Matka Noc

Matka Noc https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70697/bmid_matka-noc-oyg-70697.jpg 4 305 42

Vonnegut je George Orwell, doktor Caligari a Flash Gordon, ti všichni vtěsnaní do osobnosti jednoho spisovatele, napsal o Vonneguttovi časopis Time. Matka noc patří k vrcholům jeho tvorby. Vypráví groteskní příběh Howarda Campbella, původem Američana, od dětství však žijícího v Německu, kde ho zastihl nástup nacistů k moci a druhá světová válka. Campbell pro režim pracoval v nacistickém rádiu a po válce mu za to hrozí trest. Ve skutečnosti však pracoval pro Američany jako špion. Jenže jak to dokázat?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Volvox Globator

Mother Night , 1961

green.tea
13.03.2021 5 z 5

Mistrovsky napsaný příběh. Děj je chytlavý: druhá světová válka, propaganda, agenti zleva i zprava, láska... Ale otázky postavené jsou obecné a hlubší a týkají se každého života. Je Dobro, které "pácháme", opravdu dobrem? Je Zlo skutečně tak pekelné, jak vypadá? Co má v životě smysl? Doporučuji také aktuální audio nahrávku na Českém rozhlasu. Pět hvězd.

ElvisJagger
13.03.2021 5 z 5

MIRNÝ SPOILER:
V jedné místnosti se sejde americký agent, kterého celý svět zná jako zarytého nacistu, Němka z čistokrevné nacistické rodiny, která se kvůli lásce k onomu americkému agentovi stane ruskou agentkou, malíř, který se vydává za přítele amerického agenta, jelikož ho chce dostat do Moskvy, protože je ve skutečnosti ruský agent, černý führer, který je ideologicky přesvědčeným nacistou a milionář, který věří v nadřazenost bílé rasy a nesnáší židy. Tohle by si nevycucal z prstu ani ten nejodvázanější kreativec. A už vůbec nikdo by podobný příběh nedokázal napsat tak, abychom mu uvěřili. Je tu však jeden člověk. Kurt Vonnegut, který si se složitě propletenými nitkami lidského osudu dokáže pohrávat s nenapodobitelnou lehkostí a důvtipem. Jeden z mála autorů, o kterém bych tvrdil, že porozuměl celkové provázanosti a komplexnosti života (nejen za druhé světové války).

666Jitka
10.03.2021 5 z 5

Poslouchala jsem na radiu Vltava v podání Michala Bumbálka. Příběh plný neuvěřitelných absurdit a zvratů se silně protiválečným podtextem. Vyprávění se mi líbilo, nutí člověka k zamyšlení. Řekla bych, že anotace na Vltavě "Nejčernější groteska o muži, který šířil zlo, aby pomohl dobru" je naprosto trefná.

L.Helena
09.03.2021 5 z 5

Audiokniha na ČRo Vltava, četba s hvězdičkou.
Vtipné, inteligentní, k pobavení i k zamyšlení...

P.S. Že by nikdo na Hradě toto dílo nečetl, když tak dlouho hledali, hledali, a přesto nenašli...?

LenkaKT
09.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha. I pro mne asi nejlepší, co jsem od Vonneguta četla.

olga8832
09.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha o absurdním světě. A už víme, kdo napsal, že Hitler byl možná gentleman :-)

Garik
27.02.2021 5 z 5

Bezpochyby jedno z najlepších Vonnegutových diel (ako sa o ňom zmieňujú aj anotácie niektorých vydaní). Čitateľský zážitok!

„… Bojovat má smysl se spoustou všelijakých věcí. Ale nikdo nemá právo nenávidět bez jakýchkoli zábran a představovat si, že sám Bůh Všemohoucí s ním nenávidí taky. Kde je zlo? Je to ta větší část každého člověka, která chce nenávidět naprosto bez hranic a mít při tom Pánaboha po boku. Přesně ta část každého člověka, kterou tolik přitahuje každá podoba šerednosti. Je to ta část imbecila, která touží trestat a sprostě uráží a ráda vyvolává války.“

R47
03.02.2021 5 z 5

Podle mě autorova nejlepší kniha. Lepší než Jatka č. 5. Mohl se tu pořádně odvázat.

PetrSteinbauer
15.10.2020

"Hitler byl pravděpodobně gentleman."
Kurt Vonnegut Jr.: Matka Noc, v překladu z r. ´92 s. 100.

Ti, co sleduji aktuální politiku, budou vědět :)

Greenfingers
31.05.2020 5 z 5

Kurt Vonnegut se ve svých románech nezřídka zabývá tématem 2.světové války. Samozřejmě, nejsilněji rezonuje v jeho stěžejním díle Jatka č.5, ale Matka noc má rovněž velmi silný protiválečný náboj.
Životní příběh hlavního hrdiny je plný absurdit. Situace, ve kterých se ocitl částečně svým vlastním přičiněním, částečně vnějšími okolnostmi, jsou místy tragikomické. Autor zde naplno rozehrává se čtenářem partii, ve které nechybí jeho smysl pro humor (tentokráte černý). Vedlejší postavy románu svým konáním a postoji dokreslují bizarnost příběhu.
Doporučuji!

kap66
12.07.2019 4 z 5

Je to opět groteskní, absurdní, černohumorné - a navíc zřejmě nejulítlejší z Vonnegutových knížek, které jsem četla. V centru dění stojí přízračný spolek postav, který naplňuje charakteristiku: "Všichni lidi jsou šílení. Udělají kdykoli cokoli a bůh pomáhej tomu, kdo pro to hledá důvody." Vypravěč, který svou kariéru založil na šíření nenávistných blábolů, tak přehnaných, že jim nikdo přece nemůže věřit (řeknete si), získá za války obrovskou popularitu a stane se guruem pro magory, v jejichž čele stojí dentista Jones ("...zuby Židů a černochů dokazují mimo pochybnost, že jsou obě skupiny degenerované. - Když začal nacházet důkazy degenerace v zubech katolíků a unitářů a když u něj našli pod matrací pět nabitých pistolí a bajonet, konečně Jonese vykopli.") Zároveň se ale hlavní "hrdina" stal svou popularitou zajímavým pro Američany - a jeden špion na scéně je málo...
Je to dobré, a přestože mám raději Vonnegutovy jiné knížky, byla tato právě tou zmíněnou ulítlostí dost působivá.

smazenaryba
13.03.2019 5 z 5

Vonnegut sa zo svojimi čitateľmi hrá. Škádli ich, šteklí slovíčkami, nabáda k úsmevu ba až k smiechu, no kto ho pozná, radšej sa nesmeje, lebo vie, že po úsmeve prichádza uzemňujúca facka.

Áno, Matka noc je plná vtipu, no označiť ju za humornú sa veru nedá. Všetko to zlo, nenávisť a beznádej sú príliš skutočné. Príliš hmatateľné na to, aby sa človek zabával ako pri povrchnej talk show.

A ak po niektorých knihách sa vám svet zdá krajší, prívetivejší, tak po Matke noci (ale platí to aj o ďalších autorových knihách) akosi osivne. A možno vám len pomôže ho vidieť, aký naozaj je.

Spomeniem azda už len to, ako veľmi mám rád Vonnegutov guľometný štýl. Krátke kapitoly, ani slovo navyše, stručné, výstižné. Číry pôžitok z čítania.

danielka5777
02.02.2017 5 z 5

Vonneguta čtu hrozně ráda a touto knížkou mě zase přesvědčil, že je skvělý spisovatel. Knížku jsem zhltla a podle mě je lepší než Jatka č. 5. A jistě jedna z jeho nejlepších knih. Jsem teď z ní nekriticky nadšená, proto *****.

ANATS
03.06.2016 4 z 5

Surový, chladný, depresivní, ale i přesto čtivý a možná právě to mě hodně přitahuje. Už teď vím, že k této knížce se alespoň ještě jednou vrátím.
Pro mě jedna z nejlepších Vonnegutovek.

Serja
28.05.2015 3 z 5

Sám autor tuto knihu hodnotí písmenem "A"....pro mě je to solidní Céčko.

Hezzy
05.12.2014 4 z 5

Zatím pouze 4 hvězdy. Tahle knížka si totiž přímo prosí o opětovné přečtení.

opic 12
19.11.2014 4 z 5

Náhody existují. Minulosti se nedá uniknout. Schizoidní život tajného agenta,absurdnost světa,kde pravou tvář vystavujeme opravdu jen minimálně,snad jen v hlubokém podvědomí. Výtečný Vonnegut.

eLeR
19.02.2014 4 z 5

Prečítané za dva dni v čakárni u lekára. Prudko čitateľné!

emptyRow
31.07.2013 5 z 5

'' Čítal som do rádia to čo chceli aby som čítal. Články boli plné nezmyslov o osočovaní, zlobe, strachu, nenávisti ...
A ja som im robil tú radosť, veď kto by už len bral vážne to čo stálo na tých papieroch.
Až neskor som z hrozou zistil koľko ľudí chcelo, bolo schopných a aj skutočne osočovalo, tŕplo hrozou a nenávidelo. Až z toho šiel strach.
... Koľko ľudí chcelo nenávidieť ... ''

Knihu som čítal ako druhú v poradí od tohto autora (dnes som prečítal od Vonneguta asi 6 kníh) a musím povedať, že je to jeden z nejlepších spisovateľov posledných desaťročí. Jeho štýl rozprávania, začiatok v strede deja, čierny humor, vykresľovanie dejín, hodnotenie všetkého a všetkých ma absolútne nadchlo. Rovnako je veľmi zaujímavý druh vedenia príbehu, komponovanie postáv deja, rozpracovávanie hneď niekoľkých častí zároveň. Človek má chvíľami pocit akoby čítal tri knihy naraz. Najúžasnejšie však ostáva to ako majstrovsky dokáže Vonnegut všetky časti dopracovať k záveru aby čitateľ pochopil všetko na pár stranách (niekedy aj na tej poslednej). Matka noc je podľa mojej mienky absolútne vážne sa tváriacou knihou, dosť depresívnou, kde človek objaví smútok, strach, odovzdanosť či samotu hlavného hrdinu aj keď ako sám píše: ... Samotu nikdy nepocítil, pretože mojou jedinou spoločníčkou bola len smrť.

Jingle
10.02.2012 4 z 5

Mně se zezačátku do té knížky moc pustit nechtělo, přece jen jde o dost depresivní téma, které mi umocňoval ten šílený mráz posledních dní, ale jakmile jsem přečetla prvních pět stránek, už jsem tu knížku nepustila :) Nemůžu se příliš ztotožnit s některými zde zmíněnými komentáři, protože mně ta knížka nepřišla prodchnutá beznadějí, ani hrou na lidské city. Byla v něčem surová a v něčem naopak velmi procítěná, tak rozporuplná, jako válka, o níž vypráví, jako lidské osudy, které popisuje. Zvraty, tak samozřejmě a prostě zmíněné, jako by snad byly úplně samozřejmé a očekávatelné...
Styl vyprávění mi hodně vyhovoval, nešlo o nepřehledné neustálé skákání v čase, prostě četlo se to jedna báseň. I ty chyby (a nebylo jich v textu málo), jsem opět přecházela bez jediného tichého zafrfňání :)
Já tuhle knížku prostě musím doporučit každému, komu se téma války ještě nezprotivilo, kdo je ochotný při čtení přemýšlet, protože tenhle příběh vás k tomu určitě několikrát přinutí. Zkrátka, za mě palec nahoru :)

zfilmováno americká literatura rozhlasové zpracování

Kurt Vonnegut Jr.
americká, 1922 - 2007