Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276870/bmid_divka-v-pavouci-siti-eS5-276870.jpg 4 2167 527

Milénium / Millennium série

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a jeho kritici tvrdí, že Mikael Blomkvist je vyhořelý a že uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu tvrdí, že pro něj má důležité informace o americké zpravodajské službě a že byl v kontaktu s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebuje. Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Ale nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Det som inte dödar oss , 2015

helusa2
29.08.2020 5 z 5

Tak se nestačím divit :-) Fakt se mi to líbí a nemám v úmyslu sérii opustit! Sice si uvědomuji, že kdybych se nezajímala o počítače, musely by mi některé části knihy asi připadat stráááášně nudné a nepochopitelné, ale za mě OK. Fandím autorovi - navázat na oblíbenou sérii není vůbec lehké. Lidé mají tendence být předem předpojatí a tvrdě vyžadovat to, co chtějí - nebo si vlastně myslí, že ví, co chtějí. A přitom předem ví, že to nemůžou dostat - takže je samozřejmě vše špatně. Já nic nečekám, tak jsem jen mile překvapena :-D

Lukeronka
21.08.2020 5 z 5

Každý kritizuje, že už to není Milénium a že to Lagercrantz nezvládl. Já si to nemyslím, knížka se mi líbila stejně, jako ty předchozí a klobouk dolů, že někdo zkusil pokračovat v tak vysoko nastavené laťce.

jaroiva
30.07.2020 3 z 5

Není to Larsson, ale obyčejná detektivka, osoby a obsazení náhodou stejné jako u originál Milénia. Celkem slušná krimi, ale na hony vzdálená Larssonovi. Nesmí chybět do očí bijící product placement, který jsem Larssonovi odpustila, ale tady už ho neberu.
... a prolomit "analogově" RSA algoritmus? Ona je to nakonec sci-fi! Věřím, že autisté můžou být v určitých oblastech schopní rychlých výpočtů, ale odsud posud. Za tohle prostě musím ještě hvězdičku strhnout.
Myslím, že dalším dílem už nepotřebuji pokračovat.

EDIT: po přečtení nějaké té naučné literatury hvězdičku vracím, ale ani tak to moc nepomohlo :D

mirec88
26.06.2020 4 z 5

Ale áno, dalo sa to. Som rád, že osudy Lisbeth a Mikaela pokračujú a hoci to už nie je Stieg Larssen, ale aj Lagercrantz je dobrý. Nie nastopercent, ale sú to lepšie 4 hviezdičky.

starejĎurda
08.06.2020 2 z 5

Pro mě obrovské zklamání. Je to jako dvakrát nastavená kaše. Bez chuti a bez zápachu. Duch Milénia se vytratil spolu s Larssonem.

ctenarkaEva
05.06.2020 5 z 5

Byla jsem zvědavá, jak si jiný autor poradil s pokračováním skvělého Milénia. Oceňuji jeho snahu, určitě nebylo jednoduché navázat a vymyslet další možné pokračování. Tento díl se mi líbil, i když originál je jen jeden.

cluci
30.05.2020 4 z 5

Millenium 2, berme to tak. David Lagercrantz se toho zhostil, aby to mělo pokračování. Srovnávat se to nedá, ale zhostil se toho barvurně. A poslech audioknihy v podání Martina Stránského to hezky zpestřuje

katst
11.05.2020 5 z 5

Nebudu knihu od Lagercrantze srovnávat s díly, které napsal Larsson. To se prostě nedá a nebylo by to fér. Tohle prostě není Larsson a nemůže být. Jeho styl psaní byl jedinečný, to nelze okopírovat a naučit se...

Každopádně ale Lagercrantze navázal na předchozí díly naprosto bravurně.
Muselo to chtít hodně odvahy se do toho vůbec pustit. A přestože chybí ona složitost a těžkopádnost předchozích dílů, je kniha velmi povedená a bavila mě.

Maevie
27.04.2020 4 z 5

Pokračování mimořádné trilogie Milénium od Davida Lagercrantze ve mně vzbuzovalo obavy i očekávání. Podaří se navázat tam, kde Stieg Larsson nedobrovolně skončil? Udrží se kvalita knih? Odpověď v podobě Dívky v pavoučí síti byla překvapením.

David Lagercrantz je stejně jako Stieg Larsson novinář a na knize je to znát. Autor navázal na trilogii neuvěřitelným příběhem, k jehož rozmotání je potřeba důvtip Mikaela Blomkvista i inteligence Lisbeth Salanderové. Přišel s dějovými zvraty i skvělou zápletkou. Postavy si pouze nevypůjčil, ale rozvíjel jejich příběh i charakter. Byť u Lisbeth je to často kritizováno, těžko říci, jak si její vývoj představoval její stvořitel. Je těžké věřit, že by prožité události neměly na její chování žádný vliv.

Výměnu autorů i přes pochvaly výše ale pocítíte. David Lagercrantz se často zbytečně ubírá k vysvětlujícím poznámkám, jeho příběh není tak hutný a komplikovaný jako Larssonovy díly. Mění se také samotný žánr knih. Zatímco původní Milénium byla komplikovaná spleť špinavostí, kterou autor s novinářskou pečlivostí vytáhl na povrch a skrz kterou obžaloval společnost, Lagercrantzovo pokračování je klasickou severskou detektivkou.

Ve výsledku je Dívka v pavoučí síti skvělý román, čtivý a napínavý, u kterého není důvod být přísný kvůli odlišnostem od původní trilogie.

careras.c
25.04.2020 3 z 5

není to to pravé Larsonové ....

miichaaeelaa
18.04.2020 2 z 5

Připadá mi, že si autor vzal moc velké sousto. Kniha není špatná, ale s předchozími díly se to opravdu nemůže srovnávat.
Prvních 140 stran se nic zajímavého nedělo a z ničeho nic se to rozjelo takovým způsobem, že jsem se nedokázala odtrhnout. Najednou jsem četla skvělé pokračování původní trilogie. Bohužel to byla jenom chvilková domněnka.
Postavy se chovaly divně - Lisbeth, která si střežila své soukromí a vše pořádně promýšlela, začala jednat bezhlavě. Že má zázračné schopnosti a vyjde ze všeho živá, jsme se mohli přesvědčit už v Dívka, která kopla do vosího hnízda. Takže mě některé pasáže vůbec nepřekvapily a dopředu jsem věděla, jak to skončí.
Mikael během chvilky poznal někoho, o kom předtím nic nevěděl, neznal dokonce ani vzhled dané osoby. Jeho vyhoření se také celkem brzy vyřešilo. Informace do tolik potřebného článku se mu začaly sypat z každé strany.
Některé postavy byly přímo geniální a znali podrobnosti tajných záležitostí. Nebo mohly zabránit něčemu velkému a nezasáhly.

Daiv666
14.04.2020 3 z 5

Už to není ono...je znát, že to píše jiný spisovatel. Ale chtěla jsem se dozvědět jak to s Lisbeth a Mikaelem dopadne, takže jsem je všechny přečetla.

Arella
12.04.2020 3 z 5

Za mě byl tenhle kousek slabší a rozhodně nedosahoval úrovně původní trilogie. Námět a zápletka jsou zajímavé, ale první třetina knihy byla spíše nudná a pak když už se "to teda rozjelo" tomu pořád něco chybělo. Autor ve mně nedokázal udržet napětí a celkově jsem se spíš těšila až knihu dočtu spíš než bych se těšila jak tohle skončí.

neheria
04.04.2020 4 z 5

Vcelku důstojné pokračovaní původní série hezky zachovávající postavy, jejich vztahy i celkovou atmosféru původních děl. Zápletka mi přišla na Milénium dost tuctová a předvídatelná, některý jevy naopak hodně extrémní. Třeba hlavní záporák.

Ajrad1981
22.03.2020 3 z 5

Tahle knížka snad nemá hlavní postavu, ale tak vzhledem k odkazu Stiega Larssona to asi bude Lisbeth a Mikael. Jinak je tam postav až moc a některá jména mi přišla zmíněná úplně zbytečně, pro příběh neměla moc význam. Stejně tak jako některé dialogy tam byly asi jen proto, aby příběh natáhly. To samé bych mohla říct o většině technických popisů, kolik čtenářů může pochopit ajťácké věci? Postava K. mi přišla až nereálná, takhle si omotávat kolem prstu 99% populace snad ani není možné! Samotný nápad ani příběh by nebyly špatné, jen by to chtělo poněkud poupravit zpracování.

Sudin
29.02.2020 5 z 5

Mně osobně se to líbilo. Pěkně propojené a navázáno na původní sérii, autor je samozřejmě jiný čemuž i odpovídá styl psaní, každopádně původní myšlenku se podařilo udržet. Spokojenost.

vojteska70
18.02.2020 1 z 5

Ne a ne. Vůbec mně to nechytlo.

zdendula31
18.02.2020 5 z 5

Trošku jsem se pokračování Milénia bála,ale vůbec jsem nebyla zklamaná.

petr_
17.01.2020 4 z 5

Souhlasím, že to Milenium není, kniha mě okamžitě nevcucla, protože se děj začal slušně rozvíjet až v třetí třetině. Autor se často soustředí na popisy činnosti různých organizací, jako např. NSA a tím se vytrácí to co bylo na Miléniu zajímavé, a to je psychologie postav. Například Ed mi připadá, jako postava, která je epizodní, ale v příběhu jí je dán příliš velký prostor. Také rozuzlení pomocí zašifrovaného dokumentu mi připadá příliš rychlé a s málo předchozími indiciemi.
Kniha je ale zajímavá, možná neměla být napsána v prostředí Milénia, ale s jinými postavami, v jiném prostředí, aby to člověk nemusel srovnávat.

ashburton
14.01.2020 4 z 5

Milénium to není, ale je to slušné čtení, uvidíme co bude dál...