Maryša

Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360670/bmid_marysa-D6P-360670.jpg 4 2529 302

Klasické české drama z vesnického prostředí. Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Neustále přitahuje významné inscenátory a její inscenace patří velmi často mezi pozoruhodné divadelní počiny. Mimochodem patří mezi nejpřekládanější česká dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. Dnes její hodnoty dokážeme ocenit snad ještě více, než v době jejího vzniku.... celý text

Aleh
01.03.2020 4 z 5

Drama nevelké rozsahem, výrazné svým významem. Děj se soustředí na vesnici na konci 19. století. Láska mladé dívky musí ustoupit a dívka je kvůli majetku provdána za vdovce se třemi dětmi. Téma, které se s neochvějnou pravidelností objevuje na divadelních scénách i dnes na počátku 21. století a stále má svým divákům i čtenářům co nabídnout. Klasika, která stále žije.

RemiBlack
01.03.2020 3 z 5

2020/8
Na maturitu fajn (jednoznačné, prosté), na čtení se najdou lepší dramata. Možná by mě víc bavilo provedení na prknech.

Ewilka
01.03.2020 4 z 5

Ačkoliv se mi dramata většinou nečtou moc dobře, Maryša se mi líbila. Na nářečí se musí zvyknout, ale díky němu je Maryša taková, jaká je.

hana17.1.
28.02.2020 4 z 5

Nenáročné čtení o zaprodání dcery. Skvěle popisuje život na vesnici a tehdejší dobu.

EsoRimmer
24.02.2020 4 z 5

Je to klasika, co víc říct. Příběh je možná až příliš jednoduchý, stejně tak charaktery postav, ale opravdu mě bavilo, že hra je napsaná v moravském nářečí, což o dost zvyšuje její autenticitu.

klara5466
23.02.2020 4 z 5

Super kniha hlavně na maturitní četbu ... Velmi mě bavila, dej byl jednoznačný , jazyk srozumitelný a zápletka napínavá

Zelvicka03
06.02.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, četla jsem to hlavně kvůli povinné četbě, ale příběh se mi opravdu líbí.

Nicoletta1681
30.01.2020 5 z 5

Maryša je úžasný příběh, protože naprosto přesně popisuje život na vesnici, pocity a cíle lidí a to, co se dělo naprosto normálně. Líbí se mi přidání jihomoravského dialektu, který přidává hře na věrohodnosti a přidání lidových písní. Dá se krásně číst a ještě lépe sledoval v divadle:)

eliifa
25.01.2020 3 z 5

Jako povinná četba se mi tato kniha zamlouvala

bibi.r
06.01.2020 3 z 5

2-3*
Divadelní hra, kterou snad ani není třeba představovat. Všichni známe a taky všichni víme, jak to dopadne.
Dialogy jsou psány v nářečí, které je mi velmi blízké, takže s porozuměním jsem neměla problém.
Začátek je poměrně dlouhý a nudný. Teprve od třetího dějství to začne trochu nabírat a mít spád.
Na divadle jsem zatím neměla možnost vidět.

bílárůže
02.01.2020 5 z 5

Maryša je prostě klasika. Již v dětství jsem ji viděla ztvárněnou Divadlem Járy Cimrmana a zanechala ve mně silnou stopu. Z jazykového hlediska jsem byla nadšena. Knihu psanou nářečím, které je mi velmi blízké, jen tak nenajdu a jsem proto za toto dílo velmi ráda. Obálka knihy mě již na první pohled upoutala díky svému vtipnému nápadu s jedním z hlavních témat hry. S hlavní hrdinkou jsem během knihy soucítila a kdybych byla na jejím místě, asi bych se zachovala stejně, vzhledem k okolnostem. Maryšu by dle mého názoru měl znát každý, protože jde o klenot české literatury. Dávám tedy této knize nejvyšší hodnocení, které je možné a vřele doporučuji všem milovníkům nářečí, dramat a také Cimrmana.

Vendula39
08.12.2019 5 z 5

Zajímavé drama, zaujal mě příběh jako takový, hlavně kvůli nízkému počtu stran. Kniha vystihla jednu věc a to takovou, že za peníze se manželství koupit nedá a přinese většinou jenom hádky a utrpení. Takové soužití, by asi netěšilo nikoho z nás. Dočetla jsem se, že drama mělo končit více závěry jedním z nich je, že se měla zabít Maryša skokem do splavu, nebo mě zaujalo to, že Alois chtěl původně aby kniha byla románem, ale jeho bratr mu to vymluvil. Určitě mě nemrzí, že jsem si knihu vybrala na seznam maturitní četby. Ke čtení mi ji doporučila jak moje sestra, tak knihovnice a jsem ráda, že jsem dala na jejich radu si ji přečíst.

Palpy597
27.10.2019 3 z 5

V knize se vyskytuje nářečí. Kniha popisuje život na vesnici. Kniha se mi moc nelíbila, protože nářečí ztěžuje četbu.

Florindela
18.10.2019 5 z 5

Líbila se mi. Prostě jsem ji musela mít ve své knihovně. Překvapilo mě, jak je kniha útlá, ale dějem nadupaná. Tak teď ještě na vlastní oči to divadelní představení...

zuza_cte
17.10.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih v doporučené maturitní četbě. Doporučuji akorát mě překvapil rychlý konec.

Alethea_k
13.10.2019 4 z 5

Maryša je rozhodně kraťoučké dílko obsahující mnoho informací a dobře prokreslené postavy, které jsou vhodnými hybateli děje. Jsem ráda, že jsem si divadelní hru přečetla. Možná jsem čekala, že text bude ještě více emotivní, nicméně od toho jsou herci...
Myslím, že se k ní ještě budu vracet. Pokud budeme brát obecně české texty do konce 19. st., toto je klenot. Dá se číst, je přečtený za chvíli, obsahuje zajímavé myšlenky, má to pointu. Totéž se bohužel o všech starších dílech české literatury říci nedá...
DOPORUČUJI K MATURITĚ.

lord-artoo
01.10.2019 5 z 5

Nečekaně mnoho silných emocí...

MilanCFC
18.09.2019 5 z 5

Zdejší popisek knihy to zcela, ale zcela vystihuje - jeden z klenotů české divadelní tvorby. Jako u Furiantů, kdyby šlo, tak dám ještě vyšší hodnocení. Ke spoustě děl by se měl leckdo vrátit v pozdějším věku, pokud četl (povinně) na škole. Obsah i formu pak mnohem více ocení.

Jaehyun
10.09.2019 5 z 5

Za mě super kniha. Četla jsem ji k maturitě a bez problému. Ani ten jazyk mi nijak nevadil, právě naopak. Občas jsem se i zasmála u některých monologů Maryši.

zuzi509
18.08.2019 3 z 5

Začnu asi takhle: Miluji moravské nářečí, byť jím nemluvím a tím, že já osobně nemám žádné nářečí jsem se na knihu musela více soustředit, hlavně se mi to v hlavě překlápělo na normální češtinu. Sranda byla se opravdu zaměřit na to abych to četla správně. Zamilovala jsem si prostředí ve kterém se děj odehrává. Maryša je můj naprostý favorit. K příběhu: Nápad je skvělý, ale některé scény a dialogy byly malinko zbytečné. Já bych se místo toho mnohem raději podívala do soukromí Vávry a Maryši, jak se k sobě chovali atd. Taky bych více rozehrála konec, který je naprosto krandiozní. Celkově dílo je to prostě úžasné a nezbývá mi jen dát hvězdy.