Maryša

kniha od:


Koupit

Klasické české drama z vesnického prostředí. Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Neustále přitahuje významné inscenátory a její inscenace patří velmi často mezi pozoruhodné divadelní počiny. Mimochodem patří mezi nejpřekládanější česká dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. Dnes její hodnoty dokážeme ocenit snad ještě více, než v době jejího vzniku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360670/big_marysa-D6P-360670.jpg 3.72155
Nahrávám...

Komentáře (242)

Kniha Maryša

gab72
12. ledna

Krásná....stojí za přečtení i za zamyšlení...

Val
09. ledna

Další klasika do mého čtenářského deníku . Nadčasový , notoricky známý příběh , který je aktuální v každé době .


rareh
08. ledna

nadčasový příběh čtivý i po více než sto letech

Zuzanka45
05. ledna

Knihu jsem měla přečtenou hned (za nějaké 2 hodiny), k maturitě doporučuji. Občas jsem měla problém z moravským nářečím, ale četla se naštěstí opravdu rychle, tak se to dalo zvládnout. Příběh pěkný.

Ivka14
23.12.2021

Skvělá hra. Příběh rychle utíkal a někdy jsem připadala, že jsem její součástí. Hodně se mi líbilo, že to bylo napsané nářečím a ne normální češtinou. Bylo to pěkné ozvláštnění.

Miliarda
11.11.2021

Zajímavá hra s poutavým dějem u níž mi však vadí poměrně rychlý konec, který je trochu ve stylu "deus ex machina". Na druhou stranu však mohu vyzdvihnout původní nářečí, které jsem myslel, že mi bude vadit, nicméně bylo příjemným osvěžením. Celkově bylo pro mě toto dílo bratrů Mrštíků pozitivním překvapením, které mohu jen doporučit.

koudja
26.08.2021

Je to fajn, poslouchána rozhlasová inscenace…

Orange8knihomol
23.08.2021

Jedna z nejzdařilejších českých divadelních her všech dob - Maryša - od bratrů Mrštíkových je realistická tragédie, odehrávající se na slovácké vesnici. Drama je rozděleno do pěti jednání (podle klasického antického schématu). Sledujeme zde příběh venkovské dívky Maryši, která je nucena provdat se za vdovce Vávru, čtyřicetiletého mlynáře se třemi dětmi. Maryša je však zamilovaná do chudého Francka, vojenského rekruta. Jenže proti rozhodnutí rodičů marno vzdorovat. A tak se z mladičké Maryši stává paní Vávrová... A protože se jedná o tragédii, je jasné, že hra končí tragickým činem... Zpočátku jsem se trochu obávala slováckého nářečí, ale záhy jsem zjistila, že se nejedná o výrazy, jejichž význam by nebylo možné snadno odvodit, což mě opravdu překvapilo. Hra se mi četla o mnoho lépe než kupř. Shakespearovy hry, toť ale přisuzuji prostředí a postavám, které mi byly o dost bližší než italští šlechtici a měšťané. Z mé strany veliké DOPORUČENÍ, výběrem této klasiky určitě neprohloupíte!

1 ...