Maso

Maso https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356279/mid_maso-CIA-356279.png 4 108 29

Próza představuje alegorický obraz světa jako jediné obrovské tržnice, kde probíhá věčný boj tvorů, jen málo podobných lidem, o přežití. Vypravěč, který jako ostatní dodržuje absurdní zákony Města, je hladem přinucen jednat jako samostatně myslící bytost a tak se mu podaří objevit řadu mechanismů boje o potravu. Když je po dopadení z tržnice vyhnán, zubožený se dostává do normálního světa mezi svobodné lidi, kteří se ho ujmou. Neumí však už mezi nimi žít, dopustí se zločinu a je vyobcován zpět do Města, kde umírá a končí na pultech tržnice.... celý text

apq
03.12.2023 3 z 5

Knihu hodnotím jako rozhodně zajímavou, námět je velice originální. Hlavní postava mi byla s téměř každou další stránkou méně sympatická, ačkoliv její chování svým způsobem dávalo smysl.
V textu by se ale nemusely tak často opakovat informace, které zazněly v předchozích řádcích.

Samohyb
11.05.2023 5 z 5

Nejsem čtenář obyčejné literatury. Devadesát procent toho, co jsem přečetl, bylo science fiction, fantasy nebo horor. A tohle je velmi kvalitní sci-fi. Dobře napsané, promyšlené, detailní, ale ne tak, aby to člověka nudilo. Stále se něco děje, je plné zvratů a nenadálých událostí. Kdyby to bylo napsáno anglicky, znal by to celý svět a bylo by to postavené na roveň 1984 a dalším podobným knihám. Bohužel je to česky, a tak o tom ví jen pár našinců. A je to škoda, protože kvality to má nezanedbatelný. Ten styl vyprávění je tak neuvěřitelně odosobněný, až mi to připomínalo Žárlivost od Robbe-Grilleta. V příběhu postupně vyplývají různé pro nás šokující informace, které jsou ale pro vypravěče něčím naprosto standardním a normálním a bere je jako samozřejmost. Spíš by náš způsob života považoval za zvrácený. Já osobně si to užil, ale nečetl jsem to jako nějakou stresující záležitost a alegorii děsivé totality, ale čistě jsem to bral jako povedené sci-fi. Vlastně si i myslím, že bych si rád přečetl další příběh z tohoto světa, pokud by vznikl.
PS. Změnil jsem obsah, aby nevykváknul kompletní děj.

Pavlina50
29.03.2023

(POZOR MOŽNÝ SPOILER! i když dokonalý spoiler je už celá anotace)
Co napsat k takové knize? Reklama na depresi.
Kniha, kterou je potřeba pořádně rozdýchat - naštěstí je hodné útlá.
Velice smíšené pocity - na jedné straně opravdový hnus, ale na druhé tam přece jenom něco hlodalo.
Další z dystopií - i když teda už dost na hraně - vlastně obdivuju odvahu autora k takovému zpracování totálního úpadku lidstva - pekla, kde lidstvo už nežije, jen přežívá díky svým nejpřízemnějším pudům a úplné absenci jakékoliv lidskosti.
I když vůbec nevíme, co se stalo, jak a proč do tohoto pekla lidstvo padlo, to vlastně vůbec nevadí.
Takovým světem - vlastně jen městem plným nebezpečí, kde nevládnou žádné hodnoty kromě sebenasycení, bloudí jeden bezejmenný a anonymní hlavní hrdina, který má stejně jako všechny ostatní bytosti (záměrně nepoužiju slovo lidé, protože s lidmi už moc společného nemá), jen jeden jediný cíl sehnat maso, ale zároveň se masem nestát.

Maso je majetek, maso je život, maso je existence, maso je prostě vše.

Vzhledem k anotaci ani nepovažuju za spoiler, když prozradím, že happyend se nekoná.
I když šance aspoň pro hlavního hrdinu byla, ale byla bohužel dokonale promarněná.
Nejprimitivnější pudy a návyky bohužel vítězí nad lidstvím - malá jiskra naděje je okamžitě pohřbená.
A deprese a pocit beznaděje z toho, jak se hlavní hrdina diví a vůbec nechápe, co za přečin způsobil - vždyť to "maso" bylo jeho právo.

Bylo to prostě šokující, odpornost čiší skoro z každého slova, fakt hodně nechutné, ale jako podobenství nebo alegorie vlastně nakonec dost trefné, myšlenka má hlavu i patu, i když chápu, že forma zpracování asi opravdu není pro každého.
I jazyk je tak minimalistický, jednoduchý, korespondující s primitivním myšlením omezeným s tou jedinou motivací k přežívání - sehnat maso.

Přesto, že mě kniha zaujala a zřejmě ji nepotká osud těch, u kterých už za pár dnů nebudu vědět, o čem byly - v tomto případě se mi opět příčí hodnotit hvězdičkami "líbí se mi to" - tady fakt k líbivosti opravdu nic není.

Rozhodně to není čtení pro toho, kdo má slabý žaludek. Ale pro ty, kdo dokážou překonat tu odpornou až hororovou atmosféru - jako memento to vlastně vůbec špatné není.
I když .....po přečtení mám chuť se stát vegetariánem.

Každopádně kniha vsunuje do hlavy spousty myšlenek na téma směřování lidstva, protože se opravdu obávám děsivých vizí budoucnosti (i když pevně věřím, že opravdu hodně vzdálené), že přežít bude znamenat zapomenout na veškerý humanismus, soucit a lidství.

AnnaVartasova
12.02.2023 4 z 5

Nemůžu říct, že by mě kniha po literární stránce kdo ví jak nadchla a chtěla bych se k ní pravidelně vracet. Ale... Když alegorii o totalitním režimu napíše chartista a cítíte z toho to zoufalství, tak vás to prostě vezme. No a samozřejmě je to celý asi tak stokrát lepší než Znamenitá mrtvola.

Dela111
18.05.2022 2 z 5

Tady se k většinovému nadšení nepřipojím. Příběh má být netradiční kritikou totalitních režimů a snad i brutality a zvyšující se lidské necitlivosti. Zobrazení pokřivené společnosti v této knize je bezesporu originální, ale zároveň je to také prvotřídní hnus. Popisovaná pravidla této společnosti jsou extra bizarní a nechutná. Je to napsáno hodně jednoduše a spíše než kritiku totality to připomíná oslavu kanibalismu. Slova "maso", "porážka", "porazit" jsou v téměř každé větě. Vyškrtat je, bude kniha snad poloviční.
Pokud chcete vědět, o čem přesně příběh vypráví, přečtěte si anotaci, celá je jeden velký spoiler, včetně konce.
Hledáte-li nějaké hodně zvrácené počtení, nebo si dokonce libujete v bizarnostech a extrémech, jste tu správně. Naopak nedoporučuji přecitlivělým povahám.

Moje hodnocení odpovídá smíšeným pocitům, které z knihy mám. Kritika totalitního režimu je nanejvýš chvályhodný námět, ale u této knihy si nejsem tak úplně jistá, zda nebylo téma spíše zneužito k napsání něčeho extra odporného. Režim lze kritizovat i s inteligentnějším dějem, jak je tomu v mnoha jiných knihách.

Paulmain
18.05.2022 4 z 5

K této knize jsem se dostal úplnou náhodou. Po přečtení několika komentářů jsem věděl, že si to minimálně ze zvědavosti musím přečíst. A dobře jsem udělal. Kniha je úplně jiná, než co jsem v poslední době četl, místy jsem se přistihl, že mi vzdáleně připomíná Orwellovo 1984. Všechny ty šílenosti jsou popisovány tak neosobně a samozřejmě, až z toho mrazí. Když jsem se blížil k závěru, začal jsem přemýšlet, kam děj ještě může směřovat, spíše jsem si myslel, že to půjde tak nějak do ztracena, ale autor příjemně překvapil a kniha má zajímavý, nečekaný a strhující závěr. Určitě doporučuji mimo jiné jako zajímavý studijní materiál o české moderní literatuře.

dedliipf
05.09.2021 4 z 5

Nazvala bych to minimalistickou literaturou, jelikož se toho tam neděje tolik, o důvodech existence tohoto světa se moc nedozvíte. Celý příběh vám vypráví hrdina, co je zoufalost sama. Cokoli přesnějšího by už zabíhalo do spoileru.

Je to rozhodně jedna z těch knih, u které můžete sledovat sami sebe, jaký postoj tedy zaujmete. Je vám špatně z představy pojídání lidského masa? Je pro vás horší totalitní povaha města? Je sympatické, že v něm nepřijde nic nazmar? Hledáte paralely s válečnou situací a přídělovým systémem? Je to celé metafora ke kapitalistickému vyčerpávání (lidských) zdrojů? Já nevím. Jen mě tyhle věci v průběhu čtení napadaly, překážely, porážely.

Navíc skvělá grafická úprava vydání 1991 a hodnotná práce s jazykem. Má to schopnost rozšiřovat zavedené konotace.

karol.cadex
29.05.2019 5 z 5

Já si myslím, že autor naprosto skvěle zachytil celou podstatu lidské povahy a existence. Lidé jsou zde chudí nebo bohatí, zlí nebo hodní, slabí nebo silní. Silnější žere slabšího. A když máš tendenci a dokonce příležitost tomu uniknout a začít znovu a v lepším světě, tak to co? Poděláš. Nebo v lepším případě sežereš někoho, koho bys mohl mít rád.

Turlogh
01.10.2018 odpad!

Zdar. Hledáte-li knihu s co nejhnusnějším a nejotřesnějším obsahem, gratuluji ! Právě jste ji totiž našli. Pochybuji o tom, že někdo, kdo takovou knihu napíše, je psychicky úplně v pohodě. Pocit hnusu z této knihy ve mě přetrval dlouho...

Arcade
06.09.2018 4 z 5

Fajn dystopická knížka: mnohem lepší než Brave New World či 1984, ale o něco horší než Bradburry.

evickakyticka
16.08.2018 5 z 5

Ze začátku bylo čtení docela hororové a fakt síla. Líbilo se mi, jak hlavní postava bojuje o přežití, když už má vše na dosah, zase vše ztrácí. Konec zajímavý. Celkově kniha velice dobrá.

Jonny
15.08.2018 5 z 5

Tohle se povedlo. Nedá se říct, že by to bylo hezké čtení, ale rozhodně bylo zajímavé.
Moc se mi líbilo, jak jsem byl hozený do situace, bez jakéhokoliv úvodu. Souvislosti a pravidla světa vyvstávaly až posléze.

InaPražáková
01.06.2018 5 z 5

Komentáře jsem četla dřív než knihu a ušklíbala jsem se, kolik lidí má potřebu přehánět a psát, že slovo "maso" už nebudou nikdy vnímat stejně... Tímto se dotyčným omlouvám, nevěděla jsem, čemu se směju.

Text je sevřený a v protikladu k brutalitě děje psaný čistým, mírně archaickým jazykem. Velká výhoda jeho krátkosti je v tom, že není čas teoreticky popisovat pravidla společenství, jak to dělali Orwell a Huxley, čtenář se je dovídá, až když se hrdina nějaké pokouší splnit nebo porušit. Pokaždé je to nečekaný zásah a zhoupnutí do další úrovně absurdity, jejíž systém si čtenář musí dovodit sám. Ostatně nejde ani o predikci uspořádání světa, ale o ukázku nenapravitelné pokřivenosti mysli a duše, kterou působí jakákoliv totalita. Závěr je strohý, logický a zasáhl mě jako dlouho nic jiného, 1984 je proti němu krotká romance.

jaroiva
01.06.2018 5 z 5

Tak tohle bylo teda fakt Maso!
Je škoda, že anotace knihy je jeden velký spoiler.

Naštěstí nejsou v knížce žádné příliš naturalistické scény, takže mi nebylo při čtení špatně. Pach masných trhů znám velice dobře a vím, že do tržnic, kde bývá maso obvykle uprostřed, aby bylo v létě nejlépe chlazeno, se můžu vydávat jen na zeleninové okraje. Takže smrad minimálně druhé třídy tržnice jsem si dovedla opravdu představit víc než dobře. Třetí třídu jsem si raději už ani nepředstavovala.
Ne, že bych se po přečtení chtěla stát vegetariánem, ale předpokládám, že si teď nějakou dobu budu dávat setsakramentsky pozor minimálně na čerstvost masa, které jím, možná víc i na jeho původ a možná na chvíli zařadím spíš víc vajíček... Ještě že mám dnes na oběd jen rybu, nějaká flákota masa by mi asi nechutnala.

Nečekaným překvapením pro mě bylo užití slova porážka a myslím, že v budoucnu budu sdělení, že je někdo poražen, chápat poněkud rozdílně (třeba takové hlášení, že "fotbalisté porazili soupeře 2:0", získává zcela jiný rozměr).
Kromě absurdity totalitního řízení společnosti ukazuje kniha i nesmyslnost a naivitu společnosti založené na sluníčkovém vidění světa.
Tahle knížka asi nemůže na člověku nezanechat stopy.

Alena_S
29.05.2018

Nemůžu se ubránit dojmu, že všechno začalo nějak takhle: "O co, že napíšu knihu, kde se v každém odstavci nejmíň jednou objeví slovo MASO?" Čímž nechci říct, že by se nepovedla, "hrdinovo" kličkování mezi pravidly šíleného světa je vymyšlené geniálně.
A na konci knížky, po tom všem, se dočtu, že ta edice se jmenuje Česká radost, cože?! Ale když vidím, že tatáž edice obsahuje i Šternenhocha, už mi to dává trochu smysl. :-)

ZiPur
28.02.2018

Šílená kniha, při jejímž čtení se mi místy dělalo špatně. Šílená kniha o šíleném světě, kde jediným pravidlem je ukojit hlad kanibalismem neboť společnost již není schopna tvořit, ale jen požírat sama sebe jako pomalu dohasínající perpetum mobile. Kniha o společnosti vykloubené z pantů i lidských kloubů. Člověk se stal zvířetem a jeho maso potravou. Přesto nebo právě proto člověka při čtení napadá jak moc nebo jak málo nás od takové společnosti dělí.

Janek
23.02.2018 5 z 5

Existuje bezpočet pravidel, které musíte dodržovat, abyste v tom šíleném světě přežili.
Existuje tržiště s masem voňavým i s masem páchnoucím, s masem, které není zvířecí.
A existuje hlad. Tak velký, že uděláte cokoli, abyste získali kus potravy. A sami zůstali naživu.
Excelentní!

thorir
04.02.2018 5 z 5

Huh? Co jsem to vlastně přečetl? Kdykoliv někdo jen řekne slovo maso, vzpomenu si na tuhle knihu. Četl jsem ji již nějakou dobu zpět, ale předchozí věta se mi potvrzuje dnes a denně. Knihu mi půjčil kolega v práci a kdykoliv někdo v kanceláři zmíní maso, já a ten kolega se na sebe podíváme a oba přesně víme na co ten druhý myslí. Na naprosto divnou knížku popisující ujetý svět (aniž bych zabíhal do detailů). Kniha stojí za přečtení, ale zanechá v člověku docela hlubokou rýhu, to berte jako varování. Popis světa a života v něm je dost drsný a hlavní postava (nechci použít slovo hrdina protože on to žádný hrdina není a těžko si k němu vybudujete nějaký vztah, možná odpor?) to nemá vubec jednoduché. Co mě na knize zaujalo je, jak dokonale vystihuje svázanou totalitní společnost, pokřivené myšlení lidi, jejich ještě pokřivenější chování a když se nakonec dostanou na svobodu ještě více nepochopitelné a odmítavé reakce. Uf doufám, že nic podobného v životě nazažiji. První vydání je z roku 1981 a není možné přehlédnout, proti čemu je kniha namířena.

marekarel
16.10.2017 4 z 5

Určitě se usadí v hlavě

pepe666
25.08.2017

Kniha ve tvaru gilotiny...auuu ;)