Metro 2033

Metro 2033 https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408912/bmid_metro-2033-tIZ-408912.jpg 4 3348 646

Metro série

3. vydání. Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

Ruzaaa
31.05.2020 3 z 5

(SPOILER) Moje první post apo kniha. Knihy mám už nějaký čas doma a teprve teď jsem se rozhoupala ke čtení. Není to úplně můj šálek kávy, ale oceňuji skvělý nápad a námět tohoto příběhu. Také se mi líbilo umístění děje, kdy jsem si u čtení hledala, jak ta daná místa v Moskvě opravdu vypadají.
Líbilo se mi vysvětlení na konci o propojení hlavního hrdiny s ďábly. A teď nějaká negativa: Arťom má vždy takové štěstí, několikrát skoro zemře, ale vždy zasáhne vyšší moc a je zachráněn, i když je to takový obyčejný kluk. Spousta lidí ho vezme skoro za svého a pomáhá mu, i když sám neví, jaké je jeho poslání. Jasně, možná to měla být ta vyšší moc od ďáblů, ale bylo to jako přes kopírák.
Prostě půl na půl.

Uztokrutyrizek1
13.05.2020 5 z 5

(SPOILER) Podle mého názoru je příběh fantastický vím že někteří nesouhlasí, ale to je jen můj názor.
Knihu jsem dostal už dávno a měl jsem ji přečtenou, ale rozhodnul jsem se to dobrodružství přečíst ještě jednou a příběh mladíka mi přišel ještě lepší a hlubší. Hlavně druhá polovina knihy se mi líbila. Spisovatel stvořil skvělé universum, které má velký potenciál jenom mě mrzí že poslední díl není tak dobrý. Doporučuji to všem které zajímá jak sci-fi tak i chování společnosti po tom co vše na čem byla závislá a zvyklá ztratila. Kniha též ukazuje že vše může být jinak než se na první pohled zdá.

Malý spoiler:

Jenom mi vadí jedna věc:. někdy mi přijde že hlavní hrdina má až moc velké štěstí, já ho mám rád a je sympatický a taky jsem mu přál, ale přijde mi trochu zvláštní že ho vždy někdo musel zachraňovat. To je jenom jedna maličkost kterou bych mohl vytknout, ale když člověk nad nepřemýšlí jak je to možné tak je to super......

lukas_n
12.05.2020 5 z 5

Prvotní důvod proč sáhnout po této knize byl způsoben hrou Metro 2033. Skvělá hra, proto bylo očekávání velké a musím říci, že kniha nezklamala. Samozřejmě to není pro každého, protože do ruského metra autor nacpal kupu věcí. Možná až příliš politiky, možná až příliš neschopný Arťom, ale i tak se mi kniha zaryla pod kůži. Ani ne tak celkovým dějem, ale hlavně temnou atmosférou Metra. Temnota, nejistota a strach téměř na každém kroku je velmi silná, a když se k tomu přidá nezkušený mladík Arťom, kterého každou chvíli musí někdo zachraňovat, tak to nemá chybu.

Atlantis
12.05.2020 2 z 5

Z knihy přímo křičí, že byla původně psaná jako příspěvky kamsi na blog. Hlavní "hrdina" je naprosto nefunkční. Nemá důvod se na podobnou cestu vydat, nic neví, nic neumí. Na každé stanici vyskočí deus ex machina (moje nejoblíbenější byla asi záchrana před nacisty v podobě Che Guevarovy brigády, wtf?), která jej zatáhne dál a pak zmizí. Bez nejmenšího přehánění, narazíte na postavy, které přiběhnou, prapodivně Arťoma dopraví dál a už se nikdy neobjeví!
Nejhorší ale je fakt, že autor do Metra narval naprosto všechno, co jej napadlo. Mutanti, nacisti, sekty, kulty, satanisti, Jehovisti (?!), mor, ovládání mysli, obří červi, obří krysy, obří opice... Čekal jsem už jen na blýskající se upíry.
A to ani nemluvím o tom, jak nesedí časová posloupnost. Některé postavy zmiňují, že se apokalypsa stala stovky let zpátky, pak ale si ji někteří staří pamatují a najednou si ji pamatují i lidé ve středních letech (viz raketový technik)?
Jednu hvězdu dávám za posledních sto stran, tam knížka šlapala.
Nerozumím tomu, proč je tato série tak profanovaná. A vlastně nechápu ani to, proč jde o sérii. Měla to být jedna kniha a tam také skončit. Další díly asi přenechám jiným.

nickname17
06.05.2020 4 z 5

Tuhle knihu jsem chtěl už hodně dlouho přečíst, konečně se to povedlo. A můžu říct, že jsem spokojený. Dobře podaný příběh, nepředvídatelný děj a vůbec představa toho, že se lidstvo přesune do podzemí je v autorově podání fajn. Vytkl bych nudnější místa... Přišlo mi, že po super kapitole přichází pravidelný útlum a tlachání o ničem. Pak ale zase nářez.

regazzoni
06.05.2020 5 z 5

První třetina super, v půlce, když jsem si říkal, že to začíná být jednotvárné se to zase rozjelo. Líbilo se mi to hodně. Atmosféra, nápad a i konec

ComicGuy899
05.05.2020 5 z 5

Metro 2033 je zvláštny nestarnúci kult.

Čistokrvné apokaliptické sci-fi, ktoré je významné hlavné jeho zasadením, nápadom a poriadne silným filozofickým príbehom, ktorý chytí za srdce aj človeka s poriadne kamenným srdcom.

Bude vám tuhnúť krv v žilách, veľmi rýchlo si zhnusíte podmienky, v ktorých ľudia v zamorenej Moskve žijú a budete radi za to, že máte doma teplú vodu, mäkkú postel a vlastne aj stabilnú strechu nad hlavou.

Je to jednoduchý road príbeh s pevne stanoveným cieľom okorenený svojráznym a pútavým autorovým rozprávaním i výbornou až eposovou výpravou.

Svet potreboval nástupcu Stalkera a pán Glukhovsky nám to priniesol na striebornej tácke dokonale naaranžované (niet divu, keď sa kniha písala pomaly 10 rokov).

Vo výsledku môžem povedať, že pán Dmitry napísal nezabudnuteľný príbeh, bez zatiaľ istého konca (séria ešte neskončila), ktorý do žánru prináša pre západnú kultúru nezvyklý rozprávačský um, zasadenie, skríženie hororu so smutnou drámou a celkovou tragickosťou deja.

Ak radi skúšate nové projekty, Metro si zamilujete a radi sa ponoríte do príbehu, v ktorom Arťom uteká pred monštrami často ľudskejšími ako samotní ľudia.
Táto strela naslepo sa autorovi viac ako nadpriemerne vydarila.

Len je škoda, že sú pokračovania tak príšerné...

Pawlisman
29.04.2020 3 z 5

Pouze jako (dobře zpracovaná) audiokniha: příběh mi přijde málo realistický, skákavý, autorsky nevypsaný a sice s dobrým potenciálem, tak často nezáživný, nebo naopak příliš excentrický. Trochu ztacený čas, ale chápu, že si najde cílovou skupinu, kteří jdou spíš po povrchu a nejsou takový hnidopiši, či nepotřebují od čtení knih a děl více (tím to nemyslím urážlivě).

Albertos
19.04.2020 3 z 5

Asi jsem od toho čekal trošku víc. Jako nebylo to špatné, ale někde od půlky jsem se začal ztrácet ve všech těch názvech stanic, kde jsou komunisti, kde fašisti atd atd.....podle mě tomu chyběla taková pěkná mapička někde na začátku, aby se dalo lépe zorientovat v tom putování......a to nemluvím o neustálém deux ech machina, jakmile nastal nějaký problém......ale po nějakém čase dám šanci i 2034

katiiks
15.04.2020 2 z 5

Zajímavá atmosféra, neobvyklé prostředí, které mělo potenciál pro mnohem víc než jen zmatené putování kluka za nikdo neví čím, přičemž jde kvantem míst a potkává kvantum postav, všecko se to zdá být důležité, ale není. Navíc (bacha spoiler) silně inspirováno jinými, lepšími příběhy, závěr třeba Enderovou hrou atd.
Do pokračování ze zvědavosti nakouknu, celkově ale zklamání.

Nutrička
13.04.2020 2 z 5

Hodně se divím tak pozitivnímu hodnocení a popularitě. Pro mě to bylo zklamání, a to mám postapo hodně ráda. Škoda, má to totiž skvělou atmosféru, ale tím to víceméně končí. Tahle forma možná funguje jako seriál na pokračování, ale jako celek vůbec. Více se o tom rozepisovat nebudu, protože bych jen opakovala, co už napsali jiní.

iskovsky
29.03.2020 2 z 5

zaujímavý nápad... ale to zpracovanie mi jednoducho nesadlo... možno by sa to skôr hodilo na PC hru... Level 1. prejdi z bodu A do bodu B, dostane ťa nepriateľ C a zachráni neznámy D ... algoritmus pre každý nasledujúci level: zopakuj Level 1!

Clint
27.03.2020 1 z 5

Dvě hvězdy za atmosféru. Sci-fi, postapo a podobný žánr mi vcelku vyhovuje. Musí ale mít hlavu a patu.

Nápad života v metru je dobrý. Vadil mi přebytek zdlouhavých a rozvláčných popisů různých frakcí a skupin. Na můj vkus taky mnoho zbytečný a všudypřítomný politiky.

Hlavně co mi vadilo, byly nelogičnosti. Pozor, možné SPOILERY: Skoro v každý stanici hořely ohně, někde louče, jinde lojový svíce. V uzavřeným metru a tunelech? Kam šel ksakru kouř? Za ty roky hoření v omezeným prostoru by byli všichni jak uzenky a nebylo by vidět na krok. Vůbec se neřešilo dřevo - všude přikládali dřevo na oheň, ale kde ho brali? Podobných technických nedomyšleností tam je vícero.

Dalším místem, kde mi drhnuly oči při čtení, byly záchrany hlavního hrdiny. Pokaždý když měl už už namále, tak se jako zázrakem vždy objevil někdo cizí a úplnou náhodou Artyoma zachránil. Klasický klišé, kterých tam je ale řada.

Navíc tam chybí ženy, děti. Taky různé profese bez kterých by tak dlouho nemohli fungovat, doktoři atd. Základ příběhu je ale originální a nabízí mnohé možnosti. Nicméně další díly nedám.

maca1245
27.03.2020 5 z 5

Poslouchal jsem audio verzi.
Super přednes Filipa Čapka. Celková atmosféra na vás dopadne jako kdyby jste v tom metru byly snimi.

cziss
27.03.2020 5 z 5

Je to super. Pokud máte rádi scifi, post-apo a nádech mystiky, tak to pro vás bude lahůdka.

Editováno po dočtení celé trilogie: Pokud si nechcete kazit chuť zůstaňte u prvního dílů. Odpovědi na otázky a pokračování v dalších dílech nenajdete, celé se to změní ve filozoficko-konspirační nudu.

Korejš
25.03.2020 5 z 5

Metro- nejrychlejší dopravní prostředek v každém velkoměstě. Metro- prostředek pro přepravu milionů lidí. Metro- atomový kryt. Metro- prostor pro život tisíců lidí. Metro- Jedno z nejlepších postapo čtení v mém životě.
Krásný příběh o hnusném postapo světě plném špíny, tmy, zimy, zbraní, různých sekt a náboženství a nekonečných černých tunelů, které rozhodně nezejí prázdnotou.
Metro 2033 mi dalo parádní čtení, kreslilo mé představy postapo světě, dalo mi znalosti moskevského metra a při studování jeho mapy také zjištění, že Arťom se sakra naběhal. 5 hvězd a jdu na další díl.

Matematicka
24.03.2020 3 z 5

Žánr sci-fi celkově moc nečtu, takže moje hodnocení není příliš fundované.
Líbila se mi hlavní myšlenka, že se lidé po celosvětové katastrofě zachrání v tunelech moskevského metra. Prostředí knihy je velice lákavé. V tomto ohledu je zajímavé knihu číst a představovat si moskevské metro, kde jsem nikdy nebyla...
Hodně zajímavá je taky skutečnost, že autor zveřejnil text na internetu a s pomocí veřejnosti dolaďoval reálie, kterým sám dostatečně nerozuměl (typy zbraní, vojenské zvyklosti,...).
Co mi ale dost vadilo - a nevím, jestli je to chyba původního textu, nebo spíš překladu - tak, že je v knize spousta drobných překlepů a chyb (chybějící uvozovky tam, kde mají být, čárky ve větách, často interpunkce ve slovech) a drobných nelogičností v textu. To mi dost stěžovalo soustředění na děj a dalo by se to snadno odstranit.
Líbily se mi některé spíše filosofické pasáže, ale přišly mi místy dost odtržené od děje.
Za mě dobrý nápad, ale nepříliš dobře literárně zpracovaný. Kdyby mi knihu nepůjčil můj žák, nejsem si jistá, jestli bych ji dočetla.

Barbuší
13.03.2020 2 z 5

Kniha je dobrá, ale rozhodně nepatří do mého šálku čaje. Dost věcí tam na mě bylo dost. Nejvíce na nervy mi lezly nejrůznější sny. Pokračování zatím neplánuji.

Veronika2692
10.03.2020 3 z 5

Asi úplně nesdílím nadšení ostatních pro tuhle knihu. Ne, že by se mi nelíbila, ale pořádně me začla bavit a zajimat až nekde v druhé polovině, za mě strašně moc popisu různých veci a dějů a hodně politiky. Ale od té druhé půlky to už bylo fajn, děj se začal hýbat, začalo se něco dít. Konec pro mě celkem neočekávaný, takže fajn. Ale myslím, ze další dily uz cist nebudu, asi toto neni uplne muj šálek kávy.

hippiesak
28.02.2020 1 z 5

Velké zklamání. Ale může za to z velké části zakoupená audio verze. Omlouvám se tvůrcům, ale přednes Filipa Čapky byl pro mě utrpení a je velká škoda, že jsem raději tentokrát nesáhl po klasické knižní verzi. Fakt jsem trpěl. Příšerně namluvené. A na druhou stranu i ten děj jsem čekal trošku jiný. Spousta času se tu věnuje politice, náboženství a tak. Knihu jsem si neužil, jak jsem čekal. Za pár let, bych se ale ke knize rád vrátil a dám jí ještě jednu šanci, ale bude to verze tištěná. Dnes jsem rád, že mám oněch 17,5 hodiny za sebou. Bohužel. A to jsem velký fanda sci-fi a utopie.