Měli jsme štěstí

Měli jsme štěstí https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459683/bmid_meli-jsme-stesti-4xa-459683.jpg 5 257 73

Vždy existuje naděje. Historický román podle skutečného příběhu. Píše se rok 1939 a členové rodiny Kurcových se snaží vést normální život. Stíny války však zahalují i jejich město, a tak jsou nuceni rozprchnout se do různých koutů světa. Dramatický útěk ze země, pracovní lágry i každodenní skrývání židovské identity – to vše Kurcovy čeká. I v beznadějných situacích však existuje něco silnějšího než nacistický teror: nezdolná vůle přežít a znovu se setkat s milovanou rodinou, až všechny tyto hrůzy skončí.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Kniha Zlín

We Were the Lucky Ones , 2017

Nika.
10.06.2022 5 z 5

Nádherná kniha plná emocí...
Mými emocemi cloumala obzvlášť postava malé Felicie.
I přes děj plný bolesti, krutosti a útrap války, měla rodina Kurcových, jak název napovídá - štěstí.
Rozhodně doporučuji přečíst.

Adelaidee
09.06.2022 5 z 5

Smutné, dojemné a dobře napsané.

zimolka
20.05.2022 5 z 5

Knihu určitě doporučuji, je čtivá přehledná a nejhezčí na tom je ten šťastný konec, vzhledem k tomu ,že je to období druhé světové války.

Anavi8912
06.05.2022 5 z 5

Krásná, velice poutavě zpracovaná kniha. Skutečný příběh jedné velké židovské rodiny, kterou rozdělila válka. Příběh velké lásky, rodinné soudržnosti, naděje a touhy po přežití všech hrůz, které válka židům přinesla. Rodina Kurcových měla opravdu ohromné štěstí, že se po válce ve zdraví shledali.

Termaap
26.04.2022 5 z 5

Ufff… Prvně bych chtěla napsat, že vzhledem k tomu, co se teď děje na Ukrajině, mě při čtení několikrát až mrazilo. Třeba když si členové rodiny už v září roku 1939 mysleli, že Hitler nemá šanci a že tenhle konflikt přece nemůže trvat déle, než pár týdnů.

Fakt, že je kniha napsána podle skutečných událostí, jsem si zjistila až v její polovině a musím říct, že mě to dost překvapilo. Do té doby jsem si totiž myslela, že je děj knihy vymyšlený přesně tak, aby ilustroval všechny “možnosti”, jak bylo s Židy během druhé světové války nakládáno. Snad neprozradím nic nového, myslím, že už samotný název o ději dost napovídá, ale znovu jsem se přesvědčila o tom, jak v té době o životě a smrti rozhodovaly náhody, takhle z vyprávění opravdu působící až nereálně.

Obdivuji autorčinu důkladnou práci, která vedla až k finální podobě této knihy. Řadím ji mezi to nejlepší, co jsem o tomto tématu doposud přečetla.

Fanda74
16.03.2022 5 z 5

Velmi dobrá rodinná sága jedné polské židovské rodiny a myslím, že číst podobné knihy v této době je velmi důležité. Líbilo se mi jak pestré je vyprávění v rozsahu jednoho románu a je zde popsáno jak trpěli i ti Židé, kteří přímo neskončili v koncentračních táborech, ale jejich cesty vedly jinam a jinak. Výborná kniha.

asam
04.03.2022 5 z 5

Krásné, dojemné, citlivé čtení. V úvodu je uvedeno - historický román - to není historie, bohužel. Podobné věci se dějí i dnes. Kniha mě v této době, kterou právě prožíváme, velice zasáhla. Nemám slov.

Kanylka
28.02.2022 3 z 5

Kniha se moc dobře četla navzdor smutnému osudu židovského národa.

Pisquosus
23.02.2022 5 z 5

Krásná kniha, velmi obsáhlá, ale bez jediného hluchého místa. Moc hezky se četla, knihu jsem doslova hltala a všechny ostatní povinnosti šly stranou :)

Mohu jednoznačně doporučit. Jedna z nejlepších knih, co jsme kdy četla!

prochajda
14.02.2022 5 z 5

Naprosto strhující román na základě skutečných událostí. Rodina Kurcových z Polska měla opravdu velké až neuvěřitelné štěstí, jako jedna z mála. Každý člen si prožil své utrpení během válečných let, ale nejvíce bolestivě mě zasáhl příběh malé Felicie. Děkuji autorce za sepsání těchto vzpomínek.

kaja77
14.02.2022 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Bylo naprosto neuvěřitelné, jak dobře to dopadlo. Takový happy end je až neskutečný a jestli je to sepsáno podle skutečných osudů skutečných lidí je to paráda. Vážně Měli štěstí. Kniha byla tak čtivá a osudy jednotlivých členů rodiny Kurcových mě tak moc zajímaly, že jsem knihu přelouskala během jednoho víkendu :) Každopádně mě naprosto nadchlo, to, jak se měli jednotliví členové rodiny rádi, jak na sebe mysleli, jaké měli rodiče vztahy s dětmi a děti s rodiči a jak drželi spolu. V dnešní době je to přímo balzám něco takového číst. Moje volba do čtenářské výzvy 2022 kniha, která nemá v názvu písmenko "A"

i.stefany
03.01.2022 5 z 5

Velmi poutavý a precizně zpracovaný skutečný příběh rozvětvené židovské rodiny Kurcových, kterou válka rozmetala do nejrůznějších koutů světa. Zdráhám se napsat, že to byl krásný příběh, ale i při té válečné hrůze jsem se snažila vnímat jen tu rodinou sounáležitost, sílu ducha a obrovskou odvahu všech členů rodiny, které držela při životě právě víra a vzájemná láska. Co vše vytrpěli a čím si prošli, aby se nakonec přece jen setkali? Určitě doporučuji a autorce děkuji za ten dojemný doslov.

juliesze
14.11.2021 5 z 5

Díky za to, že konečně někdo popsal židovskou otázku a jejich životy za druhé světové války mimo koncentrační tábory a jejich hrůzy. Realita skutečnosti - tedy že se jedná o příběh jedné židovské rodiny přidává na úžasu. Autorka krásně popsala příběhy, pomohl i kmen na začátku knihy s postavami rodiny. Z některých osudů skutečně mrazilo (hlavně putování přes Rusko ze Sibiře až do Jeruzalému a bojové linie v Polsku. Oprvadu smekám. Perfektní!

Ellis03
04.11.2021 5 z 5

Bylo to ctive a bylo to zajimave. Líbilo se mi, jak to bylo napsané a množství hlavních postav mi vůbec nevadilo. Naopak díky tomu, ze jich bylo tolik, měla kniha takový široký zaber. Nebylo to pouze o zážitku koncentračního tábora nebo pouze o ukrývani. Bylo tam od všeho trochu a tak akorát. Bylo zajimave, ze kniha vykreslovala jak postupný příchod války, tak její prubeh a dopady na zidy, které stále pritvrzovaly.
A také se mi líbil až skoro neuvěřitelně šťastný konec. A fakt, ze to cele je podloženo skutečnosti, tomu dodal ještě další rozměr.

chrudas
16.10.2021 5 z 5

Zajímavý příběh z doby druhé světové války. Smekám před autorkou, velmi dobře napsaný příběh.

Kopretina_aku
10.10.2021 5 z 5

Osudy rozvětvené rodiny na základě skutečných událostí. Kniha sice měla mnoho postav, ale díky kapitolám, které se věnují vždy někomu konkrétnímu, se čte velmi dobře. Obsahově jedna z těch zajímavějších pokud jde o téma holocaust a to díky tomu, že se čtenář setká jak s postavami, které bojují o přežití v samotném Polsku, tak i na Sibiři nebo v Jižní Americe. Musím ale souhlasit s některými komentáři, že se místy děj až zbytečně vlekl. Jsem ráda, že na konci se dozvíme i to, jak rodina žila i po válce, což v mnoha knihách na toto téma nebývá.

ClariceL.
20.09.2021 5 z 5

Citlivě popsaný příběh jedné rodiny, kterou rozdělila válka. Na začátku jsem musela dávat pozor na jména, ale postupně jsem se orientovala docela dobře. Nejvíc mi k srdci přirostla Mila s dcerou Felicií. Opravdu jde o obrovské štěstí. Až na konci jsem zjistila, že se jedná o skutečnou rodinu a je štěstí, že se Georgia Hunter začala vyptávat.

Siege03
14.09.2021 2 z 5

Nedotčeno,dlouhý opakující se děj.Jako nápad na toto téma,celkem dobrý,ale vleklo se to.Hodnotim jako průměr

Nestorkea
30.08.2021 4 z 5

Velmi dobrá kniha zachycující až neuvěřitelný příběh jedné rodiny. Opravdu měli štěstí. Jediné minus pro mě bylo, že jsem měla hokej ve jménech, občas jsem musela zalistovat zpět a připomenout si, kdo je kdo a co už prožil.

Marčullkas
26.08.2021 5 z 5

Dojemný příběh, který mě ještě teď po přečtení drží za srdce.