Maso

Próza představuje alegorický obraz světa jako jediné obrovské tržnice, kde probíhá věčný boj tvorů, jen málo podobných lidem, o přežití. Vypravěč, který jako ostatní dodržuje absurdní zákony Města, je hladem přinucen jednat jako samostatně myslící bytost a tak se mu podaří objevit řadu mechanismů boje o potravu. Když je po dopadení z tržnice vyhnán, zubožený se dostává do normálního světa mezi svobodné lidi, kteří se ho ujmou. Neumí však už mezi nimi žít, dopustí se zločinu a je vyobcován zpět do Města, kde umírá a končí na pultech tržnice....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160451/maso.jpg 4.594

Kniha Maso

dedliipf

Nazvala bych to minimalistickou literaturou, jelikož se toho tam neděje tolik, o důvodech existence tohoto světa se moc nedozvíte. Celý příběh vám vypráví hrdina, co je zoufalost sama. Cokoli přesnějšího by už zabíhalo do spoileru.

Je to rozhodně jedna z těch knih, u které můžete sledovat sami sebe, jaký postoj tedy zaujmete. Je vám špatně z představy pojídání lidského masa? Je pro vás horší totalitní povaha města? Je sympatické, že v něm nepřijde nic nazmar? Hledáte paralely s válečnou situací a přídělovým systémem? Je to celé metafora ke kapitalistickému vyčerpávání (lidských) zdrojů? Já nevím. Jen mě tyhle věci v průběhu čtení napadaly, překážely, porážely.

Navíc skvělá grafická úprava vydání 1991 a hodnotná práce s jazykem. Má to schopnost rozšiřovat zavedené konotace.

karol.cadex
29.05.2019

Já si myslím, že autor naprosto skvěle zachytil celou podstatu lidské povahy a existence. Lidé jsou zde chudí nebo bohatí, zlí nebo hodní, slabí nebo silní. Silnější žere slabšího. A když máš tendenci a dokonce příležitost tomu uniknout a začít znovu a v lepším světě, tak to co? Poděláš. Nebo v lepším případě sežereš někoho, koho bys mohl mít rád.

Turlogh
01.10.2018odpad!

Zdar. Hledáte-li knihu s co nejhnusnějším a nejotřesnějším obsahem, gratuluji ! Právě jste ji totiž našli. Pochybuji o tom, že někdo, kdo takovou knihu napíše, je psychicky úplně v pohodě. Pocit hnusu z této knihy ve mě přetrval dlouho...

Arcade
06.09.2018

Fajn dystopická knížka: mnohem lepší než Brave New World či 1984, ale o něco horší než Bradburry.

evickakyticka
16.08.2018

Ze začátku bylo čtení docela hororové a fakt síla. Líbilo se mi, jak hlavní postava bojuje o přežití, když už má vše na dosah, zase vše ztrácí. Konec zajímavý. Celkově kniha velice dobrá.

Jonny
15.08.2018

Tohle se povedlo. Nedá se říct, že by to bylo hezké čtení, ale rozhodně bylo zajímavé.
Moc se mi líbilo, jak jsem byl hozený do situace, bez jakéhokoliv úvodu. Souvislosti a pravidla světa vyvstávaly až posléze.

InaPražáková
01.06.2018

Komentáře jsem četla dřív než knihu a ušklíbala jsem se, kolik lidí má potřebu přehánět a psát, že slovo "maso" už nebudou nikdy vnímat stejně... Tímto se dotyčným omlouvám, nevěděla jsem, čemu se směju.

Text je sevřený a v protikladu k brutalitě děje psaný čistým, mírně archaickým jazykem. Velká výhoda jeho krátkosti je v tom, že není čas teoreticky popisovat pravidla společenství, jak to dělali Orwell a Huxley, čtenář se je dovídá, až když se hrdina nějaké pokouší splnit nebo porušit. Pokaždé je to nečekaný zásah a zhoupnutí do další úrovně absurdity, jejíž systém si čtenář musí dovodit sám. Ostatně nejde ani o predikci uspořádání světa, ale o ukázku nenapravitelné pokřivenosti mysli a duše, kterou působí jakákoliv totalita. Závěr je strohý, logický a zasáhl mě jako dlouho nic jiného, 1984 je proti němu krotká romance.

jaroiva
01.06.2018

Tak tohle bylo teda fakt Maso!
Je škoda, že anotace knihy je jeden velký spoiler.

Naštěstí nejsou v knížce žádné příliš naturalistické scény, takže mi nebylo při čtení špatně. Pach masných trhů znám velice dobře a vím, že do tržnic, kde bývá maso obvykle uprostřed, aby bylo v létě nejlépe chlazeno, se můžu vydávat jen na zeleninové okraje. Takže smrad minimálně druhé třídy tržnice jsem si dovedla opravdu představit víc než dobře. Třetí třídu jsem si raději už ani nepředstavovala.
Ne, že bych se po přečtení chtěla stát vegetariánem, ale předpokládám, že si teď nějakou dobu budu dávat setsakramentsky pozor minimálně na čerstvost masa, které jím, možná víc i na jeho původ a možná na chvíli zařadím spíš víc vajíček... Ještě že mám dnes na oběd jen rybu, nějaká flákota masa by mi asi nechutnala.

Nečekaným překvapením pro mě bylo užití slova porážka a myslím, že v budoucnu budu sdělení, že je někdo poražen, chápat poněkud rozdílně (třeba takové hlášení, že "fotbalisté porazili soupeře 2:0", získává zcela jiný rozměr).
Kromě absurdity totalitního řízení společnosti ukazuje kniha i nesmyslnost a naivitu společnosti založené na sluníčkovém vidění světa.
Tahle knížka asi nemůže na člověku nezanechat stopy.