Město, nedlouho poté

Po celosvětové epidemii obývá San Francisco jen hrstka malířů, sochařů a básníků. Když proti nim vytáhne mocichtivý generál pokoušející se obnovit „jeden národ“, rozhodnou se bránit tím, co umějí nejlépe – uměním. Důležitou roli v této válce sehraje dívka beze jména, která skvěle zachází s lukem a šípy a do města ji přivedl mechanický anděl… Pozoruhodně vystavěný román oceňované autorky se podobá jen máločemu. Lze jej číst jako post-apo sci-fi s prvky fantasy, jako vyprávění v duchu magického realismu s prvky surrealismu, jako průzračně poetický příběh o lásce a smrti v kulisách legendárního města, ve kterém sama autorka trvale žije....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374184/mesto-nedlouho-pote-fzs-374184.jpg 4.321
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Gnóm!

The City, Not Long After, 1989

Kniha Město, nedlouho poté

pungoš

Velice hezký popis katastrofického scénáře jakékoliv epidemie včetně dnešní. Líbilo se mi to hodně, válka mohla být více popsána a také pozdější San Francisko dle mého názoru.
DOPORUČUJI!

jardadr
05.12.2019

Další fajn kniha z nového žánrového nakladatelství Gnóm. Jen tak dál. Není to přehnaně intelektuální, ani nekonečně temné, jak je dnes zvykem takovéto knihy psát a čte se to skvěle. Příběh se odehrává ve Spojených státech po zhroucení civilizace, obývaných zbytky lidstva žijících v aglomeracích, jež mají každá svůj styl života a společenské uspořádání. Do tohoto stavu vstupuje Klaus Junior, zde zvaný Brigadýr, který se rozhodne vzít si zpátky svoji zem. Lidská sídla, jedno po druhém padají pod moc prstenu, až přijde na řadu San Francisko. To leží Brigadýrovi obzvlášť v žaludku, jelikož ho obývá umělecká skupina Ztohoven a jiná kavárenská a sluníčkářská sešlost. No a o tomto střetu, vedeném způsoby pravdy a lásky na jedné a tradičními, konzervativními prostředky boje na straně druhé vypráví tato kniha.

yerry
28.09.2019

Tak toto som vôbec nečakal. Na pozadí zmesy postapo, kyberpunku, magického realizmu a budhistických odkazov sa odohráva veľmi silný príbeh Jax, pôvodne dievčaťa bez mena, v kulisách postapokalyptického San Francisca v čase po veľkom more. Kto je Jax? Predstav si dievča v kožennej bunde so zrkadlovkami na očiach a s kušou v ruke. Tak by si ju videl ako jej priateľ. Ako tvoj nepriateľ by bola pre teba len duchom, ktorého nemôžeš nikdy polapiť.

Ústredný motív príbehu sa nesie v duchu konfrontácie hrubej sily zo strany armády, ktorú vedie Brigadýr a akéhosi hnutia odporu zloženého prevažne z preživších „umelcov“ rôzneho druhu formou gándhiovskou kombinovanou s prvkami boja mestských geríl. To však až v poslednej tretine knihy. V úvodných dvoch častiach ťa autorka zasväcuje do deja, predstavuje ti mesto, jeho výjavy a hlavné postavy. Na to, že akcie je tu pomenej, text som doslova „žral“. Okrem Jax ma zaujali aj také postavy ako Stroj, Had, či Kniha. Hlavne Stroj mal silnú charizmu.

Na knihe ma zaujalo predovšetkým to kvantum rôznorodých myšlienok a šplechov (ten o amerckej vlajke nemal chybu :) Tempo, rozsah, dej, postavy, spracovanie (aj to fyzické) skrátka jedna báseň, je vyvážené ako vrhacia dýka. Ty to samozrejme môžeš vidieť trochu inak, ale u mňa autorka aj vydavateľ stopercentne zabodovali…

kralika
01.10.2018

Krásný utopický příběh o tom, že mezi zbraněmi nemusí múzy mlčet, ale měly by být slyšet a dokonce by mohly i vyhrát.

"V rukou úderných oddílů vypadá každá vlajka ošklivě."

čemijka
21.09.2018

Zajímavý pohled na posapokalyptické San Francisco, kde vládne především umění, díky kterému lidé tak nějak hledají sami sebe i smysl života. Jednou bych se chtěla projít uličkami, které mě zavedou do zrcadlové zahrady, potkat Strojovy vynálezy a poznat Dannyho i Jax. Trochu utopická myšlenka bojovat proti uzurpátorskému brigadýrovi pomocí umění nezní vůbec špatně a musím přiznat, že jejich styl boje byl opravdu originální. Knížka je krásně poetická společně s letmým švitořením křídel mechanického anděla a květinami padajícími z nebe.

My
My
Blade Runner - Sní androidi o elektrických ovečkách?
Blade Runner - Sní androidi o elektrických ovečkách?
Bez šance
Bez šance
Konec Věčnosti
Konec Věčnosti

postkatastrofická sci-fi

Autor knihy

Pat Murphy
americká, 1955

Kniha Město, nedlouho poté je v

dalších seznamech3x