Město strachu

Město strachu https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65177/bmid_mesto-strachu-1Cj-65177.jpg 4 31 12

Sâo Carmino je „blažené město" vybudované v amazonském pralese, pozemský ráj bez nadřízených úřadů. Vládne mu Učitel, který jako ve škole známkuje všechny obyvatele za jejich skutky podle svých vlastních pravidel, přičemž dbá na rovnováhu mezi dobrými a špatnými známkami. „Obyvatel města smí zabít kohokoli, pokud jindy zachrání dítě z hořícího domu" - dobrý skutek zahladí špatný skutek. Celková známka musí být průměrná, jinak ihned následuje trest a žák nebude žít dlouho... Jedno pravidlo je ovšem svaté: dbát na zájmy města a nedotknout se ho ani neuctivým slovem. Známky za tento prohřešek jsou nejhorší! Město se však rozkládá na území, na němž odedávna žily opice, které se nepřestávají domáhat svého vlastnického práva. Již ovládly hřbitov, ležící za hranicí města, neboť obyvatelé nesmějí myslet na smrt. Celé Sâo Carmino je přitom jedním velkým luxusním domovem důchodců! Opice se stávají drzejšími a agresivnějšími, odvažují se do ulic, již útočí na psy... Prý také vyhrabaly a otevřely rakve a požíraly lidské ostatky. Duše zemřelých do nich vstoupily a nyní přicházejí zúčtovat. Obyvatelé města jsou bezbranní, dochází k nevysvětlitelným úmrtím, strach se šíří městem... Navíc se ve městě objevil Matt Meetchum, údajný novinář vyslaný odborným časopisem zaměřeným na architekturu. Většinu času však tráví slíděním, které má s urbanismem pramálo společného. Před rokem totiž vzrušila město pozoruhodná loupež - z vyhlášeného klenotnictví zmizely diamanty za milion dolarů. Lupič nebyl nikdy vypátrán a lup zmizel beze stopy...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Plejáda

Ceux qui dorment en ces murs , 2009

luci78
25.08.2022 4 z 5

Mně se kniha líbila, bylo to něco úplně jiného. Asi příliš mnoho fantazie autora, ale každopádně téma je velmi zajímavé - trestání občanů za hříchy, město kde jsou všichni spokojení, a ty opice do toho - jo mišmaš asi jo, ale proč ne? Kdo chce něco nevšedního, tak doporučím.

Sabina335
07.04.2020 3 z 5

Z knihy mám spíše smíšené pocity. Čekala jsem něcé víc jako Úsvit planety opic, ale tohle mě trochu zklamalo. Nápad na známkování sice dobrý, ale vracet se ke knize už nejspíš nebudu.

čef
17.02.2020 5 z 5

Dobrodružný román z neznámého, nejlépe z exotického prostředí si vždycky rád přečtu. Takže jsem se u této knihy vůbec nenudil. Prostředí Jižní Ameriky s tvou svojí těžkou bídou, předsudky, pověrčivostí, šejdíři, medicinmany, neproniknutelnou džunglí s bojovnými opicemi, problémy s infrastrukturou, nevyřešeným hospodařením s odpadem a životním prostředím vůbec, musí každého zaujmout. Příběh trestajících Učitelů a hledání ukradených diamantů je také značně divoké, atraktivní a originální takže není proč váhat.

padr
07.02.2017 2 z 5

Tohle se moc nepovedlo, nevěrohodné, překombinované, neuvěřitelné.

CharlesWard
05.09.2016 2 z 5

Po prvotním rychlém seznámení se s hromadou postav, se autor soustředí spíše na ty vedlejší. Zklamalo mě vyústění linky s Učitelem a onen na obálce tolik proklamovaný hon na diamanty, 3/4 knihy jako by na něj autor úplně zapomněl, a když si na něj v závěru zase vzpomene, snaží se jej ukončit co nejrychleji to jde. Kniha, plně odpovídající ceně kterou jsou za ni dal. Za těch 50,- Kć to stálo, koupit to za víc, tak si asi rvu vlasy z hlavy...

Lucina88
20.05.2016 4 z 5

Utopická vize města se mi velmi zalíbila. Známkování a následné trestání občanů je velmi zajímavá myšlenka, která mě přinutila se zamýšlet nad tím, co by kdyby...:) Některé kapitoly nudnější, ale od autora si určitě něco přečtu.

Johanita
02.02.2015 5 z 5

Líbí se mi autorův styl psaní i překlad, knížka mi přišla čtivá, tenhle žánr miluju, naprostá spokojenost!

ferda
25.09.2014 3 z 5

Dobrá kombinace, dobrý prostředí. I když je to vymyšlené ,tak o Brazílii a jejím amazonském pralese¨jsem toho moc nečetl.

kannibal28
27.06.2014 3 z 5

zo začiatku nič moc ale časom to nabralo grády tak že spokojnosť

felia
31.12.2013

Považuji se za rychlého čtenáře. Čtu cokoli, leč tato kniha mě, bohužel, příliš neupoutala. Patří mezi jednu z mála, které jsem nedočetl a nepustím se do žádné další autorovy knihy. Těší mě, že jsou čtenáři, kterým se kniha líbila. Pro mě není důležitý obsah, ale autorův styl.

neta
19.06.2013 5 z 5

Přečetla jsem za jeden den. Výborný příběh, v knize se prolíná spousta dějů i postav, příběhy reálné i legendy.

RADOST
19.04.2012 4 z 5

Dobrodružná kniha, v níž se prolíná více témat - snaha lidí pokořit si přírodu, touha po majetku i touha po krásném prožití stáří, životnost "blaženého města" i víra ve staré legendy.

Serge Brussolo
francouzská, 1951