Města a ostrovy

Města a ostrovy https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/148415/mesta-a-ostrovy-148415.gif 3 3 1

Texty Měst a ostrovů jsou vzdušné, lehce napsané, čtivé, zároveň však inspirativní. Ohledávají krajinu přírodní i městskou, všímají si zajímavých detailů - vždy ale nakonec končí u kulturního milieu, u umění, u tvůrců a jejich děl.

jarmik
03.12.2013 3 z 5

Města a ostrovy je sborník cestopisných črt z devadesátých let (a jediné předpřevratové, ale již z doby uvolněnějšího cestování na Západ, když navštívil nejspíš v r. 1988 Paříž). Hlavní otázkou je, nakolik je čtenář dnes ochoten číst si vzletné úvahy o Vídni, Paříži, Berlínu nebo Římu, když po dvaceti letech se ježdění do těchto měst stalo banalitou. I když - není to vlastně nejtěžší obzvláštnit obyčejné?

I tahle knížka mi potvrdila můj aktuální stav mysli ohledně prací p. Kroutvora: docela pěkné, ale už mě nestrhují a do dočtení se musím nutit. Vždy se však odmění nenápadnými perlami průběžně rozloženými po textu. Přiznávám, že pár kapitol mě navnadilo si na dotyčná místa zaturistit.