Mezi světy

Mezi světy https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457366/bmid_mezi-svety-7HX-457366.jpeg 4 234 63

Pravidelně ji slýcháte z rozhlasu, její hlas je s vámi už desítky let, v autě na cestách, v kanceláři nebo třeba i ráno v koupelně. Do toho si občas odskočí na moderování v televizi nebo natáčí svá extrémní interview. To je ale jen jeden svět Lucie Výborné. V tom druhém světě fouká ostrý vítr, zebe sníh a Lucie daleko za hranicemi všednosti a komfortní zóny zažívá opravdovou radost. MEZI SVĚTY je výběr z deníků, v nichž nás autorka zavede z rozhlasového studia do mrazivých oblastí Antarktidy, na vrcholky hor, mezi české vojáky do Afghánistánu nebo na dalekou Havaj. Je to kniha o štěstí 4 000 metrů nad zemí, o místech, která jí přirostla k srdci, o mrznoucích prstech, chvílích na hranici bytí a nebytí, osvobozujícím smíchu i momentech prozření. A taky vyznání lidem, kteří jí procházejí životem a nechávají v něm svou stopu. Kniha obsahuje více než dvě stovky unikátních fotografií.... celý text

Bramborak81
29.06.2021 5 z 5

Nejenže autorka dělá skvělé rozhovory, u kterých je znát perfektní příprava, sem tam si odskočí do hor, ale ještě o tom stihne napsat knihu, která stojí za přečtení. Kniha byla příjemným poznáním různých světů a byla jsem ráda, že se můžu o Antarktidě dozvědět více ve stínu jabloně při třiceti stupních nad nulou.

Mrs.Depp
23.06.2021 3 z 5

Zajímavá knížka, která vám určitě rozšíří obzory. Já osobně mám jen malou výtku ohledně stylu psaní, mě se četla dost těžko, kvůli velkému množství filozofických úvah a popisů, ale na druhou stranu je psaná formou deníkových zápisků a to bylo fajn. Začátek byl pro mě náročný na pochopení kvůli velkému množství různých dat a názvů hor, které pro mě byly spíše jazykolamy, až do kapitoly o Havaji, která je nádherná a mrzelo mě, že je tak krátká a potom Antarktida, ta byla fajn, člověk se dozvěděl spoustu zajímavých věcí. I když se mi knížka četla hůře, nemůžu dát méně než 4 hvězdičky už jen kvůli spoustě krásných fotek a taky kvůli tomu, že Lucie Výborná je moc sympatická a obdivuju ji za to, že si jde za svými sny a plní si je. Super byly taky zajímavosti o práci Lucky v rádiu, je to jedna z těch knih, ke které se budete vracet, určitě knížku doporučuji:) Ještě mě trochu zamrzelo, že Lucka nevěnovala aspoň krátkou kapitolku sobě, Dawovi a dalším a nenapsala třeba takové shrnutí, co už mají za sebou, jak se k lezení po horách dostali apod. Pro Lucku, její přátele a rodinu je určitě knížka nádherná památka, v které budou moct roky listovat a dávat ji třeba za vzor vnoučatům :)

Horal123
09.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Epilog na starně 304 přesně a hutně vystihuje celou knihu, která se nese v duchu zpovědi milovnice hor, jakou Lucie Výborná beze zbytku je. Autorčin niterní přesah pozvedá tuto knihu vysoko nad rámec běžného cestopisu. To, že je Lucie vynikající rozhlasový moderátor a velký outdoorový nadšenec jsem věděl už dlouho, ale že je to až taková drsňačka jsem netušil.
Takže celkové hodnocení knihy: prostě Výborná.

simona5r
30.05.2021 4 z 5

Cestování do hor, náhled do mysli a duše někdy až éterické Lucie žijící dvojí život - ten v Česku a ten v horách doplněné krásnými fotkami. Četli jsme s mužem společně a vzpomínali na lezecké výlety před dětmi.

regulax
24.05.2021 5 z 5

Výborné!

ivzu77
06.05.2021 5 z 5

Lucie, jste výborná ..... nejen svým jménem, ale touhou, odvahou a pevnou vůlí.
TICHO, KLID, SAMOTA, BÍLO a VÝHLEDY.
Ať vás sněžný drak ochraňuje!

Gabi13
01.05.2021 5 z 5

Och, ach, wau. Krásné, děkuji za takové nahlédnutí do soukromý a do světa, který si neumím ani představit. Je to pro mě neskutečně vzdálený svět. Hory miluju a ve výborném popisu Lucky se mi z výšky třásli kolena. Na druhou stranu mého obdivu - nedokázala bych takto opouštět svoji rodinu. Jsem kvočna, která kolem sebe chce mít své nejbližší a to právě hlavně ve chvílích pocitů štěstí, nadšení a nekonečnosti, tak to Lucka popisuje... Má můj obdiv a kniha byla vstoupenim do jiné dimenze, jiného světa, do Lucie...

Ehwaz
16.04.2021 4 z 5

Nezařazovala bych do cestopisů. Kniha je náhledem do duše dámy, královny českého rozhovoru. Kdo nemá hory jako svoji srdcovku, nebude až tolik vědět, o čem píše a postřehy její duše se mu budou číst špatně. Kdo hory miluje a má svoji zkušenost, tak pochopí a knihu jistě pochválí. Není zkrátka určena každému.
Já osobně Lucii především jako redaktorku a reportérku velmi obdivuji a děkuji, že jsem mohla nahlédnout i do její mysli...
PS: A děkuji za spoustu překrásných fotografií. Někdy stačí jen sednout, zalistovat si obrázky a ponořit se do snů nebo vzpomínek.

Ajenka
14.04.2021 5 z 5

Honotím zcela nekriticky, protože práci Lucie Výborné obdivuji.

Hugoline
13.04.2021 4 z 5

Je to spíše deník než klasický cestopis, ale o to více Lucie odhaluje své pocity, sny a touhy. Hory mám ráda, ale na takováto dobrodružství nemám odvahu. Knížku jsem přečetla jedním dechem, hlavně druhou část knihy, která je věnovaná Antarktidě, pro mě zcela neznámou částí světa.

cornetka
05.04.2021 4 z 5

Cestopisné knihy si ráda přečtu, protože mě baví poznávat jinou kulturu a baví mě zážitky českých lidí v jiných zemích. Navíc jsou doplněny většinou skvělými fotografiemi. V tomto případě se mi moc líbily fotky, ale textová část mě příliš nezaujala. Oceňuji ale odvahu pustit se na takové adrenalinové cesty.

Libi.livres
20.03.2021 5 z 5

Knihu jsem si vybrala kvůli tomu, že jde o cestopis a navíc ze zcela jiného soudku než typických turistických míst. Lucii Výbornou znám jen jako tvář z televize či hlas z rádia, ale o její cestovatelské a dobrodružné duši jsem neměla doposud ani ponětí. Zvláště pak v takovém měřítku, o její tak nebezpečné a osvobozující vášni zároveň, jako je profesionální lezení po horách! Kniha obsahuje krásné fotografie, živé a fascinující vyprávění z míst, které si normálně člověk neumí ani představit! Pár drobných výtek sice mám ale jinak kniha jako celek byla perfektní čtení, při kterém se Vám tají dech!
Mezi zmíněné výtky určitě patří, že nám Lucie na úvod nenapsala jak se k tomuto svému "koníčku" vůbec dostala, co ji k tomu vedlo či jestli už měla podobné zážitky a tužby v dětství, mládí nebo až v dospělosti. Také jsem byla zvědavá, kde přišla ke svému věrnému horskému průvodci Dawovi, či jak tohle celé vůbec funguje, od najmutí průvodce, po učení základů, po první lezení na vysokou horu. Také mi chybělo vysvětlení některých základních pojmů z horolezectví a vůbec celého toho procesu..., prostě chyběl mi tam jakýsi celkově úvod do dané problematiky včetně Luciina příběhu. A poslední spíše praktická výtka se týká toho, že často byl konec dvoustrany v polovině věty následovaný jednou až dvěmi dvoustranami fotografií s popisky, a až pak bylo pokračování předchozí věty, člověk tak odvedl pozornost na fotografie a musel se pak vracet zpátky, aby napojil pokračující větu z přechozích stran a její myšlenku.
Jinak byla ale kniha krásným osvěžujícím počinem a jako cestopis mě nadchla a probudila dobrodružného ducha, byť ne tedy v tak extrémním měřítku hehe! Kniha určitě uchvátí i tím, že nejde pouze o cestopis ale jakési zamýšlení se nad životem a propojením s přírodou. Dalším plusem je, že je kniha proložená úryvky z Luciiných rozhovorů se zajímavými osobnostmi z rádia. A byť první krátké kapitoly věnované jednotlivým vrcholům působily trochu útržkovitě a skokovitě, tak za to Antarktida, která zabírala posledních cca 100 stran, byla fenomenální! Tam už díky plynulému vyprávění a popisům krás okolo a postupnému pohybu skupiny jste doopravdy měli pocit, že jste této výpravy účastni a vtáhla Vás zcela kniha do děje. Doporučuji všem cestovatelským duším, a to jak těm doopravdy praktikujícím, tak i těm pouze literárním! :-))

kika 13
14.03.2021 5 z 5

Lucie je podle mě laskavý člověk.Knížka je parádní.

Jenny46
08.03.2021 4 z 5

Jak vidí svět očima Lucie V. kniha je krásná, opravdu obdivuji její cestování - dobrodružství, splnění snů...

SilviiM
09.02.2021 4 z 5

Za mě velmi pěkně napsaná kniha. Díky Lucce bych se hned vydala na hory a nejlíp na Antarktidu.. :)

Dan
17.01.2021 3 z 5

Takový soubor poznámek, který krásně plyne, a zároveň vás hezky pocitově zavede na hory...
Co musím knize vytknout, je její naprosto tristní grafická úprava...

Radu00
15.01.2021 5 z 5

V knize jsem našla přesně to, co jsem cítila v horách a neuměla to pojmenovat.. PROPOJENÍ.. expedičních příhod a niterních pocitů paní Výborné udělalo z knihy dokonalý hluboký zážitek, za který jí moc děkuji.

bgott
09.01.2021 5 z 5

Lucii Výbornou mám ráda ... poslouchám její rozhovory se zajímavými lidmi, které jsou vedeny inteligentně a s precizní přípravou; mám ráda i její Exterme interviews, které jsou nahlédnutím do světů podobných vášnivě adrenalinových šílenců. Kniha Mezi světy nás nechává nahlédnout do jednoho ze dvou světů Lucie Výborné. Je to svět hor, ledovců, mořských vln, větru, slunce, hvězdné oblohy, ale i myšlenek ve chvílích, kdy je člověk sám se sebou, maximálně s někým druhým na jednom laně. Kdo něco takového poznal, v jakékoliv podobě a formě, tak ví, že návraty do běžného "všedního" světa jsou někdy nesnadné, protože prožitky jsou nepřenositelné a obtížně sdělitelné. Proto moc děkuji Lucii, že mě touto knihou pozvala do svého světa i mezi své dva světy. A za mě tedy rozhodně není někdo, kdo umí "jen" dělat rozhovory, žonglovat a čůrat do PET lahve ;-)

Samuel508
03.01.2021 odpad!

Další zbytečná kniha, kde už fakt, že na obálce hraje prim autorka nad názvem, napoví hodně. Ani snaha o hlubokomyslné myšlenky, nezakryje sebestřednost autorky. Grafika je jak z devadesátek a banální obsah. Není mi jasné, proč vlastně byla kniha vydána a co má čtenáři přinést. Na prolistování ok, do knihovny rozhodně ne. O horách jsou úplně jiné klasiky, ne o rozpolcenosti paní, která jim neobětovala nic. Snad něco podobného nevydá Ray Korateng!

iveta3689
02.01.2021 4 z 5

Úpravou na mě působí jako deník nebo kronika, kam si občas něco zapíšete, občas vlepíte pohled, vstupenku nebo výstřižek z novin. Spíš než děj je to soubor poznámek, vzpomínek a pocitů.

horolezectví cestování cestopisy české cestopisy české osobnosti

Lucie Výborná
česká, 1969