Miniaturista

Miniaturista https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230819/bmid_miniaturista-yyQ-230819.jpg 4 312 94

Jednoho podzimního dne roku 1686 klepe na dveře velkolepého domu v nejbohatší části Amsterodamu osmnáctiletá Nella Oortmanová. Přijela z chudé venkovské rodiny, aby se ujala role manželky zámožného kupce Johannese Brandta, avšak místo milujícího manžela ji přivítá jeho odměřená sestra, černý sluha a prostořeká služebná. Když se Johannes později vrátí z cest, věnuje Nelle velice zvláštní svatební dar – skříňkovou repliku jejich domu. Nella si do ní objedná zařízení od tajuplného miniaturisty a od té chvíle se začnou dít prapodivné věci… Román zachycuje dramatické osudy rodiny Brandtových na pozadí Amsterodamu sedmnáctého století, kdy toto město patřilo k nejbohatším a nejvlivnějším centrům své doby.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Miniaturist , 2014

anishta
13.05.2015 4 z 5

Příběh je to zajímavý, ale asi jsem taky čekala něco jiného.
Nějaká odhalení byla dost skandální na danou dobu, ale vadí mi, že jsme se na konci knihy už potom nedozvěděli co bylo dále se všemi postavami.
Taky mi trochu chybělo více o samotném miniaturistovi, který bohužel tvořil jenom jevištní křoví celého příběhu.

lusila
07.05.2015 5 z 5

Musím povedať, že už dávno sa mi nedostala do rúk tak zaujímavá kniha ako táto. Teším sa na ďalšiu knihu od tejto autorky.

Pavlusa007
05.05.2015 3 z 5

Působivé dobové reálie i velmi zajímavá zápletka, kterou autorka ale zřejmě tak nějak překombinovala, až ji vlastně nevyužila.

tereza94
03.05.2015 4 z 5

Výborná knížka. Nevadilo by mi, kdyby byla delší a já se o osudech rodiny dozvěděla víc.:-)

BeBrunette
28.04.2015 3 z 5

Můžu bez ostychu říct, že mě kniha několikrát překvapila. A to jsem celkem předvídavá čtenářka a většinou se do děje trefím. Překvapení ač se týkala miniaturisty, Johannese nebo Marin byly svým způsobem celkem běžné, ale v této knize jsem to opravdu nečekala. Asi jsem si příběh představovala jinak a ani jsem nevěděla, co mám přesně čekat. Byla jsem mile překvapena, ale ocenila bych více detailů o miniaturist(ovi). Krásně popsané město Amsterdam v 17. století, ta doba, náboženství, problémy, krize a vztahy mezi občany, které zůstávají snad pořád stejné. Závist, pýcha a tomu předchází pád. Plus dávám i za čtivost. Chvílemi jsem se nemohla od čtení odtrhnout. A když jsem se odtrhla zkoumala jsem precizní obálku, která mě fascinovala.

Jana_Z
24.04.2015 3 z 5

Ze začátku jsem si říkala, že to bude jedna z těch knih "o Popelce", ale pak se naštěstí příběh odvíjel trochu jiným směrem. Přečetla jsem knihu v jednom tahu, byla vcelku napínavá, ale nemyslím, že se k ní někdy vrátím.

miriama
18.04.2015 5 z 5

Pro mě úžasná kniha. Je o lásce a jejích různých podobách, o potřebě milovat a být milován. A také o nebezpečí, které s sebou nese dosažení úspěchu a bohatství. Má krásnou tajemnou atmosféru a prostředí Amsterdamu v 17. století je moc pěkně vykresleno. Hrdince jsem fandila a líbilo se mi, jak se dokázala se vším vyrovnat navzdory věku a nezkušenosti.

Horacia
08.04.2015 3 z 5

Příjemné čtení, ale na konci veliké zklamání. Oceňuji přiblížení atmosféry, proto tři hvězdičky, ale příběh knihy mě zklamal, nedával smysl.

Lidka
21.03.2015 3 z 5

Nevím, co se mi na té knize líbilo, nevím, co mne nutilo ji číst dál a dál . Určitě ne jen zvědavost jak příběh skončí, to jsem si mohla nalistovat konec knihy a zjistit, jak to dopadne. Bylo to něco jiného, jako bych i já se chvílemi ocitla v tajných schopnostech a moci miniaturistky .
Číst? Nečíst? Doporučuji to zkusit . A hlavně nepřestat, protože v určitém momentu se v ději posunete do jistého místa a odtud pak už o tom, zda knihu chcete dočíst či ne přestanete pochybovat.
Nemohu prozradit ani svůj konečný dojem, škoda.
P.S. Jednu hvězdu dávám pryč za to, že se mi to četlo jaksi divně .

Hanisek
21.03.2015 1 z 5

Tahle knížka mě velmi zklamala, bylo to o všem a v celku o ničem. Hlavní linie příběhu byla vlastně vedlejší. Autorka zahodila skvělý námět a ztratila se ve spoustě tématech - politika, soudnictví, obchodování s cukrem, sexualita, nesnášenlivost, pozice žen, rasové problémy, společenské rozdíly a pak někde úplně vzadu tajemství miniatur. Místo tajuplného a napínavého románu to bylo nuda a nuda, téměř až v polovině knihy se začalo něco dít. Bohužel i konec byl celkem snadno předvídatelný. Pro mě velké zklamání. Podle anotace jsem čekala tajemný příběh, který nám prozradí záhadný miniaturista pomocí svých figurek, a ten se jak si nedostavil. Jednu hvězdu za hezkou obálku a námět, který se pak vlastně někam ztratil.

katyka
27.02.2015 4 z 5

Kniha nie je dokonalá, ale je na nej niečo, vďaka čomu ju neodložíte. Napriek drobným výhradám, ktoré voči knihe mám, je Miniaturista román, ktorý skutočne stojí za prečítanie. Opantá vás svojou tajuplnou atmosférou, pohltí neobvyklým a napínavým príbehom a na chvíľu vás prenesie do Amsterdamu sedemnásteho storočia. Je to jedna z tých kníh, ktoré vás uhranú, prinútia zbesilo čítať a vymýšľať rozličné teórie, ako to nakoniec dopadne. Nájdete v nej mnoho krásnych myšlienok, veľké tajomstvá aj nádych nadprirodzena – čo viac si čitateľ môže želať?

sarkaobstova
24.02.2015 4 z 5

Ze začátku jsem z knihy moc nadšená nebyla a myslela jsem, že ji odložím a proto ubírám jednu hvězdičku z hodnocení, ale pak se to docela rozjelo a myslím, že za přečtení kniha stojí. Nakonec se našli chvílemi, kdy jsem se od knihy nemohla odtrhnout a musela jsem číst dál a dál...nechybí napětí ani překvapení...

Andulienka
22.02.2015 3 z 5

Poviem to hneď........ako som ju začala čítať, tak som neprestala. Bola som zvedavá, ako to dopadne. No napriek tomu nedávam plný počet hviezdičiek....niečo tomu chýbalo. Snáď som čakala iný záver. Priznávam, boli v nej určité zvraty, prekvapenia. Ale nie všetky objasnenia..

Adris
19.02.2015 5 z 5

Knihu hodnotím na výbornou! Byla jsem neustále napnutá! Pořád jsem si říkala: Aha, to bude takhle....a pak BUM! Ono to bylo úplně jinak.
Příběh není tak docela o miniaturistovi, ale o době, která nebyla vlídná ke zvláštnostem, které dnes bereme za normu. Problémy s církví atd.
Více se o knize rozepisuji na svém blogu (adrisbooks.blogspot.cz).
Určitě můžu jen doporučit:)