Místopis srdce

Místopis srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57365/mistopis-srdce-57365.jpg 3 1 1

Soubor časopiseckých statí z let 1951 - 72. Obsahuje úvahy o literatuře a dalších druzích umění, o literární výchově, kulturním dědictví a rodném kraji i medailónky (P.Bezruč, V. Vančura, V. Nezval, J.V. Pleva, J Strnadel).

pajaroh
31.07.2021 3 z 5

Pro člověka "odkojeného" na Erbenovi, Němcové, Malém Bobši (ne, nenarodila jsem se za národního obrození, to maminka) jsou úvahy a zápisky J. Glazarové příjemné nostalgické vzpomínání. Nejkrásnější jsou její slova o domově, Beskydech, rodném místě, starých pražských bytech plných vzácných obrazů a knih... Jinde zdůrazňuje důležitou roli literatury ve výchově či pochybné učení ve stylu tupého rozboru díla (už tenkrát) vedoucí jedině k znechucení studentů. Některé kapitoly přináší zajímavé osobní zkušenosti se známými spisovateli nebo jen vzdálenější postřehy (opravdu pil Honoré de Balzac 40 šálků kávy denně? Sympaťák).
Bohužel nelze ignorovat komunistické řeči a tendence, ty velmi zeslabují pocit z příjemných slov a člověk se cítí skoro podveden. Doslov (nepsaný autorkou) vytrhnout.

Jarmila Glazarová
česká, 1901 - 1977