Matky

Matky https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128652/bmid_matky-8Ln-128652.jpg 4 163 46

Posledné vojnové Vianoce (1944) v malej slovenskej dedine: Životom ubitá vdova cez kľúčovú dierku vidí svoju dcéru v objatí ruského partizána. Vtedy sa zvonku ozvú nemecké povely a streľba. Ráno zo snehu trčí sinavé partizánovo telo... O pár mesiacov mladú ženu, na ktorej ešte nevidno začínajúce tehotenstvo, odvážajú sovietski osloboditelia na výsluch. Obvinia ju, že zradila partizána. Skončí v gulagu, ktorému velí fanatická dôstojníčka. Za každú cenu sa tam prekračujú pracovné normy a tehotná trestankyňa je len na ťarchu... Ženy v baraku sa pripravujú na pôrod. Jedna z nich budúcej matke naznačí, že najneskôr o tri mesiace jej dieťa odoberú. Na to čaká aj fanatická veliteľka. Lenže raz zoberie do rúk plačúce dieťa a utíši ho... Príbeh sa končí po amnestii, ktorú zahraničným trestancom udelili po Stalinovej smrti v roku 1953. Žena zo Slovenska by sa mohla vrátiť konečne domov, lenže jej syn je už sovietsky občan a okolo krku má uviazanú pioniersku šatku...... celý text

jullien
26.05.2013 5 z 5

Hodně silný příběh. Není co víc psát.

RADOST
21.05.2013 4 z 5

Tragický osud hlavní hrdinky, jednání matek ve vyhraněných situacích. Dopad tohoto jednání na okolí a na jejich děti. Absence otců.
V jakém poměru je mateřství namícháno z emocí a racionality? Velmi silné téma, dobře zpracované. Boční dějová linie studentky Lucie ukazuje, že matky své mezní situace prožívají v každé době, z různých důvodů. Pouhé naznačení nevyrovnaného vztahu Lucie a její matky, dvou nositelek mateřství, má zde větší výsledek, než vysvětlení a vykreslení jejich životního příběhu. Čtenář musí přemýšlet, odpoutat se od vylíčeného dávného osudu Zuzy a porozhlédnout se kolem sebe, zamyslet se nad matkami současnými. Nad jejich rozhodnutími, která pak utvářejí život jejich dětí.

Pihtipudas
15.05.2013 5 z 5

Silný příběh psaný zkušenou rukou vynikajícího autora. Rankov v románu předvedl, jak dokonale se může autor-muž vžít do role vypravěčky-ženy, aniž by cokoliv z toho, co napíše, vyznělo divně nebo nevěrohodně. Je až s obdivem, jak se Rankov dokázal do své hrdinky vcítit a jak opravdový příběh napsal. Velmi čtivý román, kterému se nedá vytknout v podstatě nic. Dvojí linie vyprávění se protíná průběžně až do velkého finále (vedlejší linie o studentce Lucii je však o poznání slabší, než ta hlavní o Zuzaně, která porodí syna v sovětském lágru a celý život musí bojovat o jeho lásku). Po dočtení musíte chvilku jen tak sedět a všechno vstřebat.

valentýna
04.05.2013

Moc hezká kniha, snad jen drobná výtka, že příběh studentky Lucie i syna Alexeje jako dospělého mohl být ještě víc rozvedený, konec je trochu otevřený a tak bych ráda uvítala pokračování, četla se moc dobře.

petulienka126
19.04.2013 4 z 5

Zo zaciatku mi to velmi pripominalo Katerinu Tuckovu, a nieco mi v tej knihe chybalo, mozno som cakala viac rozvity dej mladej studentky, ten autor len tak okrajovo načrtol, ale ako prisiel, tak odisiel, skoda...

Renava
08.08.2012 5 z 5

Po dočítaní posledných strán som ešte dlho ticho hľadela do prázdna a premýšľala. Takýto stav vo mne vedia vyvolať len skutočne dobré knihy, ku ktorým Matky s určitosťou radím. Veľmi ťažká téma, silný, smutný príbeh, príjemný rozprávačský štýl - za toto všetko má pán Rankov môj neskonalý obdiv.

Neprezradím veľa, ak poviem, že Matky sú príbehom mladej ženy, ktorá sa /podľa jej úsudku omylom/ ocitá v gulagu, v ktorom prežije kľučové obdobie svojho mladého života. Životné udalosti spadajúce do tohto obdobia zanechajú trvalú pečať nielen na jej ďalšom osude, ale tiež na osude jej najbližších - syna a matky. Príbeh, ktorý núti čitateľa podvedome analyzovať, ako by sa zachoval na mieste hlavnej hrdinky a ako by riešil jej rozhodujúce životné momenty.. Zároveň sa vynára otázka, ktorým smerom by sa vyvíjal jej osud, keby sa rozhodla inak.. Komu sa dostal pod kožu Solženicynov Jeden deň Ivana Denisoviča, bude nepochybne správnym adresátom i pre túto knihu. A to napriek tomu, že v nej nenájdete nič pozitívne. Skutočne nie..