Věk nenávisti ekniha

Mír trvá už přes půl století, jen málo z nás zažilo válku. Události poslední doby jsou ale znepokojivé. Vlády nad Ostravou se ujal jediný muž. V brněnské vile Tugendhat je připraven převrat. Praha je zachvácena chaosem, její čtvrti jedna po druhé vyhlašují samostatnost. Bytosti druhého světa odkládají masky a spirála dějin se roztáčí. Jen málo z nás zažilo válku, ale to se brzy změní... Stadion Na Bazalech zalévá krev gladiátorů. Pod Olšanskými hřbitovy procitají mrtví. Muži, kteří ještě včera nosili kufříky, vstupují do oddílů domobrany. Zatímco plameny stravují civilizaci, Města pochodují do války. Svět se změní. Věk nenávisti je závěrečným dílem fantasy trilogie Městské války, odehrávající se v naší současnosti. Videoochutnávka: http://www.youtube.com/watch?v=nb4u8pvwFEg&feature=player_embedded...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151529/vek-nenavisti-mestske-valky-iii-151529.jpg 4.280

Městské války 3.

Romány, Literatura česká, Fantasy
Vydáno (ekniha), Argo

Kniha Věk nenávisti

jaroiva
06.12.2020

Pro mě nejslabší díl trilogie a vůbec ze všech knih od autora. Začalo mě to bavit až skoro u konce.
Možná je to i dobré, ale všechny autorovy knihy, které jsem četla, mimo tuto trilogii, jsou výborné, tak mám u něj už laťku nastavenou hodně vysoko.

Atekram
27.11.2020

Věk nenávisti je asi moje nejméně oblíbená kniha trilogie. Pravděpodobně je to kvůli jejímu brutálnímu pesimistickému vyznění. Chápu autorův záměr s válkou, ale asi to na mě bylo moc. I tak je ale samozřejmě výborná.

Syndrom
18.11.2020

Až do epického twistu na konci Runového meče jsem měl problém se do toho dostat. Renčín píše nejlépe temnou sugestivní lyriku prostředí. Používá originální metafory, má talent na hororovou atmosféru i proto, že ji bere jako samozřejmost. Zároveň umí i akci a míchání chování postav s jejich dialogy do obrazů, ale epická stránka příběhu je mnohem zkratkovitější - dělaná víc účelově za pochodu než bych si přál. I když v nadsázce, žánrové logice všechno v podstatě zapadne (kde je vlastně konec Marcely napadá mě; kde je Lady Anameld ptám se) a nesvázané konce působí právě realističtěji - náhodně než dokonalá šachová partie literárních prvků, až do konce druhé knihy jsem prostě autorovi nevěřil, že jeho svět má nějakou větší váhu. Pak to přišlo a bitva tomu nasadila korunu. Byl jsem tam.

OK. Finále toho musí stihnout hodně a Renčín si vybudoval tolik systémů (institucí) své fikce, že nestíhá psát a postavy - situace vám běží hlavou jako random střihy experimentálního filmu (no, tolik zase ne) aniž by se stihl vždy vyklenout nějaký masakrální dramatický oblouk; o psyché postav nemluvě. Jak ale říkám, tahle "řemeslnost", povídkovost je problém, který má asi každý kdo tomu nedá život jako Tolkien s LOTRem, Martin s Písní nebo Rowlingová s Poserem. Většina autorů si nemůže dovolit každou kapitolu hýčkat jako kronikář a o to víc je třeba ocenit jejich Kingovskou spádnost a chaotičnost přednesu. Však i nějaká ta pořádná mytologie se objeví a když akceptujete, že to má kvůli krátkosti trilogie vůči objemnému rozsahu příběhu slabší strukturu, může to být kolikrát i hodno velkých fantasy fláků.

Nakonec mě až šokovalo, že Renčín to má zajímavý i filosoficky a jeho teze jsou mi rozhodně bližší než Neffův technofetiš a 90kové politikaření v podobné Tmě. Co dodat? Asi to nejdůležitější. Je bezmála ÚŽASNÝ, že jsem si mohl něco takovýho přečíst ve striktně českých reáliích a zažít něco vyloženě pro Čechy. Konečně zažít něco, co se týká hlavně nás a ne jen neustále zápasit s kulturou západních zemí. Zahřálo mě to u srdce. Pět.

MíšaS.
02.10.2020

Nemůžu si pomoci, ale kniha mě vůbec nebavila. Nevím proč, první díl byl dobrý a čtivý, druhý už trochu zadrhával, ale tenhle třetí mi prostě nešel, nebavil, nezajímal... A konec se mi také nelíbil, ale nebudu prozrazovat, co přesně.

Jarka_rybář
30.09.2020

Super kniha plná zvratů. A první, u které bych uvítala mnohem horší konec.

Gurus
21.09.2019

Tak poslední díl nakonec nepřekonal druhou knížku a je to škoda. Chvílemi mi přišlo, že je příběh natahovaný a občas jsem pak stránky jen prolítl.

Asi je to spíš za 3/5 ale nakonec jsem dal 4/5.

Proč?
*spoiler*
protože Vašek neumřel :-D

baacinka
30.05.2019

No, tak nevím, byla jsem v pokušení dát tomu hvězdy tři, ale jen pohled na to, v jak průměrné společnosti by se pak tato kniha nacházela, mi ukázal, že by to bylo nefér. Ale jestli jsem u prvních dvou dílů trilogie jásala nad tím, jak tam toho je "moc" a přesto to funguje, tak tentokrát toho nebylo jen "moc," ale až "příliš." Příliš dějových zvratů, příliš hrdinů a padouchů, příliš mnoho hnusáren, krve, bitek a mrtvolek ve všech podobách a ty hnusárny nebyly ani zdaleka vyváženy nějakými poztivnějšími jiskřičkami. Jako spád to mělo a idea oživlých měst se ani ve třetím díle zcela nevyčerpala. Možná to vše zkazila snaha o co nejpompéznější zakončení velkolepě rozehraného příběhu, která autorovi utekla mezi prsty spolu s překombinovanou pointou (nad kterou historik ve mně, jen tak mimochodem, pláče). A tak zatímco u prvních dvou dílů jsem nechtěla, aby série skončila a šetřila si třetí knihu na hezké chvíle čtení, tak nakonec jsem i byla docela ráda, že přišla poslední stránka a ještě ve mně z příběhu zůstalo (když už něco), tak pachuť. Jako ano, za přečtení to stojí, proto ty 4 hvězdičky. Ale za mě jen proto, že se zde uzavřou nádherné z minulých knih rozehrané příběhy.

Metla
21.03.2019

Ach jo, zas jednou musím být v rámci upřímnosti kazišuk. Pardon.
"Věk nenávisti": Městské války 3 a současně Labyrint 2 je kniha, která musela vzniknout, aby se trilogie završila a uzavřela. Při té příležitosti se jakž-takž dořešil nejen osud Vaška Vrana a jeho spojenců i odpůrců, čtenář se také rozloučí se Lvím spárem, dobrodruhy z „Labyrintu“. Jak už jsem remcala posledně: byla bych mnohem radši, kdyby k natolik těsnému propojení vůbec nedošlo, protože „Labyrint“ jsem četla tak dávno, až jsem z něj stihla spoustu událostí pozapomínat, zároveň však ne dost dávno, abych měla chuť pouštět se do druhého čtení. Nastala tedy neoblíbená situace, kdy jsem se první polovinou knihy poměrně nezúčastněně pronudila a peripetie hrdinů ve mně probouzely minimální emoce, ať jejich utrpení bylo sebevětší. Co před pár lety nadchlo nespoutanou fantazií, nezvládlo zafungovat znovu… možná jsem po knize sáhla v nevhodné náladě, možná jsem minula správný věk, těžko říct, proč jsem se stránkami prodírala s obtížemi.
Teprve s vypuknutím války můj zájem o dění poněkud ožil, přesto mi nezbývá, než (s lítostí) kafrat: „Věk nenávisti“ je plný soubojů, bitev, krve, násilí a bolesti, bůžkové ze stroje útočí ze všech stran, logika dostává na sedinku, děj freneticky lítá od jedné postavy k druhé a přitom nezbývá čas se jim pořádně věnovat nebo truchlit pro padlé.
Rozháranost díla a příliš časté tahání králíků z klobouku mi radost neudělalo, ovšem berte mě s nadhledem: jsem přece z Ostravy!!!* Šlak vzal, že 10 let bydlím těsně za hranicemi okresu; ten hrubý, svérázný, charismatický chlap se sbíječkou místo ruky je v mé duši a plicích usazený navždy:-).
No, pane Renčíne, nepotěšil jste mne a ani já Vás nepotěším: tentokrát pouze lehký nadprůměr za atmosféru, pár dobrých nápadů i skvělých pasáží, sympatický literární styl a bezchybnou redakci. Nějakou povídku z tohoto světa si ráda přečtu, ale s koupí dalšího románu bych zřejmě váhala.
*Pokud máte dojem, že jsem to s množstvím vykřičníků přehnala, podívejte se na současné logo mého rodného města (bílého hornického koníka jsem musela dávno oplakat).

Faja
Faja