Zlatý kříž

Zlatý kříž https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151527/zlaty-kriz-mestske-valky-1-151527.jpg 4 153 31

Městské války série

Václav Vran pracuje jako analytik v bance. Vede všední život, který udržuje pod kontrolou pomocí mobilního telefonu, množství peněz a povrchních přátel. Když si jednoho dne krátí cestu z práce přes park, zaútočí na něj démon. Přestože srážku díky oběti neznámého muže v kroužkové zbroji přežije, jeho život se navždy změní. Dále už příběh pádí zběsilým tempem, strhává závoje všední reality a odkrývá skutečnou duši Prahy. Srdce města bije o překot. Kdo jsou Pražané, co nosí pod kabáty meče? Kde se vzali městští druidové? Jaké zlo číhá v labyrintu pražských kanálů a kde je ukryta duše města? Na odpovědi bude čas později, pro začátek Václavovi postačí mnohem méně. Přežít. Zlatý kříž je úvodním dílem fantasy trilogie Městské války. Jde o městskou fantasy z České Republiky, která vypráví o zrození hrdiny. Pokud je ovšem hrdina to správné slovo.... celý text

ilicka
17.01.2016 4 z 5

Nápad za milion, skvělé koncepty pro postavy: Praha, Itivan, vlastně i Vašek. Dost jsem ale klopýtala přes literární realizaci, pročež jsem se nemohla bezezbytku začíst. Nakonec mě ale Renčín přesvědčil a nelitovala jsem, že jsem se do Městských válek pustila.

Covenant
21.02.2015 5 z 5

Nemůžu si pomoct, ale tady je opravdu cítit úzká spojitost s Gaimanovým Nikdykde, ale dokonce i Amerických bohů. I když je, ale atmosféra srovnatelná, Pavel je mi bližší, jelikož a nýbrž, protože, udělal výborný tah na branku, když děj zasadil do blízkého prostředí Prahy. Nebudu to, ale omílat, protože jsme o tom četli již v Labyrintu. Ten, i když se mi líbil, nedosahuje kvalit tohoto dílu, který se krásně rozvíjí a čtenáře naprosto pohltí, nebo aspoň mě určitě. Jde sice o zajeté schema, kdy se z nuly stává jednička, která je vytržena z jednoho prostředí do naprosto odlišného, ale Renčín je mistr slova a dokáže popsat věci obyčejné, způsobem neobyčejným tak, že se z plechového hrnku rázem stane zlatý grál. Pak charakter Václava se mi zamlouvá svojí nečistotou a uvěřitelností.Člověk se s ním lépe ztotožní a občas se i zasměje, protože by v dané situaci reagoval obdobně. Kniha má spád a nevím o žádných hluchých místech. Vzato kol a kolem - hurá na další díl!

gossipavlina
17.10.2014

Sci-fi a fantasy zrovna nepatří mezi moje oblíbené žánry. Ale sem tam po takové knize sáhnu, když už mě nějak zaujme.
V případě Městských válek mě zaujal děj vsazený do ulic Prahy.
A to se možná stalo osudné. Nějak jsem se neuměla sžít s tím, že v Praze na Pavláku běhají nějaké příšery s mečem apod. Vůbec mě to nevtáhlo do děje. Horko těžko jsem dočetla na 112. stránku.
Líbilo se mi, že autor používá rozvité věty. Ale mým oblíbeným se nestane,.

ziriant
08.09.2014 4 z 5

První dojem jednoznačně lepší než byly mé pocity z Labyrintu. A to samotným kouzlem příběhu, které funguje magneticky na čtenáře, ale také kvalitnějším jazykem a technikou psaní. Potěšily mě poetické momenty i rozvinutější síť detailů a dobrých drobných nápadů. Závěr je takový, jak by měl u knih na pokračování být - prozrazující správnou dávku informací a slibující další velkou akci. Přesto však, čistě subjektivně, musím říct, že to pro mě není absolutní špička (k vysvětlení hodnocení).

Kloky
19.07.2014 4 z 5

Nápad na trilogii velmi pěkný, jen mi v této knize vadilo prolínání žánrů, přišla změna prostředí a já měla pocit jako kdybych četla úplně jinou knihu, ve které vystupují stejné postavy.

Ronin Roujin
03.05.2014 4 z 5

Druhý díl Městských válek je výrazně lepší jak než První díl, tak než prequel Labyrint. právě v měči se setkáváme nejen s postavami z prvního dílu série ale i spostavali z prequelu.
Děj knihy je ještě epičtejší a o překvapivé obraty není nouze. děj příběhu, který má několik sub odboček se nyní neodehrává jen v Praze ale velká část i v Brně a jiných městech v Čechách a na Moravě.
Pokud si chcete jen „odfrknout‟ tak vám tato kniha poslouží stejně dobře jako nejlepší kousky ze série Agent JFK nebo něco Kluhánky či některého z jeho epigonů.

Kapik
08.11.2012 5 z 5

Na to, že hlavní postava může být sakra nesympatická jsem si zvykl už u Sapkowskiho Reynevana, takže mě Václav ani tolik neštval a jeho postup v příběhu jsem hltal slovo za slovem. Co se mi na knize ale opravdu líbilo, je ta myšlenka měst jako bohů a úžasné skloubení moderního světa a toho druhého, tajného. Opravdu jsem se bavil u představy postav z klasické fantasy, používajících mobily, hodinky Beitling Flying B, využití tramvajových lístků při léčebných rituálech.
Autor také naprosto úžasně vylíčil a popsal Prahu. V Praze jsem se narodil, vždy jsem ji miloval a po přečtení knihy ji miluji snad ještě více. Ano, kniha má své mouchy, dialogy jsou občas poněkud umělé, pár scén a zachování postav se mi taky trochu nezdálo, ale to jsou takové drobnosti, které Renčínovi milerádi odpustíte, protože atmosféra a myšlenka knihy jsou naprosto dokonalé.
Objektivně je kniha možná na 4 hvězdičky, ale za Prahu uděluji nejvyšší hodnocení.

eseona
08.12.2011 4 z 5

Při prvním čtení (když kniha vyšla) jsem byla očarovaná a milovala jsem z ní každé slovo. Teď mám ale o tři roky více načtených knih a vidím všechny ty zbytečné scény a občasné kostrbaté dialogy. I přesto se ale jedná úžasný kousek. Autor je mistrem atmosféry, vykreslení prostředí a jeho postavy se dokážou v mysli čtenáře zhmotnit. Ano, i když si uvědomuji těch pár chyb, jsem opět okouzlena - a to tak akorát na čtyři hvězdy.
Autor vás totiž přinutí některé postavy milovat, jiné nenávidět a o některých pochybovat. Což skvěle kooperuje s dalšími díly, kde nové události na spoustu person hází více či méně jiné světlo. Tato schopnost spolu s použitím čtenáři známých míst a ideou nemateriálních hodnot vytváří silné univerzum.
Zkrátka je to moje srdcovka - první kniha, kterou jsem si kdy koupila se záměrem, koupit si právě jí. Navíc jí patří i prvenství jako knize, kterou jsem přečetla dvakrát. (Vzhledem k vydání třetího dílu, jsem si přeci jen chtěla před závěrem osvěžit všechny zapomenuté detaily.) :)
Na závěr snad jen můžu dodat, že doporučuji i zbytek autorovy tvorby, stejně jako navštívit jeho přednášku na nějakém tom conu, nebo si tam vyrazit jen tak :)

Majdule
24.06.2011 4 z 5

Tahle fantasy mě okouzlila v mnoha směrech: 1, Myšlenka měst jako bohů s vlastními charakterovými rysy je fascinující. Praha je vylíčena fantasticky, a to říkám jako rodilá Pražačka :-) Už se těším na další města a doufám, že tam budou i města mladší. 2, Hlavní hrdina je skutečně netradiční, rozporuplný a zábavný. Koncept NEhrdiny je docela běžný, ale velmi se mi líbí, že Václav zpočátku postrádá jakékoliv sympatické rysy (alespoň jsem si jich nevšimla) a přesto jeho příběh hltáte. Navíc se mi zdá jeho přerod v kladnou postavu uvěřitelný. 3, Miluji šéfa bezpečnosti, lord Itivan je kouzelný: "Vidím ti až do žaludku. Nedovedeš si představit, že by tvým pánem mohl být kocour, co? Rasisto!" :-) Na druhý díl se víc než těším.

CGY
04.01.2011 4 z 5

Fantasy příběh ze současné Prahy, kouzla rytíři, tramvaje a zácpy na magistrále.
Čeština Pavla Renčína je květnatá a vančurovsky pestrá a bohatá. Příběh originální a nápaditý. Sám nevím čím to je, že jsem se do ní tak nějak nedokázal začíst.
Když už jsem se smiřoval s tím, že se kniha, na kterou jsem se těšil, bude muset obejít s hodnocením tří hvězdiček, tak se to kolem třetí čtvrtiny knihy rozjelo jak na sjezdovce a konečně jsem byl v tom. Příběh vrcholil, dostával správné grády a já otočil stránku a na další už nic nebylo. Konec!!
Chápu, že je to trilogie a něco musí zůstat i na další díly, ale přesto bych čekal alespoň nějaké, byť dílčí zakončení. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale protože jsem zvědav na pokračování, tak nakonec ty čtyři uděluji.

Sirius
02.01.2011 4 z 5

Pavel Renčín přichází se svou třetí knihou, kterou otevírá svou první trilogii. Příběh jenž je zahalen v hávu městské fantasy a odehrává se v současné Praze, nemá za hlavního hrdinu žádného nabušeného svalovce, ale pěkného parchanta myslícího jen na sebe. Pavlovu nezkrotnou fantasyi pak zabijí rychlý spád, díky kterému první díl Městských válek přečtete proklatě rychle. Doufám, že Pavel v příštím dílu přidá alespoň sto stran navíc a zvolní tempo, protože tato série má šanci zapsat se mezi legendy české fantasy/sci-fi scény.