Milenec lady Chatterleyové

Milenec lady Chatterleyové https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/186006/milenec-lady-chatterleyove-186006.jpg 4 828 828

Příběh manželské nevěry a cizoložné lásky lady s hajným Mellorsem. Vedle otevřených popisů milostných vztahů ženy provdané za ochrnutého muže však přináší i kritiku společnosti a jejího uspořádání. Román vzbudil senzaci i pobouření, byl policejně zakázán. Ještě v roce 1960 se nakladatelství Penguin Books ocitlo na lavici obžalovaných, když knihu vydalo. V proslulém soudním procesuv němž na obranu Lawrence vystoupila řada významných spisovatelů a literárních vědců, byl román shledán nevinným a zbaven nařčení z pornografie. Dnes je román klasickým dílem anglické literatury.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , JHuslík

Lady Chatterley's Lover , 1928

Ajrad1981
14.01.2016 2 z 5

Při čtení mi vadily politicko-sociální řeči, ty mě tedy fakt nebraly. A nudily. Bez nich by se mi to četlo o hodně líp.

3nitka
02.01.2016 3 z 5

Vydané 1928? - klobúk dolu za odvahu.

taikatalvi
23.10.2015 5 z 5

Táto kniha je na dobu, v ktorej bola vydaná, šokujúca. Dnes? Ani nie. Hoci opisy niektorých scén sú prezdobené a až príliš romantické, Lawrence bol na svoju dobu génius. Odvážil sa opísať to, o čom sa v spoločnosti iba šuškalo. Bol zvozený kritikou a spoločnosťou, ale táto kniha si svoje miesto v svetovej literatúre našla. Dielo bolo aj sfilmované, odporúčam verziu Lady Chatterley so Seanom Beanom v hlavnej úlohe, natočené s BBC.

Danielka001
21.09.2015 5 z 5

Na začátku knihy jsem si říkala "proč jsem si to koupila, nepřečtu ani dvě stránky". Přečetla jsem!!! Přečetla jsem celou jedním dechem - velmi nadčasové dílo dle mého názoru.

MaKöC
27.08.2015 5 z 5

Na knihu jsem byla velmi zvědavá, po přečtení několika komentářů se mi zachtělo objevit svět lady Chatterleyové a utvořit si vlastní názor na celý její příběh, na hořkosladký bol její velké lásky! A kniha mě opravdu nezklamala, je velmi čtivá, určité pasáže doslova strhující a otevřenost výpovědí milostných scén nadmíru vkusná. Vnitřní pocity ženy jsou popsány mužem.. pan spisovatel se tedy vyznal..! :)) Neukončený děj je perfektní pointou, netradičně ukončený milostný román, s tím se člověk hned tak nesetká a klobouk dolů za tento závěr, můžeme se jen dohadovat, zda lady Chatterleyovou a pana Mellorse čeká nekonečné štěstí.. Láska je zde vyobrazena jako cit ne vždy zrovna příjemný a okázale šťastný, spisovatel podává také jiný pohled.. na lásku zraňující, tíživou, plnou očekávání a domněnek. Čtenáři však není nic vnucováno ani namlouváno, je pouze svědkem jednoho vztahu se všemi jeho horempády. Jako v životě. Sladký bol!

kolacky
15.08.2015 4 z 5

Mohlo by se to někoho dotknout i dneska, vím o pár "puritánech"... Ale jinak dobré čtení o dvou, kteří se našli. Connie a Mellors měli štěstí a shodli se vkusem, potřebou a temperamentem a věřím, já optimista, že spolu nakonec byli a byli šťastní.

ivanah
02.03.2015 4 z 5

Zvláštní, dočíst knihu v předvečer výročí úmrtí autora (+ 2.3.1930) :) Dokázal být na svou dobu velmi otevřený a tím nám poskytl ojedinělé svědectví o své době. Překvapující je, že se za ta léta vlastně až tak moc nezměnilo. Jen dnešní stroje jsou možná trochu jiné, ale vnímání sexuality a lidské problémy s tím spojené zůstaly stejné. Stejně jako u dalších dobrých knih jsem měla ten zvláštní pocit, že odkrývá něco, co je jen můj subjektivní prožitek a zkušenost... Pozitivní na tom je, že jako lidstvo přes to stále žijeme :)

Edeltruda
09.02.2015 5 z 5

Román po 90. letech asi už kromě zarytých puritánů dnes málokoho vysloveně pohorší, ale jako oslava sexuality, přirozenosti a kritika zbytečného mudrování funguje stále. Alespoň pro mě.

Ajvet
04.02.2015 3 z 5

Po skvělých doporučeních jsem od knihy očekávala mnoho, bohužel mě tolik neoslovila. Ani pan Mellors.

Space.Junkienka
13.01.2015 3 z 5

Erotický román...Možné v roce 1928, ale dneska rozhodně spíše lehce lehtivé :). Knížka, která není nejlepší ze všech, ale každý by si ji měl přečíst. Každopádně z mého pohledu doporučuji pevnou vazbu nakladatelství Odeon, překladatelky Petry Martínkové. Četla jsem obě verze a občas se nestačím divit, jak rozdílný je pohled překladatele a překladatelky, a také jak jim v tom čeština krásně napomáhá :D.

Kolaloka
06.11.2014 3 z 5

Kniha mi byla představena jako erotický román, erotikou ale nikterak prosycena nebyla (až na pár lechtivých scén). Dle mého názoru by se dala zařadit spíše mezi psychologicko-společenské romány.
Typ knihy, který přečtete jen jednou, mezi své "srdcovky" ji rozhodně nezařadím, na druhou stranu vůbec neurazí, takové příjemné odpočinkové čtení.

magickajana
22.08.2014

Opravdu zajímavá knížka. Ne každý ji překousne, ne kvůli erotice a sexu, ale kvůli všem těm ostatním věcem, kterými je kniha nabitá. Osobně se mi ten kontrast mezi líčením sociální a ekonomické situaci během průmyslové revoluce v Anglii a líčením prapodivného vztahu dvou lidí, kteří oslovují své pohlavní orgány ještě prapodivnějšími názvy líbil :)

marketad
13.08.2014 3 z 5

V dnešní době na tom už moc šokujícího není. Osobně mě kniha nijak zvlášť nechytla.

mazlak
11.07.2014 4 z 5

Dobře napsaná kniha popisující vztah dvou lidí z různých společenských vrstev.

Dáma s hrnstjm
08.05.2014 2 z 5

Tato kniha mi vůbec nesedla... Téma je sice kontroverzní, ale všechny ty hluboké myšlenky, které se v knize podle doslovu údajně nacházejí, jsem tam vůbec neobjevila. Maximálně mě vytáčela ona lady, která neměla špetku sebeúcty a vůbec nepoznala, že dost z toho, co si vyslechla od svého milence, byly spíš urážky žen než komplimenty vůči její osobě (a je zajímavé, že na mnoho z nich vůbec nereagovala - asi to autorovi nepřišlo důležité). A opravdu doufám, že to děsné milencovo nářečí nebylo v angličtině tak strašlivé jako v češtině. Měla jsem problém knihu dočíst a už se k ní nejspíš nevrátím.

Daffodila
24.11.2013 4 z 5

Trochu mě zarazilo, že tohle kdy bylo pokládáno za hodné zákazu kvůli "pornu v knize". Já tam tedy nic tak hrozného neobjevila. Pro mne to byla dobře napsaná kniha, jež popisuje vztah dvou rozdílných lidí.

celavie
21.11.2013 4 z 5

Vzrušující počteníčko :-) Pravda chvílemi až příliš popisné......i když v určitých pasážích mi to vůbec nevadilo :-)

anett123
12.08.2013 4 z 5

Milostný vztah dvou lidí z rozdílných společenských vrstev.

vipera
09.06.2013 3 z 5

Tuto knihu hodnotím kladně, přestože jsem se nemohla po celou dobu sžít s překladem. Děj není příliš strhující ani svižný, ale na svou dobu to bylo určitě šokující dílo. I dnešnímu čtenáři má co nabídnout.

_sjuu_
27.05.2013 4 z 5

Ke knize jsem měla celkem předsudky, nicméně mě mile překvapila :)