Mimořádný lidový soud v Praze (1945–1948)

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Retribuce jako služební úkol na hraně možností i profesní cti zaměstnanců justice. Kniha popisuje činnost Mimořádného lidového soudu v Praze, který byl z hlediska rozsahu agendy zdaleka největší retribuční institucí v poválečném Československu. Díky své poloze v hlavním městě navíc soudil nejvyšší představitele bývalé německé okupační moci, včetně Karla Hermanna Franka, Kurta Daluegeho či osob zodpovědných za vyvraždění Lidic. Mediální pozornost i společenský tlak vyvíjený na soudce byly proto enormní. Z perspektivy samotného soudu byla retribuce nesmírně náročným služebním úkolem, který stavěl celý justiční aparát před řadu obtížně řešitelných administrativních, logistických, personálních i morálních problémů. Přes vyhrocenou společenskou atmosféru a právní rámec definovaný na zásadách stanného práva se zaměstnancům soudu dařilo dostát profesním standardům a udržet procesní stránku retribuce v mezích přijatelné právní kultury i za cenu četných konfliktů s resortem ministerstva vnitra. Součástí knihy jsou též rozsáhlé seznamy téměř 10 000 vyšetřovaných osob s informacemi o výsledku trestního řízení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434691/mimoradny-lidovy-soud-v-praze-1945--x7K-434691.jpg 32
Žánr
Literatura faktu, Historie, Právo
Vydáno, Academia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Mimořádný lidový soud v Praze (1945–1948)

Přidat komentář
Gastovski
01.06.2020

Knihu jsem objednával přes e-shop, v kamenném obchodě bych si ji nekoupil. Protože z 535 stran je pouhých 173 stran textu. Zbytek knihy je jedna obří tabulka se zhruba 9600 jmény lidí, proti kterým bylo vedeno trestní řízení u MLS. Na oněch 173 stranách se velmi podrobně dozvíme o struktuře, aktérech a činnosti MLS. Plusem zůstává skutečnost, že to nebylo nezajímavé čtení. Kniha však mohla obsahovat alespoň několik nejvýznačnějších kauz, aby za to ty peníze stály. Tabulky ocení snad jen ultra detailisté zajímající se o tento fragment našich dějin.

nemharap
01.05.2020

Ne, že by kniha nebyla zajímavá, ale čekal jsem trochu něco jiného. Něco podobného jako v knize ze stejné edice: Hrdelní případy Mimořádného lidového soudu České Budějovice 1945-1948. Bohužel jsem se nedočkal. Kniha se zabývá převážně organizační sktrukturou, personálním zajištěním, společenskými a politickými vlivy na soudní řízení... Kdo by ale, podobně jako já, hledal také podrobnější popis některých vybraných případů, nedočká se.
Navíc samotný text (když odečtu prázdné stránky) obsahuje z celé knihy pouhých 149 stran a z toho ještě tak třetinu tvoří poznámky. Další stovky stran zabírají tabulky. Převažují seznamy trestně stíhaných osob a z nich se nelze moc podrobného dozvědět. Ano, je dobré, že v seznamech se nalézají například čísla kartonů, pod kterými je možné dokumentaci k dané osobě najít v archivu. Pro běžného čtenáře to ale nemá zas tak velký smysl. Za sebe bych toto uvedl, pro případné badatele, v nějaké veřejně dostupně internetové databázi, proč tím potisknout stovky stran papíru knihy. A na těch asi 350 uvolněných stranách bych podrobněji popsal některé zajímavé vybrané případy.
Tato kniha si určitě své zájemce mezi odborníky najde, ale běžnému čtenáři ji nijak zvlášť nedoporučuji.


Štítky

soudnictví rok 1945-1948 poválečná doba

Autoři knihy

Jakub Šlouf
česká, 1982

Kniha Mimořádný lidový soud v Praze (1945–1948) je v

Přečtených2x
Knihotéce2x
Chystám se číst1x
Chci si koupit4x