Mezi světy

Mezi světy https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457366/bmid_mezi-svety-7HX-457366.jpeg 4 234 63

Pravidelně ji slýcháte z rozhlasu, její hlas je s vámi už desítky let, v autě na cestách, v kanceláři nebo třeba i ráno v koupelně. Do toho si občas odskočí na moderování v televizi nebo natáčí svá extrémní interview. To je ale jen jeden svět Lucie Výborné. V tom druhém světě fouká ostrý vítr, zebe sníh a Lucie daleko za hranicemi všednosti a komfortní zóny zažívá opravdovou radost. MEZI SVĚTY je výběr z deníků, v nichž nás autorka zavede z rozhlasového studia do mrazivých oblastí Antarktidy, na vrcholky hor, mezi české vojáky do Afghánistánu nebo na dalekou Havaj. Je to kniha o štěstí 4 000 metrů nad zemí, o místech, která jí přirostla k srdci, o mrznoucích prstech, chvílích na hranici bytí a nebytí, osvobozujícím smíchu i momentech prozření. A taky vyznání lidem, kteří jí procházejí životem a nechávají v něm svou stopu. Kniha obsahuje více než dvě stovky unikátních fotografií.... celý text

jana.hud
20.01.2022 3 z 5

Po přečtení komentářů zde jsem měla od knihy velká očekávání a přišlo rozčarování a zklamání, které vylepšila až poslední třetina knihy a tou je cesta na Antarktidu.
Jinak to jsou pouhé myšlenky autorky, poznámky a črty z cest, které se hodí tak do zážitkového deníku autorky.
Grafická úprava se mně narozdíl od Dana líbila.A fotky byly velmi povedené. 2,5 hvězdičky....

vlkove
13.01.2022 4 z 5

Velké překvapení. Knihu jsem našla v knihovně v sekci k rozebrání. Přiznám se, že jsem byla skeptická. Knihy od slavnějších a slavných osobnostní bývají dost často jen vatou bez většího významu. Taky se přiznám, že autorku Lucii Výbornou jsem vůbec neznala. Radiožurnál neposlouchám a o další projekty autorky se nezajímám.
Toto bylo ale opravdu dobré. Autorka má veliký spisovatelský talent, text je plný emocí a vykresluje věci až snově. Kdyby autorka napsala třeba i nějakou beletrii, dozajisté by to bylo pěkné čtení.
Kniha je jakýmsi souborem deníkových zápisků a postřehů z prostředí zdolávání vysokých vrcholů hor. Dále pak souborem zápisků z Havaje, Afghánistánu a Antarktidy, a také souborem krátkých postřehů z rozhovorů s osobnostmi v Radiožurnálu.
I když já osobně nejsem velký dobrodruh, tak knihu chválím. Bylo to jako bych na vrchol hor stoupala spolu s autorkou. Knihu doma mít dále nemusím ale i tak jsem si užila pěkný požitek ze čtení a věřím, že pro někoho, kdo rovněž má stejného dobrodružného ducha jako Lucie, tak toto bude nepřekonatelné čtení a kniha, která neomrzí.
Také chválím grafickou úpravu knihy a velké množství pěkných fotografií.

vikidala
06.01.2022 5 z 5

Díky! Ještě lepší, než jsem čekala. A Daw ma rozhodně veliký spisovatelský talent. Asi by měl zahodit mačky a cepíny a vzít do ruky tužku.

4345
04.01.2022 5 z 5

Krásná kniha kde pocity autorky z cest po horách, z Havaje, Afghánistánu a z Antarktidy jsou psané velmi autenticky, inspirativně a velmi často i vtipně a hlavně lidsky a srozumitelně. Je zde také spousta krásných fotografií, takže příběhy vás naprosto pohltí. Já jsem knihu přečetla za den, nechtěla jsem si ten "cestovatelský" pocit narušit. Společně s Lucií mi byla zima a stejně tak jsem i cítila tu energii.
Lucie má můj obdiv za to co dokázala a za to jaká je.

tonysojka
30.12.2021 5 z 5

Z audia vyzařuje vysoce nakažlivá radost. Radost z pohybu,ze života,z přírody,ze všeho.
Velmi hezké chvíle jsem strávil s Výbornými Mezi světy.

dawson321
22.12.2021 4 z 5

Při čtení jsem si jen říkal, vem mě taky s sebou. Je to úžasný, kolik toho Lucka stihla procestovat a objevit. V knize jsou krásné fotografie, hlavně z té Antarktidy se mi tajil dech.

Chesterton
11.12.2021 5 z 5

[audiokniha]
SE VŠÍ POKOROU JSME VÝBORNÍ !!!
. . . bylo svého času bezva pravdivým sloganem z bilboardů moderátorské dvojice Lucie Výborná a Jan Pokorný. Stejnou větičkou by šlo uvést tohle autorský čtení. (Jen na fotky se musím dojít ještě někam kouknout:)
Lucka je živel i pokojná hladina. Bláznivá i hluboká. Potkáváme se nejen na vlnách rozhlasu už drahně let a tenhle průlet posledními lety působení na Radiožurnálu byl pro mě už jen jemným obtáhnutím důvěrně známých kontur svěží, inspirativní a křehce hluboké osobnosti, která vyznává heslo: "Chceš-li zapalovat musíš sám pro něco hořet."
10/10

lucifess
27.11.2021 5 z 5

Lucie Výborná je pro mě jedna z top moderátorek. Naprostá profesionálka, která vládne slovem. Proto její kniha pro mě byla jasnou volbou. Je to velmi otevřený pohled do jejího soukromí, její lásce k horám, dobrodružstvím, adrenalinu, postoji k životu. Určitě doporučuji ke čtení. Neposílám dál, nechávám ve své knihovně!

katka.oo
23.11.2021 4 z 5

Skvělá moderátorka L. Výborná vypráví trochu o svém životě, ale hlavně o svých dobrodružných cestách, myšlenkách a pocitech při lezení po horách, které jsou její nedílnou součástí. Zajímavá kniha, hlavně ta část Antarktida, při té se mi tajil dech, to bych nikdy nezvládla, krásné fotky.

juliesze
08.10.2021 5 z 5

Krásné fotky, hodně si cením map a vlastních připomínek. Skvělý papír, grafika i zpracování. Opravdu smekám. A konečně mi někdo ukázal, že když člověk něco miluje - tedy hory a lezení a překážky, tak to stojí hodně obětování jinde, tedy na úkor rodiny, práce a podobně. Líbí se mi, že Lucie s námi mluví jako sobě rovnými, a to i přesto, že třeba nejsme my její čtenáři žádní horalové nebo extrémní cestovatelé. Opravdu smekám. Hodně zajímavé, zábavné a vždycky jen takové oťuknutí toho, jaké to vlastně je.

Janadvorackova
02.10.2021 4 z 5

Poslouchám její rozhovory přes YT kanál Českého rozhlasu. Ale že je takhle sympaticky šílená, otevřená a vytrvalá, jsem jenom tušila.
Jsem zvědavá, vzhledem k tomu, že jsem knihu přečetla za dnešek, copak se mi asi bude zdát :).

raccoon81
02.10.2021 5 z 5

Lucii Výbornou považuji za jednu z nejlepších moderátorek v současných českých médiích. Mám hodně rád hory, a i když klasické lezení mě až tolik neláká, knihy z tohoto prostředí mě obecně hodně baví. Vzhledem k těmto uvedeným premisám jsem čekal, že se začtu snadno, ale ze začátku to překvapivě trochu drhlo a chvíli mi trvalo, než jsem se naladil na stejnou vlnu. Pak už to byla velká paráda, poměrně otevřená sonda do života autorky, chvílemi lehce filosofická, místy docela intimní, ukazující cestu, po které se autorka snaží jít životem, a která není vždy tak idylická, jak si může nezasvěcený člověk myslet. Vzkaz, který tam já vidím, je jasný - jděte si za svými sny, ať už jsou jakékoli, i když to nebude vždycky úplně brnkačka. A to je něco, s čím prostě nelze nesouhlasit, protože život se má prožít a ne přežít. Netroufám si říct, jestli to může bavit i někoho, kdo nemá absolutně žádný vztah k horám a cestování, ale věřím tomu, že každý člověk, který má pro něco vášeň, si tuhle knihu dokáže docela dobře užít.

Tuca1976
01.10.2021 5 z 5

Není to kniha a není to deník...je to Mezi světy. Nahlédnutí do jedné krásné duše člověka. Je v tom pokora k životu a obrovské srdce, napsáno touhou žít svůj sen... jít si za tím, co člověka naplňuje. Za mě obrovský - DĚKUJI!!! Kniha je to pro všechny, co milují pohyb v přírodě. pro všechny, co milují život a chtějí žít tady a teď, přemýšlet o něm, posouvat ho dál a plnit si své sny.

teeyinka
20.09.2021 4 z 5

Nádherné fotky, místy vtipné i filozofické. Na několika místech mi běh myšlenek sice přišel až příliš zmatený a těžce se mi to četlo, nicméně jinak mě kniha přenesla na krásná místa a autorčinu fascinaci horami plně chápu. Velký klobouk dolů před jejími výkony a neuvěřitelnou aktivitou, až jsem si říkala, jestli některé přejezdy nehraničí s bláznovstvím.
Také jsem si díky několika pasážím uvědomila, jak je fajn mít se kam z hor vrátit, žít svoje dennodenní mikrodobrodružství, být šťastná jen tak a nemít potřebu od něčeho neustále utíkat. Mockrát děkuji za to uvědomění a za parádní knihu, která mi dělala radost po několik večerů před usnutím.

Sylvusik
28.08.2021 3 z 5

Mám velmi ráda Lucčiny rozhlasové rozhovory a tak se stalo, že jsem od její knížky čekala mnohem víc, než mi po přečtení dala. Líčení jejích myšlenek a pocitů ve vztahu k horám a překonávání sama sebe jsou samozřejmě zajímavé, ale troufám si tvrdit (z vlastní zkušenosti), že pro lidi, kteří podobné výpravy sami podnikají to není nic překvapivého, nového. V knize mi chyběla nějaká jednotící linie. Chvíli jsem myslela, že půjde o její předsevzetí vylézt všechny rakouské vrcholy nad x tisíc, ale to se po chvíli se toto téma z knihy zcela vytratilo a Lucka se přemístila na Havaj, pak na severní pól apod. Líbily se mi vstupy v podobě příběhů z rozhlasového natáčení nebo jiných zajímavostí, ale i ty se v druhé půlce knihy téměř přestaly objevovat. Občas se tam autorka zmiňuje o vztahu se svými kolegy v práci/šéfem, ale osobně by mě spíše zajímalo jak její výpravy prožívala její rodina a ona ve vztahu k nim. Každopádně je pravda, že je Lucka Výborná neuvěřitelně silná, chytrá a zvědavá žena s velkým odhodláním a duší dobrodruha :)

Marcela52
27.08.2021 5 z 5

Mám moc ráda chytré rozhlasové rozhovory , které vtipně a se znalostí problematiky vede tato odvážná žena. Je nejen výborná moderátorka, ale také dobrá sportovkyně. Její zpověď mě velmi zaujala, především líčení jejích zážitků z Antarktidy. Vydat se do takové pustiny chce nejen dobrý fyzický fond, ale především odvahu. Já také cestuji ráda, ale do takových odlehlých končin bych se nevydala, ani kdybych byla mladá. Takže smekám, a děkuji za zprostředkování úžasných zážitků i za nádherné fotografie, které knihu doplňují.

mfajmanova
21.07.2021 5 z 5

Krásně napsaná kniha! Nevěřila bych, že mě tolik bude bavit číst o horolezení, které mě nikdy nelákalo.

DJANKA
14.07.2021 5 z 5

Nádherná knížka. Myslím si ale, že asi nebude pro každého. Lucka je neskutečně silná žena, která si žije svůj sen. Moc jí to přeji a trošku jí to závidím. Velký obdiv i její rodině, asi není úplně jednoduché být jejím manželem a její dcerou :) Knížka je to úžasná. Nehltala jsem ji jako jiné knížky, kdy chci vědět jak bude příběh pokračovat. Četla jsem ji pomalu a vychutnávala si každé slovo i myšlenku.

Driftersoul
30.06.2021 5 z 5

Zrovna jsem dočetl tuhle skvostnou knihu - o skutečném smyslu bytí a vztahu k jedinečné přírodě na (naší) planetě Zemi. Napsaná výjimečnou, velice inteligentní, odvážnou a fyzicky zdatnou ženou a dámou. A tak po tuctech rozhlasových interviews, které vedla vždy s noblesou, znalostí věci, taktně a s elegancí, jsem si ji díky knize mohl zhmotnit z té méně oficiální, intimnější stránky. Uprostřed extrémně drsných, divokých a nádherných krajin .... které my, žádní horolezci, ale jen běžní turisté a nadšení cestovatelé, asi kdy těžko poznáme :-).

jaroslav0572
29.06.2021 5 z 5

Lucie Výborná je prostě výborná! S tím nic nikdo nenadělá. Její záliba v krásné, kvetoucí poezii již má vystavenou dokonce na poličce v koupelně, mne vůbec nepřekvapila. Zde se řekl bych ukázala „v plné nahotě", byť samozřejmě svůj šat v ledových podmínkách hor a vrcholků sundati nemohla. Líbí se mi její přístup k životu, její láska pro profesi a její vlastně obrovská skromnost. Já si mj. odnáším obšírnější poznatky z terminologie hor i to, jak je důležité míti dobré parťáky na těchto cestách do extrému.

Z knihy, která je protkána uchvancujícími fotografiemi přímo z břidlicových či žulových vrchů jsem doslova nadšen. P S: Lucie- snad se Pan manžel, se kterým si dle vlastních slov celý život vykají, neurazí- je pořád nádherná a okouzlující ženská i po padesátce. 85% si toto zhruba 300stránkové dílko rozhodně zaslouží. I Lucčina cesta „Mezi světy".

horolezectví cestování cestopisy české cestopisy české osobnosti

Lucie Výborná
česká, 1969