Maryša

Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360670/bmid_marysa-D6P-360670.jpg 4 2529 302

Klasické české drama z vesnického prostředí. Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Neustále přitahuje významné inscenátory a její inscenace patří velmi často mezi pozoruhodné divadelní počiny. Mimochodem patří mezi nejpřekládanější česká dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. Dnes její hodnoty dokážeme ocenit snad ještě více, než v době jejího vzniku.... celý text

Ivča1394
05.01.2016 5 z 5

Také to nízké hodnocení nechápu. Nejsem z Moravy, a přesto jsem neměla s porozuměním problém, mnohem lepší než Němcová, či Dyk... Je pravdou, že jsem si to přečetla na popud scénky s Kaiserem a Lábusem a možná také proto mi to tolik nevyznělo jako "tragédie", ale je to skvělá knížka a Maryša je navzdory tradicím alespoň na konci "akční" a nesetrvá v nešťastném dohodnutém manželství

Evda
02.01.2016 5 z 5

Jednou větou: Mé neoblíbenější drama. :)

(dodatek - Poznámka: Pocházím z Moravy, popravdě úplně všemu jsem nerozuměla, ale zbožňuji (nejen) hanácké nářečí :) A příběh? Nešťastná láska. Co víc?)

ZajDa37
02.01.2016 5 z 5

Díky tomu, že bydlím na Moravě, tak mi nedělalo (až na pár výjimek) nářečí žádný problém, protože hromada lidí u nás tak ještě mluví. Teď k příběhu. Ten je dokonalý. Plyne přirozeně, nenuceně, na českou literaturu 19. století i celkem rychle. Opravdu bych chtěl vidět tu hru v divadle, jelikož nejde o to přečíst knihu, ale zažít ty pocity (zejména herecký výkon Maryšy po zavraždění Vávry).

Edite
30.12.2015 4 z 5

Nechápu proč má kniha tak "nízké" hodnocení. Mě se četla zatím ze všech knih z maturitní četby nejlépe. Nemyslím že nářečí by mělo být takový problém, však na konci má snad každé vydání vysvětlivky, kdyby někdo nepochopil o čem se v knize mluví. Já rozuměla bez problémů, možná kvůli tomu, že jsem taky Moravačka, i když ne přesně z této oblasti. Určitě doporučuju nejen jako četbu k maturitě.

Angie91
19.10.2015 2 z 5

U tohoto díla sem se moc natrápila, především díky nářečí. Nejspíš bych se k ní už nevrátila, ale kdo ví.

želva69
04.10.2015 2 z 5

Knihu mám jako součást maturitní četby, ale nejsem z ní nadšená. Možná za to může příšerné divadelní zpracování, během nějž mě soustavně oslepovala prudká světla, záměrně mířící na mé oči... Rozhodně by to šlo udělat lépe (nemám ráda, když si někdo hraje na "lepší" společnost, než ve skutečnosti je), kdyby se tak křečovitě nesnažili o "umění" možná by to ve mně nezanechalo tak negativní dojem, který přetrval i během četby. Díky tomuto traumatu, nemohu jinak než dát jen dvě hvězdičky. Možná někdy v budoucnu dám Mrštíkům novou šanci a pak opravím své hodnocení :)

-Nikola-
01.09.2015 5 z 5

S Maryšou jsem se seznámila ve škole, když nám učitel pustil záznam z divadla (http://www.csfd.cz/film/278791-marysa/). Bylo to něco neuvěřitelného. Po celou dobu mi běhal mráz po zádech z těch skvělých hereckých výkonů. Dokázali zobrazit veškeré emoce i atmosféru. Týká se to především toho srdcebolu, který celou knihu provází. Co musím také ocenit, bylo natrénované nářečí.

Některé pasáže jsem musela přečíst hned několikrát. Ne že bych jim nerozuměla, prostě jsem se jimi chtěla chvíli kochat.

Doporučuji všem! Ne jako knížku k maturitě, i když je pravda, že je tenká a jenom rozborem jazykových prostředků by jste zabrali notný čas probíhající zkoušky. Ale Maryša představuje klenot české literatury a kultury. Každý Čech by se s ní měl seznámit a pochopit, co se dělo ještě před několika lety na této půdě a jaký ks cesty český národ urazil. Možná bychom si htaky konečně uvědomili, že bychom měli být vděční za to, co máme!

tisha8409
11.08.2015 1 z 5

Divadlo mne moc nebere a repliky z tého hry zná nejspíš každý.
Z tehdejšího hlediska těžký zločin, dnes běžné a proto již tak nešokující.
Nebojím se říci až naivní.
Hm nevím co na tom nějak extra obdivovat.
Oslavný epos Stammela tím pádem zcela logicky nechápu. Co mělo koho omámit a pobouřit zároveň? Její čin? to, že žila tak, jak to bylo tehdy normální - prostě s tím, koho mít musela a ne chtěla? To bylo prostě běžné a miliony žen to snesly... proto nějak nechápu proč bych jakož jednu, která to skoncovala a "osvobodila se" měla obdivovat.

Nářečí rozumím, protože z tama mámrodinu, nemyslím že by byl někdo až takový ignorant, že by nechápal tamější slovíčka.

rencovav
11.08.2015 4 z 5

Tuhle knížku by si měl přečíst každý - dobře, není to to nejlepší, co jsem kdy četla, ale propána, zabere to hodinku a má to smysl! Příběh o zvrhlé společnosti na vesnici, o smluveném manželství, které se nevydařilo, o penězích, lásce, nenávisti. Krátký, leč výstižný. Doporučuji! :)

Kaka.cs
17.05.2015 4 z 5

Příběh Maryši mě zaujal, už když jsem ho viděla v divadlo, což byl taky jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla si tuhle knížku vybral jako povinnou četbu k maturitě.
Trošku mi vadilo nářečí, ale příběh byl velmi dojemný a knížka měla rychlý spád.
Přečetla jsem za jeden den.

elle.r
04.05.2015 5 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu, takže jsem toho moc neočekávala, ale byla jsem velmi příjemně překvapená. Skvělý nápad, výborně sepsaný... kniha má v některých ohledech i hlubší přesah do současnosti.

Dixinka
02.05.2015 4 z 5

Smutné. Několikrát jsem viděla jako divadelní hru, ale s knihou se to dá srovnat. Závěr vždy stejný. Myslím, že se k dílu vracet nebudu.

GhostMargaret
29.04.2015 4 z 5

Nářečí mi nevadilo. :-)

smetyl
22.04.2015 3 z 5

Děj mi možná zkazilo to, že jsem dopředu věděl, jak hra skončí. Mrštíkové určitě skvěle zobrazili rodinné a sňatkové poměry, které jsou pro nás v moderní době nepředstavitelné a za to jim veliký dík. Na druhou stranu mě dílo příliš nezaujalo a vlastně jsem byl nakonec rád, že rozsah byl takový, jaký byl.

tsai.
05.04.2015 4 z 5

Nebýt povinné četby, tak tu knížku nikdy do ruky nevezmu. Překvapivě patřila mezi ty zajímavější :-)

Daniel.95
05.03.2015 3 z 5

Nářečí mi nevadilo, ale celkově příběh mi nezaujal.

Karolína18
04.03.2015 5 z 5

Knihu jsem měla v povinné četbě a moc se mi do ní tedy nechtělo, ale mile mě překvapila. Výborně se čte je poutavá a mně přišla i vtipná. Mnozí také ocení, že není nijak dlouhá ani myšlenkově náročná.

Beni
08.02.2015 5 z 5

Čtenářská výzva 2015 - KNIHA, KTERÁ BYLA NAPSÁNA PŘED VÍCE NEŽ 100 LETY

Četla jsem ji už ve škole jako povinnou četbu a znovu mne ta kniha uchvátila, bratřk Mrštíkové prostě nezklamali... kniha se čte úplně sama... i když jsou sem tam velmi stará moravská slova, tak se mi četla kniha dobře :-) ...

Naisy
01.02.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla za pár hodin, přišla mi docela zajímavá. Trochu mě štvalo že je to napsané jako scénař k divadelní hře.

Crejzi
26.12.2014 2 z 5

K této knize jsem se dokopala z důvodu povinné četby... tedy, jedná se o zajímavé dílo, které překvapuje svým extrémním pesimismem. Dost jsem narážela na problém s pochopením některých moravských slov. Samotné čtení pro mě nebylo záživné, ale alespoň jsem se dozvěděla, jak "drsně" to dříve chodilo, jinak mi tato kniha mnoho nepřinesla.