Mělas to vědět

Mělas to vědět https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456256/bmid_melas-to-vedet-rKm-456256.jpg 3 163 57

Grace žije život, jaký si vysnila: má dokonalého manžela, dětského onkologa, báječného syna Henryho, krásný byt v New Yorku a vlastní terapeutickou praxi. Její idylický život a problémy ostatních, se kterými se setkává v práci, ji přimějí napsat knihu, ve které se snaží ženám napovědět, jak naslouchat mužům. Týden před vydáním knihy se ale její život od základů změní: bezcitná vražda v jejím blízkém okolí, chybějící manžel a řetězec strašlivých událostí…... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Cosmopolis

You Should Have Known , 2014

VeronikaAug
14.02.2021 3 z 5

Většina příběhu se odehrává v hlavě hlavní hrdinky, která je sice vykreslená jako velice vnímavá a inteligentní žena, nicméně ale zjišťuje, že přehlédla v životě snad všechno zásadní, co mohla. To bylo trochu iritující, protože toho bylo fakt moc. Navíc se i nadále snažila před vysvětleníma a odhaleníma pravdy utíkat, což jí nevyčítám, někdy je fakt lepší nevědět, jenže ona byla psychoterapeutka a mě k tomu její chování nesedělo. Celkově mě to spíš bavilo, bylo tam napsáno plno věcí k zamyšlení, třeba už ta základní myšlenka celého příběhu, že člověk opravdu pokud zafunguje chemie, druhého vidí přesně tak, jak sám chce, i když realitu zná. Jak tu někdo psal, líbil se mi i náročnější styl psaní, delší souvětí, věci byly hezky řečené. Nicméně bylo tam několik přehnaných momentů i hluchých míst. Setkání s Vitou a Jonathanovou rodinou jako z cukrkandlu, ale teď jsem nespravedlivá, knížka je americká a tam by to přesně takhle bylo, nejspíš by jim tam ve skutečnosti k tomu vsemu ještě někdo fidlal na skřipky Mozarta :-D. Celkově mi knížka přišla vlažná. Za přečtení určitě stojí, na seriál se neskutečně těším, ale hluboké pocity se u mě nekonaly.

Janča089
19.01.2021 3 z 5

Knihu jsem dostala na základě pěkného HBO seriálu (já ho neviděla).
Čekala jsem víc! Prvních asi 250 stran autorka trávila popisem snobského života snobské hlavní hrdinky. Tlachání o značkách kabelek, oblečení, kuchyňského nádobí i buchty k jídlu! Dozvěděli jsme se, pro mě nepodstatná, čísla spousty ulic v NY a názvy restaurací.
Celou dobu jsem čekala až se dozvíme něco podstatného a přemýšlela, která z těch všech informací bude mít později nějaký hlubší význam. Nedočkala jsem se. Když už konečně k něčemu došlo, tak 3 napínavé stránky a pak zas nic moc, čekání, že se něco pohne.
Některé informace se dokonce opakovaly.
Na konci to začalo být trochu zajímavé, ale mám pocit, že jsem se stejně nic nedozvěděla.
Škoda, že autorka třeba nepřidala kapitoly z pohledu Graceina manžela. Nebo třeba nepsala nějak střídavě z minulosti a přítomnosti, možná by to knize dalo větší grády.
V žádném případě bych neoznačila tuto knihu za "thriller plný nečekaných zvratů".
Podle následného převyprávění seriálu, bylo filmové zpracování nejspíš lepší.

pch1976
18.01.2021 5 z 5

Úžasný příběh. Napínavé. Kniha mnohem lepší než seriál.

Hakri
10.01.2021 4 z 5

Většinou se mi kniha líbí víc než její filmové zpracování, ale tentokrát jsem rozpolcená. Je to 50 na 50, protože kniha a seriál jsou hodně odlišné. Kniha je k zamyšlení a minisérie akčnější.

evik2710
08.01.2021 4 z 5

Děj není špatný ale moc rozsáhlý

THERISA
07.01.2021 5 z 5

Posední dobou si začínám myslet, že čím více musí čtenář u knihy přemýšlet, tím nižší hodnocení pak kniha následně utrží na webech typu DK. Jinak si nedokážu vysvětlit zdejší hodnocení 68% u téhle naprosto skvělé knihy, která neprávem, a dílem i hrozně ošklivou původní obálkou, dost zapadla a hodnocením např. de facto braku typu Ani muk, které obdrželo 86%. Lidi! Tahle kniha se nečte sama, tahle kniha vám ani nic takového neslibuje. Není to úplně odpočinkové čtení na dovolenou, a ano, v téhle knize autorka požívá místo poslední dobou tak oblíbených jednoduchých vět, také poměrně rozvitá souvětí. Tudíž se občas stane, že se na čtení musíte i soustředit, abyste na konci věty pochopili, co že se vám vlastně autor snaží říct. Jste-li líní přemýšlet, nebo prostě si chcete u knihy odpočinout, sáhněte po jiné, takhle není pro vás. To je celé.. Přijde mi líto, že hodnocení zde je spíše než hodnocením knihy, hodnocením čtenářské lenosti přemýšlet, která poslední dobou, zdá se, čtenářskou obec zachvátila podobně jako coronavirus. Omlouvám se všem dotčeným, nešlo jinak, ale musela jsem to ze sebe dostat.

Ke knize jsem se dostala jako mnozí jiní díky výborné minisérii na HBO. Nenechala jsem se odradit ani šílenou obálkou, ani zdejšími komentáři a do poměrně objemné knihy jsem se pustila bez větších očekávání. Nakonec mohu s radostí říci, že je to jedna z nejlepších knih svého žánru, jakou jsem kdy četla! Bez přehánění, bez patosu. Autorčin styl, kdy se ráda vrací do minulosti formou jakýchsi myšlenkových pochodů hlavní protagonistky čili jakýchsi flashbacků, mi naprosto vyhovoval. Bála jsem se, abych jen nečetla to, co jsem už jednou viděla, ale nic takového se nestalo. Tvůrci série se příběhem spíše inspirovali, než aby ho následovali. Tudíž můžete bez obav zhlédnout seriál a zároveň přečíst knihu, aniž byste ztráceli čas de facto tím stejným. Škoda jen té obálky, která je u původního vydání hrozná a trošku čtenáři slibuje něco, co autorka nezamýšlela, a v případě aktuální obálky s hlavními protagonisty série zase vypadá, že bude stejná jako to, co máme možnost vidět na HBO. Bohužel, ani jedno není pravda a pro ty, kdo rádi nakupují/vybírají očima, to může být lehce zavádějící. Zatímco TV série hodně pracuje i s postavou Jonathana, v knize se s ním „přímo“ potkáte jen velmi málo. Až se do čtení pustíte, pochopíte, že to není nijak na škodu. Líbí se mi, že kniha i série se liší, obě jsou výborné, obě poskytují svůj pohled na věc a obě stojí za čas a v případě knihy i za úsilí, které jejímu čtení věnujete. Všichni z vás, kdo jste dočetli až sem, máte šanci knihu dočíst a kniha má šanci se vám líbit. Očividně máte totiž rádi rozvláčná souvětí a nebojíte se přemýšlet. Nebo prostě si jednou chcete odpočinout od odpočinkových knih a přečíst si i něco s přesahem. Tak vzhůru do čtení, tohle dílo za to rozhodně stojí! Uf!

i.stefany
29.12.2020 3 z 5

Téma příběhu jako takové mě bavilo, ale to zpracování... Rozvleklé, zbytečně natahované, tím příběh ztrácel na napínavosti a chvílemi i nudil. Škoda, dalo se z toho vymámit víc.

Bustedka
25.12.2020 4 z 5

Námět knihy není vůbec špatný, ale tak nějak mám dojem, že dobrá půlka knihy byla vlastně trochu zbytečná. Možná je to dobou. Dnešní doba je plná knih, kdy se na každé stránce něco děje, my jsme přehlcený informacemi. Takže číst pak knihu, kde se na x stránkách vzpomíná hlavní postava, v jaké restauraci kde jedla, kdy si koupila jaký šaty, k jaký příležitosti a co to v ní vyvolávalo za emoce... no nic co by mě bavilo. Je to ale napsané čtivě, druhá polovina byla už trochu svižnější, ale nečekejte, že má kniha jasný závěr. Na druhou stranu... Uzavření kapitoly na dobro moc nefunguje ani v životě.

Eva2010
21.12.2020 5 z 5

Moc se mi to líbilo. O moc lepší, než HBO seriál, který je dost jiný, než kniha. Více se soustředí na Grace a její práci a na to, že to “měla vědět”, a taky na budování jejího nového života mimo New York.

MMacicekk
10.12.2020 3 z 5

Autorka napsala velmi rozvláčný, místy až nudný příběh. Několikrát jsem se dočkala situace, kdy na začátku kapitoly autorka nastíní jednu důležitou a pro děj překvapivou věc, kterou doslova zazdí nudnými popisy myšlenkových pochodů Grace takovým způsobem, že vyzní do ztracena. Doslova vás přejde chuť, a napětí, které jste cítili na začátku kapitoly, opadne.
Na druhou stranu je příběh protkán strhujícími pasážemi, které vás přikovají ke stránkám a udrží velmi lehce vaši pozornost. Závěrečná třetina, která je plná zvratů a šokujících odhalení, se autorce povedla. Bohužel i v těchto pasážích se tempo občas zpomalí zdlouhavými a ubíjejícími popisy nudné minulosti nedůležitými pro děj. Čtení je tak doslova jako na houpačce, chvílemi vás baví a stránky otáčíte ani nevíte jak, naopak chvílemi se ztrácíte ve svých vlastních myšlenkách, až zjistíte, že nevíte vůbec, o čem vlastně čtete.
Tuto knihu nakonec hodnotím průměrně – pokud by byly proškrtány některé pasáže, jednalo by se o dynamickou, zvraty a odhaleními nadupanou knihu, jejíž čtení byste si vychutnali.

kozisek1
06.12.2020 3 z 5

No díky reklamě na minisérii na HBO jsem si ji zakoupila.
Ale četla se mi špatně, možná i proto, že jsem první díl viděla v televizi. Není to pro každého.

Mermaida
30.11.2020 3 z 5

Nějak mě tahle kniha neoslovila - díky "propagandě" jsem od ní čekala daleko více, než jsem od ní dostala! Dlouhou dobu byla plytká, a když se náhodou něco začalo dít, a já si řekla "tak teď to dostane nějaký šmrnc", tak z toho záhy zase sešlo.
Možná kdyby měla o něco méně stránek, tak by mohla působit daleko čtivějším dojmem. Určitě nejméně do poloviny knihy jsem se musela ke čtení přemlouvat, až jsem se sama divila, že kniha neskončila mezi "nedočtenými". Ke konci mě děj trochu probral a četla se mi kniha o něco lépe..

Jajiinka
29.11.2020 5 z 5

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Kniha je v pevné vazbě a má moc hezký přebal, na kterém jsou vyobrazené hlavní postavy. Dle této knihy vznikl i stejnojmenná minisérie v hlavní roli s Nicole Kidman a Hugh Grantem.

Příběh je o myšlení jedné psycholožky, která si vysnila svůj svět a tak k němu i přilnula, jiná alternativa neexistovala. Má dokonalého manžela, který pracuje jako dětský onkolog. Báječného a nadaného syna Henryho, krásný byt v New Yorku a terapeutickou praxi. Její skvělí život a neustálé vztahové problémy, které řeší se svými pacienty ji donutí a motivují k napsání knihy, ve které se snaží poradit ženám, jak svým mužům naslouchat.
Ovšem pár dní před vydáním této knihy se terapeutce Grace zhroutí sen, ve kterém žila. Její život se od základu změní, když se jednoho dne stane bezcitná vražda v jejím blízkém okolí, chybějící manžel a řetězec strašlivých událostí…

Tato kniha byla pro mě velkým překvapením. Příběh byl skvělý a poutavý. Trochu jsem čekala napínavý thriller a nakonec se z toho vyklubal psychologický thriller jedné terapeutky, která vlastně neví co si počít a navíc má velice protichůdné pocity ohledně svého manžela. Kdyby ona sama měla na gauči ve své terapeutické praxi pacientku Grace, určitě by ji řekla – „Mělas to vědět.“. Kniha se mi moc dobře četla, i když to bylo docela těžké čtení. Většina knihy bylo vyprávění a přímá řeč tam byla velmi málo. Ale příběh byl moc zajímavý a kniha se snaží ženám naznačit, aby viděli neviděné.

ŠárkaStrnadová
27.11.2020 4 z 5

Já si knihu také užila, i když si ji také dokážu představit o 200 stran kratší. Jsem zvědavá, kdo bude pachatel na HBO, protože v knize: to bylo jasné už od začátku. Nevím, zda bych knihu dočetla, kdybych nezačala sledovat seriál, asi ani ne.

JessieEx
21.11.2020 4 z 5

Tahle kniha není pro každého, ale mně fakt sedla. Trošku jako moje milovaná Liane Moriarty, rozhodně však náročnější.

Vůbec mě nenapadlo od příběhu očekávat to, co podle recenzí očekávali ostatní čtenáři. Já nečekala akci, velký finální zvrat, neměla jsem vytipované žádné "podezřelé". A asi proto si nemůžu stěžovat.

Musím ale uznat, že místy byl děj opravdu vleklý a knize by vůbec neuškodilo o 200 stran zkrátit.

Podivný překlad a mnoho gramatických chyb není vina autorky, proto za to hvězdičky nestrhávám.

Doufám, že u nás vyjde i další díl a neskutečně se na něj těším!

Výborný komentář od "stesti.s.knihou"!

AnnaKreon
20.11.2020 3 z 5

Poslední dny se všude objevuje kniha Mělas to vědět a to hlavně proto, že je podle této knihy natočena minisérie na HBO GO, ve které si hlavní role zahráli Nicole Kidman a Hugh Grant.
Tato kniha v Česku vyšla už v roce 2014 s takovou nehezkou obálkou. Teď má ale obálku seriálovou a je opravdu moc pěkná.
Hlavní hrdinka Grace je vztahová terapeutka a napsala i svou knihu, ve které se snaží ženám ukázat, že by měly už na začátku vztahu poznat, zda je s jejich drahou polovičkou něco špatně. Sama má ale dokonalého manžela, skvělého syna, krásný dům a úžasnou práci. Nebo ne?
Grace je v první řadě neskutečná k*áva, která káže vodu a pije víno. Tohle je hlavní hrdinka, kterou jsem si nedokázala vůbec oblíbit. Ale to jsem asi nedokázala vlastně nikoho v této knize, kromě snad jejího 12letého syna Henryho, se kterým mám ale taky trošku problém, že na svůj věk byl až moc inteligentní a jeho názory byly až moc dospělé.
Co se stylu psaní týče, tak jsem upřímně ráda, že jsem to vůbec dočetla. První 40stránková kapitola pro mě byla naprosté utrpení. Potom jsem si na styl zvykla a četlo se mi to vlastně docela dobře. Ale proč tolik nezáživných popisů, bez kterých se člověk obejde?
Nejde ale o thriller, jak se dost často píše; je to psychologické společenské drama. Kniha mi nesedla stylem psaní, postavami a bohužel ani dějem, který má za mě nevyužitý potenciál. 300 stránek čtete popisy nebo se rýpete v hlavě Grace a zbylých 140 stran je nějaký „děj“.
Je mi to strašně líto, ale knihu asi úplně doporučit nemůžu. Na seriál se ale chystám a těším se na něj.

stesti.s.knihou
20.11.2020 4 z 5

První půlku knížky jsem se snažila přijít na to, co se to sakra děje, co to vlastně čtu a kde se v tom ukrývá ten perfektní thriller, který jsem znala ze seriálového zpracování. Takže upozornění pro všechny ostatní, abychom předešli dalším zmateným a zklamaným čtenářům, jakým jsem byla i já - kniha je mnohem více psychologickým románem nežli napínavým thrillerem.
V první polovině knihy narazíte na dialog zřídkakdy. Veškerý obsah je tvořen vnitřními monology hlavní hrdinky. O to více ale oceňuji ten přerod, který je jasně cítit ze závěrečných kapitol. Zde se už dialogů nachází podstatně více a já předpokládám, že to byl i autorčin záměr - v úvodu vykreslit hrdinku, jejíž svět je postaven na manželovi, synovi a terapeutické praxi. Žádní přátele, pochybné vztahy s rodinou, žádné vedlejší zájmy. Poté, co se však Grace obrátí svět vzhůru nohama a zjistí, že dvacet let žije ve vykonstruované lži a její až úzkostlivě dokonalý svět je vlastně přelud, začínáme poznávat opravdovou, přirozenou Grace.
Znovu však upozorňuji všechny věrné zastánce napínavých thrillerů, aby si v tomto případě raději pustili seriál. Pokud jste však milovníkem melancholických, přemýšlivých románů, možná trochu ve stylu Liane Moriarty, knížka by se vám mohla líbit.

jamellinka
13.11.2020 5 z 5

Místy není úplně snadné "pročíst se" přes začátek, ale určitě to stojí za to! Teď navíc jedu nový seriál od HBO a těším se, jak se scénáristi poperou se zfilmováním knižní předlohy!

OkurkaPenovka
30.10.2020 2 z 5

Čekala jsem to o dost lepší.. Jedna velká nuda. Do čtení jsem se musela nutit.

jprst
05.06.2020 2 z 5

Ženská část naší rodiny si knihu docela pochvalovala, tak jsem to zkusil. Ačkoliv se to vleklo, občas to bylo až nudné, tak jsem vydržel až do konce, ale kdybych to po půlce vzdal, o nic mimořádného bych nepřišel. Prostě nic, k čemu bych se vracel.

americká literatura zfilmováno – TV seriál

Autorovy knížky

Jean Hanff Korelitz
americká, 1961
2020  64%Mělas to vědět

Kniha Mělas to vědět je v