Médeia

Médeia https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5505/bmid_medeia-kz2-5505.jpeg 4 423 50

Tragický příběh královské dcery Médeiy, pomsty a boje o zachování cti, který vede až k vraždě vlastních dětí, v jednom z nejslavnějších antických dramat. Vychází v překladu F. Stiebitze jako 67. svazek edice D.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

Μήδεια , -431

emilieselden
29.04.2020 3 z 5

Trošku hůř se čte ale jinak je to velice zajímavý příběh, který není černobílý. Tak nějak nevíme co je správné, co je dobro a co zlo.

knihomolka27
19.04.2020 4 z 5

Prokousávat se starořečtinou je pro velmi trpělivé povahy. Ale když už tomu díte čas, tak vám to váš mozek automaticky začne překládat do běžného jazyka. Je to velmi silný příběh, s rozporuplným nejednoznačným vnímáním hlavní hrdinky Médeii. Médeia byla velmi chytrá a věděla jak člověka potrestat tak aby ho to co nejvíc zranilo. Dopustila se strašných věcí, i tak jí ale nemůžete úplně nenávidět , protože víte, že jí k tomu dohnala zrada člověka kterého milovala. Na druhou stranu, kdyby se měl každý takhle pomstít za nevěru svého manžela....

bílárůže
09.03.2020 3 z 5

Jedná se o jeden z prvních psychologických rozborů duše zhrzeného a zlomeného člověka, potažmo ženy matky. Nadčasové drama, které neurazí, ale často ani nenadchne.

heliiinka
19.02.2020 3 z 5

Antická dramata a starší květnatý jazyk mám moc ráda, jen konkrétně Medeia mi nějak nesedla. Asi nemohu vytknout víc než nerealistickou hlavní hrdinku, ale už taková výtka stačí. A sbor žen by se mohl vyskytovat míň, na to že neplní žádnou dějovou funkci, ho tam bylo dost. Ale to je opravdu drobnost.
Za mě je třeba Sofokles lepší....

DracoMalfoy
23.12.2019 3 z 5

3,5* Velmi zajímavá hra. Myslím, že si z ní lze odnést dost zajímavých myšlenek.

miklaras
26.10.2019 5 z 5

Základní literatura

Yoh
07.10.2019 5 z 5

pravá řecká deprese...ale krásně napsaná deprese :D

Anicka152
22.08.2019 5 z 5

Velmi jednoduchý příběh, málo stránek (k maturitě ideální), bez zbytečných odboček od děje, s jasnou pointou. Jediné, co mi nevyhovovalo je zastaralý jazyk, což je ale u této knížky samozřejmost.
Přestože jsem knihu měla v povinné četbě, přečetla bych si ji dobrovolně klidně znovu. Děj si snadno zapamatujete (i když se jmény je to už trochu horší). Přestože je kniha lehce morbidní, prosazuje jasnou myšlenku postavení žen ve společnosti a ve vztazích.
Za mě krásná kniha do maturitního seznamu.

Medasek
16.08.2019 5 z 5

Úžasný epický příběh s napínavým dějem

vinebitch
09.07.2019 3 z 5

Celkem dobré

tteerriinnaa
03.02.2019 4 z 5

Nesmrtelný příběh.

Dakarianna
05.08.2018 4 z 5

Překvapilo mě, jak je slavné dílo krátké, ale rozhodně mne zaujalo. Líbí se mi námět i nakouknutí do citů zklamané a rozezlené ženy. Kniha není černo-bílá, nevidíme dobro a zlo a jednu správnou pravdu.
Zradila a byla zrazena.

teakristof
05.01.2018 5 z 5

Poutavý děj, kdy stále nevíte, na čí máte být straně. Pro mě jedno z nejzajímavějších dramat.

Faila
26.10.2017 4 z 5

Díky svým nářkům a rovněž nářkům sboru, který ji doprovází, působí Médeia jako ubohá oběť. Čtenář s ní soucítí, a to i ve chvíli, kdy plánuje vraždu nevinných lidí. Čím dál více ale tato hysterická žena, která si nenechá nic vysvětlit, leze člověku víc a víc na nervy. Mnoho sporů by se dalo hned utišit, ale její vznětlivá povaha k tomu nedává žádný prostor. Je tedy v podstatě nemožné, aby příběh dopadl jinak, i kdyby se ostatní postavy snažily sebevíc. Psychologie této postavy je velmi slušně propracovaná a zhouba, která z ní nevyhnutelně pramení, je hodně sžíravá. Autorovi se také musí nechat, že na popisech některých detailů, např. smrti nevěsty, si dal velice hezky záležet.

Ronnie68
17.04.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila ... byla to jedna z knih, které jsem si již tolikrát chtěla přečíst, ale nebyl na to čas ... je to skvělá klasika, která se čte jedním dechem ... je tam vidět spád .. a to se mi líbilo ...

Makyna15
18.03.2017 4 z 5

Nejdříve jsem měla problém s přivyknutí na jazyk díla. Jakmile jsem si ale zvykla, dílo se četlo samo. Na povinnou četbu moc nejsem, ale Médeia se mi četla celkem dobře. Po pěti minutách rvaní se s jazykovými prostředky jsem se do toho zakousla a ani nevím jak :D

Zednář
14.10.2016 4 z 5

Euripidés byl mistr řeckého dramatu, na rozdíl od Sofokla se nebál satiricky poukázat na lidské nedostatky, díky čemuž byl méně oblíben. Krásným příkladem je Médea, která je nasycená žárlivostí, touhou po pomstě, krutostí, lehkovážností a nevděkem.

Moška
11.04.2016 5 z 5

Překvapilo mne, jak je to slavné dílko krátké. Ztvárnění emocí je jako vždy u antiky malinko přepjaté. Právě proto ji tak ráda čtu. Velmi doporučuji.

Džena
13.03.2016 4 z 5

Stále sa utvrdzujem, že čo je staré, je aj dobré.

knihomolka01
09.02.2016 4 z 5

Tenhle příběh se mi hodně líbil, i když tu bylo naprosto nemožné někomu fandit. Nenáviděla jsem všechny postavy, které se v příběhu objevily:D Srážím jednu hvězdičku jen kvůli tomu, že mi přišly ty emoce, které postavy předváděly nedostatečné.