Mengeleho děvče

Mengeleho děvče https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352046/bmid_mengeleho-devce-650155410a05b.jpg 5 2549 730

Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Kniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“ – skupiny žen a dívek, na kterých byly prováděny nejrůznější experimenty. Její vítězství nakonec nespočívá „pouze“ ve skutečnosti, že přežila, ale i v tom, že navzdory všemu dokázala založit rodinu a mít děti.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

LadyToTy
10.02.2023 5 z 5

Kniha, která zasáhne každého. Velmi smutný příběh, knihu jsem poslouchala. Byly pasáže kdy se "dalo" poslouchat a pasáže,kdy jsem jen seděla a plakala. Doporučím přečíst všem! Už jen proto, aby se nikdy, nikdy neopakovalo!!!

marwinmh
09.02.2023 5 z 5

Knihy s tématikou druhé světové války čtu vždy s velkou pokorou a vděkem, že jsem nebyla něčeho podobného součástí, a především s neskutečným obdivem ke všem přeživším, kteří i přes hrůzy, které je potkaly a které přežili, dokázali v sobě najít sílu postavit se opět na nohy, jít dál a žít svůj život, který si tvrdě vybojovali.

zandu
06.02.2023 5 z 5

Další z knih, která na mě čekala v mé domácí knihovně nějaký ten pátek, až na ni dozraje čas.
Hned první kapitola po úvodu mě rozbrečela. A slzy mi tekly během četby vícekrát.
Pokaždé, když čtu knihu z této hrozné doby, nedokáže (nebo spíš nechce) moje hlava pochopit, že se tyto hrůzy skutečně staly. Strašné, hrůzné, obludné, nepředstavitelné...
***
Birkenau - a jsem si jistá, že i jiné koncentrační tábory - bylo peklo. To nebyl drsný tábor s přísným režimem a brutalitou dozorců. Bylo to čiré peklo, které si dokázali navzájem vyrobit lidé pro jiné lidi ještě na Zemi.
***

Jaqueline
04.02.2023 5 z 5

Na toto téma jsem toho přečetla poměrně dost. Mengeleho děvče ale zašlapalo všechny tyto knihy do písku. Kniha je sice místy naprosto šokující, ale konečně napsaná bez okolků a cenzury. S člověkem cloumají emoce prakticky co stránku. Také je ohromně čtivá, zhltla jsem ji za 3 večery a všem vřele doporučuji!

Psímáma
03.02.2023 5 z 5

Precetla jsem uz vetsi mnozstvi knih s tematem holocaustu. Nepamatuji se, ze by na me jina kniha zapusobila tak jako Mengeleho devce. Pretrvava ve mne depresivni pocit, trosku sok. Oboji bych brala jako pozitivni hodnoceni knihy, splnila svuj ucel. Pridavam se k ostatnim hlasum doporucujicim tuto knihu jako povinnou cetbu pro kazdeho z nasi "rozezrane" doby.

ToVy
01.02.2023 5 z 5

Velmi dobře napsaná, porovnám-li to s ostatními knihami, které jsem v souvislosti s Osvětimí četl, je opravdu někde hodně nahoře. Četl jsem v nedávné době Děti, co přežili Mengeleho, a to bylo skutečně hrozné, forma psaní, obsah, toto je úplně jiné kafé, zajímavé čtivé, detailní. Doporučuji

Renike
27.01.2023 5 z 5

Tu knihu jsem hodně dlouho odsunovala a odsunovala. Letos jsem to už ale konečně přečetla. Hodila se mi do letošní výzvy - 2 autoři. Byla to "silná káva". Četla jsem teď za sebou 4 knihy o holokaustu a 2. světové, ale tahle byla nejbrutálnější a nejtvrdší. Neuvěřitelná doba války!
Teď dlouho o tom číst nedokážu. Sáhnu po romantice a lehké čtení.

Ira13
18.01.2023 4 z 5

Tuto knihu mám už hodně dlouho, ale chyběla mi odvaha a nebo nebyla ta správná nálada k četbě k ní. Nyní jsem ji zvládla za 3 večery. Je k neuvěřitelné, jak dokázali nacisti ( a nejen oni) krutí, zlí....

Noisette73
05.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Tohle byla silná káva! Už dlouho mě něco takto nevzalo, paní Violka byla úchvatná a osud Alexe mě velmi zasáhl. Bylo to hodně kruté a tvrdé, pro lidi, kteří jsou citlivý na násilí a hlavně násilí na dětech asi nevhodné a těžké čtení.

kotoulek
12.12.2022 5 z 5

Už dlouho jsem nepřečetla žádnou knížku tak rychle jako tuhle. Úplně mě to vtáhlo do sebe. Vždycky jsem věděla, že během 2.světové války se děly příšerné věci. Ale až po přečtení této knihy jsem zjistila, že jsem věděla opravdu velmi málo. Upřímně se mi párkrát i zvedl žaludek po přečtení určitých částí. Byl to opravdu silný zážitek, ale určitě velmi doporučuji si tuto knihu přečíst.

petra4080
11.12.2022 5 z 5

Jedna z mala knih, ke kterym se budu vracet.

Dvojcatka, Judit i usmevavy chlapecek by dnes jiz byli stari lide - presto navzdy zustali detmi. Jsem rada, ze se na ne diky pani Fischerove nezapomene. Stejne tak na mnoho dalsich, silnych, lidi kteri byly odsouzeni kvuli svemu puvodu a vystaveny necemu, co presahuje moje chapani i lidskost jako takovou.

Nejvice me utkvela Anna, co musela po tak kratkem case prozit, snest, zpusob, jakym to rozlouceni zvladla a rozhodniti s tim dal zit aby se na jeji devcatka nezapomnelo.

Verim popisovanym zverstvum, jen nemohu pochopit, ze bylo tak strasne malo jedincu s trochou lidskosti, kteri by se to snazili odsouzenym alespon trochu usnadnit.

Ve.Sta
10.12.2022 5 z 5

Silný, krásně napsaný a dle očekávání smutný příběh jsem "přečetla" jedním dechem (tedy skoro - pár momentů mě donutilo se zastavit a přemýšlet) jako výborně načtenou audioknihu.

Make20
09.12.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem se chystala přečíst už dlouho. A po jejím přečtení jsem si znovu připomněla, že bychom si neměli stěžovat na to, jak se máme. Nedokáži si představit, jak se lidé v té hrozné době museli cítit. Je hrozné, jaké bezpráví se dělo úplně nevinným lidem. Šílené, jak se během chvilky lidem změní život.

mrkrt
18.11.2022 5 z 5

Opravdu silná knížka, na tu jen tak nezapomenu.......

mewmew
31.10.2022 5 z 5

Tohle je rozhodně zatím nejsilnější kniha této tematiky, kterou sem četla). O Mengelem se tu sice nice nic moc nedovíme, ale od začátku do konce, i přes silné téma, moc hezky napsané, čtivé. Vzpomínky na idealizované dospívání v kontrastu s tím, co přišlo pak...těžko pochopit jací dokážeme být.

karol.cadex
23.10.2022 5 z 5

Na databázi jsem se registrovala v roce 2018 a Mengeleho děvče byla jednou z prvních knih, které jsem měla v “Chystám se číst”. A pravý čas/chuť/příležitost, to všechno přišlo až po čtyřech letech. Ono hodně mívám čtení na období a etapy - půl roku ujíždím jen na thrillerech, pak válečné literatuře a tak dokola.
Rozhodně ale vím, že tematiku holocaustu hodně dlouho vynechám, neboť Violin příběh mi na ni vzal všechnu energii. Ale v tom nejlepším slova smyslu, pokud se to tak dá říct. Ta bezmoc, ta nespravedlnost, ty naprosto šílený lidský osudy. Proč. Prostě jen proč.
Já vlastně ani nevím, co k tomu mam říct. Snad jen, že anotace nevyjadřuje nic z toho, co Viola musela zažít. O Mengelem se toho moc nedozvíme, za to Violy život, její cesta, její rozvětvená a krásná rodina, to vše dělá knize zpočátku nádhernou atmosféru a zároveň ukazuje Violy osobnost, která měla tu vnitřní sílu, aby všechny ty hrůzy přežila.
Zavírání očí nad dopady jakýchkoli válek a snad popírání nebo zlehčování veškerých nechutností a brutálností s válkami souvisejícími je prakticky stejně odporný jako vykonávání těhle mrdlých rozkazů. Ať už v roce eins zwei nebo letos.

Lůca04
17.10.2022 5 z 5

Knihu jsem četla před rokem a stále ji mám před očima jako bych ji dočetla včera. Doporučuji tuto knihu.

Kristýna644
07.10.2022 5 z 5

Kniha opravdu stojí za přečtení, hrůzy které jsou v knize popsány se za 2. Světové války v koncetračních táborech skutečně udály.
Dnes člověku naskočí husí kůže už jen při pomyšlení, že člověk člověku působil takové utrpení a bolest.
I přes hrozný obsah je kniha velice působivá a dle mého názoru by si ji měl přečíst každý, aby viděli co už by se nikdy nemělo opakovat.

Veronika_mad
04.10.2022 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Rozhodně by měla patřit do povinné četby, aby mladí lépe pochopili.

marti7729
30.09.2022 5 z 5

Neuveritelny pribeh jedne silne zeny. Tyto zverstva nesmi byt nikdy zapomenuty, je pro me neskutecne, ze to mohla byt i ma prababicka. Muselo to byt tezke, nechapu co za lidi maji zaludek na takovyhle veci a asi to nikd nepochopim. Nejhorsi pro me byla vykreslena scena s miminkama ve vzduchu. Opravdu tragedie. Doporucuji vsem kdo maji toto tema radi a neboji se surove pravdy bez “ulehcovani” . Mnoho pribehu je psano dost pohadkove aby to nejspise ctenari dali, tato kniha k nim ale nepatri za to ale dostanete realny obrazek o tom co se delo. Dost tezka cetba.

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová