Mistr a Markétka

Koupit

První verze Bulgakovova životního díla, jež dokončil už slepý a na smrt nemocný člověk roku 1940, vznikla - podle později objevených rukopisných sešitků - patrně už v roce 1929. Ze sešitků byly vytrhány listy a ze zbytků textu odborníci zjistili, že už ttehdy šlo o Mistra a Markétku. "Vlastníma rukama jsem hodil náčrt románu o ´dáblovi do kamen," svěřil se autor příteli roku 1930 v jednom z dopisů. Ani tak energické gesto nevymazalo však Bulgakovi z paměti jeho osudové téma. Autorovu trýzeň lze pochopit - psal přece o umělcově touze být všemi pochopen. Téma si vynutilo široké historické a literární zázemí. Román navazuje na Goethova Fausta, Gogolovy groteskní prózy a eticko-filozofický názor Dostojevského. Bulgakov řeší na biblickém příběhu o Pilátovi a Ježíši míru lidské odpovědnosti za pozemské dobro a zlo. Proti skepsi Piláta i Mistra staví jedinou protihodnotu - lásku, i kdyby se měla spojit se samotným peklem. Markétčina láska je pohádková a pozemská zároveň. A duch pekel? Vysměje se nepmanské Moskvě dvacátých let, z nudy nad ní by snad i tu lidskou duši oželel, ale nemůže, neboť k rozhodující bitvě dochází právě v ní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78740/big_mistr-a-marketka-FJC-78740.jpg 4.42238

Vydáno: , Odeon

Мастер и Маргарита (Mastěr i Margarita), 1967

Kniha Mistr a Markétka

Ivan F

Sú knihy, ktoré nedokážem prečítať, ale vypočuť áno. To je aj prípad tejto knihy. Chyba bude vo mne, pretože mnoho diel je pre mňa napísaných nezáživno-náročným štýlom, hoci iných oslovia - poväčšine sú to knihy napísané pred druhou svetovou. Ešteže existujú audioknihy - a mnoho klasikov je tak pre mňa stráviteľných. Netuším ako koho, ale mňa najviac oslovili kapitoly o Pilátovi, tie majú jednoznačne plný počet hviezdičiek. Lenže potom sú tu ťažkopádne kapitoly o tom ako Majster Margarétu našiel a cez tie by som sa neprehrýzol. Našťastie existuje audioverzia načítaná Zuzanou Krónerovou a je skutočnou lahôdkou pre uši - spevný hlas, prídychy na správnom mieste, výslovnosť excelentná, dikcia a fonetika ... no nebudem sa viac rozplývať, je to jedna z najlepšie načítaných kníh. No a vďaka prednesu pani Krónerovej som vydržal aj - pre mňa - nudné pasáže. V konečnom dôsledku som rád, že som si knihu vypočul a určite sa k audiverzii ešte raz vrátim - prečítať M&M by som však nedokázal.

kajzo

Môžem len súhlasiť k oslavnými komentármi, ktoré tu ľudia napísali. Prvýkrát som tento román čítal niekedy v druhej polovici 90. rokov, teraz som ho dočítal štvrtýkrát, 3x slovensky, 1x česky. Je to jasne jedna z najlepších kníh, aká sa mi dostala do rúk, aj keď by som asi dokázal pochopiť, ak by niekto povedal, že ho to neoslovilo. Jednoznačne plný počet hviezdičiek - geniálne dielo.

ArkAngel

Po Faustovi se ke mně dostalo další z "démonických" děl, které nám ukazují, jak si Ďábel hraje s lidským pokolením. Kniha taková je chvílemi opravdu bizarní, ale to k látce týkající se černé magie prostě patří. Samozřejmě tu máme odkazy na Bibli, ale pracuje se zde také s astrologií i dalšími mystickými vědami, což člověka, který se tím zabývá, samozřejmě zaujme. Woland i jeho společníci byli opravdu zábavní, ale mě osobně na knize něco chybělo a plný počet jí proto dát nemůžu.

heavy66

Obvykle vystačím k přečtené knize jedním komentářem. Ale ke stěžejnímu románu 20.století, který čtu od mládí kontinuálně stále dokola, jeden nestačí!
Cítím, jak je ta kniha důležitá, jako každý apokryfní text v době, kdy nesvoboda a cenzura rostou a upevňují pozice.
Mistr Bulgakov měl těžký životní osud. Tak jako jeho Mistr, i on zachránil rukopis z plamenů, a očistec sovětského zřízení prožil už na zemi.
Odměnou za dar, který přinesl lidstvu, kráčí za úplňku po měsíční stezce po boku Toho, o němž napsal svůj román, stejně jako syn krále hvězdopravce, nelítostný pátý prokurátor Judeje a jezdec Zlatého kopí Pilát Pontský.

sharik

Dohánění dávných restů. Každopádně, tahle kniha o tom, jak jednou městem prošel Ďábel, je skutečně geniální. A jsem docela rád, že jsem se k ní dostal až teď, ne třeba někdy na střední škole, protože mám podezření, že bych tohle mnohovrstevnaté, bohatě motivické, fantaskní, magické, apokryfní, symbolické, těžké a zároveň velice zábavné dílo asi nepochopil. Teď jsem se od něj ale nemohl odtrhnout a přečetl jsem ho na jeden zátah, přerušený v podstatě jen pár hodinami spánku. Přemýšlím, co o tomhle románu napsat, který motiv nebo kterou příběhovou linku vyzdvihnout – jenže to nelze. Vždycky by to znamenalo vynechat jinou, stejně významnou. Není možné vyzdvihovat jen parafrázování tehdejšího Ruska a jeho zrůdného režimu, příběhu Piláta, popis čarodějných sabatů (včetně mnoha ne příliš zjevných detailů), parodování literátských státních spolků, trampoty dvojice démonů (z nichž jeden chodí po světě v podobě obřího černého kocoura), ani… Jen ten seznam, co všechno bych mohl vyzdvihovat nad ostatní, by byl nekonečný. A stejně nekompletní. Fascinující je, jakým způsobem to Bulgakov propojil, kolik toho dokázal říct příběhem, jehož děj působí místy záměrně zpomaleně, jindy se v pár odstavcích stane tolik, že čtenář nestíhá chytat, co každá z těch bizarností ve skutečnosti znamená. Jsem nadšený.
PS: Vydání Rybka Publishers (2020) je po grafické stránce opravdu skvělá práce – člověk se tu knihu až bojí číst a raději by si ji jen vystavil a občas opatrně prolistoval. K tomu obsahuje přes dvě stovky maleb polského malíře ukrajinského původu Iwana Kulika, autora (mimo jiné) prý více než sedmi set obrazů na téma románu Mistr a Markétka. Musím říct, že jeho styl je skvělý, navíc mě potěšilo i to, že ve výběru maleb otištěných v románu, se některé scény objevovaly ve variacích (např. scéna, kdy Markétku na lavičce osloví ďáblův pomocník, je tu zachycena hned třikrát, přičemž prostředí i postavy pokaždé vypadají dosti různorodě).

Igor1311

jedna z mala knih, kde mi akosi unikla pointa, takze hodnotit ju nema zmysle. ale kocur Hroch asi najsympatickejsia postava :D

martin_aston

Táto kniha ma bavila, od začiatku až do konca. Viackrát som sa doslova rehotal. A viackrát hlboko zamyslel.
Parodicky (a vlastne asi dosť reálne) vykreslený svet sovietskej Moskvy 1. polovice 20. storočia, prekladaný mágiou a fantastikou, alternatívnym príbehom umučenia Krista, a hlbšími témami dobra a zla.
Pri čítaní určite pomôže, ak má čitateľ základný prehľad ruskej histórie (napr. Lžidimitrij, Solovky, atď), ale nie je to nevyhnutnou podmienkou dobrej zábavy. Nevedel som, čo od knihy čakať, bol som veľmi príjemne prekvapený. Za mňa prekvapenie roka.

capricorn__

"Mistr a Markétka" je moje krevní skupina. Když jsem asi týden zpátky četl první kapitolu, říkal jsem si, že to je jeden z nejsilnějších a nejslibnějších knižních začátků, který se mi dostal pod ruku. Moje prvotní nadšení po cca 50 stránkách mírně opadlo, protože jsem se ztrácel v postavách, v ději a začal mi ucházet smysl celé knihy a hlavní myšlenka. Jenže pak přišli na scénu Mistr (a Markétka) a nadšení se vrátilo zpátky, dokonce ještě zesílilo. Na knize se mi nejvíce líbí atmosféra, kdy z jedné strany cítíte mírný strach či úzkost, a z té druhé komičnost a grotesknost, perfektně se držící za ruce. V určitých momentech je kniha i brutální a nechutná. Líbí se mi, jak Bulgakov tvoří věty a jaké používá slova, jeho styl psaní je mi moc blízký, tato kniha se mi četla sama. Také věřím, že až se ke knize někdy vrátím (což se určitě stane), najdu v knize něco nového, protože jsem si jist, že "Mistr a Markétka" odkrývá spoustu odlišných rovin a myšlenek, takže záleží na čtenáři, které dá přednost. (Mě v tomto prvním čtení nejvíce přitáhlo téma víry a lásky, například zrcadlení doby jsem tolik nevnímal.) Magický realismus v nejlepší formě.