Mé cesty do hlubin mozku

Mé cesty do hlubin mozku https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423739/bmid_me-cesty-do-hlubin-mozku-h2I-423739.jpg 5 743 204

Upřímná zpověď našeho nejznámějšího neurochirurga. O životě, smrti, naději i zázracích moderní medicíny. Co vše víme o mozku? A co o něm naopak nikdy vědět nebudeme? Proč mozek jako jediný orgán nebolí? Dokážeme předejít těžkým nemocem, jako jsou parkinson, alzheimer, mrtvice či mozkové nádory? Má se těžce nemocným lidem podávat tvrdá pravda, nebo milosrdná lež? A měl by člověk dostat možnost sám se rozhodnout, že už nechce žít? Knižní rozhovor s lékařem, který provedl již přes osm tisíc operací a ve svém oboru patří k nejlepším na světě. V názorech je přímý a někdy i provokativní. Zároveň se nebojí přiznat, že chirurg má kromě sebevědomí často i strach. Při operacích mozku totiž o životě a smrti rozhodují milimetry. „Strach je u chirurga přítomný celou dobu zákroku. Musí být. Kdybych ho neměl, je něco špatně, asi jako by umělec řekl, že nemá trému. Chirurg beze strachu je pro pacienta obvykle nebezpečnější než vlastní onemocnění. Strach, obava, respekt, každý tomu může říkat jinak. Když tyhle pocity nemáte, ublížíte, protože vás najednou nemá co zastavit. S nadsázkou říkám, že i opici naučíte operovat, ale už ne neoperovat. Strach je brzda, která člověka donutí udělat zákrok bezpečně. A když skončíte, přijde odměna. Úleva. Radost. Pýcha. Žádná únava. Když dooperuji, mám stejný pocit, jako když Jirkovi Lábusovi skončí premiéra, padá opona a lidé tleskají. Nebo jako když dá Messi gól. Jen s tím rozdílem, že u nás na sále je to bohužel bez potlesku.“ Beneš poutavě vypráví o pacientech, doktorech, mozku samotném, lékařské etice, víře, eutanazii, výčitkách, radosti, lékařských seriálech, úplatcích ve zdravotnictví, studiích za minulého režimu, ale i o tom, jak dnes po světě jezdí lovit brouky s kamarádem Oldřichem Kaiserem.... celý text

Kristy78
14.03.2021 5 z 5

Zajímavý rozhovor, velmi ctive. I když s některými názory vůbec nesouhlasím, je kniha velmi inspirativní.

Popko
10.03.2021 4 z 5

Souhlasím, ze nejlepší operace je žádná operace. Pěkná kniha a někdy i úsměvné příběhy (zapomenutá vata v hlavě, zapomenutá noha v telefonní budce).

Kate_rin
04.03.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Kniha je velmi čtivá a zajímavá, člověk se dozví spoustu zajímavých věcí, jak z lékařské vědy, tak z osobního života lékaře.

betička
03.03.2021 5 z 5

Velmi dobře, čtivě napsaný rozhovor se zajímavou osobností. Toto člověka vždy nakopne, pobaví, posune dál. Donutí přemýšlet a tvořit argumenty pokud s nějakým názorem ne zcela souhlasí. Jsem moc ráda, že jsem se díky této knize dozvěděla zase něco nového a také se moc příjemně pobavila.

DreamerX9
20.02.2021 4 z 5

Velice sympatický rozhovor a spoustu nového, co člověk coby doktorský lajk ani netušil. Mnoho nových informací nejen z oblasti neurovědy ale také ze zdravotnictví. Velice doporučuji :)

Zuzvil
19.02.2021 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a především musím ocenit načtení samotným autorem (klade dotazy) a Jiřím Langmajerem (který ztvárňuje pana profesora Beneše), úžasně se to poslouchala. Náplň a rozdělení do jednotlivých kapitol bylo také velmi poutavé a poučné. Pan profesor se má dar vysvětlit zajímavé informace z jeho oblasti neuromedicíny velmi srozumitelně, rozvážně, bez příkras a občas i zábavně. Za mě rozhodně doporučuji k poslechu.

tonysojka
17.02.2021 5 z 5

Byť členem široké veřejnosti, osoba našeho nejznámějšího neurochirurga mi nebyla známa. Proto velmi oceňuji audio knihu, která byla pro mne přínosným obohacením a seznámením se z největší osobností ve svém oboru. Nesmírně zajímavé, pevné, zdravě kritické názory a jemně humorné.
I když některé postřehy, které myslel vážně, vyvolaly na mé tváři úsměv. Například týkající se přemnožení nemocnic a lékařů u nás, nebo zneužíváním prvních tří dnů placené nemocenské. Z vlastní subjektivní třiceti pětileté dělnické zkušenosti vím, že je tomu tak velmi zřídka a spíše dochází k přecházení nemoci. Ale pamatuji, že nemocenská byla hodně zneužívána před rokem 89.To jiné vnímání bude způsobeno rozdílným úhlem pohledu daným naším různým postavením na "stupni potravního řetězce".
:-)
Vřele doporučuji ke čtení i poslechu.

Chesterton
15.02.2021 4 z 5

[audiokniha]
Chlapec s trojkami z chování, který se našel v řemesle neurochirurgickém a zakotvil mezi špičkami v oboru.
Profesně působí jako vybroušený diamant jež logicky vlastní klasický doktorský humor a šarm, jak to tak mezi všemi dobrými doktory od nepaměti chodí.

Má nemálo zdravých a podnětných, i obecných medicínských názorů. Třeba ten, že by se lékaři měli naučit nechat pacienta zemřít:
"Smrt je jednorázová tragédie, zatímco někteří pacienti zažívají protahované utrpení."
Také úzce související názor na euthanasii, kterou velice moudře odmítá.
Nebo o funkčním rozdílu mezi mozkem muže a ženy. Názor, který nebude v současnosti příliš populární, leč z pozice neurologa je skutečně podložený :o)

Většiny sdělených názorů si hodně vážím, vyjma toho ateistického s nímž ze zkušenosti nemohu souhlasit, ale dokážu celkem pochopit jak k němu pan profesor přišel.
Tamtéž má asi kořeny i pohled na psychosomatiku, který působí hodně arogantně - jak zmiňuje i Sůvička4

Velmi dobře načetl Jiří Langmajer, vděčný to Vladimíra Beneše pacient.
Doporučuji i pro jeho názor, že "nejlepší operace je žádná operace" nebo "nejrizikovější lidskou činností je pobyt v nemocnici".
Stejně tak je dobré si přečíst o nutnosti rychle reagovat na předzvěst mozkové mrtvice nebo pohled na problematické operace plotének.
Obohacující člověk, téma i celý rozhovor.
5/4

Knižní střípky
14.02.2021 4 z 5

Poslech audioknihy

Pan profesor Vladimír Beneš je dle mého názoru i široké laické veřejnosti velmi dobře znám. Po poslechu audioknihy, která je zpracovaná (samozřejmě stejně jako knižní předloha) formou rozhovoru jsem velice spokojená. Bylo to velmi inspirativní setkání.

Pan profesor je bezesporu a jednoznačně naším nejznámějším neurochirurgem a stojí za ním obrovská práce a výsledky, při představě, že provedl již přes 8000 operací, se mi až zatajil dech.V rozhovoru s ním probírá Martin Moravec spoustu témat. Jeden z našich nejpřednějších lékařů nám předkládá svůj názor a zkušenosti s námi pacienty, vypráví o životě v nemocnici, o fungování mozku, ale také o etice v medicíně a o spoustě dalších zajímavých věcí spojených s jeho oborem. Například kapitolu o fungování mozku jsem si pouštěla hned dvakrát.
A můžu Vás ujistit, že se v rozhovoru dotknou i různých kontroverzních témat.

Vladimíra Beneše namluvil můj oblíbený herec Jiří Langmajer a povedlo se mu to tak perfektně, že teď když uslyším někde rozhovor s ním, tak mi asi bude divné, proč nemluví hlasem Jirky Langmajera. Tento dlouhý knižní rozhovor vřele doporučuji.

Yoliholik
10.02.2021

Pan Vladimír Beneš je neuvěřitelný člověk. Knihu doporučuji.

Ales.BD
08.02.2021 3 z 5

Pan doktor má určitý ustálený soubor odpovědí a historek, které používá v rozhovorech a na přednáškách. Takže pokud jste už něco z toho viděli, příliš nového se nedozvíte. Jinak je rozhovor přiměřeně vedený, autor nechává dost prostoru, dobře se ptá a usměrňuje, jen když je třeba.

Sůvička4
01.02.2021 5 z 5

Velmi čtivý rozhovor. Na jedné straně mě moc zaujaly části o mozku, operacích, zdravotnictví u nás i ve světě. Pro mě jako laika velmi poučné, působilo na mě upřímně, otevřeně. V dalších částech bylo z rozhovoru velmi patrné velké Ego pana prof.a s některými lidskými názory nesouhlasím, včetně názoru na psychickou podstatu nemoci, kterou pro me devalvuje. Nicméně jako celek moc doporučuji ke čtení. Myslím, že úspěšní lidé mají i velké Ego :-) ať se nám to líbí nebo ne :-)

Barbora216
01.02.2021 5 z 5

Výborný! Po dlouhý době kniha, která mě fakt chytla a kterou nešlo přestat číst. O to zajímavější je, že se nejedná o jeden příběh, ale rozhovor. Dr. Beneš je pro mě velkou inspirací, líbily se mi jeho názory, příběhy pacientů, jeho životní příběh a samozřejmě jsem hltala všechny informace ohledně fungování mozku a operacích. Určitě knihu někdy koupím jako dárek.

Runinka
30.01.2021 5 z 5

Zajímavá knížka a poutavě napsáno.

Madla81
10.01.2021 5 z 5

Brilantní kniha o brilantním muži. Vladimír Beneš v ní srozumitelně vysvětluje nejen druhy mozkových nádorů a operativu různých patologických stavů (epilepsie nereagující na medikamentózní léčbu, aneurysma, nádory atp.), ale deitalně se věnuje též etice svého nelehkého oboru, to vše okořeněno jeho svébytným humorem. Díky knize jsem se dozvěděla mnohá zajímavá fakta o medicíně jak u nás, tak v cizině. Přečteno jedním dechem.

faba
10.01.2021 3 z 5

Dobrá kniha. Dobrá za tři. ***.
Vlastně je to rozhovor, ten patří dle mého do časopisu. V rozhovoru se dozvíte vše a nic.
Nic mi to nedalo. Nic jsem se nedozvěděl. Pro mě byl užitečnější TV pořad „Doktoři".
Dr. Beneš je odborník, machr, a kdybych musel, ať mě operuje on (ale nikam se necpu). :-)
Nesmím doma říkat, že je někdo dobrý a super, protože mi Ježíšek přinese o něm knihu, kterou si už vícekráte nepřečtu. Jako tuto. Trochu nechápu těch 94%. Ale proti gustu... . Vlastně chápu.

Lejčís
10.01.2021 5 z 5

Vladimír Beneš je náš přední neurochirurg světové úrovně, který v této knize už podruhé promluvil o své neuvěřilné práci. Prozrazuje, jak se jedná s pacienty, u kterých byl objeven zákeřný nádor a není vysoká šance, že se ho podaří odstranit. Detailně popisuje průběh různých operací od otevření lebky až po její opětovné uzavření. Nezapomíná také na proslulé operace mozku při vědomí. Mluví o svém běžném pracovním dni, o své klinice, o své osobnosti, svém osobním životě i o své vášni pro sběr brouků, za kterými jezdí do vzdálených koutů světa i s Oldřichem Kaiserem. Mluví také o tom, co o mozku víme a také co vše nevíme a pravděpodobně nikdy vědět nebudeme. A překvapivá jsou také jeho slova o tom, jak a proč lékařství funguje v jiných zemích světa, jak se spolu se zahraničními kolegy radí ohledně svých operací a jak probíhají mezinárodní konference neurochirurgů.

Kniha je psána formou rozhovoru mezi novinářem Martinem Moravcem a samotným Vladimírem Benešem, kterého v případě audioknihy naprosto úžasně namlouvá Jirka Langmajer. Ten jeho hlas se tak neskutečně krásně poslouchá.

Ta kniha je velkolepá, opravdová, skutečná a překvapivá. Nemůžu si pomoct, ale najednou se na svůj mozek dívám jinak. Je to centrum, kde vše, co jsem, sídlí. Jsem to já.

Zdeňula
09.01.2021 5 z 5

Úžasná kniha, četla jsem ji jedním dechem...pana profesora Beneše mám moc ráda, je to velká kapacita v oblasti neurochirurgie

eva5397
07.01.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Není třeba žádných velkých slov.
Člověk s obrovským srdcem a inteligencí. Určitě se budu ke knize vracet a čerpat z ní.

ajaworld
07.01.2021 5 z 5

Skvělé, obohacující, výživné. Inteligentní otázky a inteligentní odpovědi. Ani na chvíli jsem se nenudila.