Metro 2033

Metro 2033 https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216186/mid_metro-2033-216186.jpg 4 3362 3362

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ...

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

Cibak
06.10.2015 5 z 5

Výborné postapo. No prostě super.

Lev
12.09.2015 4 z 5

Autor v knize vykreslil život v prostorách moskevského metra, kam se zbytky obyvatelstva uchýlily kvůli jaderné válce. Příběh je soustředěn na mladíka jménem Arťom, který hodlá odvrátit novou hrozbu, která by mohla být nebezpečím pro celé metro. Jeho cílem je najít pomoc ve společenství stanic nazývaných Polis. Na cestě ho však čeká řada překážek, takže se jeho trasa mění a postupně tak prozkoumává velkou část metra, kde poznává specifika jednotlivých tunelů a stanic, které jsou zde spíše malými městskými státy. Seznamuje se s různými náboženskými nebo politickými směry (některé spíše vyvolávají úsměv a o jejich existenci v takové situaci pochybuji), rozdílnostmi v obraně, obchodu nebo životní úrovni. Hlavní postava také při putování naráží na řadu problémů, kdy je nutné sáhnout po zbrani, takže v knížce akce určitě nechybí. Celý děj je navíc obestřen rouškou tajemna, které přiživují všudypřítomné legendy a na čtenáře tak čeká i několik nevysvětlitelných záhad. Autor celkovou atmosféru metra vykreslil velmi dobře a při čtení si lze živě představit pochmurný život v temném a špinavém podzemí, kde se často dějí zvláštní věci a tunely se šíří strach a ohlušující ozvěna rachotu Kalašnikova. Názorně ukazuje jak by mohla společnost v podobné situaci existovat a také vyvrací idealismus ohledně lidského charakteru, ze kterého ani po světové katastrofě nezmizela závist a nenávist. Kniha je napínavá a kromě několika pasáží i celkem čtivá. Kladně hodnotím i samotný závěr, který mě velmi překvapil. Po přečtení jsem dostal chuť také na stejnojmennou PC hru a připravovaný film, takže doufám že mě čeká podobná kvalita. Knihu tedy můžu jen doporučit.

Peleus
19.08.2015 5 z 5

Za sebe dávám plný počet. Ne že by šlo o skvost světové literatury, ale atmosféra metra v post apokalyptickém světě obohacená o ruský (odpusťte mi ten anglický výraz) feeling, funguje zkrátka na výbornou.

Možná je můj komentář rovněž ovlivněn skutečností, že paralelně s knihou jsem hrál stejnojmennou PC hru. Kniha obohacuje a doplňuje hru, zatímco ve hře můžete na vlastní kůži prožívat děj knihy.

Perfektní kombinace!

Landreth
16.08.2015 4 z 5

Geniální prostředí moskevského metra, ve kterém přežívá lidstvo po globální katastrofě, po které se povrch planety zamořil mutanty. Přežívání to ale není idylické, ale typicky lidské - plné bojů o moc mezi jednotlivými "státy", které zabírají obyvatelné stanice metra, ať už těmi frakcemi jsou komunisti, náboženští fanatici a další. Svět metra je depresivní, bez světla, a neustálý boj o přežití (některé stanice jsou pod neustálým útokem monster). Bavilo mě po přečtení hledat na internetu fotky z těch stanic metra a "bádat", jak se asi změnily :)
Příběhově je Metro 2033 poutavé, byť občas se objeví trochu nelogičnosti (jak například mohl projít děda s postiženým dítětem přes nacistickou stanici, když později (snad ani ne pár dní) při cestě zpět je chtěli dítě popravit jako méněcenné?). Přišlo mi, že některé události tam jsou až příliš účelově. Ale část na povrchu s fotografií nebo závěr to bohatě vynahrazují.

flanker.27
27.07.2015 4 z 5

Kniha, která navzdory typicky ruským rozjímavým pasážím ujíždí jako splašená souprava do stanice epilog. Tyhle pasáže se totiž velmi střídají se scénami plnými dynamického děje, zvratů, napětí i strachu, potkávání různých lidí a zajímavých myšlenek. Vůbec celý svět metra je výborně vymyšlený a dle mého i dost originální, kdy stanice představují státy, ideologie a životní filosofie.
Některé komentáře se zmiňují o tom, že hlavní hrdina až příliš působí jako pozorovatel, ne živoucí postava, ale já s tím nesouhlasím. Ve vypjatých situacích mají obvykle emoce dopad teprve dodatečný, v tu chvíli ale člověk musí konat. Naopak když se Arťom dostane na povrch a čte si zápisy mrtvé dívky, která napsala na stěnu stánku svůj deník umírání, to byla nesmírně silná scéna.
Já osobně bych vytkl asi jen dost časté deus ex machina.
A musím pochopitelně zmínit i velmi kvalitní hru, která podle knihy vznikla.

petrulka
22.07.2015 5 z 5

Pro mě za plný počet. Líbil se mi popis života v metru, líbil se mi nádech nadpřirozena a líbil se mi i konec. Jediné nevýznamné minus za podivnou hmotu v Kremlu a několikastránkové úvahy, monology a rozhovory s radikály, ať už politickými nebo náboženskými. Každopádně vše naprosto s přehledem vyvážilo už jen putování tunely a život na jednotlivých stanicích. Klaustrofobní ponurá atmosféra podzemí, ve které dál žijí lidé a kde možná ještě existuje jiskřička naděje.

mapet85
13.07.2015 4 z 5

Kniha Metro 2033 ruského autora Dmitryho Glukhovského je postapokalyptické sci-fi odohrávajúce sa v útrobách moskovského metra, ktoré sa od základov zmenilo. Nie je to tradičné metro, ktoré vás odvezie súpravou z jednej stanice do druhej, je to metro, kde po tom, ako sa zemský povrch stal neobývateľným v dôsledku jadrových výbuchov, našli útočisko a svoj nový život tisícky ľudí. A práve život v tomto metre spoznávame očami hlavného hrdinu Arťoma, ktorý sa vydáva na misiu, pri ktorej spoznáva, ako to funguje na jednotlivých staniciach metra, kde sú zaužívané nové pravidlá, zákony, kde fungujú federácie a konfederácie, rôzne vierovyznania či ideológie a stretáva sa s nástrahami tunelov spájajúcich tieto stanice.

Metro 2033 je kniha, kde sa akčné a niekedy trošku prehnané pasáže striedajú s filozofickejšími pasážami nútiacimi čitateľa zamyslieť sa nad tým, kam až konanie ľudí môže zájsť. Je to kniha s originálnym námetom a zároveň aj pomôcka ako trošku spoznať moskovské metro, k čomu napomáha aj mapka v úvode knihy. Na základe knihy vznikla aj počítačová hra.

Knihu odporúčam a kvôli občasnej rozvláčnosti a nezáživnosti hodnotím štyrmi slabšími hviezdičkami. :)

"A smrť je úplne blízko, ak zastaneš a počkáš chvíľu, zlovestný víchor ťa doženie, zvalí a roztrhá na drobné kúsočky. V zlomku sekundy zmizneš z tohto sveta, neprirodzene rýchlo zmĺkne tvoj predsmrtný výkrik..."

"Človek nesmie myslieť na to, že zomrie. Ináč sa môže zblázniť. Iba jedno zachráni človeka pred šialenstvom - nevedomosť. Život odsúdeného na smrť, ktorého popravia o rok a on o tom vie, život smrteľne chorého, ktorému doktori povedali, koľko času mu zostáva, sa odlišujú od života obyčajného človeka iba v jednom: tí prví presne alebo približne vedia, kedy zomrú, a obyčajný človek sa nachádza v nevedomosti, a preto sa mu zdá, že môže žiť nekonečne, hoci nie je vylúčené, že na druhý deň nezahynie pri nehode. Samotná smrť nie je strašná. Strašné je čakanie na ňu."

Ronkar
16.06.2015 4 z 5

Vcelku příjmená exkurze temnými tunely postapokalyptické Moskvy. Miluju tento druh příběhů a Metro 2033 má v mých očích správně namíchanou dávku strasti, akce i mysteriózní atmosféry. Nápad umístit celou story do tunelů pod město je sympatický a dobře ztvárněný, stejně jako různé nápady (užití kulek coby měny, jednotlivé "osady" na stanicích, duchařská linka). Děj je ale průměrný a ani postavy nebyly propracovány pro mě dostatečně zajímavě. V mých očích tak knihu z průměru zvedá skutečně jen lokalita a atmosféra. Za mě 3 a půl hvězdičky (zaokrouhleno nahoru).

ondrash77
11.06.2015

Nepřátelství mezi různými oblastmi metra však nejsou ten největší problém, který zbytkům lidí v moskevském metru hrozí. Vlivem dlouhodobého vlivu radiace se na povrchu živočichové a rostliny proměnily v zabijácké příšery, které se vydávají za potravou. Čas od času se ďáblové, jak těmto predátorům lidé říkají, vydávají také do prostorů metra.

Widow Embalmer
28.05.2015 3 z 5

Obávám se, že přesně takhle bude pražský metro vypadat dřív, než se vůbec započne slibovaná stavba modrý linky D.
Svět a atmoška dobrý, náboje do kalacha jsou skoro stejně kchůl měna jako zátky ve Falloutu, ale postavy naprosto nezajímavý a příběh skoro žádnej. Je mi líto, pane Glukhovsky, ale první díl Metra je pro mě konečná a já budu přestupovat na jiného autora.

Thanyss
06.05.2015 3 z 5

Inu, nejspíš jsem čekala něco víc nebo trochu něco jiného. Metro není špatná knížka, jen mi přišlo, že toho autor zkombinoval už trochu moc, minimálně tu účast nadpřirozena si mohl odpustit. Pro mě by děj působil trošku uhlazenějším dojmem a nejspíš bych neměla dojem určité kostrbatosti. A také se nemohu zbavit dojmu, že konec knihy je jednoduše upravený závěr Enderovy hry. Ta podobnost mě jednoduše ťala mezi oči...
Na druhou stranu bych ráda vyzvedla celkovou tajemnou a depresivní atmosféru metra, pestrost jednotlivých stanic i zmutovaných "potvůrek" v tunelech i na zdevastovaném povrchu.

Misa25
05.05.2015 3 z 5

Se zvláštním pocitem jsem dočetla tuto knihu a jsem z ní trochu v rozpacích....Další díl si asi nepřečtu...Kniha na mě byla velmi těžká, celkový děj nebyl špatný, ale hrozně těžce se kniha "louskala"....

withoutchild
14.04.2015 3 z 5

Do knihy jsem se nějak nemohl začíst, a proto jsem ji také četl asi 2 měsíce. První třetina knihy mi přišla hrozně nezajímavá, ale zhruba od půlky (Polis) se to razantně zlepší, Bohužel závěr mě moc neuchvátil, čekal bych, že se něco dozvíme. Nicméně si nemyslete, že nad knížkou lámu hůl, jen jsem se na ni asi moc těšil.

mijala
03.04.2015 4 z 5

čekala jsem teda něco jiného, ale i tak jsem s knížkou spokojená. některé části mi daly zabrat, hlavně historie jednotlivých stanic atd., ale druhá půlka se četla rychle. poslední kapitola byla nejlepší ze všech, hlavně to "rozuzlení". nad koncem dumám ještě teď a chci pokračování, tak by si autor mohl pospíšit :D.
co mě teda zarazilo, bylo to, že na to jak všichni byli ukecaní a s radostí sdělovali každému své vzpomínky a i to, co nikdo vědět nechtěl, tak nikdo nechtěl Arťomovi říct, co to jsou knihovníci :D. já bych se teda s vysvětlením, že to nejsou lidé, asi nespokojila :D.

Hříbek
23.02.2015

Tuhle knížku jsem si užíval, tunely, příšery, lidé přežívající v metru... Arťom jako hrdina s bázní a opravdovostí "ruského" člověka, žádná propaganda, žádné přikrášlování. Jen děs světa, který tonul v šeru a černočerné tmě. Pravda je ukryta někde tam vevnitř...

Vincent12
20.02.2015 2 z 5

Bavil mě začátek a konec, kdy se příběh doopravdy někam hýbe.
Autor si libuje v popisech neurčitého strachu, znepokojivých snů, a rád omílá staré ideologie. Hrůza.
Hlavní hrdina je blbeček a jeho motivy také. Jen sem doufal že tam nebude metro stanice muslimů, radikálních veganů, či ODSáků... všechny ostatní pošuci tam byli, nejlépe vedle sebe, totální splácanina.

Zaujalo mne fungování postapo světa, pestrá paleta ohrožení života, počáteční atmosféra.

matej8952
16.02.2015 5 z 5

Toto je presne typ kníh ktoré mám rád. Výborná atmo, príbeh a výborná reflexia dnešnej spoločnosti.

józi.odkudkam
14.02.2015 4 z 5

Zubaté, smradlavé enklávy podzemních, zabarikádovaných stanic ve kterých se hrstky lidí snaží ubránit životy před temnotou tunelů a číhajícími monstry v nich. Jenže ven musí, musí tam nejen pro zásoby, ale hlavně pro naději, že svou neudržitelnou situaci nějak, něčím zvrátí...Na sf horor jako víno máme zaděláno. Autorsky lehce slabší, což je u prvotiny odpustitelné, a trochu škoda, že samotný závěr, zcela mimo sevřené prostory podzemky vskutku postrádá napětí. Nicméně i tak mohu s klidným srdcem doporučit. Za mě solidní 4****
PS: Kniha obsahuje mapku, což já dycky rád.

Thrawn89
09.02.2015 4 z 5

Celkový koncept apokalyptického světa v podzemních tunelech moskevského metra je mimořádně povedený a svým pojetím i originální. Právě naturalistický popis prostředí, výborná psychologie lidského chování a celkový zážitek z toho představit si život v takovém světě jsou nejsilnějšími prvky této knihy. Samotný příběh mě bavil cca do druhé třetiny knihy. V poslední třetině už moje pozornost a zájem začali upadat, což vyvrcholilo slabým závěrem. Takže na plné hodnocení to nestačí, každopádně knihu určitě doporučuji (a potom si zahrát i stejnojmenou hru).

AdyKody
01.02.2015 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, ale konec nic moc !