Město duší

Město duší https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416278/bmid_mesto-dusi-lbF-416278.jpg 4 212 62

Město duší série

Dovedete si představit, že ve světě, kde vládne přetvářka a faleš, existuje společnost, ve které je zakázáno skrývat své emoce? Kde nemůžete zatajit své pravé já? Přísně střežený vládní experiment, jehož cílem bylo lépe pochopit lidský imunitní systém, se zvrtnul. Proto bylo postaveno město, které není na žádné mapě, řídí se jinými zákony než venkovní svět a opustit jeho pomyslné hranice je pro jeho obyvatele mnohem těžší, než se na první pohled zdá. Mé jméno je Raven a v tom městě žiju. Jsem součástí komunity, která měla zůstat celému světu utajena. Ale tenhle plán nevyšel…... celý text

vera4097
15.08.2020 3 z 5

ja musim souhlasit, začátek se mi taky táhl... ale nápad s dušemi se mi líbil :) i obálka, jinak to bylo dobré

petulkapeta
03.08.2020 5 z 5

mě se příběh hodně libil...i ja bych chtěla mit takovou duši jako Raven vedle sebe,uchvatny přiběh a nemužu se dočkat až začnu čist dalši dil a odhalim co se stalo...

andrejci
30.07.2020 4 z 5

Asi jsem od toho očekávala hodně a proto jsem byla zklamaná. Četla jsem na to samé dobré recenze a proto jsem byla ze začátku zaskočená, iže se děj tk trošku táhl. Nápad byl dobrý i děj, ale něco mi tam prostě chybělo. Autorka píše dobře takže děj utekl rychle. Postavy mi nevadily až na Raven sní jsem se celou dobu prala. Co se mi ještě nelíbilo bylo to, že některé věci nebyly pořádně vysvětleny nebo popsány. Někdy jsem se v nich ztratila. Co se mi líbilo byl konec. Tím to autorka hezky zakončil a jsem celkem napnutá na další díl. Dále se mi ještě líbila obálka. Ta mě hned zaujala. Hodnotila bych tak 3,5 hvězdičky. Dávám, ale 4 protože se líbila obálka a autorka to zakončila pěkně. Autorce držím palce. Myslím si, že má pěkně našlápnuto.

Karou90
25.07.2020

Kniha,která se stala vítězem Humbookstartu, vítězem v kategorii Nejlepší česká kniha 2019. Dlouho jsem přemýšlela jak se ke knize vyjádřit. Začnu asi takto, jsem ráda,že jsem knihu vyhrála. vlastně oba díly. Na Město duší jsem cílila už dlouho,ale nechtěla se mi kupovat ze strachu,že mě nezaujme a já budu litovat utracených peněz. A to se mi bohužel potvrdilo. Námět je zajímavý,ale přijde mi nedotažený. Autorka si zřejmě nepotrpí na dlouhé vysvětlování událostí. Jak vše funguje jsem se z části dozvěděla prakticky až za půlkou knihy. Často jsem se pozastavovala a přemýšlela nad tím co nám chce autorka sdělit.Hodně mi to připomíná mé zkušenosti s psaním. Sama jsem měla jasnou představu o tom jak má příběh, prostředí v něm a postavy vypadat,ale stávalo se mi,že čtenáři mou vizi nepochopili. Autorce budiž přičteno k dobru,že je to její prvotina,která vznikla v době kdy ji bylo šestnáct. Věřím tomu,že když bude ve psaní pokračovat zlepší se a její další knihy budou skvělé. Město duší je kniha,která rozhodně neměla zůstat někde v šuplíku,ale autorka měla nápad nechat ještě uzrát. I přes to všechno se vrhám na druhý díl a doufám,že najdu odpovědi na své otázky,kterých mám spoustu.

Nikara
01.07.2020 3 z 5

Omlouvám se, ale tohle bude komentář k oběma dílům, protože jsem je přečetla hned za sebou a jako obvykle nevím, co bylo v kterém :D původně jsem chtěla dát 4 hvězdičky s tím, že je to přeci česká autorka a že to bylo celkem slušné, ale pak jsem se zarazila, proč bych měla ubírat očekávání a snižovat laťku jen kvůli původu autora? Četlo se to celkem dobře, občas jsem se tedy ztrácela, v přímé řeči, kdy mi nebylo úplně jasné, kdo danou větu vyslovil. Navíc se nedotavil ani jeden moment překvapení, celý děj byl předvídatelný. Navíc mě dost zklamal konec celé série, přišlo mi to uspěchané, nedopilované, určitě by se z toho dalo vytáhnout mnohem víc. Vím, že je asi velmi těžké "nekopírovat" scény z knih, co dotyčný četl, asi se to dělo i nevědomky, ale některé scény a myšlenky mi strašně připomínaly jiná díla, přes Hunger games, Pottera až po Dvory a samozřejmě Zlatý kompas. Je to taková oddechovka, nic super, ale ani úplně neurazí. Knihy jsem si koupila a obvykle si nechávám jen ty, o kterých vím, že si je budu chtít přečíst znovu. U těchto hodně váhám, jestli je poslat dál. Asi je nebudu chtít číst znovu, ale naprosto zbožňuji ty obálky :D před těmi smekám a asi je považuji i za nejhezčí knižní obálky, co jsem zatím viděla.

Nuray
01.07.2020 3 z 5

Co k tomu říct.

Kdybych si bývala byla hned přečetla, že autorce bylo 16, nešla bych do toho. Jsem ráda, že jsem si to nepřečetla :-)

Je zajímavé zavzpomínat, když jsem já byla v tomto - i nižším - věku a snažila se psát. Gratuluji autorce k úspěchu v tomto směru.

Pokud očekáváte nějaké velké napětí a výraznou dějovou linku, pak na knihu ani nemyslete. Ale pokud Vám stačí se odreagovat a zjistit, co dokáže mladá česká autorka, pak směle do toho. Myslím, že autorka má do budoucna celkem potenciál a jsem zvědavá, zda se bude rozvíjet a jakým směrem. Určitě jdu do druhého dílu.

Cress
18.06.2020 4 z 5

Martina Čekalová patří mezi autory jejíchž styl psaní se čte sám. Čekala jsem další obyčejnou YA fantasy, což svým způsobem vlastně byla. Ale vybrala jsem si ji ve správný čas. Tohle mě vážně pohltilo a ten konec? Potřebuju další díl.

Lucas.94
27.05.2020 3 z 5

Tahle kniha patří mezi ty, co mají propagaci daleko větší než kvalitu. Nic ve zlém, ale myslel jsem si, že kniha, kvůli které bylo na Humbooku takové haló, bude trochu lepší. Autorka psát umí, to jo - i styl psaní byl povedený. Co prostě pokulhávalo byl příběh. Ne a ne se mi nedařilo se chytit, navíc postavy byly takové ukňourané nebo jak bych to řekl... Je to hrozná škoda, protože nápad to mělo opravdu super! A za ten taky knihu hodnotím třemi hvězdami.

Aljošenka
20.05.2020

Takové menší vykradení nápadu z knížek Jeho temné esence od autora Philip Pullman.
Kdo četl oboje pochopí ...

Katte192
14.05.2020 4 z 5

Rozhodně zajímavé čtení. Takhle bych začala. Úvod knihy byl pomalejší, ale jakmile jsem se začetla... Mám otázky... what? (Pozor malinké spojlery) Christian - dopis - cože? Otec je kde? Rada dělá co? Doktor zjistil co?... Mhh mladá autorka nechává čtenáře čekat... Odvážné - protože druhý díl musí být bomba, jinak to bude velká prohra. Držím palce a pěsti a opravdu doufám, že bude bomba, protože mladé autory obrovsky potřebujeme. Doporučuji, protože to má nápad. Protože to je čtivé a protože fandím každému, kdo se nebojí jít (jak se říká) s "kůží na trh" :)

Pitbullka
05.05.2020 4 z 5

Svět v Městě duší je zajímavě vymyšlený a musím uznat, že originální. Možná by chvílemi neškodilo, kdyby nám autorka některé věci vysvětlila trošku více, ale určitě to není tak, že byste se při čtení vyloženě ztráceli. Samozřejmě se nevyhneme ani milostné lince v příběhu, ale byla spíše v pozadí a vlastně mě v příběhu bavila. I když některé dialogy mi přišly tak trošku navíc a zbytečné, neměla kniha vyloženě nějaká hluchá místa, u kterých by se čtenář nudil.

barbb8k
04.05.2020 4 z 5

Ze začátku mi tato kniha připadala jako povedený sloh, ale jakmile jsem se začetla, přestala jsme si to myslet.
Asi do sté strany jsem se musela nutit jít knihu číst, ale až se děj pořádně rozjel, jsem četla a četla.
Tato kniha ve mě nevytvořila tolik pocitů jako ostatní. Ano, našlo se pár částí, které byly smutné, nebo hezké, ale nebylo jich moc.
Konec jsem vážně nepochopila. Vůbec nemám tušení co se tam stalo, ale druhý díl to snad objasní.

Evik2812
16.04.2020 5 z 5

Poutavě napsáno, kniha má prvky romantiky a napětí, dosti mi to připomíná náš svět. Doporučuji těm, kdo má rád fantasy knihy.

lena.o.knihach
15.04.2020 2 z 5

Město duší dokázalo, proč se stále nehrnu do té české tvorby. Samozřejmě je pár výjimek a s touhle knihou jsem chtěla jen utvrdit to, že se mezi českými knihami najdou takové skvosty, které by si zasloužily poslat do světa. Ale zrovna tohle moc nedopadlo.

Po přečtení jsem si to všechno nechala uležet v hlavě a ve výsledku bych knihu nedoporučila. Když si Město duší nepřečtete, tak o nic nepřijdete. Netuším, proč se zrovna tahle kniha stala HumbookStartem, ale pro mě to znamená jen to, že si příště hodně dobře rozmyslím, zda tento projekt podpořím, protože tohle byly vyhozené peníze.

Jedna hvězda je za to, že měl příběh hodně slibný začátek a druhá hvězda za to, že jsem to dočetla do konce.

AAAMarket
14.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha, je to něco jiného. Raven je sympatická hrdina,kterou si každý oblíbí. Když jsem byla pohlcená dějem přišel zlom..... a dál??? Potřebuji další díl.

Horselen
29.03.2020 4 z 5

Čtivé? Ano, to příběh je. Styl psaní? Zpočátku asi dost popisný, ale pak jsem si zvykla. Můj největší problém byl, že mi strašně moc věcí přišlo nevysvětlených. Neustále zde bylo zmiňované, že Raven něco provedla, ale já nedokázala pochopit, čím se vlastně provinila?!
Chtělo by to mnohem víc zabřednout do detailů a vysvětlit svět, který si autorka vymyslela, když už to má být fantasy.
Taky mi přišlo, že v knize jiná zvířata než šelmy neexistují.
A navíc jsem za celou knihu nepochopila, v čem je teda Raven tak zvláštní nebo proč se jí všichni mají bát.
Každopádně... autorka má určitě ještě rezervy, ale konec mě navnadil na to, si okamžitě přečíst druhý díl, kéž by už vyšel.

Princezna22
04.03.2020 2 z 5

Do knihy jsem se nutila,strašně mě to nebavilo. Nápad dobrý,ale za mě rozhodně nedomyšlený .. ŠKODA :(

6857
02.03.2020 1 z 5

Je to česká autorka urban fantasy se zaměřením na mladé čtenáře... i když už úplně nezapadám do cílové skupiny, tak si YA občas ráda přečtu, dobře se u toho odpočívá a třeba Smrtka a Nimbus od Schustermana pokládají i spoustu otázek, na které má obtíže odpovědět i dospělý. Ale to hodně odbočuji. Město duší má skvělý nápad, nic podobného jsem zatím v záplavě upírů a vlkodlaků nečetla, to se mi hodně líbí. Ale to je asi tak všechno (hodnotím teď první polovinu knihy a nevím, jestli budu dočítat). Hlavní hrdinka se většinu času chová nelogicky a jako dost velký spratek, o tom, do koho se zakouká, víte vlastně hned, kapuce nekapuce, a potenciál duší je zcela upozaděný a podle mě nevyužitý. A od studentky Českého jazyka a literatury bych očekávala i o dost vytříbenější styl, v jazykové i v dějové lince, protože paskvil typu "přišel déle", který není ani nespisovně, ani spisovně, mě bude strašit po nocích asi hodně dlouho. Na prvotinu někde na fandomu, kterou budeme číst po kapitolách a čekat na další, by to šlo. Vydávat to knižně, to chce odvahu. I s tou krásnou obálkou, která mě nalákala.

Ellinek
28.02.2020 2 z 5

Už dlouho jsem nečetla něco, co by pro mě bylo tolik náročné. A po dlouhé době jsem si připomněla, proč já a young adult nikdy nebudeme kamarádi.

Začnu pozitivně. Námět příběhu byl zajímavý a měl velký potenciál. Myšlenka zhmotněných duší v podobě zvířat je neotřelá a dá se z ní hodně vytěžit. A obálka je mimochodem nádherná.

Teď ale začínají ta velká ale.

Já se do čtení hrozně nutila. Nerozumím si s teenage postavami a to jsem sama byla teenager. Ale já to jejich myšlení a chování prostě nesnáším. S Raven jsem se nedokázala ztotožnit a hrozně mě zlobila. Hned od první stránky jsem konfrontována s tím, že je výjimečná mezi výjimečnými a fyzicky zvládá mimořádné věci a složí i největšího borce na zem. Už to mi stačilo k vzájemným antipatiím. Anotace ve mně evokovala příběh o městě, z něhož se nikdo nedostane, protože je to odlišná komunita, ale hlavní hrdinka se od první stránky připravuje na stěhování mimo toto město a nakonec z něj vlastně normálně odcházejí i další. Význam anotace a obsah příběhu se pro mě osobně dost lišily.
Zároveň jsem hrozně tápala ve schopnostech těchto výjimečných. Spousta podstatných věcí mi přišla nedovysvětlená. Přistihla jsem se, že čtu o využití duše a přemýšlím, proč to umí, když se to má vymykat? Raven mi přišla speciální jen jednou schopností. Mimo to jsem ji nedokázala odlišit od ostatních a druzí mi mnohdy přišli i zajímavější. Samotné duše bych více rozvinula. Hrozně by mě o tom bavilo číst, jak se která projevuje, co dělá, když reaguje její majitel...většinou jsem to pozorovala jen u kluka, jehož pro spoilery nebudu jmenovat, což bylo zajímavé, když se člověk učí, ale já bych toho brala klidně víc a u jiných. Ne že duše prostě jsou a hotovo. Ve druhé půlce se aspoň trochu více projevila Melio, to bylo milé. A taky mě iritovalo, že se pořád opakovaly kočkovité šelmy, těch byla valná většina. Obecně mi ale celý ten svět a systém přišly hrozně nedotažené a špatně předložené čtenáři, takže jsem mnohdy tápala a ledacos mi přišlo nesmyslné.

Co se týče samotného příběhu...ne, já a YA se nemáme rádi. Předvídatelné. Samozřejmě, že ten největší looser bude nakonec největší borec. Že je hlavní hrdinka velká cíťa, kterou bych propleskla, mi ukázala už i Katniss, Raven to jen dotáhla do konce. Prostě nemůžu číst příběhy ze školy o puboších. Do jejich myslí a problémů prostě nechci zabředávat. Nic moc se nedělo, nic se mě nedotklo, nic mě nepřekvapilo. Nedostala jsem to, co bych chtěla.

Tak jako tak, mám radost, že se někomu zase povedlo se prosadit. Normálně bych si Město duší nikdy nepřečetla, protože to prostě není moje krevní skupina. Ale rozhodla jsem se, že podpořím autory Wattpadu, projevím jim tu soudržnost a koupím si jejich knihy a přečtu si je. Začala jsem Městem duší a byla to velká zkouška, ale budu v tom pokračovat. A i když si budu zase ťukat na čelo, půjdu i do druhého dílu.
Autorce ale její úspěch přeji. Je to evidentní prvotina, ale dokázala se prosadit a to se cení. Trošku mě konečný výsledek mrzí, protože jsem sledovala autorčinu cestu skrze první verzi až přepisy, byť jsem původní verzi nečetla. Vím ale, že to hodně překopávala. Možná se z toho dalo vykopat víc.

I tak ale autorce fandím a mám radost spolu s ní. A pro nenáročné čtenáře, kteří si přejí přečíst prostě něco jednoduchého z YA, je toto ideální. Já ale nejsem cílovka. Což ničemu nevadí. Kniha míří jiným směrem a na tom není nic špatného. :)

majka3267
23.02.2020 5 z 5

Naprosto boží kniha. Určitě doporučuji.

prvotina česká literatura pro dospívající mládež (young adult)

Martina Čekalová
česká, 1999