Medojedky

Medojedky https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1429/medojedky-1429.jpg 4 333 63

Dvaačtyřicetiletý Alec Barr je na vrcholu své slávy. Úspěšný, uznávaný novinář a spisovatel dosáhl všeho, po čem kdy jako chudý student toužil. Má bohatou, půvabnou ženu Amelii, exkluzivní byt v New Yorku, žije si nad poměry. Jeho reportáže a knihy jsou žádané a společnost od něho vyžaduje nové a nové nápady. S blahobytem však vzrůstají i nároky. Z Aleca se postupně stává rutinovaný píšící stroj, který se prostě nesmí zastavit. A tak se Alec jednoho dne vzbouří a odejde z domova. Prožije bouřlivou milostnou avantýru – ale co dál? Nový způsob života – a ženy v něm – rušivě zasahuje do jeho práce i soukromí. Ztrácí soustředění a nemůže psát. Během dalších let se s tímto rozporem neustále potýká. Touží po volnosti, po svobodě bohéma. Hledá ji v nočních barech, při svých milostných „výbojích“, odjíždí do Afriky, jistou svobodu nachází paradoxně i v účasti ve válce. Při tom všem však cítí, že pro svou práci potřebuje především klid, jistotu a zázemí. Najde je?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lucka

The Honey Badger , 1965

datel77
04.10.2015 4 z 5

Trochu trvá, než se člověk začte, ale pak se neodtrhne. Alec mi byl přes veškerá svá negativa velmi sympatický. Velmi americký román, divím se, že nebyl zfilmovaný. Nebo byl?

Peleus
19.08.2015 5 z 5

Skvěle podané! Trefný pohled do mezilidských vztahů mezi umělci.
A ještě lépe vystižená skutečnost, že samotný, nemíchaný, gin je zlé pití. Během četby této knihy nejednou vyzkoušeno (z didaktických důvodů, pochopitelně), a skutečně ve většině případů došlo k nepříjemnému vyústění konverzace.
Závěr: alkohol i knihu jen na vlastní nebezpečí!

ZdeninaK
06.08.2015 1 z 5

TO musíš číst... takovou reakci měla moje kamarádka, když mi knihu půjčovala. Pravda musela jsem přijmout fakt, že se kniha četla před xx lety jinak, ale můj dojem z příběhu je neslaný - nemastný. Arogantní blbec Alec Barr, připomínající rozmazlené děcko, čuchající po něčem víc než má, a když "to" má, tak zjišťění, že "to" vlastně nechce je na facičku...... Vracela jsem knihu s tím, že mi uniká důvod, proč jsem nad ní strávila 4 měsíce a čekala nějaký zdroj bezva čtení.

panjan
23.07.2015 5 z 5

Elegantní, svižné s parádním cynickým humorem. Jenže je to had co si žere vlastní ocas, tam kde začíná, také končí. Vždyť všechno také nemusí mít jasný důsledek a smysl a ne každý píše bajky s ponaučením na závěr.

Cella
01.06.2015 4 z 5

No... Medojedky se krásně čtou a mají neuvěřitelně živé postavy. To ano. Akorát nejsou ani trochu napínavé a nemáte-li čtenářskou trpělivost, tak se k této knize jen tak nevracíte. Četla jsem ji devět měsíců. A ani se za to zas tak nestydím.

Medeia
17.02.2015

Kniha, kterou jsem četla několikrát a pokaždé, asi jak jsem starší a starší čtenářka, mi přijde tíživější a tíživější. Je to příběh člověka, který celý život marně hledá svůj střed, svůj pevný bod - a myslím, že ho nenajde ani na konci příběhu, protože stále neumí upřímně a bez přetvářky nahlédnout do sebe sama. Je to pro mě kniha o to zajímavější, že ukazuje hlubiny mužské duše, do kterých se myslím my ženy jen tak nepodíváme.

regi1
29.12.2014 2 z 5

Začala jsem číst na doporučení,ale v půlce jsem toho nechala,musela jsem se do čtení nutit.Nevím čím to,často knihy neodkládám a uznávám,že je to kvalitní četba,ale chybí jí něco,co upoutá a je zbytečně roztahaná.

Modrina
29.08.2014 2 z 5

Přečetla jsem na odporučení, ale nezaujalo mě to.

Atuin
27.05.2014

Mě tato kniha jakkoliv je dobře napsána co se řemesla týká, přišla neuvěřitelně sebestředná, nadutá a americká, to poslední je snad přirozené, ovšem to ostatné znamená že hltavost a určitá až přemrštěnost nejenže není skutečně z tohoto světa,ale kniha jako by byla možna pochopit skutečně jen američanům a to hádám, že ještě jen některým. Nemám na mysli že by kniha, zpověď sama v sobě něco opomíjela, ovšem člověk nemůže mít všechno.Mě se zkrátka zdá, že tu pýchu prvních desítek stran Alec ani v závěru nepřekonal, což by nebylo ještě tak zlé v souvislostech které napsal, ale je to vskutku americká kniha a u mě zatím jediná kterou jsem četla, kdy lze říct, že abych ji plně ocenila musela bych být američanka, .:( . něco podobného se , trochu méně , se mistalo, z lepším vybalancováním u Posledního Kabrioletu, a právě to upozadilo všechno ostatní a celou tragiku, takže je pro mě kniha na podruhé pasé.
Pokud bych ale měla hodnotit kvalitu napsaní a schopnost držet se tohoto kopyta, tak rozhodně 5/5 - toliko k formě, obsah mi přišel jako z jiného světa.

niknikita
06.05.2014 5 z 5

Všichni někdy děláme nesprávná rozhodnutí a pak záleží už jenom na štěstí...
... a s Alecem Barrem jsem prožívala jeho bouřlivý příběh se smutným koncem.
Zrovna jsem si uvědomila, že je na čase si Medojedky přečíst znovu.

H.A.R.R.Y.
02.01.2014 5 z 5

Alec Barr mi změnil život.

Morsie
26.10.2013 4 z 5

Medojedek jsem se trochu bála. Nevadilo mi ani tak, že neznám autora, strach mi naháněla ta objemnost! Je to hrozná bichle. Ale jelikož mám příběhy o spisovatelích ráda, nechala jsem se přesvědčit a do knihy se začetla.
Podle mě takové knihy totiž vždycky nesou trochu té autobiografické autentičnosti. Každý spisovatel, který píše o spisovateli, píše tak trochu o sobě.
Vžít se do příběhu mi ale nějakou chvíli trvalo. Je to fakt obsáhlá kniha. To ale nic nemění na její brilantnosti.

Místy může příběh působit povrchně, jenže jak by taky ne? Vždyť celý Alecův život byl povrchní. Myslím, že v té povrchnosti je největší hloubka a celá podstata příběhu. Od druhé poloviny už jsem knihu hltala - je totiž hodně upřímná, pravdivá a na nic si nehraje.

Je to taková smutná zpověď jedné ztracené duše... Člověka, co si neví rady s tím, po čem vždy toužil.

knedlik
10.10.2013 4 z 5

Stejně jako se uzavřel Alecův milostný cyklus, tak zapadlo na konci knihy všechno na své místo. A teprve na konci mi začala kniha připadat celistvá a díky této celistvosti a úplnosti pro mě získala nový rozměr, jakousi hlubokou pravdivost a skutečnost, ba dá se i nadneseněji říci - krutost života. Alecovy zoufalé útěky, zoufalejší návraty, potřebu pevného zázemí, aby měl co nesnášet a od čeho utíkat jsem dlouho nemohla pochopit, ale tak nějak to teď vše dává smysl. A mám-li zvolit jedno slovo, jakým na mě Medojedky působily, pak bych je nejspíš popsala jako knihu velice "tesknou".

kika 13
14.11.2012 2 z 5

Kdo má hodně,chce ještě více to je téma tohoto románu.

KKlara
29.10.2012 3 z 5

dlouho jsem se do knihy nemohla dostat, ale nakonec me bavila. I kdyz bych ji nedoporucila, zas tak dobra nebyla.

Hovy
26.06.2012 5 z 5

Román je silně autobiografický a vyšel až po autorově smrti.

Chlapa to doma přestane bavit, má už všeho po krk, tak se prostě jednou sebere a odejde z domova. Navíc chlapa, který se umí více než obratně dvořit dámám, takže o "zábavu" má postaráno.

Líbil se mi popis doby a to, že autor používal skutečná jména lidí, kteří v té době něco znamenali. Navštěvoval restauraci 21 v New Yorku atd.

Název je symbolický a ten kdo ví, na jaké partie to roztomilé zvířátko útočí, může vytušit autorův konec.

maryzka
23.06.2012 3 z 5

Chlapy nevědí co mají- na počátku je milující žena, na konci chlap kterého opustili ženy

Petunnka
05.04.2012 5 z 5

Dávám plný počet, i když ta Afrika mě nebavila.

G.I.Jane
13.11.2011 5 z 5

Knihu jsem dostala k přečtení od kamaráda, který ji četl před léty, s poznámkou, že jsou v ní negativně vylíčeny ženy?!?!:-). S tímto dodatkem jsem se do ní ponořila, abych zjistila, jak to tedy s námi je:-(.Od tohoto autora neznám jinou knihu, ale tahle je napsaná perfektně a kdyby nic jiného nenapsal, tak si zaslouží poklonu.V pozadí celého příběhu defilují válečná léta, poválečné období a poté rozkvět na půdě především Ameriky, africký kontinent zaujímá necelou třetinu knihy, takže je krásným odrazem doby 20-tého století. Autorem je muž, je zde cítit více mužský pohled na svět, ale pěkně a opravdu reálně odvíjí ženské způsoby jednání, myšlení a navíc jako bonus přidává postavu homosexuála, s jeho názory a pocity, tady víceméně náhradníka manžela, postaveného do role vrby a partnera do společnosti, když manžel není, nebo nemá čas či chuť/skvělé je vylití si srdce homosexuála,byla jsem překvapena/.
A zda najde jistotu a zázemí? Najde, ale už jako nemocný muž, s řadou životních zkušeností,nucený odhodit své mužství, které asi bylo hlavním motorem neklidu :-), s ujasněním si toho, co ještě od života žádá. Ve své podstatě je to stejné u mužů i u žen,jen nápadnější u těch, kteří snadno podléhají hormonální bouři. A svobodné povolání - novinář, spisovatel, tam jistě patří.:-)

eraserhead
01.11.2011 4 z 5

Neznalý jejího obsahu, vzal jsem si ji na dovolenou do Tuniska. Ani nevíte, jak se středoevropanovi nádherně v Africe čte kniha, jejíž podstatná část děje se odehrává právě v Africe. Obsáhlá kniha popisuje místy na první pohled spletitý děj o postarším muži, který se potýká nejen se svou kariérou, ale i milostnými vztahy a touze po dobrodružství. Musím říct, že ač se mi kniha celkově docela i zamlouvala (snad proto, že tématicky vždy včas přeskočila - měl-li jsem již plné zuby hrdinova milostného života, plivnula mě do Afriky a opačně), hlavní hrdina mi moc sympatický nebyl.

Afrika New York novináři

Robert Ruark