Maryša

Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360670/bmid_marysa-D6P-360670.jpg 4 2527 302

Klasické české drama z vesnického prostředí. Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Neustále přitahuje významné inscenátory a její inscenace patří velmi často mezi pozoruhodné divadelní počiny. Mimochodem patří mezi nejpřekládanější česká dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. Dnes její hodnoty dokážeme ocenit snad ještě více, než v době jejího vzniku.... celý text

BarunkySvět
12.06.2017 4 z 5

Když jsem začala číst, myslela jsem, že tuto byť krátkou knížku nedočtu. Hlavním důvodem bylo asi nářečí, na které jsem si postupně zvykla a asi v po první třetině mě knížka chytla a jsem ráda, že jsem ji nakonec dočetla. Její konec stojí za to.

vendysantos
08.06.2017 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém s nářečím a zastaralými výrazy, ale brzy jsem si zvykla. Maryši mi bylo líto, a tak jsem se jejímu činu ani nedivila, bylo to pro ni asi nejlepší a nejjednodušší řešení, jak zachránit svého milovaného Francka, a zároveň i sebe před Vávrou. Kdyby utekla, udělala by lépe.

Emmadriel
08.06.2017 5 z 5

Na svoji dobu velmi odvážná kniha se skvělým příběhem.

HoneyBunny
06.06.2017 5 z 5

Děučico nešťastná, cos to udělala.........
No asi to, že jsem prve viděla scénku s Lábusem a Kaiserem, což je začátek konce. ,,Tu máš sirky, běž si hrát do stohu." :DD Ale pár slov k Maryše, je to krásná hra a audiokniha v hlavní roli s úžasnou Lenkou Krobotovou mi ji konečně ukázala jako pravou tragédii, u který jsem se skoro už ani neuchichtla. ... dobře, tak přeci jen když zaznělo.... ,,To kafe je ............" :D

katka0692
02.06.2017 4 z 5

Bylo to fajn, přečetla jsem ji za jeden den a musím říct, že mi jako valachovi vůbec nevadilo hanácké nářečí, spíše to bylo takové příjemné zpestření :)

cat5
23.05.2017 4 z 5

"Ty jsi ho otrávila?" "Ano, otrávila.."

yvett239
21.05.2017 4 z 5

Maryša mě bavila. Je to jedno z mála dramat, která jsem četla, ale patří mezi nejlepší z nich. Dostala jsem se k ní díky povinné četbě a rozhodla jsem se ji přečíst díky skvělé parodické scénce od Kaisera a Lábuse, které se vždy ráda zasměji. Moravské nářečí mi přijde jako Pražačce vtipné, baví mě a výborně tam sedí. Letos jedna z nejlepších knih v povinné četbě. :)

Bambus
15.05.2017 2 z 5

Nemůžu si pomoct, ale kniha mi nesedla. Děj, námět, postavy byly dobrý. Nářečí mi vůbec nevadilo, naopak, su na něj zvyklá od malička, takže se čtením problém nebyl. Co mě ale neskutečně rozčilovalo, byly nekonečné scénické poznámky, které jsem přeskakovala a nečetla. Je mi úplně jedno, jestli v pravém rohu místnosti je na dřevěné polici hrnek..to mi k vizualizaci situace nepomůže, páč je to naprosto zbytečná informace. (Samozřejmě chápu, že na divadelní zpracování to má velký vliv- hodnotím pouze knihu).

katulinek99
14.05.2017 4 z 5

Příběh Maryši rozhodně není nic veselého. Tlačí na ni ze všech stran a ona si musí vybrat, co bude dělat.
Scénář se četl rychle i přes nářečí, ve kterém se celý děj odehrává.
Maryša rozhodně nebude patřit mezi má oblíbená dramata, ale jsem ráda, že jsem poznala tvorbu dalších českých autorů.

katushah
03.04.2017 5 z 5

Jedno z nejlepších děl vůbec. Nejradši jí mám podání Cimrmana ve hře Záskok. :-)

EternityLove
16.03.2017 3 z 5

Doporučuji si ji vzít jako maturitní četbu, není těžká na pochopení a není zbytečně zdlouhavá. Navíc má zajímavý a poutavý děj:)

Richelle
07.03.2017 3 z 5

Kniha se mi četla vcelku dobře. Jedna z knih do maturitní četby. Je dobré, že není dlouhá. Dobře se pamatuje. Ale přesto, že se mi kniha líbila, tak bych jí vícekrát číst nemusela.

dancadragneel
06.03.2017 3 z 5

Maturitní četba, která se opět dá přečíst a je pochopitelná. I přes nářečí se děj kvele chápe a člověk nemá problém s četbou.

Corly
17.02.2017 5 z 5

K maturitě super výběr! Patří mezi ty lepší z povinné četby! Čte se dobře, i s nářečím ( my brňáci rozumíme :-) ), děj plyne, není moc dlouhá, takže max. za víkend přečteno!
A je to hezký!

Brunnetka
09.02.2017 5 z 5

Kafe od Žida mě baví....:-) Věřím, že v divadle je na konci hry naprosté ticho...při čtení to nejde asi tak úplně prožít. Ale i tak se mi to líbílo....a nářečí je také srozumitelné...;-)

vaclav6690
18.01.2017 3 z 5

Dobrá hra, ne zas tak dobré počtení. Dobrý příběh, jednoduchý děj. Člověk se přes to prostě překouše a moc to nezanechá.

kiki11
15.01.2017 5 z 5

Krásná divadelní hra, i přes hanácké nářečí se mi četla velice dobře.

Peťulka8
07.01.2017 3 z 5

Kniha má velmi zajímavý děj a výborně se čte. Super kniha :-)

kyticka152
11.12.2016 3 z 5

Knížka byla poučná. A musím uznat, že mě i celkem bavila. Sice mi vadila staročeština, které jsem občas nerozuměla, ale jinak... Jako povinná četba se tahle kniha podle mě povedla.

zuzanagelnarova
06.12.2016 4 z 5

Strašně miloučká divadelní hra, která vás svým příběhem nezklame