Mé cesty do hlubin mozku

Mé cesty do hlubin mozku https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423739/bmid_me-cesty-do-hlubin-mozku-h2I-423739.jpg 5 732 199

Upřímná zpověď našeho nejznámějšího neurochirurga. O životě, smrti, naději i zázracích moderní medicíny. Co vše víme o mozku? A co o něm naopak nikdy vědět nebudeme? Proč mozek jako jediný orgán nebolí? Dokážeme předejít těžkým nemocem, jako jsou parkinson, alzheimer, mrtvice či mozkové nádory? Má se těžce nemocným lidem podávat tvrdá pravda, nebo milosrdná lež? A měl by člověk dostat možnost sám se rozhodnout, že už nechce žít? Knižní rozhovor s lékařem, který provedl již přes osm tisíc operací a ve svém oboru patří k nejlepším na světě. V názorech je přímý a někdy i provokativní. Zároveň se nebojí přiznat, že chirurg má kromě sebevědomí často i strach. Při operacích mozku totiž o životě a smrti rozhodují milimetry. „Strach je u chirurga přítomný celou dobu zákroku. Musí být. Kdybych ho neměl, je něco špatně, asi jako by umělec řekl, že nemá trému. Chirurg beze strachu je pro pacienta obvykle nebezpečnější než vlastní onemocnění. Strach, obava, respekt, každý tomu může říkat jinak. Když tyhle pocity nemáte, ublížíte, protože vás najednou nemá co zastavit. S nadsázkou říkám, že i opici naučíte operovat, ale už ne neoperovat. Strach je brzda, která člověka donutí udělat zákrok bezpečně. A když skončíte, přijde odměna. Úleva. Radost. Pýcha. Žádná únava. Když dooperuji, mám stejný pocit, jako když Jirkovi Lábusovi skončí premiéra, padá opona a lidé tleskají. Nebo jako když dá Messi gól. Jen s tím rozdílem, že u nás na sále je to bohužel bez potlesku.“ Beneš poutavě vypráví o pacientech, doktorech, mozku samotném, lékařské etice, víře, eutanazii, výčitkách, radosti, lékařských seriálech, úplatcích ve zdravotnictví, studiích za minulého režimu, ale i o tom, jak dnes po světě jezdí lovit brouky s kamarádem Oldřichem Kaiserem.... celý text

Pengi
16.08.2023 4 z 5

Posloucháno jako audio. skvělý interpret.
Jako 3. v pořadí od pana Moravce, Mareš s Heclem mě bavili více, ale to je tím oborem, ve kterém pracuje. I tady jsem se dozvěděla hodně zajímavosti, občas me to lehounce nudilo,

Toledo
25.07.2023 3 z 5

Některé pasáže mě bavili hodně, některé už zas tak ne. Každopádně každý doktor má u mně obdiv a p. Beneš enormní, jelikož je vidět, že to dělá s láskou a posláním a ne pro peníze. Jsem ráda, že jsem se o neurochirurgii dočetla zas něco nového i když některé odpovědi pro mě byli hodně akademické, jelikož se v problematice mozku neorientuji.

Augustina
02.07.2023 3 z 5

Rozhovory se většinou čtou dobře. I tento byl fajn, příjemný. Občas mi bylo líto, že nemohu klást doplňující otázky, ale občas jsem se i trochu nudila.
Hodně mě překvapil názor pana doktora, že lékařů a nemocnic je u nás hodně, a že je z toho důvodu boj o klienty. U nás se na vyšetření u neurologa čeká i více než půl roku. U kardiologů je narváno. Zubaři vůbec nepřibírají. O jakém boji o klienty to pan doktor mluví? Já bych si moc přála, aby se o mě lékaři rvali ve chvílích, kdy potřebuji jejich pomoc. :-)

Anniee
13.06.2023 4 z 5

Provokativní. Upřímná. Tohle jsou slova, která se hodí asi nejlépe. Tak provokativní, že jsem ji skrz některé názory odložila a po roce se k ní teď vrátila. S jiným přístupem. A ejhle, fungovalo to.
Pan Beneš je kapacita, neskutečnej dříč a oddanej člověk. Oddanej svý práci. Myslím ovšem, že jako s člověkem bych s ním nevydržela, některý jeho názory mě extrémně vytáčely a jeho styl života taky není nic pro mě. Ale má mou nejhlubší úctu a poklonu za to, co dokázal a jak se k tomu staví. Pro svou práci je ten nejlepší.
Bylo zajímavé nahlédnout do oboru, o kterém jsem věděla nula nula nic. A v tomhle si hrozně cením té upřímnosti, s kterou vše popsal. A samozřejmě nesmím opomenout chytré kladení otázek pana Moravce, které dělá půlku parády.

Tammy11
23.05.2023 5 z 5

Úžasné čtení!

Nuttelka
16.05.2023 5 z 5

(Audiokniha)
Skvělá kniha, skvělé zpracování, skvělý interpret a autor!
Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí, hodně historek, ale i krutou pravdu. Tento obor (vlastně celé lékařství) je obdivuhodný, smekám před těmito profesemi. Těším se na další knihu, obor letectví a na to jsem opravdu také moc zvědavá :-)

hlenicka
14.04.2023 5 z 5

Zase výborně sepsané zajímavé otázky pana Moravce a odpovědí p. Beneše. Už mám přečtené 3 a těším se na další zajímavé osobnosti!

Clairka
11.04.2023 5 z 5

Stejně jako Mareš super ! Nemohla jsem přestat číst. Pan Beneš má můj velký obdiv.

Pavouček2
11.04.2023 5 z 5

Super. Jako Mareš i Hecl. Musím říct, že tahle trojka rozhovorů jsou opravdu čtivý, zajímavý a určitě vím, že si je někdy s chutí přečtu, nebo i poslechnu moooc ráda :-) A doufám, že si pan Moravec zase vybere nějakou zajímavou osubu na knižní rozhovor :-)

Breberuše
11.04.2023 4 z 5

Perfektní čtení. Obzvlášť, když vás toto téma zajímá. Pan profesor vše krásně vysvětluje, zamýšlí se. Ve většině názorů jsem se s ním i dokázala ztotožnit, až na otázku eutanázie. Mluví lidsky, jasně a hlavně pragmaticky, což je mi velmi sympatické. Bez příkras a emotivních výlevů. Přesto jde cítit, jak svou práci miluje, a jak ho mozek i po tolika letech fascinuje (což se není čemu divit, protože mozek opravdu fascinující je)! Knížku jsem přečetla na dvě posezení. Líbily se mi případy z praxe. Těch tam bylo opravdu požehnaně, takže si můžete vše krásně představovat. Nechybí ani filozofické otázky. Vždy, když jsem si myslela, že mě nějaká kapitola nebude bavit, tak mě pánové vyvedli z omylu. Dokonce mě i zaujalo vyprávění o osobním životě a lovu na brouky.
Dozvěděla jsem se a přiučila spoustu nového. O mozku mluvil pan profesor neuvěřitelně poutavě.
A že poslouchá při operacích Rammstein? To jen pozvedlo mé sympatie.

Doubravka1975
31.03.2023 5 z 5

SUPER!!! Zajímavý a upřímný rozhovor s rozumnými názory od začátku až do konce s naším předním neurochirurgem panen profesorem Vladimírem Benešem.
Doporučuji!!!
Pan profesor zastupuje druhou neurochirurgickou generaci. První byl jeho otec a i jeho syn v tradici úspěšně pokračuje a všichni tři se jmenují úplně stejně:):) Klobouk dolů a velký respekt všem neurochirgům

Mozek je vše. Vesmír. Včetně černé díry. To on rozhodne, jaký jste člověk. Jestli máte dobré srdce a do koho se to srdce zamiluje. Sice se říká, že někdo miluje rozumem a jiný citem, ale i ty city řídí mozek. A to z jednoduchého důvodu - řídí totiž úplně vše..........a opravdu si nikdy neodpočine a nemá ani chvíli klidu.

- nejlepší operace je žádná operace
- nejrizikovější lidskou činností je pobyt v nemocnici

NannyOgg24
29.03.2023 5 z 5

Moc si pane Beneše vážím, proto jsem si s radostí přečetla tuto knihu. Poučná, zajímavě napsaná.

sgjoli
26.03.2023 4 z 5

S panem doktorem Benešem jsem kdysi viděla rozhovor s televizi a už tehdy mi přišel jako neuvěřitelně zajímavá osobnost, navíc kapacita ve svém oboru. A tak jsem si říkala, že zkusím tuto knihu - rozhovor, který s ním vedl novinář Martin Moravec.
Nakonec jsem volila podobu audioknižní a bylo to dost zajímavé poslouchání. Otázky, které v knize klad Martin Moravec, namluvil sám pan novinář. Odpovědi Vladimíra Beneše pak namluvil Jiří Langmajer. A myslím, že se to povedlo.
Rozhovor se točí kolem několika témat. Samozřejmostí je povídání o neurochirurgii jako takové. O mozku, o nemocech a operacích, kterými se neurochirurgie zabývá. Téma samo o sobě to je náročné, ale pan doktor o tom mluví poutavě a hlavně pro laika srozumitelně, takže se nemusíte bát, že byste vysloveně tápali. Dále se tu mluví o tom, jak neurochirurg hovoří s pacienty, s rodinnými a dalšími příslušníky, což je také dost nosné povídání. Mluví se tu o etice v lékařství, třebas o otázce eutanázie, léčitelů či lékařů slibujících nemožné a nereálné. V neposlední řadě tu pak pan doktor vypráví i sám o sobě - o své cestě životem a své cestě k lékařství obecně a k neurochirurgii zvlášť.
Témat tu je nakousnutá celá řádka, ale pan Moravec to podle mého uměl dobře ukočírovat, aby to celkově dávalo hlavu a patu, zbytečně se neodbíhalo. Člověk se tu navíc dozví spoustu nových věcí.
Určitě mohu doporučit.

Jarka_rybář
11.02.2023 5 z 5

Výborná kniha plná zajímavých informací. Profesor Beneš je obdařen talentem k neurochirurgii, ale i k tomu o ní vyprávět.

Jahýnek
31.01.2023 5 z 5

Kniha splnila má očekávání z anotace. Pan profesor Beneš je sebevědomá osobnost, na otázky odpovídá přímo, své názory formuluje jasně. Ačkoli se všemi nesouznim, je mi sympatická jeho upřímnost.
Rozdělení na kapitoly (témata) mi vyhovovalo, jen kolem půlky jsem měla pocit, že se něco trochu opakuje, což je z povahy knihy logické a na čtivosti jí to neubralo!
Dozvěděla jsem se mnoho nejen o neurochirurgii. Např. mne zaujalo rozdělení toho, co jsem dosud vnímala jako eutanazii, do několika specifických procesů.
Kniha se výborně četla, zanechala ve mně mnoho dojmů i poznatků, rozhodně doporučuji!

avynka
02.01.2023 5 z 5

Mám ráda knihy (v tomto případě to byla audiokniha) z lékařského prostředí a toto je teda něco !!! Pan profesor Beneš mluví naprosto otevřeně, detailně a velmi profesně. K tomu hlas Jirky Langmajera tomu dodává ještě další body. Nedalo se přestat poslouchat. Úžasná knížka, ke které se rozhodně zase vrátím.

Veruru1981
02.01.2023 5 z 5

Opět skvělá kniha od Martina Moravce. Vždy je přečtu jedním dechem. Byt se v některých názorech prof. Beneše nepotkám, tak mi kniha opět odkryl zákulisí další zajímavé profese. Moravec prostě umí. Klade skvělé otázky a jeho zpovednici odpovídají neméně dobře. Rozhodně doporučuji k přečtení!

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Moje druhá kniha od Martina Moravce, tentokrát jsem zvolila audioknihu, abychom mohli "číst" s manželem, nebo po cestě do práce. Lékařské téma je mi trochu vzdálenější než kriminalistika, ale i tak byla kniha skvělá a plná zajímavých informací a historek. Můžu jen doporučit všem, koho baví rozhovory se zajímavými lidmi. A já popřemýšlím, jestli nááhodou nepotřebuju i třetí knižní rozhovor autora...

Zuzulet15
20.12.2022 5 z 5

Prof. Beneš neurochirurgiou žije, takže svoju fascináciu ľudským mozgom pomerne ľahko preniesol aj na mňa. Osobne ma práve časť o mozgu bavila najviac. Kniha je vlastne vedená ako rozhovor a padnú v ňom otázky aj na eutanáziu, vieru, postavenie žien v zdravotníctve,.. Určite odporúčam.

Christie2020
19.11.2022 3 z 5

Pan profesor je jistě kapacita, rozhovor zajímavý, i když se spoustou věcí v medicíně i v jiných oblastech s ním nesouhlasím. Ale to není na škodu.
Jen asi, jak jsem z medicínského oboru, mi kniha nepřišla tak skvělá a zajímavá, jako rozhovor s kapitánem Helclem o létání.