudky a myslel jsem si, že je vhodná jen pro vrcholné managery, ale není tomu tak. Hodně pomůže i lidem, kteří nikoho řídit nemusí a to i v případě, že GTD začnou používat jen částečně.